Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:31 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Плиска ли е Плиска !?  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано12.02.07 18:36



Въпрос от огромно значение за Европейската, и в Частност Българската история !

Както знаете, една от най-старите и велики държави в Европа е България.

Историографията твърди, че при основавеането на тази държава нейна столица е Плиска, и че Плиска се е намирала в близост до село Абоба /днес гр. Плиска/.

Аз подлагам на критика две твърдения на академичната наука - че някогашна Плиска е единствен престолен град в VIII век, и че въпросната Плиска се е намирала до село Абоба.

Имам основание да го правя, защото няма ясни и категорични обективни доказателства в подкрепа на твърденияна на академичната наука !

Моля за вашето мнение!



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: Ziezi]  
Автор deLake (sir)
Публикувано12.02.07 22:03



Най-вероятно преди Рлиска резиденцията е бил в Никулцел на дунавската делта. Там земления лагер е по-голям и е събирал по-голяма част от ордата.


_____________________________________




Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: deLake]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано12.02.07 22:10



Коя орда?



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: koмитa]  
Автор deLake (sir)
Публикувано12.02.07 22:26



Аспаруховата (от филма "Хан Аспарух). Някои наши автори считат, че Никулцел е Онгъла.
Всъщност навярно след смъртта на Кубрат Аспарухова България е била североизтоно от Дунава, като "столицата" и се установила в Никулцел преди похода на Константин ІV. След победата при Онгъла се разширили на юг и столицата се изместила в Плиска.

__________________________________




Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: deLake]  
Автор magotin (минаващ)
Публикувано12.02.07 22:29



За да внеса известна яснота в разговора ще посоча, че няма доминиращо мнение в науката, че Никулицел е Онгъла. Има много аргументи против.
А че Плиска е най-старата столица отсам Дунав си личи по наличието на 6-7 строителни периода за период от 400 години.
Откритието под Крумовия дворец на следи от по-стари съоръжения и откриването на т.нар. Кръгъл дворец, който не е никакъв дворец, само потвърдждават казаното от Омургаг, че Плиска е старият му дом.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: deLake]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано12.02.07 22:32



Ай стига глупости.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: koмитa]  
Автор deLake (sir)
Публикувано12.02.07 22:45



Кубрат умира в средата на 7в. Да не мислиш, че до 680г. са пътували 30г. до Дунавската делта. Ами той Атила за 2-3 години овършавал всичко от Цариград до Рим.
Просто се укрепили в делтата. Има и валове, които защитават неоградената от реката и морето суша. Аналог на защитения от морето и Дългите стени Цариград.

____________________________




Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: deLake]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано12.02.07 22:48



Кажи нещо и за остров Певки.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: koмитa]  
Автор magotin (минаващ)
Публикувано12.02.07 22:50



Остров Певки е хипотеза на Златарски, но още не е идентифициран. Май у патриарх Никифор се споменаваше.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: koмитa]  
Автор deLake (sir)
Публикувано12.02.07 22:57



Другия важен фаворит за Онгъла, вкл. и моя. В един от арменските извори се казваше, че Аспарух се бил установил на остров Певки. Приема се, че острова се е образувал от един днес пресъхнал канал на делтата. Укрепени на този остров някога съюзните трако-илирийски войски отблъснали дори и великия Александър Македонски.

_____________________________




Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: deLake]  
Автор magotin (минаващ)
Публикувано12.02.07 23:17



Едно уточнение - не беше Никифор, ами прочутата Арменска география. Брех, че ме мъчи склерозата.
Ето го Златарски първо:

и ако арменският географ говори само за остров Пюки или Певки, без да споменува за другите или да даде подробно описание за положението му, това се обяснява с туй, че той се ползувал от географията на Птолемей [23], в която се споменува само за тоя остров при същото преброение на шестте ръкава, а оттука ясно става, че арменският географ, като е определил мястото на Испериховото поселение и е посочвал остров Пюки или Певки, имал е несъмнено пред вид определението на Птолемей. И наистина по-рано, като се ръководеха по Птолемеевата география, търсеха острова в днешната делта на Дунав, именно Св. Георгиевския остров, между Сулинското и Георгиевското устие; сега обаче се оказва, че данните на Птолемей са сбъркани: той смесил най-южното устие, наричано в старо време Свещено (), с днешното Георгиевско, когато в същност най-южното Свещено устие е било друго, което днес не съществува, но следите от него са твърде ясни. То е почвало малко по’ на запад от днешния гр. Исакча (Noviodunum), взимало е посока на югоизток и се вливало в лиманите Головица и Змейка между езерата Синьо и Разим, а протокът Портица е неговото устие. [24] О-в Певки следователно е обемал крайния североизточен кът на днешна Добруджа, именно Бабадагската издигната област. [25]

Щом се установява сега де се е намирал о-в Певки то не е мъчно вече да посочим как трябва да разбираме термините ???отпред и отзад” в описанието на Теофан и Никифор, именно те са употребени според движението на Исперих. [26] Тогава блатистата местност ???отпред” ще бъдат лиманите Головица и Змейка, а също около езерата Синьо и Разим, а изразът ???от другите страни оградено с реки” според Теофан означава другите ръкави на Дунавската делта;




А сега:


ПАЛЕОГЕОГРАФСКАТА ОБСТАНОВКА В ДОБРУДЖА ПРЕЗ VII в. С КОМЕНТАР ВЪРХУ ФРЕНСКА ВОЕННА КАРТА ОТ 1704 ГОДИНА
/Къде се е намирал заселеният от Аспарух остров Певки/

Георги Балтаков, доктор на географските науки, СУ “Св. Кл. Охридски”

Палеогеографската обстановка през VII в. А.С. за сега е слабо изучена по отношение на събития, отразени в геологическия летопис. Това обаче е време на значителни промени, свързани с движението на народите, за повечето от които имаме писмена документация. /Непознаването на географските реалности по онова време е довело до редица заблуди като например стихийната представа на някои чужди автнори, че Добруджа е била типична степна област, в която българите на Аспарух се заселили поради това, че били “номади”, а според някои дори “чисти номади”. Б.р./

Палеогеографската ситуация в най-североизточните части на Балканския полуостров винаги е тясно свързана с поведението на три основни физикогеографски единици – Крайдунавската низина, делтата на Дунав и Добруджанското плато. Последното се състои от три по-малки по ранг геоморфоложки единици – масивът Бабадаг, депресията Карасу (Чернавода) и същинското Добруджанско плато.

Крайдунавската низина е широко представена предимно по левия бряг на реката. Състои се от широко дъно с разливище (пойма) с множество блата, наречени балти, както и речни тераси, които са пет при Турно Мъгурели и постепенно намаляват до една при гр. Кълъраш. След това терасите изчезват, а поймата постепенна прехожда в делта. По десния бряг, който е по-висок, низините са представени само на отделни участъци, които са отделени от стръмни брегове, подминаващи се от реката като върху повечето от тях се развиват свлачищни комплекси.

Дунавската делта е младо образование и е твърде динамична в географски план. Нейното образуване води началото си от преди около 300 хил.г. и започва от линията Турно-Мъгуреле-Никопол. Постепенно се е придвижвала в източна посоке, като старите й части са се осушавали и са се превръщали в алувиална низина (Балтаков, 2003). Най-новата й история е свързана с евстатичната еволюция на Черноморския басейн. Периодът от преди 10 хил.г.В.Р. съвпада с последния етап от неоевксинската фаза от развитието на Черноморския басейн. По това време тя е била осушен морски залив, в който е била врязана реката. С настъпилата постглациална трансгресия на водите на Черно море през време на холоценския климатичен оптимум (7 хил.-5,5 хил.г.В.Р.), евстатичното ниво на морето достига до около + 3 м. над съвременното. На местото на сегашната делта е съществувал голям морски залив, в който се е вливал един ръкав от реката, заедно с други долини – Прут, Яломница, Серет и др. Другият ръкав е имал естуарен характер .

Той е следвал източна посока по депресията Карасу и се е заустявал в морето при сегашния гр.Констанца(Балтаков, 1988). В съвремнния си вид развитието на делтата протича от бронзовата епоха насам, като нейното нарастване за сметка на акваторията на Черно море продължава и в сегашни дни. При това по време на черноморските трансгресивни фази, тя частично е била заливана, а през регресивните – частично осушавана.

Същинското Добруджанско плато представлява една стабилна в геотектонски план територия, насечена от каньоновидни долини, повечето от които са сухи. Междуречията с платовидни, равни, но се срещат и остатъчни възвишения от типа на инзълбргите.

Масивът Бабадаг представлява стара суша състояша се от няколко възвишения, насечени от неголеми и къси долини с отделни котловиноподолни понижения. Междуречията имат платовиден характер. Върху едно от най-големите по площ е била построена най-голямата първобългарска укрепителна система от защитни валове при сегашното селище Никулицел.Тя заема площ около 48,3 km2 (Рашев, 1982). На места седловините между отделни долинни системи със срещуположни направления са силно понижени и някои от изследователите, които са имали визуална представа само от долните им течения, са ги приемали като бивши, сега осушени ръкави на Дунав . Вероятно като при всеки напреднал в денудацията си стар планински масив скалната основа на Бабадаг е силно натрошена от стари неактивни понастояще разломни и пукнатинни системи, които лимитиран страничната ерозия на реките, но същевременно улесняват дълбочинното им всичане. Същевременно склоновете на тези долини са стръмни, като здравите и слабо податливите на денудация пластове образуват структурни плата и тераси. Особено ясно изразени стръмни склонове има северната страна на масива, която се подмива от р.Дунав и нейния Светигеоргийски (Сфънту Георге) канал.

Депресията Карасу (Чернавода) отделя Бабадаг от Добруджанското плато. Представлява система от блата и езера, които са линейно подредени и постепенно преминават едно към друго от гр.Черна вода до гр.Констанца. С Черно море се отделя от пясъчни валове. Това е най-късото разстояние между Дунав и морето преди делтата. От населението в Добруджа се възприема като стар ръкав на Дунав. Даже в някои места, например в Алфатар, възрастните хора го наричат “Стария Дунав”. Като такъв напоследък го приемат и някои от нашите медиависти (Рашев, 1982). В началото на 70-те години на 20 в. самите хидрографски системи, заемащи дъната на депресията бяха преудълбани от румънската държава и беше прокаран плавателния канал Черновода- Констанца.

Черноморскеят бряг отразява съвременното евстатично състояние на морския басейн , а то е твърде променливо през неговата най-нова геологична история. Тя е започнала преди около 18 000 години. Тогава нивото на морето е било с около 105 m по-ниско от сегашното (Попов, Мишев,1977; Шопов, 1984), а солеността – в рамките на 2-4 ‰. Басейнът е бил затворен, без връзка със Световния океан и изключително с подхранване от топящите се континентални ледници. Това състояние е продължило най-малкото 3 хил.г., след което е започнало повдигане на нивото, което е продължило до края на халколита. Тогава е отбелязан максимума на постглациалната или атлантическа трансгресия. По това време. Делтата, лиманите и езерата по брега са били залети от водите, а на запад от тях са се били образували нови лимани и лагуни. Времето между 9400 и 9200 г. В.Р.се приема за начало на новата връзка на морето със Световния океан чрез Проливите (Шопов, 1984, 1993). Тогава е започнало и осоляването на морето, като сегашните стойности са достигнати преди около 7000 г. Това ниво се е задържали около 2000 г. и се маркира от морска тераса на височина 4-6 m над съвременното ниво. След това следва оттегляне на морето, като нивото му е паднало с около 6 m под съвременното. Това е било през средната и късна бронзова епоха. На такава дълбочина понастоящем са потопени пристанищата от това време (Орачев, 1988, 1989). След нея следва нова трансгресия известна като Джематинска или Нимфейска. При нея нивото се издига с около 2 m над съвременното и тя е продължила до към средата на 9 в. А.С. След това е последвало нова регресия на водите известна като Корсунска (Михова, 1997), която съвпада с Викингската климатична термофаза, протекла между десети и петнадесети век (Балтаков, 2003). От тогава насам евстатичното състояние на Черно море спрямо средните векове се намира в състояние на трансгресия известна като Лазска. Най-високите й стойности са били през 17 –18 век. Те са сравнително близки до тези на Нимфейската евстатична фаза и в много отношения физикогеографската обстановка през тези времена са сходни. Тъй като през този период картографирането е било доста напреднало, считам, че карти от това време в голяма степен могат да дадат представа за палеогеографската и дори за историческогеографскато обстановка през 7-8 в. А.С. За такава избрах френска военна карта от 1704 г., за която ще бъдат дадени някои пояснения.

Наименованието на картата в превод от френски е: ”Карта на военния театър на границите на двете империи от Виена до Константинопол, където се намират Унгария, Трансилвания, Влахия, Молдовия, Славония, Босна, Сърбия, България, Рагузката република и части от Далмация, Албания и Романя. Направена от много пътувания и посолства от Н. Дьо Фер, географ на Негово католическо величество и монсеньор на Дофина в Париж при Двореца на кея с часовниковата кула, която има кралска сфера, с лично разрешение на Краля.” Многословието при означението на наименованието са обичайни за това време при управлението на Луи XIV. За авторът се знае, че се казва Никола дьо Фер . Роден е през 1646 г. Починал е през 1720 г. Автор е на повече от 600 карти с различно съдържание – политически, административни, религиозни, хидрографски, военни и др. Бил е повече от 30 г. кралски географ и в качеството си на такъв е използувал много информация, която е постъпвала в двореца от посолства, военно разузнаване, специални пратеници, шпиони и т.н. Той е бил един от най-добрите картографи по това време и произведенията му са се отличавали със забележителна точност. Гравьорът на картата е бил Херман ван Лун, холандец , роден през средата на 17 в. и умрял през първата половина на 18 в. Самата карта наистина е много интересна и се нуждае от по-детайлно изследване, което ще бъде публикувано по-късно. Да сега ще се огранича с коментар само територията и морския бряг на Добруджа с делтата на Дунав ( фиг.1).

На пръв поглед прави впечатлени различната географска конфигурация на обектите спрямо съвременните. Вижда се, че долината на Дунав завършва при Черно море с два ръкава. Северният, където е развита съвременната делта, представлява голям лиман с 6 по-големи острови, означени с тогавашните им наименования . Завършва с широк отвор при Килия ,който се приема като северен изход. Срещу него се намира един по-голям остров наречен Гезиренуар. Южният канал е само с една малка извивка и е ориентиран права по направлението Карасу (Чернавода) - Констанца. Сегашният град Констанца е означен с три имена – Кюстанже, Констанс и Преславица. Последното е интересно като топоним, тъй като се среща на още няколко карти от късното Средновековие до началото на 19 в.(Лаков, 1984).

Топографските обекти на Южния канал са дадени в един сравнително подробен план. Сегашният масив Бабадаг е представен като остров между двата ръкава на Дунав и морето. По средата му има дълбок залив, означен като Баба. По протежение на канала са означени четири фара, а по средата му има мост, означен като Мост на ескадроните. Град Констанца е на юг от устието на канала, също и Черна вода (Карасу). Срещу устието му е отбелязано малкото островче Грация. Островът Бабадаг е означен с три наименования – Татарско поле, Томисвар и Баба. На юг от Мангалия картата не е така подробна и има много обекти дадени не така точно, особено между Варна и Месемврия.

От направеният преглед се вижда, че сегашните Крайморски езера- лимани - Баба, Варненското, Бургаските и др., са били морски залив Сегашната делта е имала съвсем други очертания, само с един канал. Най-убедително е представен южният канал, който се е заустявал в морето като естуар. Всичко това дава основание да се приеме тогавашното морско нива с около 1,5 – 2,0 m по-високо от съвременното и палеогеографска обстановка, подобна на тази от 7-8 в., когато е била създадена Дунавска България.

Депресията Карасу има продължително геоложко развитие. Още по време на сармата (12 млн.г. назад) тя е била част от една широка връзка между стария Предкарпатски (Гетски) и Кримо-кавказския (Черноморски) басейни. Тази връзка постепенно се е стеснявала и пред плиоцена е била лимитирана само в обхвата на депресията, което е продължило също през целия плейстоцен час до средата на 18 или началото на 19 в., ако съдим по картите издавани до тогава (Лаков, 1984).

Базирайки се на географската обстановка отразена във френската военна карта от края на 17 и началото на 18 в., както и условието за сходните й палеогеографски параметри по време на образуването на първата държава на дунавските българи, заедно с продължителното геоисторическото развитие на депресията Карасу, напълно е логично да се приеме, че по това време през нея е протичал южния канал на Дунав, който се е заустявал като естуар в Черно море при гр.Констанца. При това положение сегашният масив Бабадаг е представлявал остров ограничен от двата ръкава на Дунав и морето. Именно това е въпросният остров Певки, който е изграден предимно от твърди скали, насечен е от малки долини със заравнени междуречия и удобни за прехождане седловини. С една дума, много е бил удобен за разгръщане на конница и за внезапни нападения, нещо което е било невъзможно да се осъществи в сегашния Буджак на Южна Молдавия и Западна Украйна. Укрепяването му изглежда е започнало още по време на Кубратовата Велика България, тъй като укрепителният комплекс при Никулицел е доста голямо съоръжение за това врем като е бил изграден в комплекс с Малкия защитен вал, който изцяло следва очертанията на канала Карасу (Рашев, 1982).

В заключение искам да изтъкна, че с това научно съобщение искам да потвърдя по палеогеографски и историкогеографски път местоположението на остров Певки и мястото на локализацията на армията на Аспарух преди победата й над византийската войска водена от Константин IVПогонат през 680 г., което фактически началото на завоюването на цялата Долна Мизия от Византия и Аварския хаганат и създаването на значителна по размери Дунавска България, простираща се от Днепър до Карпато-Балканската дъга и граничеща с два хаганата – Хазарски и Аварски, както и с Византийската империя. Друго, което мога да изтъкна, е че границата между Велика България и Византия е бил южният ръкав на Дунав, вероятно потвърден с договора между владетелите Кубрат и Теодосий подписан през 635 г. Един четиридесетгодишен период е напълно достатъчен за изграждането на системата от укрепителни съоръжения на остров Певки, които успешно са използувани от Аспарух да завладяването на цялата Долна Мизия.

Накрая отправям моята искренна благодарност към доцент д-р Димитър Веселинов от Факултета за класически и нови филологии, който ми помогна за разчитането на френските текстове и наименования по картата и нейната компановка, както и за направената справка за автора й и нейния гравьор.

ЛИТЕРАТУРА

Балтаков, Г. Кватернерна геоморфология и палеогеография. С. УИ “Климент Охридски” 1988.

Балтаков, Г. Плейстоценска и холоценска еволюция на бреговата зона на източните части на Балканския полуостров. Год. Соф. У-тет, ГГФ, т.96, кн. 2, Геогр., 2003.

Лаков, Л. Учебен факсимиле-атлас за картографиране на българските земи през вековете (до XVIII век). С. СУ “Климент Охридски”, ГГФ, 1984.

Михова, Е. Колебания на морското ниво на Черно море и еволюция на бреговата зона през холоцена. – В: География. Сборник. С. Филвест, 1997.

Орачев, А. Тракика Понтика. Основни проблеми на извороведското и историографко изследване на Западното Черноморие. Автореферат на кандидатска дисертация. С., СУ, ИФ,1988.

Орачев, А. К вопроссу палеогеографических исследования Болгарского Черноморья. Движения береговой полосы и основные етапы террасо- и лиманообразования в периода голоцена. – В: Palaeohistorica, т. 1, 1989.

Попов, В., К. Мешев. Геоморфология на Българското Черноморско крайбрежие и шелф. С., Изд. БАН, 1974.

Рашев, Р. Старобългарски укрепления на Долния Дунав (VII –XIвек). Варна, Книгоиздателство “Г.Бакалав”, 1982.

Шопов, В. Четвертичные сообщества Болгарского Черноморского шельфа. – В: Палеонтология, , стратиграфия, литология, кн. 20. С. БАН, 1984.

Шапов, В. Стратиграфия на кватернерните наслаги в Българския Черноморски шерф. – Спис. Бълг. геол. д-во, т. 54, кн.1, 19

ПАЛЕОГЕОГРАФСКАТА ОБСТАНОВКА В ДОБРУДЖА ПРЕЗ VII ВЕК А.С. С КОМЕНТАР ВЪРХУ ФРЕНСКА ВОЕННА КАРТА ОТ 1703 г.

Георги Балтаков, доктор на географските науки

Софийски университет “Св. Климент Охридски”

(резюме)

Направен е опит за изясняване на географската обстановка в Добруджа в края на нимфейската трансгресионна евстатична фаза ва Черно море. Разгледана е географската структура и най-младата геологична история на североизточната част на Балканския полуостров по отделни физикогеографски единици. Установена е пареогеографска конфигурация на делтата на Дунав и Северна Добруджа. За сравнение с подобна евстатична фаза от XVII век е използувана френска военна карта. Потвърдено е продължително развитие на южен канал на Дунав в направление Чернавода- Констанца, огражзащ масива Бабадаг от юг и съществуването му като голям остров. Потвърдена е хипотезата, че това е въпросният остров Певки.

Редактирано от magotin на 12.02.07 23:20.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: magotin]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано12.02.07 23:25



Възможно ли е нашата наука да не знае, че съществува много точно описание за местоположението на Певки?



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: saur]  
Автор magotin (минаващ)
Публикувано12.02.07 23:32



Какво имаш предвид?



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: magotin]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано12.02.07 23:59



Значи наистина не го знаят. Боже, колко мъка има по тоя свят...



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: saur]  
Автор magotin- (непознат )
Публикувано13.02.07 00:09



Ех, това множествено число, "те", незнаещите, и аз, знаещия. Кое не знаЕМ точно? защото ми се струва, че след Златарски никой нищо съществено не е добавил по въпроса за остров Певки.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: magotin-]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано13.02.07 00:21



защото ми се струва, че след Златарски никой нищо съществено не е добавил по въпроса за остров Певки.

Значи сте със сто години назад. Ама то само за Певки да беше.



Трябва значи да сведа до знанието на някой историк тая информация за Певкито.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: saur]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.02.07 00:28



Друже, пусни си "новата информация" за о-в Певки, а не се подигравай на хората.
Това не е специализиран форум, така че намирам перченето ти за излишно.

Facta, non verba!



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: Last_Roman]  
Автор magotin- (непознат )
Публикувано13.02.07 00:30



Аз по-горе затова пуснах статията за Певки на специалиста по острови, ама явно четенето на статии не е на мода...





Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: Last_Roman]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано13.02.07 00:45



Знаеш ли, друже, колко пъти така съм пускал някаква информация, и после съм я чувал като нечие "откритие"? Да са си я открили сами, аз какво съм им виновен?



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: saur]  
Автор deLake (sir)
Публикувано13.02.07 21:20



Е, няма ли да ни светнеш по въпроса? Казал си нещо доста мъгливо и всеки си мисли за нещо (а някои за много неща). Какво е това описание? Нищо не ти се разбира какво говориш - дали става дума за описание в исторически извор, дали на някой изследовател, сборник с резултати от разкопки ... или е някаква безпочвена измишльотина.


_________________________________




Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: deLake]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано13.02.07 23:02



Исторически извор, станал известен след Златарски. В нашата историография се оказва неизвестен.
Нямам текста и затова не мога да го цитирам.
Приеми го за безпочвена измишльотина.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: Ziezi]  
Автор Pito_Guli (30071903)
Публикувано14.02.07 00:36



Привет

след като Руския Археологически институт в Цариград е в развоя на събитията Плиска-Абоба...

след като толкова капители и надписи от дворцовия комплекс са отишли я за ЧАКЪЛ на Ж.П.линия,я за двеста годишната работа на ВАРНИЦИТЕ...

след толкоз окелеферчени надписи открити в тоя и съседни нему райони...

Шъ мъ прошавът... историографиятъ шъ извинявъ...



"Не бойте се, момчета! Продължавайте боя! Приберете ми пушката!".



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: saur]  
Автор deLake (sir)
Публикувано14.02.07 13:30



Няма ли да кажеш все пак автора и заглавието му? Може пък някой и да има текста. Или да го намери.

__________________________




Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: magotin]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.02.07 21:25



Не Онгъл, а Ъгъл.

Онгъл е на "старобългарски", сиреч на английски.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: deLake]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано14.02.07 23:49



Чел съм коментари за сведението преди години в две статии, едната на румънски, другата на немски. Т.е. сведението е добре известно. Не ми е дошло на ум, че е неизвестно в българската историография, затова не съм му обърнал внимание и не помня автора. Сетих се за него, като видях, че не е използвано в статията, цитирана по-горе.
В сведението се споменаваха имена на две реки, езеро, имаше и нещо за риболов.



Тема Май го споменахме и то няколко пътинови [re: saur]  
Автор deLake (sir)
Публикувано15.02.07 21:47



Чел съм коментари за сведението преди години в две статии, едната на румънски, другата на немски. Т.е. сведението е добре известно. Не ми е дошло на ум, че е неизвестно в българската историография, затова не съм му обърнал внимание и не помня автора. Сетих се за него, като видях, че не е използвано в статията, цитирана по-горе.
В сведението се споменаваха имена на две реки, езеро, имаше и нещо за риболов.


Ама ти си голям майтапчия. Ами това за реките и езерото (то не е в същност езеро, а е Каспийско море) го има във всички извори. Само за българската риба КСИСТОН.
Предполагам, че са цитирали всички извори - Ширакаци, Теофан, Никифор, Михаил Сирийски и написаното е сборно. Най-подробно е сведението за острова на Арменската география "...Дунаб - тя се дели на 6 ръкава, образува езеро и остров, наречени Пюки. На този остров живее Аспар-хрук..." Тоя го дъвкахме и предъвкахме.
Пък Комитата дето каза, че било глупости е по Теофан: "спарух, като преминал Днепър и Днесстър, по-северни от Дунава реки, и като завзел Оглос, заселил се между него и онези рекиу понеже забелязал, че мястото е защитено и мъчно превзимаемо от всяка страна" - затова аз обяснявах, че Аспарухова България е била преди 680г. северно от Дунава, като са се разширили само в Сев. Добруджа, а след битката се пренесли в Мизия.

_____________________________




Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: deLake]  
Автор _magotin_ (непознат )
Публикувано15.02.07 21:52



Абсолютно точно наблюдение, тъй като със сигурност византийците са гледали на Дунава като на своя граница, Силистра Дръстър е имала гарнизон, а нашествието южно от реката е след битката при Онгъла, а не преди нея.
Онгъла трябва да се търси на север от р.Дунав.



Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: deLake]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано15.02.07 22:43



Предполагам, че са цитирали всички извори - Ширакаци, Теофан, Никифор, Михаил Сирийски и написаното е сборно.

Ти за идиот ли ме вземаш? Разбира се, че бяха цитирани всички тези извори. След това се цитираше и друг източник, с по-подробно описание, който е бил открит по-късно.



Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: _magotin_]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано16.02.07 07:00



Онгъла трябва да се търси на север от р.Дунав.

Или на север от най-южния ръкав на реката, който вероятно е бил по линията на сегашния канал Черна вода - Констанца.



Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: Kossoman]  
Автор _magotin_ (непознат )
Публикувано16.02.07 13:13



Точно наблюдение, тъй като византийците са гледали може би на най-южния ръкав като на своя граница.
При всички случаи всички претенденти за онгъла трябва да осигурят достатъчно археологически материали, а в прословутия Никулицел нищо съществено не е открито. Не че се търси интензивно, но по аналогия с Плиска бихме очаквали това-онова...



Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: saur]  
Автор deLake (sir)
Публикувано16.02.07 13:14



Ами "подробностите" които ти посочи ги има и при всички останали. Та кажи кое е това в повече?

____________________________________




Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: deLake]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано16.02.07 16:23



Повече подробности, повече топоними, по-прецизно описание.



Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: saur]  
Автор deLake (sir)
Публикувано16.02.07 20:55



Добре де, кажи малко повече какво точно представляваше - описание на битката на Аспарух с Константин, просто географско описание ... аписанието антично ли е, средновековна ли е... ?
Да не е Руф във връзка с битката на Александър с траките и илирите?

____________________________




Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: deLake]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано16.02.07 21:24



Казах ти, че не помня, не съм му обърнал достатъчно внимание. Беше географско описание, антично или късноантично.



Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: saur]  
Автор deLake (sir)
Публикувано16.02.07 23:37



Да не е Ариан, ама не "Походът на Александър", а "Описание на Евксинския понт". Ако е това, статията ще е дело на автохонец, защото Ариан говори за острова на Ахил ... пък те пуснаха идеята заради една интерполация от 9-10в. към хрониката на Малала и творбите на Цецес, че Ахил бил българин.
Туй чудо почнах да то превеждам, но още не съм стигнал до северната част на Черно море.

____________________________




Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: deLake]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано16.02.07 23:55



Не е Ариан, щях да го запомня. И той, доколкото си спомням, не споменава за Певке в периплуса на Евксинския понт. А островът на Ахил нали е Левке, не Певке? Или за любителите на българщината не е толкова съществена една буква?
Хубаво е, че си почнал да го превеждаш, крайно време е да имаме на български целия текст, не само края.



Тема Re: Май го споменахме и то няколко пътинови [re: saur]  
Автор deLake (sir)
Публикувано17.02.07 18:01



Не е Ариан, щях да го запомня. И той, доколкото си спомням, не споменава за Певке в периплуса на Евксинския понт. А островът на Ахил нали е Левке, не Певке? Или за любителите на българщината не е толкова съществена една буква?
Имах пред вид, че Ариан казва, че там е острова на Ахил, не заради сходството в името. Възможно е заради това през 10в. да се появява идеята, че Ахил е българин. Защото определено няма да е заради тракийски произход - Ахил е на страната на гърците, а на страната на троянците са траките ... и хората, и боговете (тези, дето Хуподот сочи, като почитани от нраките). А любителите на българщината прежалват доста повече букви.



Не е Ариан, щях да го запомня. Кажи тогава какво запомни. Ариан назовава иманата на каналите от делтата по имена - прекрасното истие и т.н. И тъй като спомена за топоними, предположих че е това.

_____________________




Тема Re: От кога е името Плиска ?нови [re: Ziezi]  
Автор ДoнXитo ()
Публикувано21.02.07 17:46



От кога датира сегашното име ПЛИСКА. Кои са първите писмени сведения за това име?



Тема Re: От кога е името Плиска ?нови [re: ДoнXитo]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано21.02.07 21:34



От кога датира сегашното име ПЛИСКА. Кои са първите писмени сведения за това име?

Чаталарският надпис от 822 г.:

"Кан сюбиги Омуртаг е от Бога владетел на земята, гдето се е родил. Обитавайки стана на Плиска, той направи дворец на р. Тича" и т.н.





Тема Re: От кога е името Плиска ?нови [re: saur]  
Автор ДoнXитo ()
Публикувано21.02.07 23:45



Благодаря. В изворите и христоматиите, които имам никъде не прочетох византийските хронисти да наричат столицата Плиска. Обикновенно пишат за резиденцията на Крум примерно. Значи от девети век си е Плиска. Кога тогава е наричана и къде Плъсков и Плюска?



Тема Онгъл е на "старобългарски", сиреч на английскинови [re: Ziezi]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано22.02.07 00:29



Не на старобългарски, а на ЕДИН от "българските" езици, които са били частично обединени по време на първата и втората Бълг. империя (царства) и най-вече при третото Бълг. царство в края на 19 и началото на 20 в. Допълнително процесът на унификация е засилен при комунистическото царство (НРБ - НАРОДНО ЦАРСТВО НА НАРОДА БЪЛГАРИЯ). Болшинството от българските езици са чатично изличени, като малокултурни диалекти. Някои от тях частично са оцеляли като самостоятелни езици след допълнителни модификации, като македонски и сръбски, а през келтския (гайдския) - и като английски...



Тема Re: От кога е името Плиска ?нови [re: ДoнXитo]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано22.02.07 00:59



Византийските хронисти наричат града Плискова или Плискува - ПЛIСКО(Y)ВА. В Чаталарския надпис името е написано като ПЛСКА. От тези имена се "реконструира" формата Пльсков.
На старобългарски е Плиска или Плюска. Например в "Българския апокрифен летопис" за цар Испор се казва, че "онь сьзьда и Плюска град".



Тема Re: От кога е името Плиска ?нови [re: saur]  
Автор ДoнXитo ()
Публикувано23.02.07 01:37



Ясно. Малко встрани, от кога датира името Пловдив в сегашния си вид?



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: Ziezi]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано23.02.07 02:50



Историографията твърди, че при основавеането на тази държава нейна столица е Плиска, и че Плиска се е намирала в близост до село Абоба /днес гр. Плиска/.
Коя държава се е основала тогава, Зиези?


Съвсем серионо мислля,че еимало няколко български столици една от които е бил Охрид хехех
наред с Фанагория, Никулицел, Плисков , Киев, Саркел, Хумар......

Тва пробелма със столиците може да вълнува само един комплексиран "столичанин" хахах.



Тема Re: От кога е името Плиска ?нови [re: ДoнXитo]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано23.02.07 21:08



Пак в "Българския апокрифен летопис":
"И тьи (цар Селевкия) сьзда .Е. град(о)вь по земли бльгарстЬи:
А. Пло(в)дiвь, В. Сремь
" и т.н.



Тема Re: Плиска ли е Плиска !?нови [re: Caбaзий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано23.02.07 21:10



хахах





Тема айде стига вече..нови [re: Ziezi]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано23.02.07 22:28



"столичанин" като Волен Сидеров .

един от големите проблеми на "атака" ,че "кацнаха" отгоре и за тва винаги ще си отстанат просто една партийка без сериозна подкрепа от масите.
Тва е доказателсво доколко сте се централизирали мисленето урбанизирали сте се.



Тема Re: Онгъл е на "старобългарски", сиреч на английскинови [re: д-pOxБoли]  
Автор jaytee (познат)
Публикувано25.02.07 02:16



"а през келтския (гайдския) - и като английски..."

Келтските езици не са предшественици на английския. За справка:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.