Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:03 12.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: magotin]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано12.02.07 23:36



"Проучвания върху личните имена у траките" (1965)
---

Но това не прави Мостич и останалите българи по-малко иранци...

Абсолютизираш.
Ако отричаш, че гети и склави е едно и също, единствената възможна алтернатива, която приемам, е, че древните българи са били ПРЕОБЛАДАВАЩО славяни, без на свой ред да абсолютизирам. Специално за "иранците" Мостич и Безмер ще имаш много здраве от мен.

---
Редакция: За неразбралите уточнявам, че под "славяни" разбирам славоезични, а дали са се пославянчвали или са си били винаги славоезични, ми е през (на)дървеното мостче.

>:<>:<
Enema of the state.

Редактирано от Meншeвиk на 12.02.07 23:40.



Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: magotin]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано12.02.07 23:46



Гръцки, латински - пак намираме за вярно това, което дебело подчертавам - че са романизирани.

Имаш ли представа какво означава романизирани? А елинизирани? А що е повърхностна романизация и елинизация?
Чувал ли си, че траките основават манастири чак в Палестина и извършват там богослужение на своя език? Ако бяха толкова романизирани, нямаше ли да могат да научат 5-6 молитви на гръцки и латински?

Или не си чувал, че официалният език в едната провинция бил гръцкия, а в другата - латинския, поради различната подчиненост?

Каква е тази "различна подчиненост"? Мислех, че двете провинции са били в една държава. Знаеш ли докога съществуват тези провинции и че по времето, за което си говорим, административното делене е съвсем различно?

все така не е тракийска, колкото и траки да са сърбали от нея.

И какво, тая тера сигилата им е бърборела на латински и ги е романизирала?



Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: Meншeвиk]  
Автор magotin- (непознат )
Публикувано12.02.07 23:55



За гети и склави не мога да се произнеса, защото не съм се занимавал с този въпрос.
За много здраве - ти имай много здраве от мен каквото и да мислиш за Безмер и Мостич. Може и Аспарух и Ховрат да ги пишеш в същата категория, както и да я определяш.
Древните българи не са били преобладаващо славяни, ако и има данни да са се поомешавили с антите в периода, преди да създадат Дунавска България.
Колкото до славянския, кое собствено наричаш славянски и какъв език смяташ, че е той?



Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: magotin]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано12.02.07 23:57



всички лингвисти с някаква научност, писали по въпроса, твърдят, че в днешния български няма и една тракийска дума освен имената на реки и местности.

Аха, значи академиците Димитър Дечев, Веселин Бешевлиев, Владимир Георгиев, Иван Дуриданов и т. н. са лингвисти без всякаква научност?
Че то кои останаха тогава, тия неграмотници ли дето вадят някоя дума от речника и почват да си съчиняват свое езикознание?

А решаваща дума по въпроса за колко траки е имало и кои точно са се смесили със славяните винаги ще имат историците и в частност археолозите, а не лингвистите, а пък недай си Боже биолозите.

Траките се определят не според гърнетата на археолозите и интерпретациите на полуграмотни историци, а според това какви са генетично и какъв език приказват. Това е определящото за всеки един народ.



Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: saur]  
Автор magotin- (непознат )
Публикувано12.02.07 23:59



Романизирани, елинизирани - имам известна представа какво означава. И за повърхностна, и за не толкова повърхностна, но не виждам какво целиш с тези атаки - да изкараш, че траките в Римската империя са си говорели и пишели на "тракийски" /ако изобщо има единен тракийски език/, а никой не го е забелязал и в техните провинции надписите ги четели единствено римските управители?
Мисля за различната подчиненост и сам знаеш, а за след Тетрархията няма какво да си говорим, тъй като от 250 година нататък започва една етническа промяна на Балканите с много разнообразни параметри.
Тера сигилата не знам какво им е бърборела, но подозирам, че в римската армия са им бърборели на латински, а след християнизацията през 4 век по църквите са им говорели и на гръцки.
И като са редели молитвите на своя език в Палестина тия траки, къде го тоя език, къде ги тези молитви?



Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: saur]  
Автор magotin- (непознат )
Публикувано13.02.07 00:01



Ами закрийте историята тогава, обявете археологията за забранена и си правете изследвания с биолозите. Сега започвам да разбирам някои работи, защо ме гледат така отвисоко всички генетици - аз не съм учен, ами съм някакво полуграмотно недоразумение.

И какво собствено според теб са писали академиците, я дай за прост археолог като мен списък на тракийските думи в българския език?



Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: magotin-]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано13.02.07 00:09



траките в Римската империя са си говорели и пишели на "тракийски" /ако изобщо има единен тракийски език/

Това, представи си, е добре документирано!

от 250 година нататък започва една етническа промяна на Балканите с много разнообразни параметри.

Резултатите от нея сигурно проличават само в гърнетата.

подозирам, че в римската армия са им бърборели на латински, а след християнизацията през 4 век по църквите са им говорели и на гръцки.

Да, а завърналите се от армията войници основавали училища, за да учат съселяните си на латински език... По църквите са говорили и на тракийски - lingua Bessorum, както пише в изворите.

къде го тоя език, къде ги тези молитви?

Някои неща изчезват. От иранците какво остана в езика?



Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: magotin-]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано13.02.07 00:10



За гети и склави не мога да се произнеса, защото не съм се занимавал с този въпрос.

Как ще оправдаеш тази липса на заинтересованост, след като исторически тъждеството склави-гети е налице? Може би трябва да се осланяме на авторитета на румънските спецове?

За много здраве - ти имай много здраве от мен каквото и да мислиш за Безмер и Мостич.

Мисля, че и двете имена са убедително славянски. Благодаря за поздравите.

Може и Аспарух и Ховрат да ги пишеш в същата категория, както и да я определяш.

Име Аспарух ми е известно от само един, крайно неубедителен извор.

Древните българи не са били преобладаващо славяни, ако и има данни да са се поомешавили с антите в периода, преди да създадат Дунавска България.

Щото са носили ирански имена като Мостич, Безмер, имаме си хан/кан (?)Маламир :-), не са наричани склави/сакалиби в изворите и хан Борис (име, което изобщо не трябва да ми звучи славянско?) e предавчик, който е подменил иранския със славянски?



Колкото до славянския, кое собствено наричаш славянски и какъв език смяташ, че е той?

Езикът, на който си общуваме и който по никакъв начин не можеш да ме убедиш, че е дошъл със славоезичните гърнета от Пражката култура.

>:<>:<
Enema of the state.

Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: magotin-]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано13.02.07 00:17



Ами закрийте историята тогава, обявете археологията за забранена

Историците и археолозите са тия, дето се правят, че не съществува лингвистика и биология. И се опитват да запълват липсата с любителство. Един биолог или лингвист никога няма да тръгне да прави разкопки на своя глава или да си фантазира. Ама виж, историците и археолозите нали всичко разбират, за тях може.

И какво собствено според теб са писали академиците, я дай за прост археолог като мен списък на тракийските думи в българския език

Например газя, катеря се, кацам, рипам, рид, заек.
Я ти дай ирански, хем по-скоро сте били тук, хем сте били в по-силна позиция да си налагате езика.



Тема Re: Как ги виждам нещатанови [re: saur]  
Автор magotin- (непознат )
Публикувано13.02.07 00:18



"Това, представи си, е добре документирано! "

В кои примерно надписи от нашите земи е добре документирано?

"Резултатите от нея сигурно проличават само в гърнетата."

И по други някои неща, обаче няма да се впускам в подробности, защото ти като истински експерт си над тези неща и каквото и да твърдим ние, недоучените археолози, твоите супер правдиви лингвистични изводи са непреодолими. Звучиш ми точно като Гюзелев по въпроса за тюрките впрочем.

"Да, а завърналите се от армията войници основавали училища, за да учат съселяните си на латински език... По църквите са говорили и на тракийски - lingua Bessorum, както пише в изворите. "

Да, представи си върлувал лагерния латински и всякакви негови разновидности. А в тия църкви явно само са говорели, не са пишели много.
И са пропуснали да ни оставят нещо за спомен, белким и ние се задълбочим в лингвата на бесите. А да не говорим, че и са ги демонтирали тези църкви или са им прибрали всичко, от което може да се заподозре, че вътре вместо на канонични езици се говорело на бесовски... Пардон, на лингвата на бесите.

"Някои неща изчезват. От иранците какво остана в езика?"
Не много, за радост на някои може би...
Но това не ме убеждава, че от траките е останало повече.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.