Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:33 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: къде точно си личат кръпките?нови [re: gioni]  
Автор Gospod**** (Goto-slovenin)
Публикувано28.01.07 12:59



МИслех си за 2 не напълно слели се групи (от двете страни на червената черта) поради:
а. различнен субстрат и суперстрат
б. физическо разделение от влахоезично население, или
в. комбинация от двете

Swaei nu, brothrjus meinai liubans, ik im Guth theins


Тема Re: къде точно си личат кръпките?нови [re: Gospod****]  
Автор gioni (arvanitohoria)
Публикувано28.01.07 13:14



Според сръбските диалектолози торлачката диалектна територия се е формирала късно - 14-15в. (15в. за тимошките територии и Пиротско, 14 за южноморавските), като до тогава е била влашка. Въпросът е от каква посока идва славянизацията. Коварната им идея е, че торлаците са смесица между сръбски заселници (инвазията на Неманичите) + власи.
Тъй като Белоградчишко, Чипровско и Пиротско никога не са били в средновековна Сърбия се измисля, че славянизацията е продъжила от запад на изток за тези територии през 15в. в османски условия.


Що се касае до племенните общности тимочани и моравяни, моравяните се локализират около западна (сръбска) Морава и в обща Морава (около Пожаревац), докато тимочаните били малка общност около Тимок, която си хванала шапката, освободила територията си отново за власи, избягала във Византия и изчезнала. На изток от моравяните и в бъдещите торлашка и шопска територия продължили дълго да живеят латиноезични.

Редактирано от gioni на 28.01.07 13:33.



Тема Re: къде точно си личат кръпките?нови [re: gioni]  
Автор Gospod**** (Goto-slovenin)
Публикувано28.01.07 13:55



Аман от теории с политическа програма.
от къде ли са ги извадили сърбите толкова много заселници и как ли са смогнали за 70- 80 да ги наместят и т.н.?

По мои скромни изчисления торлашката общност се е оформила такава на базата на племенно сходство на славянсктите заселници + икономическа общност по турско.

Swaei nu, brothrjus meinai liubans, ik im Guth theins


Тема Re: къде точно си личат кръпките?нови [re: Gospod****]  
Автор gioni (arvanitohoria)
Публикувано28.01.07 14:10



Съгласен съм. Само, че наистина ми се струва, че торлашката територия (в широкия и смисъл) е късно славянизирана, като преди това е била южно продължение на влашката в Transdunarea (тази по Дунава между България и Сърбия). Не мога само да си обясня как точно това е станало и каква е маята.



Тема Re: тракийски произход?нови [re: gioni]  
Автор Йoaн_Mизийckий (оТРАКан скит)
Публикувано28.01.07 14:25



Тази култура изчезва на балканите още с появяването си. Инкорпорираните членове могат да правят например по-бързо и по-хубави грънци.

Ахааа, ето какво било обяснението за липсата на "славянска арх. култура" по нашите земи. Отучили се бързо от своята и научили бързо местната. Добре, гьонка, добре!

Какво ще кажеш обаче за землянките ...Следи от тази култура има дори в Пелопонес.

Землянките не са никаква култура и това трябва трябва да е известно на всеки с елементарна обща култура. Ако не ми верваш, ще те водя на Въртопа в Балкана, дето и до днес си стоят хайдушки землянки, а малко по-надолу по билото има и партизански землянки. Може би хайдутите и партизаните са славяни, а тия в селата и градовете долу са българи?

-:-:-



Тема Re: тракийски произход?нови [re: Gospod****]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано28.01.07 16:45



В отговор на:

Какво ще кажеш за счупена римска крепост и в една от сградите-место за жетрвоприношение, с улеи за оттичане на кръвта и примитивни грънци и т.н.?



Ще кажа да намалиш пиенето.

А ти какво ще кажеш за еврейски гробища и в една част от тях - високотехнологични продукти - 4 сателитни чинии:

Как да проследим пътя на носителите на сателитно-чинийната специфична високотехнологична материална култура?



Тема Re: тракийски произход?нови [re: gioni]  
Автор KAGAN ()
Публикувано28.01.07 22:49



не споделям точно сценария който си написал, но споделям че от гнетична гледна точка сме наследници и на траките. Някъде бях чел че Крум изселва ромеите от новозавалдяна тракия във влашко , на тяхно място се заселват славяни. Разбира се славяни е имало в тракия и пред крум , но те са били по малко. Склонен съм да вярвам на това защото куберовите българи(от които призлиза диснастията Ка и основателят й Крум) са се били доста пъти заедно със славяните , даже мисля че имаха опит да превземат Солун(не знам кога обаче). и според мен тогава славяните стават съюзници на прабългарите, но както и да е отклониох се доста. Да мисля че имаме съществена част от нашият генофонд е част от траките . Но преди да дойдат славяните на балканите е имало много племена които са оставили "генетичен материал". Но не мисля че културно нещо сме наследили от траките...

На крива ракета космосът й пречи



Тема Re: тракийски произход?нови [re: KAGAN]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано28.01.07 22:57



"траки", "славяни" и "прабългари" просто няма



Тема Re: тракийски произход?нови [re: Ziezi]  
Автор Жopж_Caнд (Coup de theAtre)
Публикувано28.01.07 23:04



СЕГА или изобщо !?!



Тема Re: тракийски произход?нови [re: KAGAN]  
Автор tonza (член)
Публикувано28.01.07 23:09



Но не мисля че културно нещо сме наследили от траките...


Например в яденето. Налягаме повече на пельмени и борщ

Па и Трифон Зарезан се е чисто славянски славянски. Нестинарите се срещат във всяка славяноезична държава. И песните ни приличат на руски и полски, но не и на гръцки или албански. Данеговорим за хорото.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.