Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:10 09.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: тракийски произход?нови [re: tonza]  
Автор Йoaн_Mизийckий (оТРАКан скит)
Публикувано28.01.07 23:17



Освен това Петър Добрев е установил, че прабългарите са донесли гайдата и кавала от Памир. Остава само да се сети, че сурвачката, дето тъй прилича на един кадуцей и има сходни функции, сигурно е от Хиндукуш.

-:-:-



Тема Re: тракийски произход?нови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор tonza (член)
Публикувано28.01.07 23:35



За сурвачката не знам. Руснаците и Финландците също я исползват и то по често -- всяка събота в банята.



Тема Re: тракийски произход?нови [re: tonza]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано29.01.07 00:57



"А и славянизацията не е на траки, а на късноантично балканско-население, което вече е друго.
А какво е?"

"БАЛКАНСКИ СУБСТРАТ"- спрямо всички които идват на юг от Дунав през 7-ми и следващите векове.

Няма да влизам в подробности -виж книгата на академик Д.Ангелов "Образуване на българската народност"в двете й издания от 1970 и 1989 г.г.

С една уговорка-тя е полезна само в ПЪРВИТЕ глави, където иде реч за автохтонното население на Балканите от началото на писмената епоха и последвалите адстрати до късна античност.

От там нататък, другаря академик ,който пише първото издание в скромната си битност на "професор"/а -по рано-след 9 септември 1944 г. -,е само доцент и един от най-пъргаво ориентиралите се към комунистите историци/започва да си криви душата и съвеста досущ по БКП-ейско -болшевишкия исторически канон

а/ мощни вълни ,реки,приливи,притоци ,океани и морета от славяни заляли Балканите
б/относително малобройни българи за които не се знае точно какви са,но на всеки случай са неиндоевропейци,и са първи братовчеди на кабардино-балкарците.

Но писаното в първите глави е вярно,макар че не за него след издаването на книгата Ангелов е нареден на челно място до номенклатурната копаня /грух грух/ според дадената му титла академик.





Тема Re: тракийски произход?нови [re: gioni]  
Автор dilmar (член)
Публикувано29.01.07 02:17



абе аз съм повече автохонец

ама да си кажа и аз мнението а то е че 70-на % от гените ни май са "автохонни" а 30-на на разни други и лошо нема да сме наследници на бащите си ама и на майките си, а на бабите и дедовците си да си припознаваме я нослето я ушето я челото, и да не сме като уфтсътъ доли
това ми убеждение се потвърждава почти всяка година от разни случки като:
- да отиваш на черно море, вижда те мургав наш съгражданин, да ме прощават гърците по морето, и да ми вика "дай едно огънче бе серьожка"
- да се метнеш по халкидики и всекакви да ти обесняват на английско-български че са от горно броди
- да се метнеш в прага след 20 години и във фойето на хотела да намериш българската сред 100-на души

та работата е че семката ни е хилядолетна, многообразна, отличима и здрава



Тема Логическите проблеми на разсъжденията...нови [re: gioni]  
Автор toia_be (читател)
Публикувано29.01.07 11:10



Здравейте, аз нямам нищо общо с историческата наука. По скоро с математическата и информатическата. Често наблюдавам дискусиите в този клуб. Искам да споделя противоречията дето виждам във разсъжденията на "Славянската идея". Разсъждавам логически, нямам претенция да съм прав. Моля отговаряйте по същество.

Бащата на историята Херодот, говори за "траките" като втория по големина народ след индииския. Освен индииския, Гърците са познавали Египтяните и Персите от големите народи. Това ме навежда на мисълта, че Херодот е оценял всички "траки" на 4 до 8 милиона(Това включва тези и в територията на Албания, Сърбия и Румъния, според мен). Все пак, и Египтяните, и Персите са големи империи. Да приемем, че тези в територия на Сан-Стефанска България са били 2.5-3 милиона "траки".
Не виждам, как ще бъдат елинизирани, славянизирани. Те никога не са се примирявали със нашествениците. Има съпротива и срещу Александър Македонски и въстания срещу Рим. Дайте ми пример за друго население, което е било елинизирано или романизирано?(различно от "тракииското") Може да са възприемали голяма част от порядките на империята, но това е. Запазили са бита си. Нито галите, нито испанците са романизирани, нито Бритите(а те имат супер възхищение към римляните). Никои друг не е елинизиран. Как така само "траките" са?!
Славяните са доста не асимилиращо население - по-скоро асимилирано(Пример - Германия). Русия колко време е имала да асимилира много по-близките по култура Украина и Беларус? И въпреки огромната мощ и престиж, не е успяла. И вие все още вярвате, че това е възможно над "траките"?(и какви са доказателствата за това?)

Ако говорим за нашествия и изтребление на местното население, трябва да споменем също и големите нашествия на монголите в Китай и Русия. Нашествията в Индия. Нашествия и изтреблението над тези държави не е направило населението по-малоброино, даже напротив.

Защо се смята, че при "траките" ще доведе до обратното? Дори и Персия е страдала от нашествия, но я вижте днешен Иран - голяма и силна държава, която още ползва почти същия език.

Защо се смята, че славяните са били толкова многоброини?
И къде видяхте славяни в България. При престоя ми във Англия, аз работих в една фабрика със Украинци, Беларусци, Словаци, Поляци. Ми то ние нямаме нищо общо като черти със славяните. Бяхме 40 българи, от всички крайща на страната. Бяхме много различни от тях. Направо се шашнах от разликата.
Радва ме също така тезата за 20-30 хиляди стари българи, дето са се заселили тук. Значи бият се срещу 80 хилядна армия, със огромен опит.
После да им е готино си построяват Плиска със площ 23 кв. км и се настаняват там останалите 20 хиляди(и нито един българин другаде из България), като на човек се пада по 1100 кв.м площ! Сега разбирам, защо гърците толкова са искали да е превземат, та това си е средновековния ориндж каунти.

И как така, преобладаващите думи за роднински отношения и за описване на близкия домашен свят(куче, котка, кон) са от езика на старите българи? Турците са ни дали много думи за описване на външния свят, но нищо не сме взели за чисто семейните отношения. Нито сме взели от гърците(ако изключим църковните). Ето тук славянската теория, много издиша.

И защо не се говори повече за "траки" след като започва да се говори за българи?(или не съм разбрал)

Според мен, ако трябва да се проследява историята ни, то голяма помощ може да окаже бита, музиката и преданията.(т.е. да се проследят истории и песни, сходни на нашите, сред други народи) Една държава от средновековието може да наложи език, порядки и религия. Но никоя държава, не се е занимавала да променя бита, музиката и преданията на местното население.

Е чакам мнението ви, за логическите проблеми във теориите.

>>е няма сигнатура.

Редактирано от toia_be на 29.01.07 16:15.



Тема Re: Логическите проблеми на разсъжденията...нови [re: toia_be]  
Автор KAGAN ()
Публикувано29.01.07 17:42



това с 10-те хилдяди прабългари издуша и това е ясно. И понеже има много доводи за това, аз да си кажа от къде идва заблудата
Още в 15 -16 век русия почва да се изживява като "големия брат". Създава литература по въпроса и т.н. В един момент по средата на 19 век почва да се говори за българи на балканите , за Русия е по изгодно да са славяни и така ги представя. По-лесно биха влезнали едни славяни в Русия. Войната през 1877- 1878 е за "зад дунайска губерния" а не за осовобождението на Родината ни. В България по онова време има русофилско движение което силно попива добре това което му се поднесе. От друга страна в русия по онова време има още волжки българи които самоопределят себе си като "българи" и Русия решава че е опасно , за това в началото на 20-ти век всички стават "татари" на територията на Русия и няма повече волжки българи. А пък на нас ни се набива в главите че сме славяни ... НЕ случайно сме учули че титлите на прабългарите са "хан" а не кан ....През социалистическо време всичко екакто кажат от Москва...

На крива ракета космосът й пречи

Редактирано от KAGAN на 29.01.07 17:50.



Тема Re: Логическите проблеми на разсъжденията...нови [re: toia_be]  
Автор KAGAN ()
Публикувано29.01.07 18:34



бих искал да възразя , че сме нямали нищо общо със славяните. Генетиката ще докаже думите ми след време. Според мен славяните са съставяли мнозинството от генетичният ни матерал, разбира се не споделям тезата че те са били 100 към едно спрямо прабългарите ама може би 2:1(или може би1:1) или нещо такова и това по времето на Борис т.е. някъде през 9-ти век в териториите на юг от дунав. Особено в македония и тракия те доминират. Има достатъчни извори за това че е имало мнго славяни по това време по тези земи и не мисля че трябва да се доказва от мен... Ако този език не се е използвал то тогава не би се възприел като офицялен на който да се извършват църковните служби. А прабългарския(какъвто и да е бил) не е славянски.(дори да ебил близък до славянския)
Сега до колко са близки славяните и траките(даки) .... не е ясно и най-малко аз мога да кажа нещо по въпроса.
Но повярвай ми асимилацията е нещо много силно и когато има сила и воля може да асимилира доста големи групи . Виж какво стана с някогашните българи в македония....

На крива ракета космосът й пречи



Тема Re: Логическите проблеми на разсъжденията...нови [re: toia_be]  
Автор gioni (arvanitohoria)
Публикувано29.01.07 21:15



Имаш средно по пет-шест глупости на изречение върху които градиш логически изводи, как да ти отговарям?



Тема Re: Логическите проблеми на разсъжденията...нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано29.01.07 21:53



Добре, а колко според теб са били траките?



Тема Re: Логическите проблеми на разсъжденията...нови [re: koмитa]  
Автор gioni (arvanitohoria)
Публикувано29.01.07 22:31



Най-малко пък това имах предвид.
От къде да знам колко са били.
А колко са били келтите, населявали - Франция, големи части отИспания и Португалия, Великобритания, Ирландия, Белгия, части от Германия и Холандия, Люксембург, Чехия, Унгария, Австрия, части от Италия, Швейцария, части от Словакия, части от Балканите, част от Мала Азия? Колко? Колко хора говорят келтски сега?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.