Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:14 02.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Унгарците -език, произход и всичко останало:-)нови  
Автор Taнac (търсещ)
Публикувано15.01.07 23:24



Имаме един унгарец при нас -на вид чист словенин-ама като почне да шляпа имам чувството, че си е вързал коня отвън и ще изскочи да го яхне


Имам следната хипотеза -произхода им е подобен на българския но явно праунгарците са наложили своя език на местното славянско население.Точно за което говорехме и в една друга темаЩе ми е интересно да разбера

Светът е пълен с тайни


Тема Re: Унгарците -език, произход и всичко останало:-)нови [re: Taнac]  
Автор Йoaн_Mизийckий (†Чудотворецъ†)
Публикувано15.01.07 23:30



Най-накрая да напишеш нещо смислено.
С повечето неща съм съгласен, но с уточнението, че словенин не можеш да го разпознаеш на вид, а требе да го чуеш.

-:-:-



Тема Re: Унгарците -език, произход и всичко останало:-)нови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор Taнac (търсещ)
Публикувано15.01.07 23:33



Е то точно чуването е проблема -тоя език няма нищо общо със славянските.Дума му се не разбира

Иначе на вид като оня гвардеец дето си го изтипосал-коса кестенява.Вече 20 години е тука и как говори български-не можеш да си преставиш по-смешно нещо

Светът е пълен с тайни

Редактирано от Taнac на 15.01.07 23:35.



Тема Re: Унгарците -език, произход и всичко останало:-)нови [re: Taнac]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.01.07 23:35



Те маджарите достатъчно са се славянизирали, когато се заселили в Панония /що славянки изпокрали от съседните страни/.



Facta, non verba!


Тема Re: Унгарците -език, произход и всичко останало:-)нови [re: Taнac]  
Автор Йoaн_Mизийckий (†Чудотворецъ†)
Публикувано15.01.07 23:36



Защото е от угро-финската група.

Но не е вярно, че специално днешният маджарски няма нищо общо със славянските. Имат бая преФИНени славобългарски думи, което е нормално предвид някои исторически подробности.

-:-:-



Тема Re: Унгарците -език, произход и всичко останало:-)нови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор Taнac (търсещ)
Публикувано15.01.07 23:40



Абе и ние имаме чуждици колко щеш

Ама гръбнака на езика ни е като руски като сръбски - разбираш се чудесно и без преводач
Просто си мисля, че тия праунгарци са си наложили и езика над местните тучни славянкиА прабългарите не са и то е за добро -че иначе щехме да сме като унгарците -нито дума обща с околните
P.S.Имаме и един руснак там -да ги видиш как двамата комуницират на български помежду си ще паднеш от коня


Светът е пълен с тайни

Редактирано от Taнac на 15.01.07 23:46.



Тема Не съм съгласеннови [re: Taнac]  
Автор Йoaн_Mизийckий (†Чудотворецъ†)
Публикувано16.01.07 00:18



А прабългарите не са

Не съм съгласен. На лексикално ниво почти нищо не се е изгубило.
Когато казваш...

"Бягам, та подметките ми димят, за да си ида у дома, щото ми се моча."

...ползваш специфични прабългарски думички.

А когато казваш...

"Търча, та се пушек вдига, за да си ида вкъщи, щото ми се пикае."

...ползваш автохтонен речник.

Говорим и на двата езика - на придошлите славяни (наричани прабългари) и на автохтонните славяни (известни като траки).
На граматическо ниво работата е по-сложна и нещо ми подсказва, че няма да ти хареса.


---

иначе щехме да сме като унгарците -нито дума обща с околните

Единствените околни с език от нашата група са сърбите.
Разбирането е въпрос на желание. Можеш да се разбереш с хората, когато си поискаш, стига да го искаш (а и те да го желаят). И можеш да не се разбираш с хора, които разбираш без преводач, стига да ти е толкова акълът... пример: сърбите; и още по-фрапиращ пример: братовчедите от Скопие.

-:-:-

Редактирано от Йoaн_Mизийckий на 16.01.07 00:26.



Тема А бре Йончонови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор Taнac (търсещ)
Публикувано16.01.07 00:51



Слушай едни други транскрипции:
БегЪм оти ш сЪ опикЪм от смех куту тЪ четем.



Говорим и на двата езика - на придошлите славяни (наричани прабългари) и на автохтонните славяни (известни като траки).

Айде па заора из ширналата ръж.Аз ти казвам, че езика на прабългароте е бил некав толкова различен от славянския колкото унгарския примерно.Що са се разбирали- ми ти сам го каза:
Разбирането е въпрос на желание. Можеш да се разбереш с хората, когато си поискаш, стига да го искаш (а и те да го желаят).
Само да добавя, че желанието се е подсилвало от шибаните ромеи
А и при тогавашната простота на езика не е било хич трудно да овладееш даден език.300 думи са били предостатъчно.

Светът е пълен с тайни

Редактирано от Taнac на 16.01.07 00:52.



Тема маджаро-славянски успоредицинови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор Йoaн_Mизийckий (†Чудотворецъ†)
Публикувано16.01.07 01:08



kasza — коса; gereblye — гребла; lapаt — лопата; veder— ведро; borona — борона; szаn — сено; patko — подкова; jarоm — ярмо; pаlca — палка; szita — сито; ladik — лодка (ладья); abrencs — обръч; rosta— решето; szekercse — секира; szalma — солома

Растения:
ugorka — огурец; len— лен; mak — мак; kalаsz — колос; kаposzta— капуста; cserеsznye — черешня; dinye — диня; bab — боб; retek — редка; szilva - слива; javor — явор

Животни:
pava — пава; bоlhа — бълха; raj — рой (пчелен); vidra— видра; verеb — враб(ец); szuka — сука; medva — медведь, varju — врана; szarka — сорока; galamb — гълъб; bivaly -— бивол; p?k — пуйка

Християнски термини:
рар— поп; p?sp?k— епископ; angyal — ангел; olt?r— олтар; аbrаzat — образ; keresztеny.— крещений; szent kereszt— свят кръст; pogаny — погани; k?nyv — книга.

czerda — середа; сz?t?rt?k — четверток (четверг); p?ntek— пятница, т. е. пенток

И още:

uteza — улица; korcsma — кръчма; halom — хълм; beszеd— беседа; vacsora — вечеря; szalona — сланина, kаsa — каша; еbed — обед; pecsenye — печено; zsir — жир; malaszt — милост; borotwa — бритва; lab — лапа; nyavalya — неволя; rab — раб; baba – баба; szolga - слуга; iga — иго; goromba — грубиян; gomba — гъба
szikra — искра; kalacs — колач; kavasz — квас;

kalapаcs — клепач; kovаcs — ковач, ; molnаr — мельник, мелничар; szilagyi- шилар; gorbe — гърбав; drаga — драг; kurta — кротък; tisztu — чист; puszta — пуст(а).
sztrаzsa — стража; vaida — войвода; baj — бой; szablya — сабля; kalpag — калпак;
---
Това са незначителна част от слав. думи в днешния маджарски. Пълният списък е от стотици думи.

-:-:-



Тема Re: А бре Йончонови [re: Taнac]  
Автор Йoaн_Mизийckий (†Чудотворецъ†)
Публикувано16.01.07 01:10



Ти освен повърхностни разсъждения на тема омраза между ромеи и българи, изразена в 300 думи и с меч в ръка, можеш ли да предложиш? Ако не можеш, да те отебавам, а?

-:-:-




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.