Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:42 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема дай примернови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано31.10.06 22:42



Или литература, че в Беломорска Тракия се е практикувало нестинарството? аз твърдя, че си измисляш, опровергай ме. Посочи ми едно единствено нестинарско село в Западна (Беломорска) Тракия - българско или гръцко, ако щеш и циганско, каквото и да е?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема три пъти?нови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано31.10.06 22:53



Аз броих до два пъти, но нямам предвид само Странджа а и навсякъде другаде в т.н. българско етническо землище (не намесвам и навсякъде гръцкия) относно броенето. Втория контраизвод за чуждите етнически групи не го разбирам? Сещам се например колко етнически групи в различни периоди са се заселвали в Шотландия и как се е сменял езика, колко езика там се говорят (са се говорели)ти знаеш ли?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: дай примернови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано31.10.06 23:02



В края на август бяхме с мъжа ми на почивка в Александруполис, където нестинари танцуваха на полянката в ресторант-таверната в центъра на града. Тъй като обичаят е комерсиализиран като всеки друг ритуал, не бива да се очудвате, ако съвсем скоро започнат да се играят кръшни танци върху жарава в Мармарис в Турция и Влоре в Албания. Снощи ви обясних защо само днешното разпространение на нестинарството не може да се използва за изясняването на неговия произход. Етнографията разполага с данни, които обхващат доста по-широки граници на разпространение в миналото от днешните. Но аз останах с впечатление, че нямаме разногласия относно произхода на обичая. Греша ли?



Тема добре де, подходи етноложки, не като туристнови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано31.10.06 23:18



Ти потвърди , че говориш за Беломорска Тракия. Кажи с какви данни разполага етнологията за това? Аз например съм сигурен че нестинарство през 19в. (некомерсиализирано) е имало в Кости, Бродилово, Ургас, Ургари (Българи) и едно две сега наоколо. Кажи ми за беломорска Тракия? Иначе в ресторанти в Александрополис може да видиш и трапезундски и караманлийски танци или критски, но това не означава че през 19в. в Дедеагач са подскачали като кавказци? та питам пак посочи ми поне едно село и литература, че в Беломорска Тракия през 19в. или в началото на 20в. се е практикувало нестинарство (от хора от какъвто си избереш етнически произход)?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: три пъти?нови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано31.10.06 23:23



Какво общо има етнографската картина на Шотландия с българската освен един общ музикален инструмент, който е пренесен от нашите земи натам в зрялото средновековие? Вие говорите за смяна на езици на три пъти. Твърдите, че траките са се елинизирали. След това са се славянизирали. За трети път отново са си сменили езика като повторно днес наблюдаваме почти приключваща повсевместна елинизация в Беломорска Тракия. Това са трите пъти, за които питате. На човека който ни критикуваше обясних, че не съм специалистка по езиците, но изхождайки от моята област и наблюденията ми върху фолклора ни ми е трудно да повярвам без задръжки на твърдението за категорична смяна на езиците. Въздържам се от крайни мнения които трябва да си дадат филолозите. Затова не взимам безрезервно вашата или на критика страна. През погледа на етнографите обаче смяна на езици отсъства, а има значителни или незначителни чуждоезични влияния върху стабилна и непроменена основа.
За другото имах предвид, че смяната на езика става като две различни етнически групи започнат да живеят заедно или едните станат културно зависими от другите. Ако приемем, че славяните и траките в Странджа са различни етнически групи например трябва да си обясним как славяните изцяло са се наложили филологично над траките, но това не е довело до размиване на тракийските традиции с обичаите на славяните.



Тема Re: добре де, подходи етноложки, не като туристнови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано31.10.06 23:30



Но защо измествате темата към 19 и началото на 20 век, когато аз ви говоря за сегашно време? Покажете ми къде съм казала, че през 19 век в Беломорска Тракия е било повсевместно разпространено нестинарството, за да го доказвам! Никога не бих си позволила да твърдя нещо, за което не разполагам с данни. По-рано ви попитах за какво всъщност спорим? Оставам с впечатлението, че отричате българско присъствие в беломорска Тракия през 19 век. Ако правилно съм ви разбрала, дайте да спорим по конкретна тема.



Тема ква беломорска тракия, кви славиниинови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано01.11.06 00:06



Съсредоточете се върху Странджа. За беломорска Тракия мислете само доколкото за 10-ти път Ви моля да ми посочите селище в което се е практикувало нестинарство (как от нестинарство минахме в Б. Тракия, вие кажете)? Шотландия споменах само за контрапример относно тезата Ви, че смяната на езици и заселването на чужди етнически групи, довеждала непременно до отмиране на местните традиции и обичаи. За гайдата не ми се говори. Бла, бла, бла е че била пренесена от нашите земи. Но това е друга тема. Никога не съм твърдял нищо за Беломорска Тракия, там от славяноезичните са останали почти само помаците, българите-християни там масово са емигрирали в България, за разлика от някои региони на Егейска Македония, а и виж според Милетич, колко са били там. Да те питам имаш ли представи, кое селище в коя географска област се намира, или това не е нужно на етнолозите?
Между другото Странджа е славянизирана през Османското владичество, много малка част през 14в. (странджански диалект са говорели само две-три села, предполагаемо от тамошно население от византийско време), същото се отнася и за частичната славянизация на Беломорска Тракия и Източна Тракия. Основно за славянизацията са спомогнали мирни селяни преселници от северна Тракия спускали се през маришката теснина между Източните Родопи и Сакар в посока юг, през 16-17-18в. Не трябва да очакваш обаче това някой преподавател да ти го каже. Това е механична славянизация. Аз ти говорех за основно за две исторически смени на езика за две хилядолетия, третото е по изключение (не е много нали)? Извинявай, че смесвам ти и ви, но не съм свикнал точно тук с някой ник, какъвто съм и аз да си пиша на Вие (а и този форум е доминантно долнопробен).

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Редактирано от gioni на 01.11.06 00:13.



Тема Re: ква беломорска тракия, кви славиниинови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано01.11.06 00:29



Ще ви припомня как минахме от Странджа в Беломорска Тракия. Друг от участниците в дискусията каза, че там нестинарството е част от бита на хората. На това твърдение аз възразих и по-скоро взех вашата страна. Обичаят се практикува днес там, но това се дължи на атракционния аспект на ритуала. В предишното си изказване ви обясних, че нямате основания да ми приписвате твърдения за нестинарство в южна Тракия през 19 и началото на 20 век.
Шотландия я дадохте за пример за езиците. Би трябвало да сте запознат, че по-слабо "засегнатите" от английския gaelic диалекти са си на старото население в тези области. Аналогията ви реално би трябвало да сочи, че за език на местното население по нашите земи трябва да се приемат по-редките славянски диалекти. Каква е тази механична славянизация, за която говорите, при която траките губят напълно езика си? За да се получи такова нещо, се изисква изключително силно културно влияние от страна на славяните, каквото е трудно да си представим в посочения от вас период 16-18 век и при обстоятелствата с необразованите и безвластни славянски селяни.



Тема гъдулкинови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано01.11.06 00:51



Кви траки през 17в. ,ти напълно откачи, нито разбра и за какво ти споменах Шотландия. За домашно научи нещо за езиците от германската група - Scots, Nord, тяхното разпространение през вековете и дали носителите им са носели шотландски полички например, виждам че за шотландски гаелик (келлтски) и за английски си чувала, но не е достатъчно за да продължим разговора за Шотландия, а и темата е нестинарството (то е само в няколко села по българотурската граница в Странджа! или преселници гърци от там през 20в. в няколко селища в Гр. Македония). Струваше ми се, че през цялото време поддържаш теза за някакво нестинарство в Беломорска Тракия. Тези мнозинството българи в Южна Тракия, не съм казвал, че непременно са се смесвали с и променили езика на друго население, а само че са били местни там от два-три века и това не е по темата, ти я отклони в тази насока.
Смените на езика основно са две и в други епохи за по-голяма част от балканите.
Коментирай първия ми пост, какво възразяваш срещу него, така и не разбрах.

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: гъдулкинови [re: gioni]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано01.11.06 00:55



Е, друже, досега си говорихте с такъв културен тон, а сега почнахте с намеците относно психическата стабилност...
Не е хубаво така. То и аз се джавкам с келеша, ама нашата война е друга...



Si vivis Romae,
Romano vivito more




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.