Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:20 11.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема да, пошегувал се енови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано02.11.06 21:20



За да му минават следващите изречения.... В текста не е обяснено, че новите заселници на Странджа са със смесен етнически характер както си мислиш. Авторът се органичава, с оглед характера на изследването си, само относно българите и има предвид не етнически смесено население, а смесено население от различни български етнографски райони заселило се там през османското владичество. Също така казва че стари българи странджанци са само 2-3 села, но и те по всичко изглеждало, че просто са по-стари преселници там от долината на Марица между Сакар и И. Родопи (и те са смесени, междинни между предполагани от него две рупски групи в миналото, на изток и на запад от маришката теснина между Сакар и И. Родопи). Т.е. индректно казва, че няма странджанци от преди 14в. в Странджа.
С други думи, авторът казва, че сегашното българското население в Странджа не е коренно там по тези места. По голяма, част от него са се преселили там късно, а най-ранните 2-3 села са потомци на преселници там от 14в. Заявява между другото, че преди това там пак е имало българи (кво друго да каже гърци ли?), като с оглед на характера на труда му се намеква, че кореняците са избити или избягали в други райони в първите векове на османското владичество. Прочети и Райчевски, в "И. Тракия", където подробно са обяснени пътищата на заселване на българско население от други райони в Странджа и И. Тракия през 16-17в. Т.е българското население след 16в. в Странджа и И.Тракия е нараствало най-вече в резултат на механичен прираст, заселване на българоезични от други райони. Не знам дали разбра, но аз смятам, че тези които са запазили нестинарството в Странджа през вековете са други, част от тези които само веднъж са си сменили езика за две хилядолетия и са истинските кореняци на Странджа - Кости, Бродилово, Ургас.... те са предали нестинарството и на тези славяноезични, които се заселват през 14в. (най-вече Ургари сега Българи). Между тези села е имало винаги смесени бракове. Ургари през 19в. са двуезични.

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: да, пошегувал се енови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано02.11.06 21:26



Вие можете да смятате каквото си пожелаете, но не ме учете как да чета. Не сте убедителен в тълкуванието си на цитираното. Не можете да докажете исторически заселване. Не можете да ме убедите, че местното население е избито, а са оставени някакви гърци, за да предават на заселили се през 14 век въображаеми славяни.



Тема Любомир Милетич и нестинарските селанови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано02.11.06 21:35



Бежанците от Пиргопуло са настанени в гръцкото Кости, гдето има и бежанци от Самоков (Мидийска околия). И в гръцкото село Бродилово са настанени бежанци; там е почти цялото изгонено бълг. село С е р г е н (Визенска окол.). В гръцкото село Вургари са настанени бежанци от село Мегалово и Камила (Малко-Търновско).
Бежанците са настанени по гръцките къщи, в които още живеят и стопаните им, та положението на бежанците беше твърде плачевно.



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Редактирано от gioni на 02.11.06 21:36.



Тема Re: Любомир Милетич и нестинарските селанови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано02.11.06 21:45



Доста фриволно боравите с определението "гръцко" и не виждам смисъл да се говори повече с вас. Гръцко село Бродилово и гръцко село Вургари? Можете ли да ги преведете имената от гръцки на български или наистина да прекъсваме разговора?



Тема Re: Любомир Милетич и нестинарските селанови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано02.11.06 21:52



Първо аз само цитирам Милетич. Нищо не съм казал от свое име. Цитатът е от книгата "Разорението на тракийските бежанци". Ургари е било с домашен език българоезично. Кости и Бродилово (Пордикос, Бродиво, Берадиу) са били гръцкоезични включително и като домашен език. Цикнихор и Пиргопуло например са били бългоезични. Кости не идва от славянското КОСТ (да не си го помислиш). Предлагам да прекратим разговора, нямаш потенциал, жалко.

Редактирано от gioni на 02.11.06 21:56.



Тема Re: да, пошегувал се енови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано02.11.06 22:02



като с оглед на характера на труда му се намеква, че кореняците са избити или избягали в други райони в първите векове на османското владичество.

Ще отречеш ли това?



Тема Re: Любомир Милетич и нестинарските селанови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано02.11.06 22:05



Използвайки вашите похвати бих могла да обявя цитираното от Милетич за негова шега, за "да му се вържат по-нататък изреченията". Щом Ургари е "с домашен език българоезично", мога да разбирам само като шега твърдението, че е "гръцко село". Силно ми напомняте някои мои колеги, които формират мнението си върху подобни четения на текстове и нямат никакъв личен поглед върху етнографската картина на областите, за които пишат. С тях не споря, няма и да го правя с вас. Невъзможно ми е да разбирам кога сте сериозен и кога се шегувате. Приемам, че като цяло сте шегаджия, с което си обяснявам някои странни ваши твърдения и ви оставям да се забавлявате.



Тема Re: Любомир Милетич и нестинарските селанови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано02.11.06 22:06



нямаш потенциал, жалко.






Мисля че това е един от най-стойностните опоненти, които си имал.



Тема за последнонови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано02.11.06 22:06



Спокойно можеш да сложиш кавички "Българи" винаги, например на останалото в България, население на селата Българи (Ургари) и Мързево (Морхово). Те много късно преминаха към екзархията (и не всички). Нима отричаш правото на самоопределение на хората. Ако няколко семейства от Граматиково са се изселили в Гърция, по спогодбата Моллов-Кафандарис, подали са молби че са такива, българските власти са ги възприели като такива, с какво право ти век по късно ще им подменяш съзнанието. Все пак Кости и Бродилово са били гърци и по лингвистичния критерий, български са знаели като втори език само по няколко от мъжете + 2-3 снахи родом от Българи или Пенека. В Българи гръцкият се е знаел като втори език почти от всички.

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: Любомир Милетич и нестинарските селанови [re: koмитa]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано02.11.06 22:10



Може и да стане, но след време. Ще ми се да има тема Кукери и тя да е там. Грозно се изразих, но нямах предвид потенциал изобщо, а по темата.

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.