Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:11 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: нестинарствотонови [re: Kaлипco]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано31.10.06 18:43



Да, днешните така ги учат в училище, че нестинарството е наше.
Но поне е тракииско и е заемка по пътя траки - гърци - българи.




Като погледна нагоре, виждам само дъното

Тема изпадам в противоречие, нонови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано31.10.06 19:42



Как е възможно да твърдите, че няма български и гръцки фолклорни мотиви, а две изречения по-нататък да казвате, че тракийският гръцки фолклор е досущ като българския тракийски? Изпадате в противоречие. Тракийската етнографска област в България си има граници и това са родопската и странджанската етнографски области. Гърция също си има етнографски области и доколкото в тяхната тракийска област се отчитат сходства с нашия фолклор, те се дължат на българското влияние. Недейте да забравяте, че границите на България не винаги са били такива каквито са днес. Днес в Гърция продължават да живеят неасимилирани българи.
Посочените от вас сходства между носии и музика не пречат на етнографията да различи определени македонски носии, сходни на някои гръцки, като обособени и отделни. Също така няма основания да приравнявате гръцката тракийска област с българската. За двете са характерни различни напевни похвати, музика и инструменти, носии и десени.



Няма противоречие. Под български или гръцки фолклор (то се разбира и от контекста на думите, но трябва малко....) имам предвид фолклор, съответно на българоезично или гръцкоезично население. Под думите ми, че няма български или гръцки фолклорни мотиви имам предвид, едни и същи (или сходни) фолклорни мотиви, се срещат и при разноезични общности, но живеещи в един регион. Например, че носиите, музикалните инструменти и танците на старото гръцкоезично население на Кости и Бродилово са почти идентични с тези от Българи и Керациново. Тези от Българи по този показател обаче са много различни от Трънско или на банатските българи, а тези от Кости са много различни например от Пелопонеско или от гърците от Трапезунд. Ще отречеш ли това? Че едно хоро и носии от Костурско имат много повече общо дори с Пелопонеско отколкото с Добруджа? Ще отречеш ли това. Хайде да не давам повече примери. В съседни християнски общности в дадени микрорайони етнографски населението се е отличавало само по майчиния език. Говориш за влияния. Това е друг въпрос, влияния има. Генезисът на влиянията няма нищо общо с анонса на темата. Интересно ми е как все пак определяш кое е българско и кое не?
Кости или Ургас например към коя етнографска област са принадлежали? Различна ли е от тази в Мързево или Българи (Ургари)?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: но и ти не менови [re: Last_Roman]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано31.10.06 19:50



Верно ли говорите за Беломорска Тракия, аз си мислех че се говори за Станджа. Та къде има(ло) нестинарство в Беломорска Тракия?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: но и ти не менови [re: gioni]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано31.10.06 20:29



Нестинарството е разпространено в Северна гърция, където живеят българи:
These are the firewalkers of Lankadas, a village in northern Greece...about 10 miles from Salonika.


The origins of Greek firewalking are unclear. Some scholars trace the tradition to antiquity and the orgiastic rites and mysticism of the Dionysian cult. A more common belief is that firewalking is a re-enactment of a 13th-century miracle, when the inhabitants of a village known as Kosti in Eastern Thrace - in what is now Bulgaria - rescued icons from a burning church without being burned. What lends credence to this theory is that all the firewalkers are related to the villagers of Kosti, the descendants of whom fled in 1914 when the area came under Bulgarian rule, and settled in the villages of Lankadas, Serres, Drama and Meliki in northern Greece. The Greek Orthodox Church frowns on firewalking as a pagan rite, and for many years it was practiced in secret. But since World War II, the firewalkers have performed their ritual openly. In the past, the Bishop of Lankadas has refused to marry firewalkers or to baptize their children. Several years ago he tried unsuccessfully to have their icons seized, and two years ago he had the church bells rung all day as a sign of disapproval of the rite.

За огненните фестивали в древността и сега:


Si vivis Romae,
Romano vivito more



Тема Re: но и ти не менови [re: Last_Roman]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано31.10.06 20:58



Но това е в Егейска Македония, Лангада е до Солун. Серес и Драма също са в Македония. Става въпрос за гръцки бежанци и техни потомци там от Странджа (Кости, Бургаско, Източна Тракия), не за местни традиции.
Пак питам за каква беломорска Тракия говорите с етноложката?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: изпадам в противоречие, нонови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано31.10.06 21:19



Например, че носиите, музикалните инструменти и танците на старото гръцкоезично население на Кости и Бродилово са почти идентични с тези от Българи и Керациново.

Много ясно, след като не са никакви гърци, а обикновени погърчени българи. Както ти е добре известно, гърците са живели в Цариград, Мала Азия, островите и в още няколко балкански града. Навсякъде другаде имаме просто погърчени било то българи, власи или албанци. Истински гърци в сърцето на Странджа има колкото има и българи в Крит.



Тема Re: но и ти не менови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано31.10.06 21:40



Аз говоря за Беломорска Тракия, която е на изток, а не за Егейска Македония. В Македония носиите и фолклорните мотиви са доста особени. Аргументите ми бяха свързани изцяло с Беломорска Тракия, където населението е българско, погърчено или неасимилирано изцяло. Там не само има обичай да се практикува нестинарството, но са характерни и поне два типично български музикални инструменти. Не съм съгласна с господина, че нестинарството там е "част от бита" на хората. Аналогично на България, този ритуал днес е комерсиализиран и се практикува основно като туристическа атракция.



Тема Re: нестинарствотонови [re: OO8]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано31.10.06 21:44



Твърде категорично се изказвате за неща, които трудно бихте могъл да докажете. Защо са ви за посредници гърците? Не е ли по-разумно и нормално българи и гърци да пазят този обичай независимо едни от други или като взаимно се поддържат? Едните удрят едно рамо, другите - друго.



Тема е откъде да знамнови [re: koмитa]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано31.10.06 21:47



Може пък да са били елинизирани траки и едните и другите, само че някои от тях допълнително да са се славянизирали , а другите не. Някои от славянизираните може след това отново да са се елинизирали (малко от тях). Така или иначе славянизираните от нестинарския район са научили, че са българи (не всички) на границата между 19 и 20в., на някои дори селото им за всеки случай го прекръстиха Българи (да си имат едно на ум).



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Тема Re: изпадам в противоречие, нонови [re: koмитa]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано31.10.06 21:55



Подкрепям вашето мнение. Предположението на gioni, че населението в тези области три пъти си е сменяло езика е малко вероятно. Това би предполагало нееднократно заселване на чужди етнически групи, което би размило местните порядки, а не би ги запазило.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.