Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:58 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 01:07



Мястото е точно след историците -защото фолклорът ни е извор на история. База за исторически изводи.... Ако той се помаже и унищожи ще пресъхне автентичен извор за историята ни...

Не съм наясно със законите- Но както има закон за запазване на културните пометници, така трябва да има отделан закон който защитава от посегателства върху фолклора ни. вне съм найсно какво точно трабва да съдържа, но е ясно какъв да е духа му....

Защото иначе ще се срещнем с наши братя след хиляди години раздяла и няма да се познаем.

Как ще има истински фолклор след 100 г сред тоя океан от помия , чалга славитрифоновщина и филипкутевщина .Как ще се видят общите неща със древните ни роднини ако не с фолклора....

Това нещо е съкровище и трябва да се пази. За да се зноем с родата си през хилядолетията...


Ето един пример на асирийска песен от Юлиана Джендо - уж е асирийка а ми звучи името доста познато. Инструментално са запазени общи мотиви - не съм сигурен май е настинарско хоро...
Чукнете на линка по-долу - ако имате реал плейер ще чуете... как през хилядолетията се е запазила общата ни жилка ....





Тема С такъв законнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 01:33



не можеш да накараш никого да слуша нещо или да не слуша друго. Разбирам благородните ти мотиви, но рискуваш да направиш омразните жанрове още по-интересни, защото ще станат апокрифни като западните изпълнители преди 1989-та.

Не е оправдано да генерализираш поп-фолка под пейоративния термин "чалга". Има доста прилични и дори качествени изпълнения, благодарение на които поне аз започнах да слушам и автентичен фолклор. Може и от възрастта да се промениха вкусовете ми, но определено беше по-лесно да направя скока с посредничеството на модернизирани версии на народни песни.
---
По другия въпрос. Насилваш нещата.

1. Провери етимологиите както на Юлияна, така и на Джендо. Нищо чак толкова българско.

2. Тракийци, кимерийци и асирийци хилядолетия наред са били съседи. Фригия, Кападокия и Асирийската империя в отделни периоди са имали общи граници, а териториите според различни карти се и припокриват.



+



Културните влияния между съседи са възможно най-нормалното и очаквано нещо. Страбон описва едни и същи обичаи както сред балканските "траки", така и сред малоазийските фриги и пафлагонци. Такива са танците с ножове и нещо, което на мен и други ни звучи като едно към едно описание на пайдушкото хоро.

3. Фолклорът не се изчерпва само с мотиви в песните и сходства в танците. Ако вземеш предвид народните инструменти, носиите, обичаите, митологията... разликите ще са по-големи, отколкото приликите. Някои от келто-ирландските муз. съпроводи на Майкъл Флетли спокойно могат да се изиграят с български танци, но това не значи нищо... или пък значи?



Тема Друг примернови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 01:55



освен Страбон за културните влияния имаме и при Диодор, който разправя как войниците на Александър са писали със... "сирийско писмо". Това е ставало по времето, когато са били на лагер във... Фригия и Кападокия!

Пълен шок и ужас за академичната сволоч е, че в Сирия бяха намерени надписи на "сирийско писмо", което спокойно може да мине за прототип на кирилицата. За такива страхотии почти не се говори, подобно на положението с близостта на кирилицата с коптското писмо. Но сирийската връзка наистина е страшна, щото датировката прави кирилицата с шест века по-стара от най-ранния коптски надпис.

На твое място бих захапал дирята с писмеността, а нямаше да се ровя в хор'ата и да броя тактовете в песните... все субективни и лесно пренебрежими неща.



Тема И за финал...нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 02:00



нямам право да ти казвам какво да правиш, но ти ПРЕПОРЪЧВАМ да акцентираш върху (трако)българо-(а)сирийските взаимни ВЛИЯНИЯ, а не за общия произход. Ще попиташ защо?

Ами защото има средновековни сведения, в които ДИРЕКТНО се съпоставят българи и сирийци като съвсем различни народи. Например Ана Комнина описва българките като ги сравнява не с други, а именно със сирийките. И не е като да не прави категоричен контраст. И не е като да не можем да се съгласим с ерудираната византийка.

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 21.10.06 02:01.



Тема С такъв законнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 02:12



Най напред какво е сегашното дередже- един професор мерзавец баняджия преди години по радиото се изцепи като избълва че в моменто се формира нова нация от българи, турци и цигани. Финансирането на възпитаване на вкус към чалгата е "духовната" страна на тая свинщина ... Така че чалгата е музикалната страна на изкуственото формиране на българско турско цеганска нация. АЗ това не го приемам и ако имам власг първо ще му хвръкне главата на тое мискинин....Не ще и дума - има и стойностни неща само дето изяждат хляба на българските "нестойностните".... За мен стойностните неща са българските ....

Интересна ти е първата част на постинга

"не можеш да накараш никого да слуша нещо или да не слуша друго. ..... но рискуваш да направиш омразните жанрове още по-интересни, защото ще станат апокрифни като западните изпълнители преди 1989-та. "

Значи
Първата цел - да се запази в автентичен вид това което е дошло през хилядолетията. това трябва да бъде първастепенна грижа. Тук вредата от "творчеството" на такима мекерета като фолип кетев е по-голяма даже от чалгата макар че и двете имат за цел да подменят автентичния български фолклар

Второ целта не е да се слуша или да не се слуша - това е въпрос на възпитение. Целта е да възпитава.... Не случайно покойният Джордж Харисън казал на една българска народна певица гостуваща в Англия- "За мен вие сте най голямата певица в света" В тия свети неща не може да действа търговския принцип...... Как може великият битълс да смйта такова неща ау нас да се възпитава афитигет към циганията...

Трето целта не е да се изкасапят азис и слави. простао като за вредна за духовното здраве стока трябва да се налага с акциз - като цигарите

За другите неща - нямам настроение да се препирам. Но методът ти е като наводняването на Севтополис. За да не се види го залели с вода - та и ти сега с аргументите си смали най-великия фолклор - българския да нещо незначително имагинерно, несъществено, заемствано и негодно за родов признак. ...

Аз пък ти казвам че най-българското нещо в света са хората ни, песните ни фолклора ни!



Тема Re: С такъв законнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 02:49



един професор мерзавец баняджия преди години по радиото се изцепи като избълва че в моменто се формира нова нация от българи, турци и цигани.

Какви "преди години", бре? Какъв ти изолиран случай като тоя професор? По сто пъти НА ДЕН чувам и чета думата "интеграция" в контекста на циганите. Стремиш ли се към интеграция на ханаанското племе, значи се стремиш към българо-циганска-турска нация.

Явлението е масово, но мисията е невъзможна. Когато смесиш олио с вода, тогава ще направиш от българи и мангасари един народ. Нека си чешат езиците.

да се запази в автентичен вид това което е дошло през хилядолетията

Ами стани спонсор и издавай автентичен български фолклор. Харесвам го и обещавам да си купя легално копие. Но не мога да ти обещая, че ще престана да харесвам и Кутев, и неавтентичната Н. Чакърдъкова, и чалгаджийката Деси Слава с нейната версия на "Пустоно лудо и младо"...

Трето целта не е да се изкасапят азис и слави. простао като за вредна за духовното здраве стока трябва да се налага с акциз - като цигарите

И може би за целта ни трябва едно министерство като от преди двайсетина години, което да преценява кое "развращава младежта", следователно заслужава акциз, и кое е политически коректно?

Нали не обичаше съветските хора, що се държиш като такъв?

ти сега с аргументите си смали най-великия фолклор - българския да нещо незначително имагинерно, несъществено, заемствано и негодно за родов признак. ...

Първо, написаното си го изсмукал от пръстите си. Такива неща не съм казвал. Второ, като цяло в него няма никаква логика. Нещо имагинерно е несъществуващо, а ако е несъществуващо, не може да е несъществено и заемствано. Трето, твоите "родови признаци" са твърде субективни. Субективни са и термините ти като "автентично" и "неавтентично", "стойностно" и "нестойностно".

Ето ти нещо обективно. Доказано е, че гайдата произлиза като инструмент от Балканите, даже и от коя област. Знае се с относителна точност кога се разпространява на север, изток и чак до Шотландия. Знае се отде е дудукът - от периферните области на Черно море: Балканите, Армения, Украйна и Грузия. И до днес в оригиналната си форма е разпространен само в тези области.
Знае се произходът на кавала.

Знае се откъде ни е танцът с ножове. Описан е от Захари Стоянов така:

"Разказите на старите войводи, които се четеха като лекции на всеко общо место из Ромъния, за прелестите на Стара-Планина, за нейните студени извори, за буковата сенка, за кривото хоро на връх планината с ножове в ръце - не можаха да не трогнат идеалните настроения на непрактичните ни братя."

А сега виж какво пише Страбон за тракийските хор'а, включително тези с ножовете. Тъй че фолклорът служи за "родов признак", но не и този, който посочваш. Нервиш се, не нервиш се, това е положението. Като ми посочиш асирийски мъже с ямурлуци, навуща и островърхи калпаци като на тракиеца Асклепий, асирийки с шевици, фустани и пафти като българските, ще имаме поле за дискусии.
---

Най-тъжното е, че рипаш, въпреки добронамереното ми отношение.



Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 21.10.06 02:51.



Тема Друг примернови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 02:51



Не ми е нужен ни Страбон ни Диодор за да видя и чуя това в което никои други народи в света не са толкова еднакви.....

Гледал съм сирийското писмо "брахми" - има някои кирилски букви само че леко завъртяни и обърнати... най силно впечетлиние обаче прави индуското название - БРАХМИ.. Както и някои от асирийските песни са по ритъм и мелодия едно към едно с индийски такива....

Сега за писмеността
Най старата наша писменост е хорото и ритъма му - музиката му.
Тази най стара наша писменост е една с тази на асирийците.
Хорото от БЕТ НАХРИМ е още от каменната ера. Така че хората са ни на много много хиляди години... Тази писменост - и азбуката на хорото се запазва много по-дълго от азбуката на буквите. Асирийците отначало са писали със шумерски букви, след това по време около Ашур насирпал са започнали да пишат по така да се каже на неоасирайски - малко по различна писменост. След това са прописали на сириак - един от вариантите на сириака е БРАХМИ за който споменаваш....
Първият писмен запис на РИГВЕДАТА е на сириак - 7в пне Има безспорни доказателство че оригиналът на новия завет е бил на арамейски - неоасирийски а не на друг някакъв език.....

Та значи асирийците са сменили цял куп писмености - но писмеността на хорото е останала. Сега ти ме караш да се занимавом с нещо което е по нетрайно и не издържа повече от 1000-2000 години и да зарежа нещо което е писменост от каменната ера - писменост на много хиляди години ..... НЕ благодаря!


"хор'ата и да броя тактовете в песните... все субективни и лесно пренебрежими неща."
Това са пренебрежими от баняджийската наука а по същество е пределно ясно и точно.

Позициите на ръцете и хватовете
Стъпките и броя им
Ритъма и уникалните неравноделни тактове дето никъде ги няма!

Това за специалистите са категорично точни критерии!

Освен това пак туряш настрана Именника и Фружин - царя на халдеите - асирийците. Не можеш с лека ръка да пренебрегваш току така два исторически документа....
Прекалено много са засечките и за да можеш да ги пренеброгваш ...

Хората и песните на асирийците доказват правотата на ИМЕННИКА и титлата на ФРУЖИН като цар на халдеи - асирийци.... От тук всичките лингвистични съвпадения Шумер-Асирия-Вавилон-България са обосновани върху стабилната основа на засечката на Именника с фолклора на двата народа.......
За траките няма такива убедителни даказателства...Няма изображения на тракийски хора по тракийските храмове .въпреки че моето убеждение е че траки и асирийци са твърде твърде близки .... Рогозен по моему може да колкото тракийско толкова и асирийско...



Тема Re: Друг примернови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 03:20



Най старата наша писменост е хорото и ритъма му - музиката му.

Много художествено казано, но бих желал да обясниш защо хорото и музиката му са писменост. За символиката в стъпките няма да споря, но че са "букви"...

Тази най стара наша писменост е една с тази на асирийците.

Дори да е така, не е доказателство за произход, а, както казах, за влияния. В най-добрия случай за еднаквия етнически произход на българи (траки) и асирийци, но именно в каменната ера. Оттогава бая вода е изтекла.

Ритъма и уникалните неравноделни тактове дето никъде ги няма! Това за специалистите са категорично точни критерии!

И по-какъв начин точно българските неравноделни тактове са идентични с асирийските? Би ли обяснил с цифри, както правят специалистите?

Освен това пак туряш настрана Именника и Фружин - царя на халдеите - асирийците.

1. Именника за мен е източник с неясен произход.

2. Пълен е с "дупки в сюжета". Не обяснява как се озоваха "асирийците" на север от Дунав.

3. Не обяснява дивите анахронизми. Виж си кога е живял Навудохоносор, а кога "асирийските царе", които уж живяли ПРЕДИ него.

4. Фружин е едно изключително халдейско име.

5. Спокойно мога да го туря настрана, както правя с останалите сведения, които стоят като съмнителни кръпки на продължителната, последователната и пълната историческа действителност, описана в домашните, гръцките и латинските текстове. Оставям настрана ДОПИСВАНОТО в сведението на Лат. хронограф, че българите са семити, както и това, че българи и перси е едно и също. Кой ще ги потвърди тия противоречиви помежду си "факти"? Може би стотиците и хилядите други сведения, които ТИ пренебрегваш?

Най-тъжното е, че защитник на фолклора не знае и какви се описват българите в тоя фолклор. Кой пее за идването на Траян, за Орфей, при това не в "неавтентичната" Веда Словена. Ами на какъв език се пее? Асирийски, персийски, тюркски, угро-фински, самоедски, памирски, семитски диалект?
Кога българите преведоха фолклора си? След Борис Първи? Колко древен е тогава?

От тук всичките лингвистични съвпадения Шумер-Асирия-Вавилон-България

Това, което наричаш "съвпадения", важи само до фонетиката и такива съвпадения можеш да намериш навсякъде, както ти посочи Тортурач и с примера с куманите. Пълно съвпадение ще имаш, когато една дума не само звучи еднакво на два езика, НО ИМА И СЪЩОТО ЗНАЧЕНИЕ. Последното при теб се губи тотално.

Рогозен по моему може да колкото тракийско толкова и асирийско...

Ако беше казал "толкова и персийско", щях да вдигна само едната си вежда, щото поне персийци са идвали тъдява и горе-долу по времето, което ни дават като датировка (макар и инертно) за Рогозен. А сега съм вдигнал и двете вежди, пулейки се и клатейки глава на тая тъй волна реплика от твоя страна.

Вярвай на каквото си щеш, но много дупки имаш да запълваш в тезата за асирийски ПРОИЗХОД. Иначе за ВЛИЯНИЕТО нямаш грижи, съмишленик съм ти.

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 21.10.06 03:31.



Тема Re: С такъв законнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 03:37



"следователно заслужава акциз, и кое е политически коректно?
Нали не обичаше съветските хора, що се държиш като такъв? "

Съветските хоре не ги обичам
заради деструктивната им роля в нашата страна,
заради унищожението на структурата на българското общество,
защото са ни смазали
защото все още сме им колония, на коато не се дава да диша.....
защото са непризнателни за всичко което са получили от българите....
заради панслависткото духовно подтисничество, което е по лошо и от фанариотскато..

Когато еднао нещо е градивно и отговаря на морала то е добро. В Китай се разстрелват безмилостно наркотрафикантите. затова в Китай се гради затова той се развива.....

Май не си разбрал същността на демокрацията. Има една приказка за детето и майката . Дето майката бие - там месо расте. Същото е и с демокрацията. Когато тупа-лупа е с градивна цел - то е на добро....



" Като ми посочиш асирийски мъже с ямурлуци, навуща и островърхи калпаци като на тракиеца Асклепий, асирийки с шевици, фустани и пафти като българските, ще имаме поле за дискусии. "
За какви ямурлуци и навуща бълнуваш на 50 градусова жега по Месопотамия. Показвал съм ти асирийски царски калпаци, и облекло на асирийски цар подобно на шопската носия......
.............................
Какъв Стработн какви хора каква музика? .
Покажи ми скиците-рисунки които е направил Страбон.
Какви са хватовета за които пише Страбон
КаКви са стъпките на хората?
Дай ми запис на музиката за която пише Страбон.
Покажи неравноделните тактове които е записал Страбон.
Нищо не ми казваш с това


Аз ти дадох достатъчно точна българска мелодия в асирийски вариант която всеки може да чуе. Ти ми приказваш за ланския сняг... Дадох ти снимки на асирийци и българи коита играят еднакви хора.. Какво повече? .

И стига с тия опити с радзводняване на темата да отплесваш въпроса за УНИКАЛНОТО СЪВПАДЕНИЕ на български и асирийски народни мелодии.

Изписа цял тон букви само и само за да омаловажиш българската свирня в асирийската песен. Не става - там си е. И за каквото и да дрънкаш не можеш да изтриеш еднаквите мелодии..... както при македонистите - както и да отричат еднаквоста на българи и макета - тя истината си седи мирно тихо и кротко и не и пука какво дрънкат македонистите....
Та така и за асирийската и българската народна музика...



Тема Тук вече си по-сериозеннови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 03:43



От тук ще излезе нещо хубаво според мен

Затова едно по едно ще отгаварям!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.