Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:21 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОР  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 01:07



Мястото е точно след историците -защото фолклорът ни е извор на история. База за исторически изводи.... Ако той се помаже и унищожи ще пресъхне автентичен извор за историята ни...

Не съм наясно със законите- Но както има закон за запазване на културните пометници, така трябва да има отделан закон който защитава от посегателства върху фолклора ни. вне съм найсно какво точно трабва да съдържа, но е ясно какъв да е духа му....

Защото иначе ще се срещнем с наши братя след хиляди години раздяла и няма да се познаем.

Как ще има истински фолклор след 100 г сред тоя океан от помия , чалга славитрифоновщина и филипкутевщина .Как ще се видят общите неща със древните ни роднини ако не с фолклора....

Това нещо е съкровище и трябва да се пази. За да се зноем с родата си през хилядолетията...


Ето един пример на асирийска песен от Юлиана Джендо - уж е асирийка а ми звучи името доста познато. Инструментално са запазени общи мотиви - не съм сигурен май е настинарско хоро...
Чукнете на линка по-долу - ако имате реал плейер ще чуете... как през хилядолетията се е запазила общата ни жилка ....





Тема С такъв законнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 01:33



не можеш да накараш никого да слуша нещо или да не слуша друго. Разбирам благородните ти мотиви, но рискуваш да направиш омразните жанрове още по-интересни, защото ще станат апокрифни като западните изпълнители преди 1989-та.

Не е оправдано да генерализираш поп-фолка под пейоративния термин "чалга". Има доста прилични и дори качествени изпълнения, благодарение на които поне аз започнах да слушам и автентичен фолклор. Може и от възрастта да се промениха вкусовете ми, но определено беше по-лесно да направя скока с посредничеството на модернизирани версии на народни песни.
---
По другия въпрос. Насилваш нещата.

1. Провери етимологиите както на Юлияна, така и на Джендо. Нищо чак толкова българско.

2. Тракийци, кимерийци и асирийци хилядолетия наред са били съседи. Фригия, Кападокия и Асирийската империя в отделни периоди са имали общи граници, а териториите според различни карти се и припокриват.



+



Културните влияния между съседи са възможно най-нормалното и очаквано нещо. Страбон описва едни и същи обичаи както сред балканските "траки", така и сред малоазийските фриги и пафлагонци. Такива са танците с ножове и нещо, което на мен и други ни звучи като едно към едно описание на пайдушкото хоро.

3. Фолклорът не се изчерпва само с мотиви в песните и сходства в танците. Ако вземеш предвид народните инструменти, носиите, обичаите, митологията... разликите ще са по-големи, отколкото приликите. Някои от келто-ирландските муз. съпроводи на Майкъл Флетли спокойно могат да се изиграят с български танци, но това не значи нищо... или пък значи?



Тема Друг примернови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 01:55



освен Страбон за културните влияния имаме и при Диодор, който разправя как войниците на Александър са писали със... "сирийско писмо". Това е ставало по времето, когато са били на лагер във... Фригия и Кападокия!

Пълен шок и ужас за академичната сволоч е, че в Сирия бяха намерени надписи на "сирийско писмо", което спокойно може да мине за прототип на кирилицата. За такива страхотии почти не се говори, подобно на положението с близостта на кирилицата с коптското писмо. Но сирийската връзка наистина е страшна, щото датировката прави кирилицата с шест века по-стара от най-ранния коптски надпис.

На твое място бих захапал дирята с писмеността, а нямаше да се ровя в хор'ата и да броя тактовете в песните... все субективни и лесно пренебрежими неща.



Тема И за финал...нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 02:00



нямам право да ти казвам какво да правиш, но ти ПРЕПОРЪЧВАМ да акцентираш върху (трако)българо-(а)сирийските взаимни ВЛИЯНИЯ, а не за общия произход. Ще попиташ защо?

Ами защото има средновековни сведения, в които ДИРЕКТНО се съпоставят българи и сирийци като съвсем различни народи. Например Ана Комнина описва българките като ги сравнява не с други, а именно със сирийките. И не е като да не прави категоричен контраст. И не е като да не можем да се съгласим с ерудираната византийка.

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 21.10.06 02:01.



Тема С такъв законнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 02:12



Най напред какво е сегашното дередже- един професор мерзавец баняджия преди години по радиото се изцепи като избълва че в моменто се формира нова нация от българи, турци и цигани. Финансирането на възпитаване на вкус към чалгата е "духовната" страна на тая свинщина ... Така че чалгата е музикалната страна на изкуственото формиране на българско турско цеганска нация. АЗ това не го приемам и ако имам власг първо ще му хвръкне главата на тое мискинин....Не ще и дума - има и стойностни неща само дето изяждат хляба на българските "нестойностните".... За мен стойностните неща са българските ....

Интересна ти е първата част на постинга

"не можеш да накараш никого да слуша нещо или да не слуша друго. ..... но рискуваш да направиш омразните жанрове още по-интересни, защото ще станат апокрифни като западните изпълнители преди 1989-та. "

Значи
Първата цел - да се запази в автентичен вид това което е дошло през хилядолетията. това трябва да бъде първастепенна грижа. Тук вредата от "творчеството" на такима мекерета като фолип кетев е по-голяма даже от чалгата макар че и двете имат за цел да подменят автентичния български фолклар

Второ целта не е да се слуша или да не се слуша - това е въпрос на възпитение. Целта е да възпитава.... Не случайно покойният Джордж Харисън казал на една българска народна певица гостуваща в Англия- "За мен вие сте най голямата певица в света" В тия свети неща не може да действа търговския принцип...... Как може великият битълс да смйта такова неща ау нас да се възпитава афитигет към циганията...

Трето целта не е да се изкасапят азис и слави. простао като за вредна за духовното здраве стока трябва да се налага с акциз - като цигарите

За другите неща - нямам настроение да се препирам. Но методът ти е като наводняването на Севтополис. За да не се види го залели с вода - та и ти сега с аргументите си смали най-великия фолклор - българския да нещо незначително имагинерно, несъществено, заемствано и негодно за родов признак. ...

Аз пък ти казвам че най-българското нещо в света са хората ни, песните ни фолклора ни!



Тема Re: С такъв законнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 02:49



един професор мерзавец баняджия преди години по радиото се изцепи като избълва че в моменто се формира нова нация от българи, турци и цигани.

Какви "преди години", бре? Какъв ти изолиран случай като тоя професор? По сто пъти НА ДЕН чувам и чета думата "интеграция" в контекста на циганите. Стремиш ли се към интеграция на ханаанското племе, значи се стремиш към българо-циганска-турска нация.

Явлението е масово, но мисията е невъзможна. Когато смесиш олио с вода, тогава ще направиш от българи и мангасари един народ. Нека си чешат езиците.

да се запази в автентичен вид това което е дошло през хилядолетията

Ами стани спонсор и издавай автентичен български фолклор. Харесвам го и обещавам да си купя легално копие. Но не мога да ти обещая, че ще престана да харесвам и Кутев, и неавтентичната Н. Чакърдъкова, и чалгаджийката Деси Слава с нейната версия на "Пустоно лудо и младо"...

Трето целта не е да се изкасапят азис и слави. простао като за вредна за духовното здраве стока трябва да се налага с акциз - като цигарите

И може би за целта ни трябва едно министерство като от преди двайсетина години, което да преценява кое "развращава младежта", следователно заслужава акциз, и кое е политически коректно?

Нали не обичаше съветските хора, що се държиш като такъв?

ти сега с аргументите си смали най-великия фолклор - българския да нещо незначително имагинерно, несъществено, заемствано и негодно за родов признак. ...

Първо, написаното си го изсмукал от пръстите си. Такива неща не съм казвал. Второ, като цяло в него няма никаква логика. Нещо имагинерно е несъществуващо, а ако е несъществуващо, не може да е несъществено и заемствано. Трето, твоите "родови признаци" са твърде субективни. Субективни са и термините ти като "автентично" и "неавтентично", "стойностно" и "нестойностно".

Ето ти нещо обективно. Доказано е, че гайдата произлиза като инструмент от Балканите, даже и от коя област. Знае се с относителна точност кога се разпространява на север, изток и чак до Шотландия. Знае се отде е дудукът - от периферните области на Черно море: Балканите, Армения, Украйна и Грузия. И до днес в оригиналната си форма е разпространен само в тези области.
Знае се произходът на кавала.

Знае се откъде ни е танцът с ножове. Описан е от Захари Стоянов така:

"Разказите на старите войводи, които се четеха като лекции на всеко общо место из Ромъния, за прелестите на Стара-Планина, за нейните студени извори, за буковата сенка, за кривото хоро на връх планината с ножове в ръце - не можаха да не трогнат идеалните настроения на непрактичните ни братя."

А сега виж какво пише Страбон за тракийските хор'а, включително тези с ножовете. Тъй че фолклорът служи за "родов признак", но не и този, който посочваш. Нервиш се, не нервиш се, това е положението. Като ми посочиш асирийски мъже с ямурлуци, навуща и островърхи калпаци като на тракиеца Асклепий, асирийки с шевици, фустани и пафти като българските, ще имаме поле за дискусии.
---

Най-тъжното е, че рипаш, въпреки добронамереното ми отношение.



Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 21.10.06 02:51.



Тема Друг примернови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 02:51



Не ми е нужен ни Страбон ни Диодор за да видя и чуя това в което никои други народи в света не са толкова еднакви.....

Гледал съм сирийското писмо "брахми" - има някои кирилски букви само че леко завъртяни и обърнати... най силно впечетлиние обаче прави индуското название - БРАХМИ.. Както и някои от асирийските песни са по ритъм и мелодия едно към едно с индийски такива....

Сега за писмеността
Най старата наша писменост е хорото и ритъма му - музиката му.
Тази най стара наша писменост е една с тази на асирийците.
Хорото от БЕТ НАХРИМ е още от каменната ера. Така че хората са ни на много много хиляди години... Тази писменост - и азбуката на хорото се запазва много по-дълго от азбуката на буквите. Асирийците отначало са писали със шумерски букви, след това по време около Ашур насирпал са започнали да пишат по така да се каже на неоасирайски - малко по различна писменост. След това са прописали на сириак - един от вариантите на сириака е БРАХМИ за който споменаваш....
Първият писмен запис на РИГВЕДАТА е на сириак - 7в пне Има безспорни доказателство че оригиналът на новия завет е бил на арамейски - неоасирийски а не на друг някакъв език.....

Та значи асирийците са сменили цял куп писмености - но писмеността на хорото е останала. Сега ти ме караш да се занимавом с нещо което е по нетрайно и не издържа повече от 1000-2000 години и да зарежа нещо което е писменост от каменната ера - писменост на много хиляди години ..... НЕ благодаря!


"хор'ата и да броя тактовете в песните... все субективни и лесно пренебрежими неща."
Това са пренебрежими от баняджийската наука а по същество е пределно ясно и точно.

Позициите на ръцете и хватовете
Стъпките и броя им
Ритъма и уникалните неравноделни тактове дето никъде ги няма!

Това за специалистите са категорично точни критерии!

Освен това пак туряш настрана Именника и Фружин - царя на халдеите - асирийците. Не можеш с лека ръка да пренебрегваш току така два исторически документа....
Прекалено много са засечките и за да можеш да ги пренеброгваш ...

Хората и песните на асирийците доказват правотата на ИМЕННИКА и титлата на ФРУЖИН като цар на халдеи - асирийци.... От тук всичките лингвистични съвпадения Шумер-Асирия-Вавилон-България са обосновани върху стабилната основа на засечката на Именника с фолклора на двата народа.......
За траките няма такива убедителни даказателства...Няма изображения на тракийски хора по тракийските храмове .въпреки че моето убеждение е че траки и асирийци са твърде твърде близки .... Рогозен по моему може да колкото тракийско толкова и асирийско...



Тема Re: Друг примернови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 03:20



Най старата наша писменост е хорото и ритъма му - музиката му.

Много художествено казано, но бих желал да обясниш защо хорото и музиката му са писменост. За символиката в стъпките няма да споря, но че са "букви"...

Тази най стара наша писменост е една с тази на асирийците.

Дори да е така, не е доказателство за произход, а, както казах, за влияния. В най-добрия случай за еднаквия етнически произход на българи (траки) и асирийци, но именно в каменната ера. Оттогава бая вода е изтекла.

Ритъма и уникалните неравноделни тактове дето никъде ги няма! Това за специалистите са категорично точни критерии!

И по-какъв начин точно българските неравноделни тактове са идентични с асирийските? Би ли обяснил с цифри, както правят специалистите?

Освен това пак туряш настрана Именника и Фружин - царя на халдеите - асирийците.

1. Именника за мен е източник с неясен произход.

2. Пълен е с "дупки в сюжета". Не обяснява как се озоваха "асирийците" на север от Дунав.

3. Не обяснява дивите анахронизми. Виж си кога е живял Навудохоносор, а кога "асирийските царе", които уж живяли ПРЕДИ него.

4. Фружин е едно изключително халдейско име.

5. Спокойно мога да го туря настрана, както правя с останалите сведения, които стоят като съмнителни кръпки на продължителната, последователната и пълната историческа действителност, описана в домашните, гръцките и латинските текстове. Оставям настрана ДОПИСВАНОТО в сведението на Лат. хронограф, че българите са семити, както и това, че българи и перси е едно и също. Кой ще ги потвърди тия противоречиви помежду си "факти"? Може би стотиците и хилядите други сведения, които ТИ пренебрегваш?

Най-тъжното е, че защитник на фолклора не знае и какви се описват българите в тоя фолклор. Кой пее за идването на Траян, за Орфей, при това не в "неавтентичната" Веда Словена. Ами на какъв език се пее? Асирийски, персийски, тюркски, угро-фински, самоедски, памирски, семитски диалект?
Кога българите преведоха фолклора си? След Борис Първи? Колко древен е тогава?

От тук всичките лингвистични съвпадения Шумер-Асирия-Вавилон-България

Това, което наричаш "съвпадения", важи само до фонетиката и такива съвпадения можеш да намериш навсякъде, както ти посочи Тортурач и с примера с куманите. Пълно съвпадение ще имаш, когато една дума не само звучи еднакво на два езика, НО ИМА И СЪЩОТО ЗНАЧЕНИЕ. Последното при теб се губи тотално.

Рогозен по моему може да колкото тракийско толкова и асирийско...

Ако беше казал "толкова и персийско", щях да вдигна само едната си вежда, щото поне персийци са идвали тъдява и горе-долу по времето, което ни дават като датировка (макар и инертно) за Рогозен. А сега съм вдигнал и двете вежди, пулейки се и клатейки глава на тая тъй волна реплика от твоя страна.

Вярвай на каквото си щеш, но много дупки имаш да запълваш в тезата за асирийски ПРОИЗХОД. Иначе за ВЛИЯНИЕТО нямаш грижи, съмишленик съм ти.

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 21.10.06 03:31.



Тема Re: С такъв законнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 03:37



"следователно заслужава акциз, и кое е политически коректно?
Нали не обичаше съветските хора, що се държиш като такъв? "

Съветските хоре не ги обичам
заради деструктивната им роля в нашата страна,
заради унищожението на структурата на българското общество,
защото са ни смазали
защото все още сме им колония, на коато не се дава да диша.....
защото са непризнателни за всичко което са получили от българите....
заради панслависткото духовно подтисничество, което е по лошо и от фанариотскато..

Когато еднао нещо е градивно и отговаря на морала то е добро. В Китай се разстрелват безмилостно наркотрафикантите. затова в Китай се гради затова той се развива.....

Май не си разбрал същността на демокрацията. Има една приказка за детето и майката . Дето майката бие - там месо расте. Същото е и с демокрацията. Когато тупа-лупа е с градивна цел - то е на добро....



" Като ми посочиш асирийски мъже с ямурлуци, навуща и островърхи калпаци като на тракиеца Асклепий, асирийки с шевици, фустани и пафти като българските, ще имаме поле за дискусии. "
За какви ямурлуци и навуща бълнуваш на 50 градусова жега по Месопотамия. Показвал съм ти асирийски царски калпаци, и облекло на асирийски цар подобно на шопската носия......
.............................
Какъв Стработн какви хора каква музика? .
Покажи ми скиците-рисунки които е направил Страбон.
Какви са хватовета за които пише Страбон
КаКви са стъпките на хората?
Дай ми запис на музиката за която пише Страбон.
Покажи неравноделните тактове които е записал Страбон.
Нищо не ми казваш с това


Аз ти дадох достатъчно точна българска мелодия в асирийски вариант която всеки може да чуе. Ти ми приказваш за ланския сняг... Дадох ти снимки на асирийци и българи коита играят еднакви хора.. Какво повече? .

И стига с тия опити с радзводняване на темата да отплесваш въпроса за УНИКАЛНОТО СЪВПАДЕНИЕ на български и асирийски народни мелодии.

Изписа цял тон букви само и само за да омаловажиш българската свирня в асирийската песен. Не става - там си е. И за каквото и да дрънкаш не можеш да изтриеш еднаквите мелодии..... както при македонистите - както и да отричат еднаквоста на българи и макета - тя истината си седи мирно тихо и кротко и не и пука какво дрънкат македонистите....
Та така и за асирийската и българската народна музика...



Тема Тук вече си по-сериозеннови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 03:43



От тук ще излезе нещо хубаво според мен

Затова едно по едно ще отгаварям!



Тема Re: С такъв законнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 03:58



В Китай се разстрелват безмилостно наркотрафикантите. затова в Китай се гради затова той се развива.....

Може би ти се иска освен министерството на цензурата да се върне и смъртното наказание? Браво, браво.

Май не си разбрал същността на демокрацията.

Даааа, точно като по Оруел. Цензура и диктатура, комбинирана с демокрация, която лежи на страха от враговете на Океания. Демокрацията ми е ясна и именно заради това я ненавиждам. Дори комунизмът теоретично изглежда по за предпочитане от алтернативата 51 процента да танцуват на главите на 49 процента, като това е на ниво планова. А на практика шепа кърлежи от пет процента танцуват на главите на 95 - те това е демокрацията.

Дето майката бие - там месо расте. Същото е и с демокрацията. Когато тупа-лупа е с градивна цел - то е на добро....

Друго, което ненавиждам е боят. За него няма оправдание. Нито оправдавам боят на прегрешилото малко дете, нито побоят на мъжа над жената, прегорила манджата, нито боят над добичето, което отказва да мине моста, нито каквото и да било насилие.

Стремглаво ми падаш в очите. Но аз май вече ти обяснявах... Не случайно Моше е мотал 40 години чифутите из пустинята след робството в Египет...

УНИКАЛНОТО СЪВПАДЕНИЕ на български и асирийски народни мелодии

А, бе, бедни ми човече, няма никакво съвпадение в мелодиите.

Има наистина сходства в танците, но това е съвсем очаквано, след като хорото по произход е езически танц, свързан най-вероятно с култа към слънцето. И българи (независимо дали под това разбираш траки, сармати, някогашни асирийски преселници на север или памиро-ферганци), и асирийци са били слънцепоклонници. Е и?

Изписа цял тон букви само и само за да омаловажиш българската свирня в асирийската песен. Не става - там си е.

Опиши наблюденията си и ги публикувай, за да се образоват етнографите. Току виж някой ти се вързал и разпознал гайда тук:



Вервай ми, опитаха да изкарат това релефно изображение като първата засвидетелствана гайда, но не мина номерът.

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 21.10.06 03:59.



Тема Друг примернови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 04:31



Най старата наша писменост е хорото и ритъма му - музиката му.

Много художествено казано, но бих желал да обясниш защо хорото и музиката му са писменост. За символиката в стъпките няма да споря, но че са "букви"...

Не е нужно да са букви или дори срички. Трябва точно да отразяват идея и мисъл...При шумерите пиктограмите са предхождали малко по абстракните писмени клинописи. Хорото е особена динамична пиктограма.

Смисълат на всичко при халдеите-звездобройци, както и при българите трябва да си търси на небето. Защото там е бил предвестникът на най тежките катастрофи, катаклизми и т-н

Хайде да почнем от най основната част на хорото. Според халдееца Берое и според шумерите има хоро на планетите на небето, коита като се подредят на хоро всичко на земята загива.
Водещата планета от смъртоносния танц на планетите се нарича ИХУ на шумарски. затова нашия водещ на хорото трябва да вика ИХУУ... От там вероятно евреите са взели името на ИХУва. - водещия главния, който са обявили за главен. Да ама главния водещ хорото маже да е Юпитер или Венера или Марс.....

Харото на българите е модел на този танц на планетите...

Едно от основните положения на ръцете при хорото е от рода на "W"
Така хорото става във формата на поредица

W W W W

Това е едно съзвездие на небато което за 24 часа се изтъркалва на 360 градуса като

E M 3 W

Тук буквите са малко различно но е лесно да се представи как W са върти на небето и се вижда по един от 4те начина

Ако трябва да се представи движението на планетите на небето за 4 дни тогава хорото трябва да бъде от 4-ма и да се представи като

W W W W

Сега за да се продължи трябва да е ясно кое е това съзвездие на небето, което е свързано с всичките ни хора, което е изобразено на бългапрските народни шевици.
Между другото - езикът на българските народни шевици записва същите процеси станали на звездното небе.... Тук можеш да обърнеш внимание на факта че и шевиците и хорота са пряко свързани и изразяват общи неща.......

Та ако ти е интередно трябва да потърсеш на небето това най важно за нас съзвездие на небето...

ПП
Сега ще ти иззтърся нещо на шумерски за да не ми приказваш че имало само фонетично съвпадение

ИДИ ГАЛАМ СЕ СЕР
тече голямо разстройство
където
ИДИ - тече
ГАЛ, ГАЛА, ГАЛАМ = голям, голямо
СЕ СЕР = се сере или разстройство
ДА СЕР РА - фекалии изхвърля



Тема Re: С такъв законнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 04:39



Бе ти слуша ли песента от първия постинг или още не можеш да се оправиш със реал плейера?
Ако не можеш да се оправиш ще ни кажа подробно как да си го инсталираш.



Тема Re: Друг примернови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 04:49



Не е нужно да са букви или дори срички. Трябва точно да отразяват идея и мисъл...

Това се нарича символика, а не писменост.

Това е едно съзвездие на небато което за 24 часа се изтъркалва на 360 градуса като
E M 3 W


Съзвездието се нарича Касиопея. Как ще докажеш, че българите (а ако щеш и сирийците) като се хванат по този начин за ръце имитират съзвездието?

Според халдееца Берое и според шумерите има хоро на планетите на небето, коита като се подредят на хоро всичко на земята загива.

Това поверие го има при индианците от Южна Америка, има го и при скандинавците. Доказателства за връзката с хорото? Как да разбирам връзката хоро-армагедон в контекста на "като се подредят на хоро всичко на земята загива"? Че българите танцуват, за да възпяват краят на всичко на земята? Четеш ли се изобщо какво пишеш?

Смисълат на всичко при халдеите-звездобройци, както и при българите трябва да си търси на небето.

Да, защото това е принципът "каквото горе - такова и долу". Науката се нарича астрология. Първият доказан проповедник на това виждане за устройството на нещата е Ерми Трисмегист (Тривелий) от Танагра, като вижданията му са разнесени из Египет, Гърция, Скития и къде ли още не.

Принципът е известен и на китайците.

На негрите в Централна и Южна Африка, които си имат своя митичен водач Ену, учил ги на същите работи.

Знаят се и в двете Америки.

Астрологията наистина е страхотна наука - дори я наричат "царицата на окултните науки", като имаме и българи председатели на дружеството по шумерска астрология - една от най-трудните за овладяване. Но не виждам по какъв начин тия неща доказват тезите ти за произход.

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 21.10.06 05:29.



Тема Re: С такъв законнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 04:54



Real Player нема да си кача, ако ще и под заплаха от изгнание.
Но я пуснах на компютъра на майка ми. Какво да ти разправям... Не беше отдавна и когато водих спора с Вартата за слънчогледите на Нина Николина. Субективни работи. И не е като да не ми се ще да чуя прилики - това би доказало и мои тези, но уви...



Тема Хитът заслужава отделен постнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 04:56



ИДИ ГАЛАМ СЕ СЕР
тече голямо разстройство
където
ИДИ - тече
ГАЛ, ГАЛА, ГАЛАМ = голям, голямо
СЕ СЕР = се сере или разстройство
ДА СЕР РА - фекалии изхвърля


Дедо, обещавам като стана безобразно богат да ти купя пълното течение на етимологичните речници. Нямаш си идея как работиш за панславистката теза - славяни от Балтийско до Червено и Средиземно море!



Тема Re: С такъв законнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.10.06 09:00



и аз го питам за гайдата, дали присъства в асирийския фолклор, ама не ще да каже...
И ритмите са различни.

Si vivis Romae,
Romano vivito more



Тема Re: С такъв законнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.10.06 09:08



това е надуваем мех, с който асирийските войници прекосявали плаващи препятствия /разбира се може да се тълкува и като давещ се гайдар, след неуспешно изпълнение на "Правото хоро".
Аз си свалих real player, ама няма чак такива съвпадения в ритмите, каквито се надявах да чуя.


Тук дедото пак ги беше засукал едни...

Si vivis Romae,
Romano vivito more



Тема Зарем имаат Бугарите фолклор ?нови [re: dedo_minu]  
Автор Dunek_Lozar (сръболафещ тюрк)
Публикувано21.10.06 09:14



А јас мислев дека само имаат ПОЗАЈМЕНО на неопределено време от МАКЕДОНСКИОТ , СРПСКИОТ , ТУРСКИОТ , ВЛАШКИОТ ...............





Тема Re: Зарем имаат Бугарите фолклор ?нови [re: Dunek_Lozar]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.10.06 09:21



Гледам, че зле ти се отразява мисловният процес...



Si vivis Romae,
Romano vivito more



Тема Re: Зарем имаат Бугарите фолклор ?нови [re: Last_Roman]  
Автор Dunek_Lozar (сръболафещ тюрк)
Публикувано21.10.06 09:29





Значи ПОВТОРНО е кај мене е проблемот , а ?



Тема Айде стига глупостинови [re: Last_Roman]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 09:52



Бъркате времената
Траките не са имали никакви стремена а българите на Аспарух са имали ....
Това значи по вашта логика че никага траки не могат да имат нещо обща с никакви българи....
Същото е с гайдите...... Те са много по-късно изобретение както стремвената... Тук става дума за доста по старо време... Между другото асирийците също не са имали стремена....

Бе ти слушал ли си настинарски хоро ? .
В момента когато настинарката влиза на жаравата .....
От най последната песен има един мотив който е едно къвм едно с тая наша свирня....
Като пуснеш песента и минат около десетина секунвдзи почва настинарския мотив.....

Наистина ми приличате на евгени евтушенко който колкото по еднакви са българския и македонския толкова по убедително твърди че това са различни езици на различни народи.... Ей го тук име един дюнер по форума - същите сте....



Тема С такъв законнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 10:00



Ще трябва да изтегля някакъв конвертор за да го направя на мр3. И да отсека само тоя настинарския мотив.... Прилики има - повярвай ми. И тнека да е твойта теза че има нещо общо като влияние. Дори и на това да си съгласен - пак е успех. Ако ти кандисаш поне на това наистина е добро като начало.... Това е първата крачка...



Тема Хитът заслужава отделен постнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано21.10.06 10:03



Абе човек - може и едно да е ама нали тогава не е имало славяни. Това е хиляди години преди тях. Искаш да изкараш правнуците родители на прадядовците!



Тема Re: Айде стига глупостинови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 20:20



Траките не са имали никакви стремена а българите на Аспарух са имали ....

Южните може и да са нямали. Но северните траки - българите - са имали. Въоръжението, доспехите, шлемовете и останалите аксесоари на дако-мизийците е от скито-сарматски тип. В Ермитажа са изложени поне три различни вида сарматски стремена, вероятно от различни епохи. Там имаш и запазени сарматски конски опашки за знамена. Сарматските дрехи, намерени при разкопки, са същите като на рисунката на българите от Менологията.

За мен е все едно дали старите българи са мизи, гети или сармати. ПОНЕ от 1 век живеят смесени в Мизия и са един народ.

Същото е с гайдите...... Те са много по-късно изобретение както стремвената...

Кога според теб е изобретена гайдата? През периода 4 в. пр. н. е. - 1 в. сл. Хр. е вече факт сред тракийците. Дори съществуват теории, че е стар инструмент като дудука. Това ни отвежда 4-5 хилядолетия пр. Хр.

Бе ти слушал ли си настинарски хоро?

А ти знаеш ли чии са нестинарските ТАНЦИ*? Асирийски? Иконите на Константин, с които тропкат играчите, на какви мисли те навеждат? Ще ми обясниш ли кога траките пригодиха нестинарските си танци според "новите" българо-асирийски ритми?
Още не си ми обяснил кога българите преведоха фолклора си на славянски.
---
* Не всеки танц е хоро.



Тема Re: С такъв законнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 20:24



нека да е твойта теза че има нещо общо като влияние. Дори и на това да си съгласен - пак е успех.

Казах ти, че съм добронамерен към тази теза и изобщо не е нужно да ми я доказваш. Части от Фригия и Кападокия - тракийски области - са влизали някога в границите на Асирийската империя. Дори да не живееха заедно, самото съседство на траки и сирийци е достатъчно основание да се търсят и намират ВЗАИМНИ влияния. Подчертавам ВЗАИМНИ, защото тези влияния почти никога не са еднопосочни.



Тема Re: Хитът заслужава отделен постнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 20:45



Добреее, славяните паднаха от Луната през 6 век.



Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: dedo_minu]  
Автор apиaнa (Imperium)
Публикувано22.10.06 16:56



Споделям грижата за съкровищницата на българския фолклор.

Пунктуално изразено:

-култивиране на афинитет към българското фолклорно наследство със средствата на образователните програми в училище

-задължителен минимум образователни програми в националния ефир за етнографските особености на общините и възможностите за туризъм

-реална държавна субсидия за емблематичните етнографски резервати,смислена стратегия за развитие на селския туризъм

-създаване на ясна визия и административна практика в културното министерство за развитие на етнотуризма



Тема Кога Ева предеше а Адам орешенови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано23.10.06 08:42



къде бяха славяните?
От Луната ли са паднали?

Тури им началото поне от след Адам и Ева .- например 6ти в





Тема Re: Кога Ева предеше а Адам орешенови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано23.10.06 08:54



Тури им началото поне от след Адам и Ева .- например 6ти в

6-ти век след Адам и Ева или 6 века след размесването на езиците при Вавилонската кула?

Сигурно си прав.



Тема Re: Хитът заслужава отделен постнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано23.10.06 17:20



"да ти купя пълното течение на етимологичните речници"

Ще те заблудят.защото те отразяват нивото на академичните предразсьдьци.
Най чистият извор са шумерските и акадските речници. Сьщо - асирийски, хетски, санскрит, персийски речници


"Нямаш си идея как работиш за панславистката теза - славяни от Балтийско до Червено и Средиземно море!"

Aко знаеш в каква клопка ще паднеш хич и няма да се захващаш сьс шумерския като етимология на "славянските" еzици. Защото по сьщия начин по който според теб шумерскуя работи за "панславитката" теза - всьщност бьлгарската., по сьщия начин шумерския работи и за пантюркисткарта теза и за унгарската теза и за литовската теза...... ако щеш и за английската теза...



Тема ИМЕННИКАнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано23.10.06 17:32



"1. Именника за мен е източник с неясен произход.
2. Пълен е с "дупки в сюжета". Не обяснява как се озоваха "асирийците" на север от Дунав.
3. Не обяснява дивите анахронизми. Виж си кога е живял Навудохоносор, а кога "асирийските царе", които уж живяли ПРЕДИ него. "


Един исторически документ е достоверен независимо дали го разбираме или не. :Мнозимна са смятали че календарно Именникьт е сбьркан и трябвало да се оправи... Да ама според днешните разбирания за календарната сьщност на Именника се оказва че тоя документ не е сбьркан!

В средните векове много са си падали по крьстословиците - например такива като прьстена на Кубрат


Именникьт е такава крьстословица само че е и многопланов.
Какво е бустрофедон? Ами ако не е само бустрофедон но и трябва един и сьщи текст да се разбира и чете вьв времето наобратно..
Каква е историята на Асирия и Бьлгариа от Пьрвото Бьлгарско царство написана като години по числова ос
Именникьт обхваща период от 667 години - с една година повече от числото на звяра от Библията.....
По отношение на дьржавността отразена в Именника това е половинката от периода на синусоидата на вьзходите и падението....
667 г разцвет последвани от толкова робство, кланета липса на дьржавност. След това -отново разцвет.


1276 г пне .................609 г пне ..................58 г не .......................725 г не

кьдето

1276 г пне отчита края на период на зависимост на Асирия и началото на най-силния период на Асирия
Ако на базата на легендарните години на Авитохол и Ирник - общо 450 г разделим този период на две се получава (450+217 ) горе долу началото на периода на новоасирийското царство.

609 г пне край на Асирийската дьржавност продьлжила до годините посочени като начало на Бьлгарските легендарни царе - Авитохол и Ирник
Навухудоносор 2ри се появявя през 605 г пне - т -е СЛЕД Асирийските царе....

Ако и този период разделим на две (450+217 ) ще се получат пьрво годините на робството и кланетата след падането на Ниневия и второ - периодьт на пьрви сведения за бьлгарите по земите на днешен Дагестан и по Сев Източен Кавказ....

58 - 725 г не са годините на утвьрждаването на Бьлгарите като царство.
Пьрвият период отново е легендарен и не много ясен. Вторият е вьзход на Бьлгарското царство.


Сега ако авторьт е решил да компресира записа - да го "зипва" и да го направи много по-лаконичен, то той хваща конеца - изобразен като времева нишка от 1278 пне до 725 не и го прегьва на две, като премахва частта 609 пне -58г не.


Тогава асирийските царе ще се насложат вьрху бьлгарските.


Навухудоносор 2ри ........609 г пне................ 1276 г пне асирийски царе
.........................................58 г не ..................... 725 г не бьлгарски царе

В този компресиран вид поредността на асирийските царе е обьрната на обратно ....



А поредицата ще е Навухудоносор 2ри от Вавилон и след него ще са както асирийските така и бьлгарските царе. Ако се разопакова записьт и асирийските царе се разгьнат оттатьк новата ера, тогава

Авторьт за да покаже едновременно двете неща
- че бьлгарските царе са асирийски
- и че след асирийските царе преди падането на НИНЕВИЯ е Навухудоносор

е казал СЛЕД ТЕЗИ АСИРИЙСКИ ЦАРЕ БЕШЕ НАВУХУДОНОСОР!


================
"4. Фружин е едно изключително халдейско име. "

И какво от това? Николай е шумерско име. Ганю пьк е Вавилонско име. Дай да изключим от бьлгарската история всички чийто имена по нещо не ни харесват. Егати аргумента! Само и само да се тури настрана един исторически документ че е имало бьлгарски цар - цар и на бьлгари и на халдеи - те асирийци.....

=================
" Оставям настрана ДОПИСВАНОТО в сведението на Лат. хронограф, че българите са семити, както и това, че българи и перси е едно и също. Кой ще ги потвърди тия противоречиви помежду си "факти"? Може би стотиците и хилядите други сведения, които ТИ пренебрегваш? "

Какви семити, какви перси? Ако малко повече и непредубедено се занимаеш по-отблизо с тая стара материя ще видиш сьс собствените си очи че семити несемити не играе абсолютно никаква роля в най-дьлбоката древност. Те нали по библията преди определено време са били още неразделени на потомци на Сим Хам и Яфет.
Имам един познат тираджия - на него по "семитска" Сирия му казали че бьлгарите сме им братя. Сьщото му казали и в "арийска" Персия - ние с вас сме братя ....
Точно тая измислица на противопоставянето е клопката в която попадат всички които вземат някои университетски неща на юнашко доверие .....

Ако сметнем за момент че семити- несемити е сьществено различие от даден исторически момент нататьк то
как два разнородни народа ни смятат за братя? Единственото обяснение е просто - ние сме предците - носим белезите на разнородните народи които са били общи преди диференциацията на семити и несемити! А те са позагубили общите си белези.....


==========================
" Веда Словена. Ами на какъв език се пее? Асирийски, персийски, тюркски, угро-фински, самоедски, памирски, семитски диалект?
Кога българите преведоха фолклора си? ......... Колко древен е тогава?"


Близостта с асирийския фолклор праща вьзрастта на нашия фолклор назад в хилядолетията......

Има една песничка от Веда Словена, която изобщо не е на бьлгарски. Ако си я чел - ще знаеш за кво става дума....
Самият тромавв неправилен ритьм на Веда Словена е белег че е превод от много по различен бьлгарски диалект.....- направен набьрзо ...



Тема Re: ИМЕННИКАнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано23.10.06 21:47



Един исторически документ е достоверен независимо дали го разбираме или не. :Мнозимна са смятали че календарно Именникьт е сбьркан и трябвало да се оправи...

Чудесна логика. Следователно българите са пеони, мизи, мирмидони, трибали, одриси, готи - все траки - а само царете са им били асирийски.
Тъй да бъде.

Николай е шумерско име. Ганю пьк е Вавилонско име.

А пък Йордан е германско име...

Имам един познат тираджия - на него по "семитска" Сирия му казали че бьлгарите сме им братя.

Аз пък познавам един общественик, който общуваше с Тангра с вдигане на три пръста нагоре и беше горд от китайската си жилка и двуседмичния възпитателен курс, който са преподали българите на чинките.

Близостта с асирийския фолклор праща вьзрастта на нашия фолклор назад в хилядолетията......

Но фолклорът ни е тракийски, а не асирийски. А че е стар, кому е нужно да се обясняваш?

Има една песничка от Веда Словена, която изобщо не е на бьлгарски. Ако си я чел - ще знаеш за кво става дума....

Всичките съм ги чел и всички са си на диалектен славо-български.

Самият тромавв неправилен ритьм на Веда Словена е белег че е превод от много по различен бьлгарски диалект.....

Ставаш смешен, бе, човеко. "Неправилният" ритъм може да се изпее без проблемно при съответната "неправилна" мелодия. Че това е възможно, е доказано с "неправилните" староиндийски епоси, на които всъщност е кръстена и нашата Словена.

- направен набьрзо ...

Мбрех какъв експерт.
Като почнеш да се занимаваш с преводи, ще видиш колко е "лесно" да се превежда текст, като се мъчиш да дириш рими, да запазваш тактовете и най-вече същността на описаните действия. Вместо да говориш наизуст прочети за какви работи става дума в Словената и после ми разправяй за асирийския Орфей, сватбата му с Врида (Евридика), минаването на Дунава многократно напред и назад в епохи далеч преди любимия ти Именник и т.н. и т.н.



Тема ИМЕННИКАнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано24.10.06 23:22



"Чудесна логика. Следователно българите са пеони, мизи, мирмидони, трибали, одриси, готи - все траки - а само царете са им били асирийски.
Тъй да бъде. "

Какви са българите - имаме само догадки и можем само приблизително да определим. А по същество - трябва тепърва да нищим.И всяко твърде категорично твърдение може да ни затвори пътя към истината.


"А пък Йордан е германско име..."
А пък ИГОР не е руско а е чисто асирийско име - на ИГОР КАПКАПУ - отпреди 34 века. Не зная как ще го понесеш ама ако асирийците са семити то и ИГОР е семитско. Дали е така не е ясно, но съмнанието за семитска жилка в славянството е факт

Прекаленож много са и акадските думичка в руския....

За имената само се отплесна въпроса за халдейския - асирийски български цар. То преди 3000 и кусур години халдеите не били съвсем асирийци ама хайде....


"Имам един познат тираджия - на него по "семитска" Сирия му казали че бьлгарите сме им братя.
Аз пък познавам един общественик, който общуваше с Тангра с вдигане на три пръста нагоре и беше горд от китайската си жилка и двуседмичния възпитателен курс, който са преподали българите на чинките. "


Не забравяй че лудият е по-близо до Бога.... Ама май е нормален.....

Ти си странна смесица от историк със сериозни познания, човек който умее да се аргументира и откровен трако-панславистки фундаменталист.... Не казвам в този ти отговор кой е взел връх..... А това по-горното твърдение за "братята" от "семитска" Сирия може съвсем лесно да се провери . Сядаш в колата, туряш чалмата за маскировка и тръгваш за натам. Пътем можеж да ми свършиш и работеа като запишеш некое и друго българско хоро което се играе там..... Между другото ако те радва Дамаск звучи преди 3000 г малко по руски - ДИМАШКУ.....

"Но фолклорът ни е тракийски, а не асирийски."
Пак малко лозунгаджийски звучи. Вярвам че имаме много общо с траките, Даже че може Зиези да е прав. Натъквам се на обща символика при траки и асирийци....Ама преките факти които съм понасъбрал сочет че сме по-близи до Асирия.....Макар че Асирия е твърде разтегливо нещо с подчинени много народи от много земи - включеително и Египет....

"Всичките съм ги чел и всички са си на диалектен славо-български. "
Въпреки че славянският е производен на българския, би ли превел от славянски на български.

вета е вила ветише
хруй ми сефита
сефита удита
вей ми санита
урум ми тата
тата ми финита
трай ми далита
вета е вила ветише

Веда Словена, т 1, 1997 г стр 595



"Ставаш смешен, бе, човеко. "Неправилният" ритъм може да се изпее без проблемно при съответната "неправилна" мелодия. Че това е възможно, е доказано с "неправилните" староиндийски епоси, на които всъщност е кръстена и нашата Словена."

Неее! В Махабхарата и в Ригведа има такава невероятна музика на стиха, която така очарова душата и сърцето, че човек леко се понася нанякъде нависоко... високо .... Вярно е че рядко - много рядко има накъсване на ритъма, но то е изклйчение.....а и вероятно е плод на късна редакция...(Ригведата е записана за първи път на СИРИАК - 7в пне ). Жалко че индусите като започнат да пеят го изкарват съвсем изкривено - но по тяхному - уж правилно.... В същност и те не знаят повече от нас за какво става дума в Ригведата.... и защо Ригведата е основа на почти всичко духовно индуско....

Във Веда Словена има много баласт и загуба на инфо при превода...
Съществен е ритъма, който като правило не е спазен. Веда Словена трябва да е звучала в оригиналния си вид не по зле от Махабхарата и Ригведа....
Освен това ако някой преди 150 години се е разпищолил и е пуснал чрез Гологанов някое и друго парче, той вероятно е спестил най-важните текстове. И тва е защото е дал на Гологанов само това което той е търсил. Ако е търсил нещо по-важно и дълбоко, сигур са щели да му го дадат.... Та въпросът е кога пак някой там ще се разпищоли отново..... Ама тогава трябва да се пита за друго........

"Като почнеш да се занимаваш с преводи, ще видиш колко е "лесно" да се превежда текст, като се мъчиш да дириш рими, да запазваш тактовете и най-вече същността на описаните действия."

Да се занимаваш с преводи е самоубийство.... Само ако самият превод ти нахлуе в душата - тогава да - може.....
Единственото условие е да потънеш в ритъма и да заживееш в тоя ритъм.( Смисълът може да се постигне само в медитация - както казвант индусите) Думите, подгонени от смисъла сами се изливат в калъпа на ритъма. Жалко че такова състояние на духа става много много рядко....



Тема Re: ИМЕННИКАнови [re: dedo_minu]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано24.10.06 23:28



дядо миню - руснаците са етРуски, питай някой руски автохтонец - ако не вярваш - прочети някоя етруска плочка - на чист руски пише.


Аре стига с тези абсурдни твърдения за народи на по 3-4000 години.
Между другото ако те радва Дамаск звучи преди 3000 г малко по руски - ДИМАШКУ.....
Баш по руски си звучи - то така с нагаждане и напасване на думички и баба знае - питай някой лингвист, да видим какво ще ти каже /съседния клуб езикознание/.

Si vivis Romae,
Romano vivito more



Тема Един предълъг отговорнови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано25.10.06 05:36



Какви са българите - имаме само догадки и можем само приблизително да определим.

Нищо подобно. Можеш да говориш само за себе си. Какви са българите можем да определим с математическа точност. А българите сме миш-маш от автохтонните балкански народи и народите от периферните области - Панония, Мала Азия, Скития + незначителна алтайска нишка, която е и доста късна.

Всъщност точната антропология работи в полза на твоята теория, защото сирийците са преобладаващо долихоцефални, също като българите. Но долихоцефални са били и траките, наред с всички средиземноморски народи. Дори голяма част от арабите по Либия и Египет са такива.

Дали е така не е ясно, но съмнанието за семитска жилка в славянството е факт

Не се съмнявам, че е така. Още по времето на ап. Павел трако-словенобългарските земи е имало синагоги, респективно и юдеи. Някогашни словени като хазарите направо си се поюдейчват и стават чисти евреи семити.



Ти си странна смесица от историк със сериозни познания, човек който умее да се аргументира и откровен трако-панславистки фундаменталист...

Радвам се, че поне вече не съм "съветски човек". Наистина съм панславист, НО С ОБРАТЕН ЗНАК. Не приемам съветската и германската теза за разпространението на славянството от север на юг. За мен е точно обратното. Както се пише в старата ни литература, "словените най-напред живееха в Илирия", а българите са "народ иллирический".

Също така, за разлика от познатия ти панславизъм, моята версия изключва категорично, че някога под слънцето е имало народ, самоназоваващ се СЛАВЯНИ. Отричам, че "славяни" е етническа, антропологическа и генетическа категория. Фундаменталист? Хммм, пиши ме направо фанатик. За мен цяла източна Европа е била славянска, като вклиняването на угро-фините (авари и маджари) и пороманчените (власите) е късно явление.

Може да боли и сърби, но народът, който първи документирано се самоназовава "словени" са именно българите. Винаги го имай предвид.

А това по-горното твърдение за "братята" от "семитска" Сирия може съвсем лесно да се провери .

Същото е разправял Младенов, когато са се съмнявали, че "в Япония е фрашкано с българи". Днес го разправя и Пешо Добрев: Идете в Памир, вижте колко са еднакви носиите и там се говори на български.

Да, ама не.

Въпреки че славянският е производен на българския, би ли превел от славянски на български.

Славянски език не съществува, така че няма как да ти преведа нещо от несъществуващ език на български. А тъй като българският е език от славянската ГРУПА, каквито и да са диалектите му, все са "славянски". Тази е най-трудната извадка за превод, както сред българските, така и сред сръбските и руските лингвисти. Но на никого не му хрумва, че е асирийска. И не е коректно да посочваш нея за представителна за Веда Словена. Просто е смешно.

Някои от думите са близки до санскрит, а не със семитскине езици.
Например "вета" значи "свещена книга" или по-кратко: ВЕДА. В кой асирийски диалект имаш такава дума? Санскритската връзка продълшава и с "Вишну богу", общ елемент при българи и хиндуисти. Интересното е, че "Вишну богу" си се разбира на български: "главен/старши/висш бог", а дали при санскритчиите е същото, не знам. Сещам се и за ДРАВДА (девица), аналогично на ДРАВИДИ.

Виж тук:
По-късни изследвания върху наличния черепен материал показват, че се преувеличава значението даже на някои от споменатите типове, че за създатели на въпросната цивилизация следва да се смятат хората от средиземноморския расов тип, които като езикова общност се наричат дравиди.
И така, днес по-голяма част от учените смятат, че създатели на тази култура са дравидите, но са по-малко единни по въпроса за техния произход. Доста убедително изглежда схващането, че са дошли от Иран. Индо-ариите са ги наричали даса или дасю, а в Иран тези названия са даха и дахю. През средата на второто хилядолетие пр.н.е. те навлизат в Централна Индия, а по-късно стигат Декан. Днес техни потомци съставят огромна част от населението на Индия и населяват няколко щата в южната част на страната, смесени с австралоиди и преминали значителна еволюция.



Може и да са минали през Иран, но като нищо може и да идват от по-далеко. Вероятно се изхвърлям, но не мога да си затварям очите за връзката между ДРАВИДИ = ДРАВДИ (девици/чисти) = траките-чисти, въздържали се от полови сношения (девци), известни по-късно като "богомили" и катари (отново katharos - чист).

По-нататък:
"Удита" е диалектно и художествено преиначаване на "удачно". "трай ми далита" = "потърпи още малко", където "трай" не се нуждае от "превод", а "далита" е производно на "дальше".
Къде асирийците ползват "диа" като синоним на "бог"? Вишну бога си има също синоними: "АТЛЕ ми диа", където "Атле" е "отец"/"старши" и могат да се правят аналогии с Атила и далеч по-древния "пеласгийски" философ АТЛ(АС), който е мъдрувал и съзерцавал звездите именно от върховете на Родопите.
Друг синоним е "Диа ми Яра" - просто сравни Яра със "славянското" име Ярослав.

Да се занимаваш с преводи е самоубийство....
Само ако самият превод ти нахлуе в душата - тогава да - може.....


Безумно е да НЕ се правят преводи. След 50 години на културна и всякаква изолация от света има доста за наваксване. Обикновено превеждам неща, които намирам за стойностни и перспективни. Сега се бъхтя над една медицинска книга и е голяма мъка, защото трябва тепърва да се въвежда определена терминология на български. Но усилията си струват, защото в книгата се разглежда единството тяло-душа и че не можеш да лекуваш тялото, без да лекуваш паралелно с него и душата. Това е забравената вяра и на предците ни. Още в уводната глава се казва:

Дори за западната култура идеята за единство на душа и тяло не е съвършено нова. В един от Платоновите диалози Сократ цитира тракийски лекар, който е критикувал гръцките си колеги така:

"Лекарите от Гърция затова не познават цяровете за повечето болести, защото са невежи за цялостта на нещата. Не могат да излекуват успешно човека, защото лекарите гледат на тялото му отделно от душата."[3]


И нататък в същия дух... Струва си.



Тема Re: Зарем имаат Бугарите фолклор ?нови [re: Dunek_Lozar]  
Автор Atilkese-Acпapyx (IYI)
Публикувано25.10.06 20:46



"Зарем имаат Бугарите фолклор?"

Имат!

Любомир Пипков - голем български фолклорист.

Има още, но ги забравих.





А БЕ НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ,
ДО КОГА СО НАВЕДЕНАТА ГЛАВА?




Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: dedo_minu]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано26.10.06 20:35



Ей ти мако азербайджански фолклор /на руски/. На мен като ми прилича на чалга, значи ли, че азербайджанците са българи?




Si vivis Romae,
Romano vivito more



Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: Last_Roman]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано27.10.06 01:40



И мацката май беше рускиня.....
Като клип повече ми хареса, но като песен никак не ми хареса- някакъв бабаит- мъжага пее със клисав глас.....

А сега на въпроса ти - не искам да прекалявам и като Йоло Денев да разправям че и те са българи. Само има едно нещо - първите преки сведения за българите - 2ри в пне са от земите на Азербайджан, Сев Източен Кавказ, Дагестан. Според мен не е чудно че по някаакъв начин мотиви от нашия фолклор са се запазили там..... Какво е останало като наш ген по тези земи - ако изобщо е останало не е ясно ....

А сега отново за Юлиана Джендо и за нашето нестинарско хоро....

Общият мотив с нестинарското хоро е от 32та секунда на асирийската песен.... Той се повтаря в различен вариант още на 2 -3 места ......



Ето ти нестинарското хоро - можеш да започнеш сравнението с асирийската песен от 9та секунда. От 19та секунда нещата с асирийската песен се припокриват......


А това че има разлики - то е дори между нашите хора -ето например едно малко по различно наше нестинарско хоро




Тема За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: dedo_minu]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано27.10.06 02:06



Музиката на настинарското хоро играно на последния събор в Копривщица беше по-близо до асирийското изпълнение от песента на Юлиана Джендо отколкото до записа на нестинарската песен, която ти дадох за сравнение.....



Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: dedo_minu]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.10.06 07:43



така, я да поразсъждаваме малко. Асирийците са хурити. Хуритите са родствени на урартите. Урартите са предци на арменците. Ако и асирийците са българи, значи по тази логика - трябва да сме роднини с арменците и да имаме сходни белези с тях. Но виждал си т. нар. "лица с кавказка националност", а те доста се различават от нас.
Азербайджанците не бяха ли мидийци?



Si vivis Romae,
Romano vivito more



Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: Last_Roman]  
Автор kanalcek (непознат )
Публикувано27.10.06 17:51



Първо асирийците са субареи,а те според някои учени не са били хурити,а
просто спицифичен много древен народ.Колебанията около произхода на суба
реите произтичат от това,че в някои надписи на шумерски страната на хуритите е наречена Субарту.Но има едно малко уточнение.В различни перио
ди с името хурити са били назовавани и каситите,лулубеите,кутиите и някои
други народности от региона.Но това съвсем не значи,че те са хурити по прои
зход.Понастоящем се приема,че езици от хурито-уратското езиково семейство
са се говорели в Урарту,Митани,другите хуритски държавни формирования,как
то и прикаспийските племена.
Асирийците е невъзможно да българи,тъй като са по-ранен народ от нас.Тук
връзката ,е че някакъв етнически елемент(и) от Месопотамия и Иранското плато е взел дейно участие в българският етногенезис.С това не твърдя разбира се ,че ние сме 100% неиндоевропейци.Според мен българите са се
формирали в резултат етническата консолидация на индоевропейци,потомци
на старото досемитско и доиндоиранско население на Азия и сибирски елемен-
ти(угро-фини и тунгуси).
Арменците се смята,че в основата си са мизи като съществени елементи в етно
генезиса им освен тях са хайасите(говорещи език от хето-лувийската група),
хуритите,урартците,саспейрите,ирански елементи.Така,че едва ли те имат типичната каквазка физиономия.Не си ли забелязал учудващата прилика на
българите с каквазки народи като чеченците,кабардинците и др.Според мен
едва ли е случайна.
Азерите са смес между огузи и мидийци.Впрочем малко хора у нас знаят,че там
и до днес живеят талишите ,които наброяват около 2 000 000 души в Азербай-
джан и Ирански Азербайджан



Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: kanalcek]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано27.10.06 18:14



Според мен българите са се
формирали в резултат етническата консолидация на индоевропейци,потомци
на старото досемитско и доиндоиранско население на Азия и сибирски елемен-
ти(угро-фини и тунгуси).


Много хубаво, но нали се сещаш, че няма исторически, археологически и езиковедски факти, които да докажат екзотичната ти хипотеза?

<>
<><>
<><><>
Вярата в учените е съвременното езичество.


Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: kanalcek]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано27.10.06 20:24



Не си ли забелязал учудващата прилика на
българите с каквазки народи като чеченците,кабардинците и др.



Не, има ли такава?



Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: koмитa]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано27.10.06 20:55



Няма такава. Северните кавказци са толкова ясно изразени брахицефали и с толкова турски профили, че е смешно да се търси каквато и да било прилика с българите. Може би на тен да има някаква еднаквост, но носове, вежди, изпъкналост на брадичката, окосмяване и структура на косъма... тцъ!

Ако сме близки с някого, това са южните кавказци - грузите. За съжаление приликите са само антропологически. Иначе си ме кефят културно, въпреки отдалечеността им, без да мога да обясня причината - просто са ми симпатични. Същото важи и за арменците, въпреки че там вече се наблюдава плавно преливане към иранския антроп. тип и специфичното "пожълтяване" на т.нар. стъкловидно тяло в окото, комбинирано с "боксьорски носове".



<>
<><>
<><><>
Вярата в учените е съвременното езичество.

Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: dedo_minu]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано27.10.06 22:08



Фолклорът е като всяко друго нещо - има начало, живот и край. Както и народите. Както отделните хора. Както и българите един ден като народ ще имат край - като всеки друг народ.
Няма нищо вечно - всеки си отива; това е естествен закон.

И ако естествената съдба на българския (и всеки друг фолклор) е да престане да живее, никакви закони няма да помогнат.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 27.10.06 22:10.



Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: BlackWolf]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано27.10.06 22:50



"И ако естествената съдба на българския (и всеки друг фолклор) е да престане да живее, никакви закони няма да помогнат. "

Право е което казваш ама звучи гробарски за нас...

Нашият фолклор може да загине когато духът български се изфиряса от душите ни. Точно за това е борбата. да се запази дъхът български.... Не може дедите ни хиляди години да са запазили това съкровище и ние да се окажем тези нехранимайковци които да го затрият......



Тема За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: apиaнa]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано27.10.06 22:51



Това е май най-българския постинг в темата.
Поздрави!



Тема Re: За ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОРнови [re: dedo_minu]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано28.10.06 15:14



Гробарски... може би.

Но (с риск да се повторя) и народите, и техния дух барабар с фолклора в един момент умират). макар че не съм привърженик на теориите на гумильов, в неговите преценки за живота и остаряването на народите има нещо вярно.
Ние, за жалост, сме стар народ и едва ли имаме като народ още много време пред себе си. Това са естествени процеси - като живота и смъртта на всеки от нас.
това не е нито тъжно, нито весело - това е НОРМАЛНО. Не виждам защо се притесняваш. Радвай се на живота...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.