Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:43 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: "Тартари" от Добруджанови [re: ilirion]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.09.06 01:45



част от гагаузите станали християни, част се ислямизирала. Сега в Молдова върви турска пропаганда - целяща да ги изкара тюрки...



Vae victis


Тема Re: Гагаузите....нови [re: Atilkese-Acпapyx]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано10.09.06 10:00



....си се смятат за чисти българи. Околното население също ги възприема като българи(както да речем възприема и шопите). Казвам го от лични наблюдения, защото съм от този край и имам приятели гагаузи:)



Тема Re: гагаузи, гаганици...нови [re: Last_Roman]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано10.09.06 10:02



Гагаузите, са българи по произход, по вяра източноправославни, които в условията на турското владичество са възприели турския език, който като система силно се е променил съобразно българския езиков стереотип, запазили са своята езикова практика в песенния фолклор, в традициите и обичаите, съхранили са характер на бита и културата си, както и самоназванието си българи, но допълнително заради използвания от тях турски език са били назовани от другите с прозвищата гагауз, гаганица, гаганик. Огагаузяването, сиреч преминаването към турския език е явление, породило се в определени исторически условия, когато българинът няма възможност да опази всички свои народностни черти. Като домашна практика меланизираният турски език на тези българи продължава да се използва и след Освобождението, като включва все нови и нови славяноезични българи поради движението на населението и постоянните брачни връзки, за които езикът никога не е бил пречка. Огагаузяването на българите продължава и извън границите на България. Сред тези българи се култивира небългарско съзнание, което вече е дало своите плодове. Това ново състояние и положение, сиреч гагаузщината, по своя характер и като поведение има общи черти с македонизма, от които най-типичната е техния антибългаризъм.
-------
Това е мнение на проф. Емил Боев





Тема Re: Гагаузите....нови [re: nikibars]  
Автор Atilkese-Acпapyx (ГолобрадияАтила)
Публикувано10.09.06 14:02



"Околното население също ги възприема като българи..."

Въпросът е, не как околното население ги възприема, а как се самоопределя самият човек.

В Р. България целта на на управляващата върхушка е, ратифицираната "Конвенцията за правата на малцинствата" да не може да се приложи към националните малцинства в България, тъй като според българската конституция права на малцинства не могат да се дават.

Предстояща е промяна в конституцията, свързана с Конвенцията за защита на малцинствата.




PROUD TO BE BULGARIAN



Тема Re: гагаузи, гаганици...нови [re: kyмaнич]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.09.06 20:35



абе не е важно, какъв си по произход, а за какъв се смяташ /или те смятат/. Както беше казал Александър Македонски - "за мен всеки лош грък е варварин и всеки добър варварин - грък"...



Vae victis


Тема Re: Гагаузите....нови [re: Atilkese-Acпapyx]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано11.09.06 09:31



Ми прочети по внимателно какво пиша. Първото изречение е:
" Гагаузите си се смятат за чисти българи." Което иде да рече, че самият човек се самоопределя като българин.



Тема Re: Гагаузите....нови [re: nikibars]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано11.09.06 10:13



Гагаузите в България/3-4000 човека/ се смятат за българи, но тези в Молдова/180 000човека/ вече не.



Тема Re: Гагаузите....нови [re: koмитa]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано11.09.06 14:14



За това съм съгласен:) Преди месеци четох един гагаузки сайт, в който един гагаузин беше дошъл в България( с. Българево по-точно) за да търси едноплеменници и беше крайно разочарован, че са забравили гагаузкият си корен и се считат за българи. Той го отдаваше на асимилация, макар че аз никога не съм усещал да има такова нещо. Пък и те на са забравили че са гагаузи - просто слагат знак за равенство между гагаузи и българи.



Тема Re: Гагаузите....нови [re: nikibars]  
Автор Atilkese-Acпapyx (ГолобрадияАтила)
Публикувано11.09.06 18:58



"...и беше крайно разочарован, че са забравили??? гагаузкият си корен и се считат за българи???.
Той го отдаваше на асимилация, макар че аз никога не съм усещал??? да има такова нещо???."




Нашите историци и етнолози не се уморяват да "доказват", че гагаузите в Североизточна България не са потомци на Аспаруховите българи, защото последните били напълно "славизирани".

Оцеляването на тези потомци на Аспаруховите българи по време на жестоките преследвания през 9в. (така нареченото "покръстване" ) се дължи на възможността на тези най - фанатични пазители на българският дух и вярвания да намерят временно спасение от преследванщите ги византийско-славянски шайки ( и изпратените от Патриарх Фотий покръстители) в родината майка - Волжска България и в Уногуриа(Унгария).
След като Расате отхвърлил християнството, те са се завърнали.

Къде са потомците на Аспаруховите българи по тези места днес?

Техни наследници са както гагаузите, така и т. нар. гаджали и казълбаши от Североизточна България.

Ако човек погледне етнографската карта на Лежан от 1861 г., не може да не му направи впечатление, че цялата територия от устието на Дунав до Русе и на юг до Бургас, т.е. там където се настаниха Аспаруховите българи през 7 в., е дадена като плътно населена с турскоговорещи гагаузи.

Първото официално преброяване на населението на България през 1880 г. показва, че в тези региони турскоговорещото и гагаузко население е преобладаващо.



PROUD TO BE BULGARIAN

Редактирано от Atilkese-Acпapyx на 12.09.06 00:14.



Тема Re: Гагаузите....нови [re: Atilkese-Acпapyx]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.09.06 19:38



и как тези византийско-славянски шайки

взели че изгонили непобедимите българи? И изведнъж на тяхно място се пръкнали "тюркоговорящи" гагаузи?
Българите не са тюрки, да не забравяме този факт.

Vae victis

Редактирано от Last_Roman на 11.09.06 19:40.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.