Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:03 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема САРГОНнови  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано23.08.06 02:11



Това е един стар надпис от НИПУР, изровен през 1888 г при една експедиция на у тета на Пенсилвания.



Най напред - надписът е с архаичен клинопис, който си е шумерски.....

1. Преди 100тина години Хилпрехт и негови колеги разчитат името по два начина
като ШАР ГАНИ и като ШАР ГИНО
Тогава без много да му мислят от ШАР ГАНИ са сътворили невероятно изчанченото САРГОН
Както и да се чете, в оригинал това мното звучи по нашенски..... нищо че е на 4500 години..... и независима дали има или няма нищо общо с наш ГАНЮ ШАРАЛИЕВ.
Предприели са сливането на ШАР и ГАНИ защото знакът не съответства на думата цар. На шумерски шар освен цар означава шарен и да си шариш. Ето защо независимо дали е ЦАР ГАНИ, шарен ГАНЮ или ГАНЮ който си шари - плаща, струва ме се че е по правилно да се разделят - не като съвършено неправилното Саргон , а като ШАР ГАНИ.

ШАРАЛИ е като известната българска фамилия ШАРАЛИЕВИ
ШАР означава цар а АЛЮ АЛИ е град.
Тогава ШАРАЛИЕВ ще се превежда като ЦАР НА ГРАДА или нещо като кмет...
Това словосъчетание може и да прозвучи като производно на популярното име сред нашите съседи - АЛИ
Но ако се вземат имена но каситски царе които звучат като АЛЮ-ШАР, като значението е съвсем същото. Твърде е вероятно от АЛЮ-ШАР да се е образувало много по късното АЛЬОША(р), колкото и фянтастично да звучи.
Идеята е за някогашната обща основа на сегашни твърде различни неща от твърде различни народи.....



2. МАР ИТТИ БЕЛ - син на Бел
в надписа фигурира определител пред името Бел - ИЛЮ, който обячу не се чете. Ако се четеше - щеше да се получи ИТТИ-ИЛЮ или нещо от рода на известното на всеки българин ИТИЛ
ИТТИ-ИЛЮ БЕЛ се превежда като "С Бог Бел"
тогава ИТИЛ ще се преведе като С БОГ

3 и 4 ДАНУМ ШАР - могъщ цар. Старината тук си казва думата в словореда защото в по-късните надписи - например по Асирия това се среща като ШАРУ ДАНИ.....


... 9 БАНИ - строител Това нещо фигурира в имената на редица асировавилонски цале. Ако се понапъне човек може и да измисли и връзка с някои наши средновековни управници....... ама хяйде да не стават прекалено много нещата....


11 ИЛЮ БЕЛ - Бог Бел - при нас фигурира в някои названия от рода на БЕЛ-ИЛА (село до Грудово).....



Тема Re: САРГОНнови [re: dedo_minu]  
Автор Юr (нажежен)
Публикувано23.08.06 09:56



dedo_minu, моето мнение е, че както във всяка легенда, така и в тази за Вавилонската кула се съдържа зрънце истина. Ако предположим, че теорията на Дарвин е точна и направим аналогия с животинските видове (колкото и грубо да звучи), излиза, че всъщност човешките раси са се появили в процеса на еволюция, като общите генетични белези предполагат общо или близко място на развитие. Аз не съм лигвист, това са просто мои размисли, но ми звучи напълно логично да съществува пан-индоевропейски език, в който влизат думи от цяла Евразия.

Per aspera ad astra!


Тема Re: САРГОНнови [re: Юr]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано26.08.06 09:24



"но ми звучи напълно логично да съществува пан-индоевропейски език, в който влизат думи от цяла Евразия."

Надявам се един ден това да стане общоприето и подплатено с много много фактология.......

По долу давам един възможен прочит на един асировавилонски израз - СИН НА ЗЕМЯТА АКАД. По странен начин произнасянето почти съвпада с един връх в Стара планина - МАРАГИДИКЪ. Емоционално съм свързан с това име, защото по циглите правени някога във фабриката на прадядо ми имаше печат МАРАГИДИКЪ. Да оставим настрана че на шумерски език - тухла, цигла, керемида е СИГ....





Не твърдя че непременно и задъжително това е истинския плрочит и етимология на МАРАГИДИК. Може да е, може и да не е....
Но ако на някой му си види прекалено или фантастично - пак ще напомня онези думи от Именника:

А СЛЕД ТЕЗИ АСИРИЙСКИ ЦАРЕ БЕШЕ НАВУХУДОНОСОР



Тема Re: САРГОН [re: dedo_minu]  
Автор пceвдoтpeзвeниk ()
Публикувано28.08.06 21:46



Няма го израза,дето си му дал прочит...

Ще ми бъде интересно как го връзваш с Именника.



Тема Re: САРГОНнови [re: пceвдoтpeзвeниk]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано28.08.06 23:40



За Израза :
Асировавилонският израз МАР А-ГА-ДЕ КИ е СИН НА АКАДСКАТА ЗЕМЯ
Марагидик би трябвало да значи - СИН НА АКАДСКАТА ЗЕМЯ

Марагидик=МАР А-ГА-ДЕ КИ

А според шумерския израз МАРУ ГЕДИ КИ, Марагидик би трябвало да значи - СИН НА ЗЕМЯТА НА ГИДИИТЕ МАРУ ГЕДИ КИ
Марагидик=МАРУ ГЕДИ КИ

Намесвам шумерския, защото надписът е със шумерски клинопис и разчитането му не може да бъде изцяло на асировавилонски и защото голяма част от асировавилонският е върху основата на шумерски.

Връзката с Именника
1. Саргон е древен цар на Вавилон. В надписа от първия постинг е посочен като цар на Акад....
2. Навухудоносор също е цар на Вавилон след почти 2000 г.
3. Асирийските царе според Именника са преди Навухудоносор, а исторически преди него са вавилонските царе от АСИРИЙСКАТА династия....

Авторът на Именника е искал да посочи не само част от историята на българските царе от новата ера, но и по някакъв начин да ги съотнесе или да посочи връзка и приемственост с асирийската династия във Вавилон от периода преди Навухудоносор за периода около 12-6 в пне.

Ако се осланяме на такава връзка и приемственост с Асирия и Вавилон посочена от Именника, дошла до нас чрез еднаквостта на български и асирийски народни хора, както и на често срещащата се твърде "българска" топонимия на Асирия и Вавилон, то
не би имало нищо чудно тази странна близост да се изявява и чрез нови незабелязани преди близки по звучене гоеграфски названия.



Тема Re: САРГОНнови [re: dedo_minu]  
Автор пceвдoтpeзвeниk ()
Публикувано29.08.06 21:29



Привет Дедо,

Това за ас. МАР-А ГА ДЕ-КИ / ш.МАРУ ГЕДИ КИ го схванах.И имам въпрос:
ГИДИ ГИДИИ може ли да води до ХАЛДЕИ ?

Колкото до връзката с И/ка,посоката може да се окаже вярна...Да призная , фен съм на теории за преселението преди и около 2 хил.пне ,но в посока обратна на посоката на ВПН...и обяснява фолклорните и топонимическите съвпадения...

И последно:
В оргиналния надпис със знакът "несиметрична звездичка"...

...това измислих за описание... ли се означава бог БЕЛ?



Тема Re: САРГОНнови [re: пceвдoтpeзвeниk]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано30.08.06 09:07



" ГИДИ ГИДИИ може ли да води до ХАЛДЕИ ?"

Не твърдя че разбрах подтекста на въпроса...
ГЕДИ, ГЕДИМ е чисто шумерска дума попреминала на много места по Месопотамия и извън нея. При халдеите ГИДИ може да е само шумерска заемка...
В нашите песни ЛУД ГИДИЯ ще е нецо от рода на ЛУД ЛУД или ЛУД ВАМПИРЯСАЛ...


"Колкото до връзката с И/ка,посоката може да се окаже вярна...Да призная , фен съм на теории за преселението преди и около 2 хил.пне ,но в посока обратна на посоката на ВПН...и обяснява фолклорните и топонимическите съвпадения.."

Да си призная честно посоката не ми е чак толкова интересна. Интересно ми е общото, независимо кой от кого го е взел, дал или наследил.... А движението от и към изтока може да се окаже многократно повтарящо се и да не може да се хване края колко пъти например персите са минали през Тракия, дали преди тях асирийци не са минавали тъдява. Дали преди преселението на хетите преди 37-39 века в Мала Азия от Тракия не е предшествано от преселение в същата посока на асирийци, вавилонци, шумери...... дали походите на Александър Велики не са също част от историческото махало...

"В оргиналния надпис със знакът "несиметрична звездичка"......това измислих за описание... ли се означава бог БЕЛ?"

Асиметричността на шумерската звездичка произлиза от клинописа. Знакът е много близо до * Само че отгоре и отляво започват дебелите части на клиновете. а отдолу и от дясно са тънките краища на клиновете.При прерисуването на надписа преди 100тина години и при копирането звездичката е станала прекалено асиметрична.
В по-късния асирийски вариант на звездичката тя става променена като
знак -+

Звездичката в шумерския вариант означава ДИНГИР = БОГ когато е пред думата и не се чете. При шумерските "фактури" това ДИНГИР има значение на чорбаджия или стопанин и стои пред името на всеки контрагент на покупко-продажбата. Когато е забутана в края на думата, тогава звездичката се чете като АН=НЕБЕ.

На асирийски звездичката в началото става признак на БОГ и е с произносима стойност ИЛЮ. Но това ИЛЮ не се произнася. В края на думата също може да се чете като ИЛЮ. Във Вавилон може и да се чете в края като АН.

Ето един пример за двете звездички





Разчитането на БОГ БЕЛ си е по чисто асировавилонски тертип. Но да не забравяме че надписът е със шумерския клинопис И ако трамва да бъдем по- прецизни , тогава на мастото на асировавилонското /илю/ БЕЛ би трябвало да е шумерското /дингир/ ЕН-ЛИЛ Хилпрехт и колегите му имат дълга и тъжна аргументация, защо не трабва да е шумерски прочита, а да е асиро-вавилонски. Ако приемем шумерския прочит тогава ШАР от името на Саргон ШАРАЛИ трябва да се чете като ЛУГАЛ ...... както и да е асировавилонската звечене на надписа по ми допада ....
Ето и двете разчитания шумерското и асировавилонското..
Не обръщай внимание на звездичката, дето е на кестерме - това е от копирането и лошия печат....






Тема Re: САРГОНнови [re: dedo_minu]  
Автор пceвдoтpeзвeниk ()
Публикувано30.08.06 22:56



Привет Дедо,
доста ме изненадваш с това детайлно експозе... и при това доста приятно...благодарности за разяснението...искрено ,от сърце!



Тема Re: САРГОНнови [re: dedo_minu]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано02.09.06 12:06



Изненадващо е, че за ИЛ се изписва знак,
който е с формата на 8-ем лъчевата звезда.

Виждал съм на наши си икони,
посветени на Св. Илия, където
колелата на колесницата му
се изписват с 8-ем лъча.

Възможно ли е Дедо Миню да има
според теб някаква връзка между
ИЛ, Св. ИЛия и въпросният знак !?

Привет !



Тема САРГОНнови [re: Vencci*]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано03.09.06 20:26



"Възможно ли ... да има
.... някаква връзка между
ИЛ, Св. ИЛия и въпросният знак !?
"

Интересна е идеята ти за връзка между изписването на знака на Бога и спиците на колелата на св Илия. Няма нищо случайно в канона на изобразяването. Оше повече че ИЛия по начало носи името на БОГА, записан със звездичката....
Но освен такава една връзка с древността, тези осем спици могат са носят и друго инфо ....

По начало класът на висшите йерархии завършва на ИЛ - произносима стойност на звездичката арахангел МихаИЛ, арахангел ГавраИЛ, СатанаИЛ (преди да го уволнят за престъпление по служба).


От двореца в Ниневия Лейард дава рисунки на колесници на асирийци. По начало преобладаващият модел на колесница е с брой на спиците равен на 6.
Макар и по-рядко - срещат се и асирийски колесници с 8 спици....






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.