Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:07 10.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: o ek theou archon = kanasybigi = княз от боганови [re: saur]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 15:01



Бешевлиев има основания да предполага, че формата AYЛIN е умалително в среден род, т.е. "аулче" и затова пише, че колоните са при "малкия стан".

Откога "аулче" и "малък стан" са синоними? Къде е ДВОРЕЦ, бил той и малък, а къде е "малък стан (лагер)"? Що му оправдаваш погрешния превод?

По никакъв начин не може да се преве като МАЛЪК ЛАГЕР.

За "многото българи" си прочети първите три реда на Пресиановия надпис от Филипи

В момента гледаме друг надпис.

Думата за мост в надписа е от женски род, но това, при което са поставени колоните, е от среден, т.е. то определено не е мостът.

1. Не са поставяни колони, а лъвове.

2. От горния превод се подразбира, че са поставяни конкретно на колоните, а не на моста, част от който са въпросните колони.
Колони от среден род ли са и решават ли ти проблема?

Улисан в желанието си да оплюеш Бешевлиев, си пропуснал впрочем няколко реални негови грешки.

Е, това е въпрос на друг разговор. Аз само съпоставях преводите и изразих МНЕНИЕТО, че единият звучи доста по-достоверно и смислено. За методиката на Вазелин вече е говорено на два пъти преди в клуба.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 20.07.06 15:04.



Тема Re: o ek theou archon = kanasybigi = княз от боганови [re: kovshegub]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано20.07.06 17:27



Ами бих отбелязал единствено за княз, че по мое мнение не си прав. Първо имаме две форми, доколкото ми е известно - едната е от надписите канас/ювиги, а другата е от медальона на Омуртаг, където пише канесювиги. Отделно един от арабските писатели казва, че царете на сакалибите се казвали "каназ" - така че след като имаме най-различни стари варианти на съвременното "княз", като кънез, кнез, къненз и т.н. не виждам причина да казваме, че става въпрос за каквито и да е било х/канове. Иначе за рих-овете - и аз съм на същото мнение.



Тема Re: o ek theou archon = kanasybigi = княз от боганови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор latani ()
Публикувано20.07.06 20:42



"Канасюбиги Омуртаг е от бога архонт в земята където се е родил..."
Ако Канасюбиги означава "от бога архонт" защо е нужно на Омуртаг да го пояснява.Може би заради гърците минаващи покрай плочата с надписа да не се чудят какъв е тоз Омуртаг.
Според мен това "княз от бога" е много далеч от истината.
По скоро вижте титлата Сюбеги, която доказано означава "военен предводител" при някои народи.



КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...

Редактирано от latani на 20.07.06 20:43.



Тема негово сиятелство хананови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор deLake (sir)
Публикувано20.07.06 20:49



Има една гръцка думичка от рода на сюбиги, която означава светъл. Като попадна пак на нея ще си я извадя да я пускам с гръцкото изписване, че това ювиги често се споменава. Владетелите обикновено са "светли" и "сияйни"



___________________________




Тема Re: o ek theou archon = kanasybigi = княз от боганови [re: latani]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 21:11



По скоро вижте титлата Сюбеги, която доказано означава "военен предводител" при някои народи.

При римляните ли?

subigo, subigere, subegi, subactus - conquer, subjugate; compel;


---
Има логика да се търси латинска връзка, след като толкова векове България е била римска провинция, но все пак е удачно да търсим връзки и с родния си език.

Според мен това "княз от бога" е много далеч от истината.

Айде сега... израза "от бога княз" го имаш преведен и на гръцки в не един и два източника. Само по себе си това ни доближава много до истината.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: o ek theou archon = kanasybigi = княз от боганови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор latani ()
Публикувано20.07.06 21:17



Добре де има ли пречка военният предводител да е и "владетел от бога".Аз не твърдя че нямаме "владетели от бога"

, а само че Канасюбиги не означава това.

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...

Тема Re: o ek theou archon = kanasybigi = княз от боганови [re: latani]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 21:22



Аз не твърдя че нямаме "владетели от бога", а само че Канасюбиги не означава това.

А-а-а-а. Така може. Приема се.

Щом сме на вълна "твърдения", всеки може да твърди каквото си иска.

Например аз твърдя, че българите са атланто-лемурийци и са били преносителите на познанията от предисторическите в историческите цивилизации. Но само си го твърдя. Ако искате, вервайте ми.



-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: o ek theou archon = kanasybigi = княз от боганови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор saur (непознат)
Публикувано20.07.06 22:57



Откога "аулче" и "малък стан" са синоними? Къде е ДВОРЕЦ, бил той и малък, а къде е "малък стан (лагер)"?

Аул според византийските автори е място за временно пребиваване на българските владетели, за което на български може да се каже и "стан". За твое успокоение ето ти превод на надписа от същия Бешевлиев, където го е превел като дворец:



"Обитавайки стана на Плиска, той направи дворец на р. Туча и премести (там) войската си срещу гърците и славяните. И направи изкусно мост на Туча заедно с двореца и постави в този дворец четири колони и върху колоните постави два лъва."

За многото българи виждам, че нямаш какво да възразиш.


1. Не са поставяни колони, а лъвове.

2. От горния превод се подразбира, че са поставяни конкретно на колоните, а не на моста, част от който са въпросните колони.
Колони от среден род ли са и решават ли ти проблема?


Поставени са и колони, и лъвове, или поне така пише в надписа. Колоните не са от среден род, и освен това те, както и мостът, са направени заедно с нещото в среден род. А лъвовете са поставени върху или при (една от?) колоните.

Колкото до методиката на Бешевлиев, когото тук не спирате да оплювате (а той беше добър човек), тя може и да не е съвършена, но е многократно по-добра от методите на други изследвачи. И какво ти е виновен Бешевлиев, че прабългарите са писали по надписите си тюркски думи и дори са си позволили да споменат името Тангра?



Тема Re: o ek theou archon = kanasybigi = княз от боганови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор alkoholik (наздраве)
Публикувано20.07.06 23:04



Шъ извинявъш,ама да ти кажем само Здрасти и да фанем вълната на твърденията и да си кажем мойто...Оно тако и вако на пиена глава й е простено...Па и не брой се мислим... Та чини ми се :
Р+KANACVBHГHWMOPTAГ
или само
+KANACVBHГHWMOPTAГ
насекъде ни префрълят на латински ,ни на гръцки само,а на нашенски...Не ме питай оти...
Та си мислим вече на свръшване на шишето,че си го четем като
РАКАН АС /VBHГН-прил./ ОМУРТАГ.
Казах АЗ /прил. за величие/ ОМУРТАГ...
Леле,сега прочетох,що съм написал и нищо не разбрах...
Белким ти фанеш повече...





Тема Алоооооооооо!нови [re: saur]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано21.07.06 01:03



Аул според византийските автори е място за временно пребиваване на българските владетели, за което на български може да се каже и "стан".

Не според византийските автори, а според интерпретаторите им.
По никакъв начин АУЛ не значи "стан", тъй като думата е идентична с латинската дума за "замък" - aula.
Стан означава "лагер" и нищо друго. Искаш да ми кажеш, че е имало лагери за владетели и лагери за простолюдие? Айде молим ти се!



И какво ти е виновен Бешевлиев, че прабългарите са писали по надписите си тюркски думи и дори са си позволили да споменат името Тангра?

Виновен е, че му се привиждат тюркски думи, където ги няма, както и някакъв бог Тангра, какъвто също няма.

(а той беше добър човек)

Убеден съм, че и ти си добър човек, но това не ти пречи да манипулираш (струва ми се, че просто се правиш на интересен), подобно на тоя, когото защитаваш.

1. Няма тюркски думи, оставени от още по-несъществуващи прабългари.

2. Никъде не пише Тангра. Пише ТАНГРАН. Трябва ли да ти обяснявам, че това уж незначително "Н" накрая превръща думата в прилагателно или прозвище? Следователно не може да бъде никакво име.



Всичко в тези скобки [] е ИЗМИСЛЕНО от иначе добричкия Вазелинчо. Включително авторството на Омортаг на текста върху колоната.



Я ми посочи къде се споменава КАН СЮБИГИ ОМОРТАГ!? Измислено е още, че изобщо този/това ТАНГРАН е бог! Къде виждаш да пише бог (theon)? Измислена и частта за жертвоприношението.

Ти на това какво му викаш?
Аз му викам ФАЛШИФИКАЦИЯ на българската история с цел доказване тюркски произход. И най-вече да се покрие фактът, че българите са били ранни християни. А ти поемаш ролята на съучастник на тези лъжи.

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 21.07.06 01:10.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.