Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:21 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема университетът - антибългарска пропаганда  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.07.06 12:02



“Създаване и укрепване на българската държава при хан Аспарух и хан Тервел” е темата на изпита по история в СУ “Св. Климент Охридски”.



срам и позор



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: Ziezi]  
Автор saur (непознат)
Публикувано19.07.06 13:33



Така е с университета за съжаление...
И проблемът далеч не е само в това дали ще им реконструират титлите като хан или кан или ще ги наричат в съответствие с изворите князе или архонти.
А в това, че за една от най-важните теми в историята ни на т. нар. официална наука не и стиска да признае и поправи грешките и заблудите, папагалски повтаряни в течение на десетилетия.
Дано поне покрай тази тема на изпита по история хората да се замислят около трайно насажданите лъжи за етническия състав и произхода на държавата ни.



Тема Добре са го решилинови [re: Ziezi]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 15:40



Опипват почвата за това, кое ще минава занапред и кое не.

А може просто да си правят и душевна чекия - дори да има такива, които не са тюрко/персофили или поне отричат мита за Онгъла, все пак ще рецитират с плам антибългарската пропаганда от фанариотските читанки, ако искат да бъдат приети да следват.

Хубав изпит. Същинско сито за "наши" и "врагове".

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 15:52.



Тема Re: Добре са го решилинови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.07.06 16:16



Пресилваш.
Предполагам сам знаеш, че кандидатстудентският изпит е единствено върху материали, които се преподават официално в училище. Проявата на самоинициатива и самостоятелно мислене от страна на кандидатстващия не се толерира и не е в негов интерес.


Поне така беше преди години. Съмнявам се нещо да се е променило особено.



Тема Може и да пресилвам, но то е, за да стане по-яснонови [re: easy]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 16:54



Пресилваш.

Може би преувеличавам размера на някой клон, но в корена дървотото си е точно такова, каквото го описвам.

Предполагам сам знаеш, че кандидатстудентският изпит е единствено върху материали, които се преподават официално в училище.

Не е точно така. Още по мое време не можеше да влезеш в почти никой ВУЗ, ако не ходиш на частни уроци. Гаранция, че ще влезеш имаше условно, само ако ходиш на уроци при някой от ония, които проверяват темите.

Проявата на самоинициатива и самостоятелно мислене от страна на кандидатстващия не се толерира и не е в негов интерес.

О, да, това го знам чудесно от личен опит. Като кандидатствах в СУ, ме скъсаха, защото имах "наглостта" да напиша, че Пенчо Славейков е "..., меко казано, посредствен поет". Като се има предвид, че бях крайно откровен и по въпроса с биографията му и гаврата, която си прави с нашия фолклор, обяснението на проверяващия за поставената ми оценка "слаб 2", някак си бе очаквана. А обяснението бе следното, цитирам дословно:

"Чрез многословие кандидат-студентът се е опитал да прикрие липсата си на знания."

Тоест според лелката на мен ми липсваха знания (?!), че Пенчо Славейков е върхът на сладоледа и е като въздуха и водата за българската литература. Мисля си, че както бях откровен във виждането си за "Пенчо, бре, чети", така и отсреща можеха да са искрени в мотивацията си за оцафаряването. Например:

"Кандидат-студентът не подлежи на обработка и няма място във фабриката за българофоби."

Съмнявам се нещо да се е променило особено.

Не се е променило, разбира се!!!
Туморните клетки не правят изключение от всеобщото влечение за размножение. Сиреч клетките от СУ и СГАН също имат за цел да се самовъзпроизвеждат като се копират върху млади клетки, но първо трябва да си намерят такива, които са склонни към израждане. Какъв по-удачен подбор от приемните изпити?

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 16:58.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: saur]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано19.07.06 18:48



+ Така е не само съсъ СУ! Така е потшти на сЕкаде изъ милото ни Отетшество!
+ Дали (влизането) ни въ ЕСъ, ште промени нешто?



Тема Каква е етимологията нанови [re: Ziezi]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано19.07.06 18:51



кавХАН
тарКАН


Тук очевидно има и ХАН и КАН.....
Нещо като генерал майор, генерал лейтенант - все генерал....все хан...

Значи нашите стари българи са се заели да подкрепят едновременно и тюркската теза и памиро-ферганската. Кеф ти тюрк кеф ти Балхара..кеф ти Златарски кеф ти Добрев.

В същото време след като не са се запазили преки сведения (които биха могли и да не са истинни) за български дунавски ханове то за Волжска България има ханове - с лопата да ги ринеш.

Това да не е продължение на политиката в историята, че нямаме нищо общо с Волжските българи?





Тема плюс редакциянови [re: dedo_minu]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 19:00



Това да не е продължение на политиката в историята, че нямаме нищо общо с Волжските българи?

Имаме много по-общо с днешните турци и гърци, отколкото с татарстанците. За добро или лошо, така стоят нещата.

Така че - понеже говориш в сегашно време - точно така: нямаме нищо общо (езиково, културно, етнографски, религиозно) с "волжките българи" или по-точно и правилно: татарстанците.

А от онова, което чета за волжаните от арабските средновековни писатели, започвам да си мисля, че никога не сме имали каквото и да било общо. Освен съвсем в началото, когато те още са сочени за славяни. Но нещата бързо се променят, когато самите те почват да се определят за "народ от смешението на славяни и тюрки" - каквито реално са си днешните татарстанци.

Но да заложим на сигурното - а то е, че Дунавска България през 9-13 век е била доста различно място от Волжка България през същите векове. Важи с още по-голяма сила и днес.

Сърцераздирателните тежнения, че нейде там... имало, разбираш ли, някакви българи, наши братя, с които ни свързва историята от памтивека, са за рубриката с приказки от 1001 нощ. Нито ме вълнуват особено татарстанци, нито те чезнат по нас.
Много повече ми дреме за отношенията ни със съседните сродни народи, с които определено сме братовчеди и споделяме доста общи характеристики - както добри, така и такива, които подлежат на оздравяване или ампутация.

Волжки българи вече няма! Така че няма дори едно име, за което да се хванем. Ако ги накараш да се нарекат българи, ще подсилиш интереса ми.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 19:40.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 19:07



Дали (влизането) ни въ ЕСъ, ште промени нешто?

Не. Влизането в ЕС е чисто икономическо мероприятие, което ще се усети основно по джобовете ни. Ако на някого му се вдигне и самочувствието, хубаво... но последното е някак смешно и тъжно едновременно.

А за промяна на атавистичните начини на мислене и сервилния манталитет е нужно време. Много време! Поколения трябва да се сменят. Просто не можеш със стари труженички да правиш нов бардак.
Много народ трябва да измре (от естествена смърт, но и още поддържам онова за бесенето на старите к. по булевардите) преди вятърът на промяната да разнесе зловонията от блатото и да донесе ароматът на ТЕПЪРВА цъфтящия люляк.

Спомни си и защо Моше размотаваше толкова години чифутите по пущинаците.

И не е ли прав оня, който е казал, че мечтата на роба е един ден да има свои роби?

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 19:10.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано19.07.06 19:16



+ Да, метштата на роба е такава!



Тема Забавлявай се снови [re: Ziezi]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 19:52



хитовете на "българския" ВУЗ:



-



-
Българското ханство на Долния Дунав (края на VII – края на VIII в.). Образуване
на българската дърхава при хан Аспарух. Заселване на Аспаруховите българи в Онгъла.
Българо-византийската война от 680-681 г., сключване на мирен договор и легитимиране
на българската държава в международния живот на Европейския югоизток.


-



-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Брагодарянови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано19.07.06 19:53



На въпроса
Това да не е продължение на политиката в историята, че нямаме нищо общо с Волжските българи?

Считам че отговори достатъчно убедително с ДА!
(Що ли се сещам за аргументите на македонстващите българи колко различни били от нас...)

Всъщност интересите на една могъща империя налагат да се прилага стария принцип РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ! Когато аргумента на силата е на тяхна страна то силата на аргументите е безкрайно малка... Но сега на стика между различните сфери на влияние на разни империи имаме уникалния шанс да може да се чуе силата на аргументите.



Тема Re: Брагодарянови [re: dedo_minu]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 20:01



Считам че отговори достатъчно убедително с ДА!

Точно така. Казах че "нямаме нищо общо (езиково, културно, етнографски, религиозно) с "волжките българи" или по-точно и правилно: татарстанците", но се чувствай свободен да ме цитираш и само с ДА.



имаме уникалния шанс да може да се чуе силата на аргументите

Ами щом мислиш инакво, целият съм в слух за контра-аргументите ти.

Една молба преди да седнеш да ги пишеш. Независимо как излагаш мислите си, постарай се да включиш и една табличка за по-простия си другар. Например такава с две колонки - отляво "българи", а отдясно "татарстанци", където изброяваш волжките аналози срещу нещо дунавско.

Успех. И ще чакаме...

...Макар че още си чакам едни сведения за българи отвъд Кавказ и друга една критика от бай Старинар, ама май нема да съм жив да ги дочакам. Поне ти не ме разочаровай.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 20:03.</EM></FONT></P>

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 20:05.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано19.07.06 20:25



През пролетта имах "щастието" да прегледам КОНспекта за кандидат-студентите. В частта си "Българска Медиавистика" си е същият, както от времето на Коминтерна, сиреч същата нагласена простотия и тн. и тн. и тн.

Все още не е прибавена Добрево-Бакаловата буламачория, относно ирано-авганските "нагласки" и др. "дрън-дрън" ...

Привет !!!


-.-.-.-.



Тема Преди временови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано19.07.06 20:40



Така си спорехме с един македонстващ българин от Скопие...
Като си беше турил македонските очила каквото и да му се кажеше той все едно си знаеше - вие българите сте татаро монголи ние макетата сме европейци и славяни.... Каквито и аргументи за езика за етнографията , каквито и таблици да му се привеждаха той все едно си знаеше.... Лек няма.... Маке!... и туй то...

Като си си турил мизийските очила изобщо не може да се привеждат никакви аргументи... през розови очила всичко се вижда розово, през мизийските очила се вижда само мизийско .... няма черно, няма бяло.... само мизийско ... Маке!... и туй то...

Табличката на дунавските българи, волжските българи и алцековите българи, както и на македонските българи (след 1000 години ще изглежда по един и същ различен начин)
Да вземем макетата - и сега за този съвсем кратък исторически период от както съществуват като "небългари" вече се забелязват отклонение от корена български вследствие на принудителното си обособяване от него... След 1000 г вече различията ще са съществени....

За общите неща с волжските българи - сещам се за една тънка книжка за забравените българи по Татарстан - ама хайде да не издребняваме...... тя е май само за хора с българско съмосъзнание ....


Колкото до Азия и българите
- виж темата Фихриста на ал-Надим




no script, except that the Bulgarians and the Tibetans write with Chinese and Manichaean, whereas the Khazar write Hebrew.

Отговори си на въпроса - Българите след като са писали с китайси и манихейски - по интернет ли са научили тези системи за писане или са живяли по дълбоката Азия...




Тема Re: Преди временови [re: dedo_minu]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 20:55



Като си си турил мизийските очила изобщо не може да се привеждат никакви аргументи... през розови очила всичко се вижда розово, през мизийските очила се вижда само мизийско .... няма черно, няма бяло.... само мизийско ... Маке!... и туй то...

Теорията не винаги се потвърждава от практиката. Ти ми дай аргументите, па да видим какво ще стане.

За общите неща с волжските българи - сещам се за една тънка книжка за забравените българи по Татарстан - ама хайде да не издребняваме...

Като няма да издребняваш, с какво си тръгнал да плашиш гаргите? С едното "къш, къш, лоша империалистична птицо"?
Не ти искам философиите, а аргументите - сиреч точно тази книжка! Или цитирай нещо от нея, или върви да пасеш, дето се вика.

Отговори си на въпроса - Българите след като са писали с китайси и манихейски - по интернет ли са научили тези системи за писане или са живяли по дълбоката Азия...

Преди да си отговарям на този въпрос се нуждая от доказателства, че там пише българи. Защото сме се нагледали как...

1. Съсълов "превежда" пу-ку като българи.

и

2. Как Добрев "превежда" ферганския владел О Бхишма (лично име!) като "царю на българите".

При такава степен на грамотност и натамъняване искам да знам дали наистина пише българи в оригинала, как точно е написано името и прочие. А чак след това ще започнем да си задаваме дълбокомислените въпроси и ще анализираме дали по начало не е смешно, че е "българите" уж писали и на китайски йероглифи, и на манихейска писменост - доста различна от китайската.

Така стоят нещата. С моите мизийски очила не се виждат българи, където ги няма.

Ако ще си правим волни преводи, просто да превеждаме "пеласги" като "българи" (определено повече резон има от пу-ку, бо-ле и О Бхишма) и си решаваме проблема.

И основният проблем пак си остава - българите може да са ползвали и японска писменост, без това да значи, че са живяли край Япония. Аналогично са ползвали сарацински книги, без да са араби. Превеждали са от иврит, без да са семити и са писали на гръцки, без да са гърци.
Аз ти искам сведения за ПРИСЪСТВИЕ на българи в Средна Азия или поне оттатък Кавказ. Ти просто ми предлагаш поглед през своите средноазиатски очилца. Ама не се иска това в условието. Капиш?

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 21:02.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: Vencci*]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано20.07.06 00:08



Миналата есен аз пък имах "нещастието" да говоря с преподавател по история в СУ. Оказа се, че не са чували за Ганчо Ценов, камо ли да са го чели. За Петър Добрев са чували, но им е било забранено да се занимават с "алтернативни" теории.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: Dremen]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 01:04



но им е било забранено да се занимават с "алтернативни" теории.

От кого? Декан или по-висша инстанция (без двете да се изключват взаимно)?

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Re: плюс редакциянови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано20.07.06 11:04



Волжки българи вече няма!

Има! Около 1 000 човека, обединени в културни кръжоци. Мисля че даже се познават и лично.



Тема Re: плюс редакциянови [re: koмитa]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 14:43



Има! Около 1 000 човека

Ха ха! Убеден съм, че даже джедаите и хобитите в Татарстан са повече!

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Българи в Татарстан...нови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор Maтypъм (непознат)
Публикувано20.07.06 15:15



...има! Лично познавам един банатски такъв.
От тези тукашните обаче досега и един не съм срещнал.



Тема Re: Българи в Татарстан...нови [re: Maтypъм]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 15:29



Лично познавам един банатски такъв.

Отпадаш от търга.
Комита вече ми предложи хиляда.
Освен това не от Банат, а неговите са си баш от Татарстан.

То ако става въпрос, един волжанин се мотаеше и по софийските кафенета преди две години. Беше двуметров гигант, рус и синеок и обикаляше по масите. Опъваше си назад очите и обясняваше, че е последният оцелял от прабългарите. Говореше на руски или украински:

"Посмотрите, я восточный человек, не только наполовину."

Миришеше на пикоч и въпреки че беше до известна степен забавен, го гониха, за да не смущава клиентите на заведението.

Продължавам да твърдя, че последователите на Хан Соло в Татарстан са повече от ония, които дори са чували за Хан Алмус.



-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Преди временови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано20.07.06 19:36



Чисто емоционално ми е много трудно да считам за българин човек който твърди че потомците на Котраг Алцек и Аспарух нямат нищо общо помежду си...


"че е "българите" уж писали и на китайски йероглифи, и на манихейска писменост - оста различна от китайската. "


Ами че по земите на монголците точно това са правили - има и с китайски писмена има и със стара монголска писменост, която е върху основата точно на манихейската - СИРИАК-АРАМЕЙСКИ.


"И основният проблем пак си остава - българите може да са ползвали и японска писменост, без това да значи, че са живяли край Япония. Аналогично са ползвали сарацински книги, без да са араби. Превеждали са от иврит, без да са семити и са писали на гръцки, без да са гърци."


Остроумно като довод, ама не върши работа защото тук има две различни неща. Те се коренят в основата на разпространението на писменостите преди 1000-2000 години.
Основата на разпространението може да бъде
-или интернет - например през 4ти век


-или религия - чрез мисионери
-или близост - географска (или съседски или близост в рамките на една империя)

Та:

Първото нещо се отнася до разпространението на християнството и на исляма. От там са преводите и писанията със СИРИЯК-АРАМЕЙСКИ при дунавските българи и на арабица при волжските българи.. А Евритът е в основата и на писмените сведения и нахристиянството и на исляма.. В peshitta.org има редица сведения за това как сириакът е проникнал до земите на днешна Монголия и Китай чрез несторианското християнство..

Второто нещо се отнася до разпространението на китайските религи сред българите. Ако покажеш че българите по Мизия в първото хилядолетие от н.е. са изповядвали конфуцианство, или даоизъм, или в краен случай Чан (зен будизъм), тогава ще се съглася с твоята теза че балгарите не са мърдали от Мизия и китайски мисионери са насадили в Мизия китайските си йероглифи.....
Но тъй като това не ми е известно, и тъй като предполагам че през първото хилядолетие на нашата ера българите по Мизия не са били още под робството на БТК и не са имали интернет, тогава остава да се приеме хипотезата че българите са писали с китайски букви само защото са били съседи на китайците . А тъй като китайците са се появили по Мизия през 20 век а не през 1-10 в тогава тази близост е била някъде по Бактрия,Тарим, Монголия, Орхон - където си избереш.....


Как така са ползвали китайска писменост и са си живяли само от Мизия до Кавказ.
Обяснението е само едно - ползвали са интернет и са минали на дистанционно обучение по китайски.



Тема Кво се правиш на чалнат?нови [re: dedo_minu]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 19:49



Заобикаляш основното, а то е, че искам доказателства за споменаването на БЪЛГАРИ изобщо. Още преводачът на английски не е сигурен и пише:

The Burghar were probably the Bulgarians

А па ти вече ми излизаш убеден, че става дума за българи, и вихриш разни фантазии.
---
Първо ще ме убедиш, че става дума за българи, а после ще ти дам да стигнеш дотам, че не просто българи, а на всичкото отгоре МИЗИЙСКИ българи са ползвали китайски йероглифи.



-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Българи в Татарстан...нови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано20.07.06 19:50



Силно е отвращението ти към българите
Голяма е омразата ти към българите!

Имало едно време едни еничари
как са били дресирани - не зная
на ефектът е горе долу същия....





Тема Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано20.07.06 19:57



Пак като макето -
Во Скопие и околината све йе маке
Не сум бугарин море.....

По твоята логика бугарин и българин е много, много различно!

В езиците сна тия с дръпнатите очички Л се заменя с Р.

Затова например
На японски България се произнася БУРУНГАРИЯ
По твоята логика излиза че двете нямат нищо общо
БУРУНГАРИЯ е съвсем различно от БЪЛГАРИЯ



Тема Re: Българи в Татарстан...нови [re: dedo_minu]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 20:01



Силно е отвращението ти към българите
Голяма е омразата ти към българите!
Имало едно време едни еничари
как са били дресирани - не зная
на ефектът е горе долу същия....


Можеше да кажеш просто:

Съжалявам, не мога да докажа българщината на споменатите Blagha’, Burghar и Burghaz.



Изискваше по-малко усилия и щеше да е искрено.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: dedo_minu]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 20:08



На японски България се произнася БУРУНГАРИЯ

На японски е ДОКАЗАНО, че България се прознася другояче.

По моята логика за онова сведение...

1. Трябва да доказваш, че става дума за българи.

2. Да му намериш и някакво потвръждение с друго сведение, щото седи малко като противоречие на цялата картинка за периода.

И не на последно място да обърнеш внимание, че тези (според тебе) "българи", които са писали на китайски, са били единствените грамотни от най-русолявите народи.



Нали немаше руси българи? Сега излиза, че не само са били руси, ами и от "EXTREME блондитата".

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано20.07.06 21:30



"По моята логика за онова сведение...1. Трябва да доказваш, че става дума за
българи. "
Бе нали трябваше да доказвам че знамето на българите било конска опашка - ама кво да доказвам те хората са си го казали....

"2. Да му намериш и някакво потвръждение с друго сведение, щото седи малко като противоречие на цялата картинка за периода. "

Изобщо не стои в противоречие с картината на периода.....

Първо, да считаме че нямаш възражения за названието че макар и с променено Л и Р може и да е БЪЛГАРИ. Така че като дума това нещо не е различно от българското име.....

Второ, Топонимията е доста показателна. Балканите в Киргизия или пък столицата на Чингизхан - Булгас - Булгар или столицата на Кхубилай - БАЛАК (Пекин), Тенгри, Шипка (там специалистите памиро-ферганци знаят повече) .....

Да вземем киргизките Балкани. По тракийско време Балканът се е казвал май по друг начин. Следователно, названието Балкан е донесено първо, след тракийската епоха и второ донесено от народ който е обитавал и киргизките Балкани..... както от Кавказ - Тертер, Чая,Чеч ....

Трето - знамето на тия там по тези земи си е било българско - конската опашка. Такъв основен символ не се посява случайно. Търсил съм тракийски бунчуци но за сега не съм наясно дали има. По историческата логика би трябвало да съществуват, щом като са имали жертва на кон, не може да не са имали и конска опашка за знаме....
Най стари за сега са сведенията от Ригведа - където Индра при унищожаването на змея Вритра, се превърнал в конска опашка

Трето, жертва на кон и куче или вълк. Този обичай е посят навред. В Ригведата е описан обичай на жертва на кон който няма нищо общо с по-късните индуски традиции. По тракийските храмове има погребения/жертви на коне и кучета.... Поради съмнителната датировка на тези храмове не може да се каже от кога датира този обичай при траките.
При монголите има нещо подобно....Римляните също са имали жертва на кон на марсово поле, но май не са имали конска опашка за знаме

Четвърто, обичаят да се пие наздравица от чаша - направена от черепа на
поваления враг - Крум и каню МоДун (Моде - синът на Томан)


И кво
Названието - БЪЛГАРИ
Знамето - българско
Жертвата на кон и на куче - български
Пиене наздравица от чаша от черепа на поваления враг - български
Имената Моде(в) Томан(ов) - български
Названията на градовете - Булгаз-Булгар, Балак - български
Много народи имат тези обичаи. Но само един носи и името и всичките тези неща заедно.....


Иди че му докажи че са българи
Като в случяа за спора с конската опашка - в стария български документ беше писано черно на бяло че конската опашка била знамето на българите - ти доста упорито оспорваше и все едно искаше да докажа че точно това било знамето В сегашния (случай - вероятно става дума за българи- какво повече).



Тема Re: Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: dedo_minu]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 21:43



По тракийско време Балканът се е казвал май по друг начин. Следователно, названието Балкан е донесено първо, след тракийската епоха и второ донесено от народ който е обитавал и киргизките Балкани...

Например от османските турци?


Можеш ли да ми посочиш източник, в който Стара планина / Матерна гора / Ема / Емине е наричана Балкан преди идването на османлиите?

Названието - БЪЛГАРИ - мизийско
Знамето - българско - сарматско
Жертвата на кон и на куче - български - тракийски
Пиене наздравица от чаша от черепа на поваления враг - български - трако-пеласгийски, галски (по-точно засвидетелстван при скордиските от Марцелин) обичай, а също и скито-сарматски (Херодот и Страбон)
Имената Моде(в) Томан(ов) - български - бабината ти трънкина, купи си речници, че се излагаш като кифладжия с петърдобревизмите си. Пропусна да споменеш, че и Борислав иде от Бхурисрава, иначе трябва да приемем, че е славянско или, недай Боже, че Томан иде от Тома, сиреч е чифутско.
Названията на градовете - Булгаз-Булгар, Балак - български град Булгар си го измисли, не виждам връзка между българи и Балак, а дето е Булгас, там е и Бургас
Много народи имат тези обичаи. Но само един носи и името и всичките тези неща заедно..... да - потомците на трако-скитите, сиреч българите.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 20.07.06 21:49.



Тема Re:Лицето Емил Живков-подстрекател и провокатор?нови [re: Atilkese]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано20.07.06 22:02



Ти пък какво намери в Зиези, че го наричаш "антибългарин" ?++?+?+

Напълно и всецело съм против мнението ти .-.

ПР. ПР. ПР. и тн и тн Привет !!!






Тема Re: Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: dedo_minu]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано20.07.06 22:16



Aко искаш да си точен- на японски няма фонема "л". На повечето китайски езици обаче няма "р", а има само "л". Изобщо не си точи зъбите да доказваш нищо с японска или китайска фонетика. На японски българия е "Буругария Джин мин кьовакоку", транзистор е торанджи сутура, а риза - шацу. А познай кои английски думи са това. Даже между 2 различни китайски диалекта произношението е неузнаваемо и се разбира само по знаците.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: Craig]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 22:35



"Буругария Джин мин кьовакоку"

Имаш ли представа как се превежда цялото?

на японски няма фонема "л"

Да. Също и "у" се изговаря особено - издълбоко и обикновено с ударение върху него.

Изобщо не си точи зъбите да доказваш нищо с японска или китайска фонетика.

...особено с такава отпреди 2000 години, за която няма единодушно мнение как ТОЧНО се разчитат отделните йероглифи.
На един му изнася ХУННУ, на друг СЮН-НУ, на трети КСЮНГ-НУ и т.н.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Имамнови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано20.07.06 22:44



малко си направих майтап- "джин мин кьовакоку" значи "народна република".
Знаците са "човек-народ-сговор-всички-страна".

Същите знаци спокойно се разбират от всички китайци, макар че се четат по различен начин. Японците поне се опитват да предават имената колкото може- даже Буругариа е близо до оригинала. Свредловск например е Суберу досуку, а като ептен не става, си съчиняват- Англия например е "геройски народ" - England никакъв не става от него на японски.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Явно затова...нови [re: Craig]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 22:54



...всичко непроизносимо заминава в рубриката "гайджин"*.

За Англия сигурен ли си? Май го натаманяваха по някакъв начин. Имам смътни спомени, че Блекторн от "Шогун", който беше англичанин, им обясняваше откъде е. Правеха се и аналогии между въшливите англичанки и традицията с къпането в Япония...
---

* Уточнение за дядо Миню: "гайджин" няма нищо общо с "гайда(р)".

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Re: Явно затова...нови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано20.07.06 23:02



Английски еди кво е "герой-едикво си" например английски език е "ей-го" - "герой-език" и т.н.
Англия обаче е "игирису", написано фонетично- сигурно от турското "ингилиз"



На китайски изобщо няма фонетично записване- всичко е фантазия от рода на герой-език. Смешни примери бол, сещам се за "Маркс" - "ма брада голям". Освен това има тенденция всеки писател да си измисля собствена "транскрипция"


p.s. Сега погледнах как е за разнообразие
в китайската уикипедия (3-те знака след точката в заглавието, Карл немам време да го търся):

Кон-побеждаваща-мисъл
на японски се чете като Ма-джи-ши.

Википедия
Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...

Редактирано от Craig на 20.07.06 23:57.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано21.07.06 02:13



Останах с впечатлението, че заповедта е била от пряките началници - деканата. Не се рових в подробности. Изпитах страхотно неудобство. Стъписах се не толкова от забраната, а от факта че се спазва.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: Dremen]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано21.07.06 03:05



Откъдето и да е, зловещо си е отвсякъде. Както самата заповед, така и безропотното й спазване.

Имам обаче още въпроси:

1. Имаш ли представа ОТКОГА е тази заповед? От време оно с неопределена давност или след 90-та е дадена?

2. Колко е формална? Демек има ли вероятност да се намери в писмена форма?

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 21.07.06 03:08.



Тема Re: Явно затова...нови [re: Craig]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано21.07.06 03:12



Все бях чел покрай историческите критики за неедначността на китайските знаци, ама нямах идея, че положението е ЧАК толкова трагикомично.



-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано21.07.06 20:09



Нямам отговор на тези въпроси. Разговора се водеше в един автобус на път от София за Хасково. Беше от онези разговори които се завързват в самолети, влакове или автобуси между непознати. С всичките му белези на един такъв разговор при пътувания, с първоначалната опипваща предпазливост и лека официална любезност, която впоследстви, при сходни допирни точки, преминава в неангажираща откровеност. В хода на разговора стана ясно че лицето се занимава с история. Разговора веднага се насочи в тази посока. В последствие се разбра че е преподавател в СУ. Скрибуцанията почнаха след като аз открито и ясно изразих мнението си. По-точно дадох да се разбере че симпатизирам на местната теория. Секването на разговора стана след като лицето заяви че не следи никакви исторически публикации, които са в страни от линията на факултета. Аз се учудих каква е причината. Беше ми отвърнато че такива са нарежденията. И до тук беше с общуването.



Тема Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: Craig]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано21.07.06 20:49



На японски Буругария се пише но се произнася Бурунгария или поне така ни го е преподавал навремето Фусато Танигучи в СУ.

"Изобщо не си точи зъбите да доказваш нищо с японска или китайска фонетика"

Хммм. Това което може да се докаже с китайска и японска фонетика е че еднакви неща на китайски български и японски могат да звучат различно. Точно това съм казал. Че България звучи различно на тези три езика ..... И че не може да се очаква на китайски да се пише непременно и дословно БЪЛГАРИЯ.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: Dremen]  
Автор Atilkese (Аспарух)
Публикувано21.07.06 21:21



Миналата есен аз пък имах "нещастието" да говоря с преподавател по история в СУ...

Разговора се водеше в един автобус на път от София за Хасково...

разговори които се завързват в самолети, влакове или автобуси между непознати...

В хода на разговора стана ясно че лицето се занимава с история....

В последствие се разбра че е преподавател в СУ....

лицето заяви че не следи никакви исторически публикации, които са в страни от линията на факултета....

Беше ми отвърнато че такива са нарежденията...


Откъде си бил сигурен, че си говорил с преподавател по история в Софийският университет?

Извинявай, но един преподавател от СУ-"Кирил и Методий" никога не би постъпил толкова глупаво, както го описваш.
Особено пред случаен и непознат спътник.



България на три морета



Тема Re: Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: dedo_minu]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано21.07.06 21:41



Танигучи ще да ви е излъгал. Японската фонетика е проста и чиста като бебешко дупе - Буругариа си се произнася Буругариа.

Включих се само заради фактическите пояснения, иначе изобщо не следя какво се опитваш или не се опитвал да доказваш със срички.

То на нормални езици нищо не може д асе докаже със срички, та на китайски и японски-дето нямат грам общо с "нашата" фонетика

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: Craig]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано23.07.06 08:38



OK!



Тема Re: Ти учил ли си итайски или японски?нови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано23.07.06 08:47



Можеш ли да ми посочиш източник, в който Стара планина / Матерна гора / Ема / Емине е наричана Балкан преди идването на османлиите?

Стилът на по-долу посочената работа е прекалено напудрен но можеш да се разровиш по въпроса за названието БАЛКАН преди идването на османлиите
виж тук



Специално за бълг. назв Балкан ... че именно това название е отбелязано върху стара арабска карта от поне 100 години преди османотурското
нашествие.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.