Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:16 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Иранецът Аспарухнови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор dedo_minu (непознат )
Публикувано09.04.06 21:02



Що не! Ако оставим настрана въпроса от де е името....
По Херодот....
Дарий преминал през Босфора на понтонен мост от 600 кораба. войската му била 700 000 без флотата. Покорил траките. Земята на одризите.... Минал Дунава пак на понтонен мост и тръгнал по Скития .....Значи два пъти е минал през земите на траките..



Тема Re: Иранецът Аспарухнови [re: thorn]  
Автор Rex Mysorum (трако-скитянин)
Публикувано09.04.06 21:04



Не претендирам за изчерпателност. Има форма Курт, има и Крис, има и Кобрат, а вероятно и други, за които не се сещам. При Светополк например вариантите на името са над 30.

Не виждам причина да си затварям очите за каквото и да било.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Re: Иранецът Аспарухнови [re: latani]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано09.04.06 21:07



В отговор на:

Кажи нещо повече за имената Асен и Борис при траките?



Ето една добавка към статията ми за Борис, която направих след като я сложих в интернет:

Интересен е фактът, че Борис се среща като име в двусъставни тракийски имена. Известни са ни тракийските имена Мукаборис , Мукабур , Мукабурис . Съставени са от две части – Мука и Борис. Името „Мука” се среща самостоятелно във формите Мукас, Мукос, Мука и т.н. „Борис” се среща самостоятелно в надписи от Беотия и Халкидике във формата Bouris (надписът от Халкидике е датиран към втората половина на I-ви век сл. Хр.) На надписи от остров Тера и от Ормелеис (дн. Tefenni в Турция) е изписано името Borisko.



Тема Re: България е християнизирана при Хан Боринови [re: Atilkese]  
Автор latani ()
Публикувано09.04.06 21:10



Май името Борис не произлиза от Бьори.Погледни тази статия.Мисля че е доста изчерпателна.
http://www.bolgnames.com/

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема Re: Иранецът Аспарухнови [re: latani]  
Автор Rex Mysorum (трако-скитянин)
Публикувано09.04.06 21:11



Вие какво разбирате под "широко разпространени имена".Колко Аспара можете да ми изброите.

Никъде не говоря за "широко разпространени имена".
Казах, че Телес и Телеф са доказано тракийски имена. Имаш мизийски цар Телеф, няколко тракийци Телес и тракийски папа Телесфор.

Тракийските имена Poris и Mporis са били популярни в Тракия. Дори виден траколог като така уважаемият Фол го забелязва. Разбира се, той не прави връзка с българите, защото българското Борис НЕ МОЖЕ да идва от тракийското такова, а идвало от монголското Bjori, щото ТАКА ТРЯБВА.

Това за Аспар+ риг не е убедително.

При положение, че имаме Испор-цар и Аспар-хрук не само е убедително, а е факт. Имаш поне две сведения, че българските владетели са се наричали riges. Имаш форми ИспеРИХ и ЕспереРИХ.

Или пак летописеца нещо не е дочул правилно?

Сефте...

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Re: Иранецът Аспарухнови [re: dedo_minu]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано09.04.06 22:36



Дедо е прав в случая, че не е ясно откъде е дошло името (ако съм го разбрал правилно), тракийците, за съжаление, са покорявани доста често за да се мисли, че всяко едно засвидетелствано име е чисто тракийско.
А защо се смята Аспарух за иранско ли? Ми защото "аспа" означавало "кон".
Атилкесе, ясно е каква теория защитаваш, но например виждам, че Борис в Джагфар Тарихи го дават и като Барис. А сега - от барс, от бьори или от боря е произлязло името? Да не споменавам, че една от версиите на името е Богорис.
Освен това, доколкото на мен ми е известно, кусе за голобрад т.е. нашето кьосе идва от персийски т.е. ирански език. Дори и да е вярно, че е бил наречен Атилкесе, то не е свидетелство за тюркски произход.
А пък най-накрая е хубаво да видим защо е написан Джагфар Тарихи и да вземем да сравним не стои ли една и съща идея зад него и Паисиевата история. Да, но според Паисий сме славяни. На кой да вярваме повече?
Латани дори ми спомена нещо за Вананд, който бил наречен в Джагфар Бананд. Да,обаче имаме точно Вананд - синдийски и Ванант на персийски - и пак ирански езици. И си имат определено астрологично значение, така че тюркския елемен определено ми бяга.
Искам да питам нещо извън темата - тюрките имали ли са календар и ако са имали нека някой да го даде за да сравним със засвидетелствания в Именника.



Тема Re: Няма доказателство за името Бориснови [re: latani]  
Автор Atilkese (непознат)
Публикувано09.04.06 23:05



Нама никакъв документ за съществуване на името Борис през 8 и 9 век.
Не знам какво се цели с фалшифициране на името на ханът (княз) кръстител на българите Бори.
Има каменна плоча с надпис Бори комита, дори хроникьорите нe са го наричали Борис. В голяма заблуда сте...

Редактирано от Atilkese на 10.04.06 02:46.



Тема Re: Иранецът Аспарухнови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Rex Mysorum (трако-скитянин)
Публикувано09.04.06 23:46



Крайно невероятно ми се струва аристократи като гото-алана Аспар и уногундурския княз Аспар да са носили име КОНЯР! Съмнявам се, че дори последното "иранско" конярче е носило подобно име.

Друга ще да е работата...

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Re: Иранецът Аспарухнови [re: Rex Mysorum]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано10.04.06 00:20



Е виж, то и на мен не ми се вярва някой да носи име Бузан, особено пък владетел, защото бил с големи бузи, но между Конник и Коняр има голяма разлика. Но ако не си съгласен да оставим това, аз най-малко имах предвид, че няма тюркско тук. Дай някаква идея какво според теб може да значи.



Тема Обяснението е елементарно: грешна иранска дума!нови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Rex Mysorum (трако-скитянин)
Публикувано10.04.06 00:43



между Конник и Коняр има голяма разлика

Сори, ама пак звучи, меко казано... странно!

Дай някаква идея какво според теб може да значи.

Според мен пак е от иранските езици. Думата "яспар" има две значения:

1. Пазител на царската хазна, ковчежник

2. Яспис, вид скъпоценен камък
---
От "яспар" произлизат няколко европейски имена. Всъщност то е едно, но в различните езици се произнася различно:

1. Аспар - източноевропейската версия, която носят двамата прочути господа от ранната ни история.

2. Каспар - холандската версия на същото име.

3. Джаспър и Каспър - английската версия на същото име.

4. Гаспар - южноевропейската версия на името - при испанци и португалци.
---
За мен много по-смислено е някой да си кръсти детето на вид скъпоценен камък, отколкото да го нарече "конник" или "коняр". А че става дума за точно такова нещо, личи от факта, че един от тримата влъхви се нарича Яспар. Гореспоменатите имена най-вероятно идват от неговото име, дори такава е официалната им етимология. В общи линии етимологията ни води към иранските езици, но нашите научни тъмнила я извеждат просто от погрешната дума, защото са първосигнални диванета и правят следната дълбокомислена асоциация: българи > конен народ > Аспар > коняр
---
Черешката на тортата е сведението, според което българи и влъхви е едно и също нещо. Имам обяснение как тази иранска дума и име се е озовало при скитските народи, но е дълго, а сега нямам време да обяснявам.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от Rex Mysorum на 10.04.06 00:43.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.