Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:57 07.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Разчитането на Стефан Гайднови  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано30.03.06 01:44





След анализирането на всички тези факти Гайд стига до извода, че тракийското писмо е най-старото египетско писмо. "Тук обаче няма патенца и човеченца", обяснява откривателят.
Гайд доказва откритието си, като твърди, че е разчел какво пише на две според него тракийски плочки, открити край Градешница и Караново. Според Гайд след компютърна обработка на изображението на плочката ясно проличавали отделните символи. При по-внимателно проучване и вглеждане и леко изменение на древните букви те много заприличали на египетски йероглифи. Така чрез аналогията с египетското писмо Гайд успял да разбере какво точно е написано на плочката. По думите му текстът на нея гласи: "О, Триединни Боже, който обитаваш в Тракия, Свидетелствувам Истинно и принасям ти дарове, велики Божий Сине, И само теб величая, О велики Боже мой, Ти, който си в храма си, избави ме". Гайд твърди, че това е първото споменаване на монотеистична вяра.




Тема Re: Разчитането на Стефан Гайднови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор Thiras (трако-скитянин)
Публикувано30.03.06 13:41



Ти, който си в храма си, избави ме

Нонсенс.




Тема Re: Разчитането на Стефан Гайднови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано30.03.06 17:42



На какво основание? Нека да дадат конкретните сравнения, не само да ни говорят кое какво било, да ни убедят нагледно и нас, невежите.
Погледни темата която аз пуснах за тоя таблет от Караново, по-достоверно ми изглежда точно той да изобразява небосклона. Не само сравненията с други находки ами и това кеото прилича на координатна ос.

___



Тема Re: Разчитането на Стефан Гайд [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор Polkovnika (скитник)
Публикувано30.03.06 19:42



Познах, мамка му.... Патенца... Човеченца....Новият Шамполион... На кой от "сичките" египетски езици, мистър Гайд??? Щото те са на периоди - справка Розета.Дано поне това сте виждали в някой образователен курс... Кои "йероглифи" точно? Йератически, демотически или коптското писмо... Дано поне сте се спрели на коптския вариант, хем мяза на йероглифи, хем има някои прилики и с кирилицата, че и с финикийските букви, и с кой ли не... Адски побеснявам когато някой започне да си пъха трансцеденталния нос в изключително сложна и фина материя като лингвистиката!!!



Тема СГАН си е СГАНнови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор Thiras (трако-скитянин)
Публикувано30.03.06 20:53



"Не можем да твърдим, че това са тракийски плочки, въпреки че са намерени на територията на Тракия", каза пред "Монитор" ректорът на Нов български университет доц. Сергей Игнатов, който е един от най-добрите български египтолози. По думите му по времето, когато са направени плочките, а именно 4000 г. пр. Хр., не може да се говори за траки по тези земи. "Първите сведения за тях са от 2000 - 1000 г. пр. Хр.", допълни доц. Игнатов.

Тоест ако гърците не са писали за някого, той не съществува.
Нищо, че "първите сведения за тях" разправят и за събития, случили се например 3000 пр. Хр., като типичен пример са сиконските династи.

Явно траките също са "дошли" (може би от Меотиса или дори Алтай?) по "тези земи", но задължително СЛЕД гърците.

Шибани помияри на гръцка ясла!




Тема Re: Разчитането на Стефан Гайднови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор apиaнa (flagellum deum)
Публикувано30.03.06 22:03



С това представяне за мен става ясно,че т.нар. трансцедентиращ анализ около "тракийската писменост" е PR -добавка към новата БРП или каквото име в последствие получи тази политическа платформа.Жалко е,че "тракийски "остава само ореола около пасторалната църква,която вероятно ще е духовния живец в начинанието.Ами желая им успех!
А в резултатността на така обявената "методика на Гайд" много се насилвам да повярвам но не се получава!
Предложеният "превод" определено ме притеснява и то не толкова с крещящия християнски отпечатък,а с манипулативната риторика-триединен Бог-обитаващ в Тракия и тракийска държава от 3500-4000 г.пр.Хр.
Колкото до възможна ирадиация на "протописмен стандарт"от север/Балкани/ на юг/Египет/ оставам умерен оптимист.
Разбира се тук е мястото да споменем опасенията на Фол, центърът на траколожките изследвания да се премести на юг/...предполагам Гърция.../.Това означава все повече да се използват термини от рода на "гръко-тракийска култура",при които първата съставка на понятието постепенно да лиши от значимост и първичност втората.Независимо от противоречивите оценки за приноса му,остава една тъй или иначе сериозна база за последващи проучвания-сигурно не от всички харесвана в настоящия си вид,но пък ако прибързано отречем всичко ,ще се откажем и от "авторските права" по тракийските въпроси!С други думи рискуваме да загубим важна част от паметта на България и културно-историческото й наследство.
Именно мястото избрано за разпръсване праха на Фол и орфическия ритуал според мен сочи подобие със соларните измерения на египетски култ,прехода между двата свята и света на мъртвите.



Тема Re: Разчитането на Стефан Гайднови [re: apиaнa]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано30.03.06 23:48



Хм, весело е, ако не друго. Интересно, според Гайд, Тракия как точно е спомената като име, щото ме съмнява да пише Тракия. Иначе съм съгласен с Рекса, че последвалите коментари са тъпи. Първо - господина Игнатов не знае какво точно е ставало по нашите земи, нито дали е имало траки, нито дали е нямало. Ако утре открият неопровержими доказателства, например, че е имало какво ще прави? Ще ги отрича ли или ще се оправдава с "ама-нямахме-данни"? Ми кат` ня`а данни - трай си.



Тема Re: СГАН си е СГАНнови [re: Thiras]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано31.03.06 02:59



А ти не можеш ли да проумееш, че има разлика между държавност и територия, обитавана от племена, които обачи не са организирани в някакво по-голяма обществена група.
Всъщност за сигурно съществуване на дадена народнос може да се твърди едва тогава, когато тя е вече засведетелствана. Останалото са само догадки и предположения.



Тема Re: Разчитането на Стефан Гайднови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано31.03.06 10:26



когато се прави разчитане на нещо, се дава значение (идеографско или фонетично) на всеки знак поотделно, транскрибира се фонетично (ако писмеността е фонетична) и се превежда.

ето така, например:



а, поднесена по другия начин, информацията няма стойност, защото например не мога да разбера според Гайд първият знак горе вляво на първия надпис какво значи, как се дешифрира, доколко е сроден със съответния египетски и защо.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...

Тема Re: Разчитането на Стефан Гайднови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано31.03.06 10:30



господинът Игнатов, за разлика от мене и тебе, поне знае да чете египетски, така че, мисля, мнението му дали това прилича на египетски йероглифи или не е по-меродавно от това на когото и да било в този форум.

ако искаш да го опровергаеш, научи египетски.

освен това, ако утре открият неопровержими доказателства е едно, а ако днес няма - съвсем друго. и аз нямам неопровержими доказателства, че извънземни живеят в асансьора на 11 блок, затова си трая.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.