Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:24 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Най-добре е:нови [re: *Eвa*]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано23.02.06 00:11



Истината е, че е било "Османско владичество". Този термин е железен и необорим.
Тия, които употребяват "робство" са хора, които не уважават народа си и себе си.
А останалите добронамерени хора, които също са учили за "робство", са просто емоционално обременени.

Vade retro, Satana


Тема Re: Най-добре е:нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Rex Mysorum (турбо автохтон)
Публикувано23.02.06 01:59



Аз на теб ли да вярвам или на роднините ми, които са се били на Шипка, на Вазов, на Талев, на Ботев и Левски? Отговорът май е ясен, а?

------------
Пий вода

!

Тема Re: Извод?нови [re: koмитa]  
Автор jove ()
Публикувано23.02.06 08:09



Поне три! Това е абсолютния минимум .



Тема Re: Най-добре е:нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор *Eвa* (независима)
Публикувано23.02.06 09:12



Робство значи човек или народ под чужда политическа власт. - из Тълковен речник
Владичество е върховна политическа власт, господство, управление. - из Тълковен речник
Общо взето двете се припокриват, но в разговорния език на българите е прието да се казва робство, не съм чула баба ми да говори за владичество, защо тогава да се наричат нещата с невъзприети имена. Историята нали затова е история, за да отразява, доколкото може обективно, за да можем да се поучаваме от грешките и да се гордеем от успехите.
За мене владичество е абсолютно невъзприет и изкуствено поставен термин.



Тема Re: Най-добре е:нови [re: Rex Mysorum]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.02.06 10:05



В интерес на истината в самия Израел вече много малко от новородените се обрязват. Причината е в руските евреи, коита еб...а м...та на еврейските традиции.



Тема Re: Интересно е...нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.02.06 10:17



...да подискутираме по този термин. Робство в смисъл че българите са били собственост на някой и са били продавани, не имало. Имали са и свояь собственост и са могли свободно да се придвижват из империята. Та в този смисъл робство не е имало. Но! Но никой не е спазвал тези техни права! Българинът вкл. до 1912г. в Тракия и Македония е могъл да бъде убит от мюсюлманин, без последствия за мюсюлманина. Изисквани са му документи за придвижването до 1878г., каквито документи не са изисквани за мюсюлманите. Мюсюлманине е могъл свободно да вземе жената и дъщерята на българина и то безнаказано. Мюсюлманина е могъл безнаказано да се разпорежда с имуществото на българина-отново безнаказано! В началните векове на робството, българина е бил продаван по робските пазари из цяла Европа. Българите насилствено са обръщани в исляма. Българите са нямали право да строят високи църкви. В големи части от империята българина не е имал право да носи цветна дреха, както и е бил длъжен да не минава през определени населени места. Българина е нямал право да язди кон, а по-късно когато това става възможно е бил длъжен ако срещне турчин да слиза от коня. Всеки български селянин при преминаването на турчин е бил длъжен да спира и да си сваля калпака. Българина е плащал 4-5 пъти по-големи данъци от мюсюлманина, а според английски пътешественици 9/10 от реколтата на българина е била прибирана от мюсюлманите. Българина е плащал и кръвен данък, като е трябвало уж доброволно да дава рекрути за еничарските корпуси. Българина е бил длъжен да храни безплатно влезлия в къщата му турчин, като след това и да заплати на турчина данък, че турчина е изхабил зъбите си с храната на гяура. Тъй че не робство, ами бетер робство си е било. Дори в Римската империя, робите са били по-защитени. Но щом ти харесва, ти можеш да го наричаш присъствие.



Тема Re: Интересно е...нови [re: koмитa]  
Автор *Eвa* (независима)
Публикувано23.02.06 10:38



Да, прав си, поне в непосредствена близост до София е било така. В нашия род се носят легенди за събирането на данъци от турците, тогава са ставали и убийства, ненаказани след това от никой. Така навремето турчин е щял да убие и мой прапрадядо, когато е бил още малко момченце. Знаете ли какъв е бил парадоксът - турците са били двама и единият турчин се е хвърлил на нож, за да спаси българчето(прадядо ми) от другия турчин, за да не го убие. Затова мисля, че има навсякъде хора и хора - и сред турците и сред българите. Но това е частен случай, иначе ненаказани убийства на българи от турци си е имало. Това ми е разказвала баба ми.



Тема Re: Интересно е...нови [re: koмитa]  
Автор Лил ()
Публикувано23.02.06 10:45



Смисълът на думата робство е донякъде двусмислен. По-точен от научна гледна точка е думата "робовладелски" в историко-икономическата концепция на Маркс, т.е. икономически строй, в който създаването на принадена стойност се основава изключително или предимно на робски труд. Такива са древните общества. Робовладение си продължава да си има и след Античността, особено по Средиземноморието, а с колонизацията това продължава почти до наши дни. Във Византия на практика робски труд и продажба на хора като производителна сила към края на съществуването й почти няма, в Средновековна западна Европа - също, изключая Испания е и Магреба, където има някакви остатъци.
Та в този смисъл, на робовладелски, Османската империя не се основава икономическата върху робски труд не само на Балканите, но и изобщо.
Но смисълът на "робство" е и липса на свободна воля изобщо, това е по-метафоричен и ненаучен смисъл на думата. В този смисъл може да се говори за поробване и това, което изброява комита, е така.

Като прочетох началния постинг си помислих, че ще се говори за училищното изучаване на история. Разбира се, говори се пак за същото като във всички останали теми. Според мен по-важното е как да се направи историята интересна за децата, как те да я проумеят, да успеят да намират исторически тенденции, причини за едно или друго развитие, да могат да мислят исторически, да могат да обхващат целия исторически контекст на едно събитие, а не само дати, събития, личности, какво точно станало, в каква последователност. Това, за което говорите е пак някаква идеология, една или друга, а не история.



Тема Re: Интересно е...нови [re: Лил]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.02.06 10:53



Темата е офтопик.



Тема Re: Най-добре е:нови [re: Rex Mysorum]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано23.02.06 11:05



Вярвай на роднините си. Сигурен съм, че с тях си контактувате спиритуално, иначе как ще ти кажат, че е имало "ропство".
А Ботев и Левски е ясно, че не си ги чел.
Вазов пък е сладникав романист, плагиат на "Клетниците" на великия Юго.

Vade retro, Satana



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.