Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:28 02.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: sanskrita bhasha - deva bhashaнови [re: дядo Mиню]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано09.03.05 13:08



автохтонци като че ли има във всяка нация аз познавам гърци-автохтонци и са ми ужасно смешни (макар отношението им към българите да не е толкова за смях...). а пък преди време някой спомена тук из клубовете за турчин-автохтонец, който доказал в книга, че и ахейците, и Троя са били турски и извеждал АХ-ил от АХ-мед и МЕНЕ-лай от нещо като МЮМЮН.

що се отнася до продукти като киселото мляко, таратора, шкембето, бялото сирене, шопската салата, ракията и мастиката, те са характерни за много народи. но само някои от тях (гърци и турци) са се изхитрили досега да ги патентоват като типичен национален продукт и не знам ние какво ще правим с нашите също толкова типични работи като влезем в ЕС...

за Бхагавад-Гитта: браво! къде си учил санскрит?

my soul swims gently in her pool


Тема Re: sanskrita bhasha - deva bhashaнови [re: the_bomb]  
Автор дядo Mиню (минаващ)
Публикувано09.03.05 13:20



При Рамакришна Каушик и при Каушела Вали. Беше навремето в Катедра Източни езици към СУ.
Сега шерката на Каушик - Мона довършва речника, който отпочнахме под ръководството на Каушик преди 20тина година. Даже май вече е в печатницата ....



Тема Re: sanskrita bhasha - deva bhashaнови [re: дядo Mиню]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано09.03.05 14:22



охо, ти и в речника инамш участие! свалям ти шапка, това ще бъде книга-събитие, когато излезе!

а за Рамакришна Каушик съм чувал само хубави работи от хора, които са учили при него.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: sanskrita bhasha - deva bhashaнови [re: the_bomb]  
Автор дядo Mиню (минаващ)
Публикувано09.03.05 14:53



е ( пак под ръководството на д-р Каушик и на покойния К. Кънев) имаше и едни издадени преводи на химни от Ригведа и Атхарваведа, че и на някои Упанишади, но един познат - най добрия от курса по санскрит - никак не ги хареса, лошото е че и аз май съм съгласен с него (макар и не за всичко).....
За свое извинение бих добавил, че даже и индусите сами не знаят какво представлява Ригведата и това ясно личи от преводите и коментарите на Шри Ауробиндо и на Саяна. Така че един превод на химн от Ригведата е само мярка за малката степен на разбирането и голямата степен на неразбирането на корена на индуската (не само!) духовност и култура.....



Тема Re: АНТИ-автохтоната тезанови [re: Arient]  
Автор Per Per (От Плисков)
Публикувано09.03.05 17:10



Всяка АНТИ-автохтона теза според д-р Г.Ценов е:

“ТЕЗА, крайната цел на която е ПОГУБВАНЕ НА БЪЛГАРСКОТО ПЛЕМЕ”!

(Г. Ценов, Препирните по народността на Българите, въ що се състоятъ и защо се водятъ, София, 1936. с.13 и с.17)

Все още неоткритата тайна на древната ни история
е в основата на нашата несвобода


Тема СПОКОЙНА ДИСКУСИЯ !нови [re: thorn]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано09.03.05 17:15



Призовавам всички към спокойна дискусия!
Призовавам комита да изтрие всички отговори, които съдържат необективни и провокационни твърдения.

Декларирам, че аз лично защитавам тезата, която твърди - българи и пеласги са един и същ народ. Това е теза на Раковски, не съм забелязъл дали д-р Ганчо Ценов я поддържа в този й вид, защото той по принцип говори за трако-илири, а не за пеласги.

Не съм обърнал внимание , точно кои от участниците тук, нарочени за автохтонисти подкрепат същата теза /тази на Раковски/.

Това е същността на автохтонната теза, тъй като е известно, че именно пеласгите са автохтонното население на Балканския полуостров.

1. Оттук излизам, и твърдя, че така наречените "траки" са потомци на пеласгите.

2. Но твърдя също, че келти и скити също са потомци на пеласгите.

3. Пеласгиеца Бог се е преселил с част от пеласгите на Изток, където всъщност е занесен от тях така наречения индоевропейски език. Този език, с това странно име се е оформил от народ, който е живял на Балканите от време оно. Ако в Индия има остатъци от този език, то е защото Бог е занесъл този език там. Бог е известен с гръцкото име Дионис .

Точки от 1. до 3. са недоказани засега. За тях обаче има достатъчно обективни свидетелства:

а/ Първият писмено засвидетелстван език от индоевропейската група е хетския, а не занзибарския. Хетите са създали империя не в Индия, а в Мала Азия - земята на пеласгите.

б/ Писмените знаци, открити на Балканския полуостров, са доказано най-старите писмени знаци в Света - по-стари от тези в Месопотамия и в Хетската империя и подобни на тях. Това говори за пренасяне на писменост от Балканите към Мала Азия и Близкия Изток. Тук Индия изобщо не влиза в сметките.

в/ Най-старата високо развита цивилизация , която е можела да обработва златото /златото се обработва трудно, обикновено примесите трябва да бъдат извлечени чрез живак/, и която най-вероятно е съставила гореспоменатите писмени знаци, е цивилизацията, чийто некропол е открит във Варна. В тая връзка, за каква Варна на Изток ми говорят някои ?! Очевидно е, че обективните доказателства и артефакти ни дават право да говорим ПЪРВО за Варна на Балканите, и оттук за други Варни по Света /като тази в Америка например/.

г/ Първият писмено засвидетелстван "славянски" език от групата на "индоевропейските" езици е българският.

Точките от а/ до г/ са обективните дадености.

Нека дискутираме по тези точки, ако някой не е съгласен , да даде аргументи.



Тема Re: sanskrita bhasha - deva bhashaнови [re: дядo Mиню]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано09.03.05 17:34



въпреки това, бих искал да видя тези преводи, за които говориш, имаш ли им библиографските данни да ги погледна?

а иначе винаги съм се чудел защо обучението по санскрит (доколкото имам впечатления от него) е базирано на Ведите, Упанишадите, Бхагавад-Гитта и т.н. някакви не толкова философски и по-учебникарски текстове няма ли? и най-вече, не толкова архаични и поетични като език?

my soul swims gently in her pool


Тема Re: СПОКОЙНА ДИСКУСИЯ !нови [re: Ziezi]  
Автор Per Per (От Плисков)
Публикувано09.03.05 17:47



-------------------------
"...не съм забелязъл дали д-р Ганчо Ценов я поддържа в този й вид, защото той по принцип говори за трако-илири, а не за пеласги. "
-------------------------

д-р Ганчо Ценов казва, че днешните българи произлизат от палеобалканския народ БРЪГИ (vrygoi, frigoi). Според Херодот (Ирод) "бръгите са най-стария народ на света, дали на света: писмото, топенето на метали, колелото, числата..." Ценов намира, че етнонимът БРЪГИ/ВРЪГИ се е запазил на българската етническа територия до днес под формите ВРЪГАРИ и БРЪЗАЦИ.
Разбира се че този народ влиза в трако-пелазгическия кръг.
Тъй наречените "грцки" букви "тета" и "вита" предават нашите стари етноними в карикатурален вид.

"траки", "фраки", "вриги", "врики", "прики", "вругои", "връгарои", "вулгарои",
"пеларги", "пелазгои", "пелещи"(п-л-ст), "верезити", "велегезити". . .

Може нещо и да съм пропуснал.

Все още неоткритата тайна на древната ни история
е в основата на нашата несвобода


Тема Re: СПОКОЙНА ДИСКУСИЯ ! [re: Ziezi]  
Автор Nimbus-TF (мизиец)
Публикувано09.03.05 17:58



Според д-р Ценов трако-илирите, вкл. македоните, са по-ново име на пеласгите. Има го в "Народността на старите македонци".

[А][Б][О][Р][И][Г][Е][Н]


Тема Re: Аз твърдя, че автохтонното [re: Ziezi]  
Автор Arient ()
Публикувано09.03.05 18:11



население на Балканите не са пелазгите.
Автохтоннното (доколкото е археологически засвидетелствано) население на Балканите са неандерталците(и те са хора). Кой може да го оспори?
На автохтонистите оставям да докажат, че пелазгите произлизат от неандерталците(или, че са сродени по съребрена линия). Ако искат, мога да им помогна.
Те са и най-старата цивилизация, която е можела да обработва камък по-нашите земи, да пали огън и да изпълнява сложни церемонии при изпълнението на погребални обреди.
Къде сте ръгнали и вие с вашите пелазги.
Вижте какви, къде-къде по-стари корени мога да изкарам на великия пелазго-трако-български род. Нищо чудно ние (нашите прадеди неандерталци) да сме дали на човечеството огъня, кремъчната стъргалка и дъбовата бойна тояга. Ето какви фундаментални постижения на човечеството предлагам аз, да бъдат поставени в пантеона на българския принос към света. А вие се залъгвате с някакви парвенюта - пелазги. Осъзнайте се овреме докато македонците не са се усетили.

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.