Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:46 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Цар Самуил и богомилствотонови  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано23.12.04 14:13



Здравейте, идвам за пръв път при вас. Така че не знам за какво е ставало тук въпрос по-рано и прощавайте, ако вече сте обсъждали темата.

Ходят едни слухове за това, че цар Самуил е бил богомил. Чувала съм ги от няколко места и се питам доколко може да им се вярва. Истина е, че по времето на цар Самуил гоненията срещу богомилите намаляват. В книгата на Димитър Ангелов "Богомилството в България" пише, обаче, че това по никакъв начин не е свързано с вярата на царя. За неговата православност свидетелстват оставените от него каменни надписи, в които се споменава троицата, а също и фактът, че е пренесъл в столицата си мощите на св. Ахил.

Намаляването на гоненията Д. Ангелов обяснява с това, че моментът не бил никак подходящ за разправа с еретици, а и самите богомили се кротнали по време на войната с Византия.

Звучи логично. Въпросът ми е: Има ли някакви исторически данни, които да свидетелстват за това, че цар Самуил е бил богомил? И ако няма, откъде все пак идва този слух ли е, легенда ли е - не знам как да го нарека?



Тема Re: Цар Самуил и богомилствотонови [re: kalinka72]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.12.04 15:05



Цар Самуил - богомил? Или поне "съчувствуващ"... Извинявай, но това са абсолютно несериозни неща...

както може да се досетиш, исторически данни, за това, което питаш, няма.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Цар Самуил и богомилствотонови [re: Black Wolf]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано23.12.04 15:25



Може и да са несериозни неща. Аз не твърдя, че са сериозни. Но от няколко места ги чувам/чета. И ми направи впечатление, че и Д. Ангелов в книгата си за богомилите си е направил труда да опровергае тази теза. Щом се налага в един сериозен труд да се обяснявва, че цар Самуил не е бил богомил, значи има на кого да се обяснява.

Тогава дори да нямаме феномена "Цар Самуил - богомил", имаме феномена "Цар Самуил - набеден за богомил". То е непомалко интересно. Защо точно той? С какво е заслужил тази чест? Откъде е тръгнал слухът? Допускам, че няма исторически данни, но може би има някаквъв фолклор, някакви легенди.... Кой е пуснал тази муха? Питам, ако някой знае.



Тема Re: Цар Самуил и богомилствотонови [re: kalinka72]  
Автор komita ()
Публикувано23.12.04 15:30



Варианта, че цар Самуил е богомил тръгва от трилогията на Димитър Талев-романа "Самуил". Или както аз ще квалифицирам тезата-художествена измислица.



Тема Re: Цар Самуил и богомилствотонови [re: komita]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано23.12.04 15:46



Благодаря. Това вече е един ориентир. Отдавна се каня да го препрочета този роман. Питам се обаче дали Талев наистина го е измислил това нещо или просто е лансирал една по-стара версия. Някои неща ме карат да мисля, че тезата е отпреди Талев. Но наистина ми е интрересно да чуя повече мнения.



Тема Re: Цар Самуил и богомилството [re: kalinka72]  
Автор lvoDim ()
Публикувано23.12.04 17:02



Здравей калинке-малинке!...72

По времето на социализма един друг писател "вдигна" социалистическа революция на Марс! Така че Талев да пише че Самоил е "съчустващ" на богомилите, не е необичайно. Е едва ли е достоверно.

Успех!



Тема Фолклор...нови [re: kalinka72]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.12.04 17:21



Българския фолклор "помни" 16-17 в. Това с "Мила моя майнолю..." е литературна конструкция.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Цар Самуил и богомилствотонови [re: kalinka72]  
Автор Cтapинap (минаващ)
Публикувано23.12.04 18:07



Здравей Калинке № 72

Съжалявам,че твърде късно видах темата която ми е на сърцето както се казва ,та затова ще бъда днес съвсем кратък ,а утре ,дай Боже -по-обстоен.Разбира се ако те заинтересува това което днес в телеграфен стил ще ти представя като мое мнение

На едно място ти правилно се досещаш .Наистина става дума за фолклор и то не какъв и да е но научен фолклор.

В началото стои руския учен от ХІХ век А.Хилфердинг/ 1868/ ,в средата - акад.Йордан Иванов /1925/ и след тях идва краят от втората половина на ХХ век,който има три опашки

Опашка № 1 -комунистическите издевателства над родната ни история между 1944-1989 г.На другарите от около 60-те години на миналия век,когато "Москва им разреши да съживят склерозиралите вени на идеологията им с малко национализъм"/познай кой цитирам по смисъл ?/ им беше голям кеф,техните мекерета настанени в историческата наука да представят Самоил като богомил,защото както знаеш богомилите са първите социалисти на планетата Земя и ....какво да говорим повече ....още през Х век България си има цар -социалист !!!!!

В скоба -Защо ли ми идват на ум едни съвсем съвсем съвременни мисли ? Но....мълчи сърце, защото клубът е за история а не за политика...току виж модераторът сложил някое катинарче на хубавата тема.


Опашка № 2 - нямаща никакво значение от научна гледна точка,но пък със силно влияние сред любителите на исторически романи. Представя се от Д.Талев и А.Дончев според художествените фантазии на които Самоил е благосклонен към богомилите и дори израсъл сред богомилска среда.

Опашка № 2-по -МНОГО ОПАСНА ! През последните петнадесетина години се представя от някои "учени",излюпени по комунистическо време в някой от историческите факултети ,приютили се тук и там из някой от десетките български университети и институти1 и пълнещи главите на българската младеж от посткомунистическия период, с псевдонаучни глупости на тема Самоил и богомилство.

Те са опасни защото именно сред това котило се пръкна НЕГОДНИКА /извинявай за езика но съм точен / който е създал текста на Воденския фалшификат уж от 991/992 г.,с който внушава че цар Самоил е едва ли не богомил.

Истината е тази каквато пишат и другите форумци още от първия който ти отговори-Черния Кумчо Вълчо.НЯМА НИКАКВИ СВЕДЕНИЯ И ДОРИ НЮАНС ОТ СВЕДЕНИЕ ЧЕ САМОИЛ Е БОГОМИЛ ИЛИ ПОНЕ БЛАГОСКЛОНЕН КЪМ БОГОМИЛСТВОТО.

Точно обратно-има съвсем солидни и неопровержими доказателства че си е бил ортодокален християнин по изповедание ,макар иначе да е жалък нещастник и голям грешник в живота,пред рода и народа си ,и ПРЕД БЪЛГАРИЯ !

Но "се ла ви" както казват ескимосите.Кой им е крив на тогавашните българи че са го избрали или търпели като цар ?



Тема Re: Фолклор...нови [re: Black Wolf]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано23.12.04 18:08



Мен в случая ме интересуват и литературните конструкции. И не само песните. Просто искам да му хвана дирите на туй нещо.



Тема Re: Цар Самуил и богомилството [re: Cтapинap]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано23.12.04 18:19



С голям интерес прочетох постинга ти. Ще се радвам, ако намериш време да пишеш и утре. Темата наистина ме вълнува. Най ме заинтригува това за руския учен А.Хилфердинг /той от какъв зор ги е писал тези работи? /и това как се възраждат тези неща в наше време.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.