Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:28 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Значението на графемитенови [re: Cлeдyщий]  
Автор Arient ()
Публикувано13.09.01 10:36



С риск да бъда банален, ще допълня, че нулата наистина се е развила в Европа и то чак когато системата на записване на числата с арабски цифри станала строго позиционна. Преди това, за да не оставят празно място, поставяли точка, която постепенно се уголемила в днешната нула.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Благодаря!нови [re: Cлeдyщий]  
Автор Cвeтлинa в миcълтa (ентусиаст)
Публикувано14.09.01 11:48



Знаех си, че ще има и коментар на тема "тайности" . Ма знаеш ли ти, че пръв в света Хермес-Тот ражда писменост?! Да облегчиш паметта като фиксираш образ... Но и три нива на прочит! Хермес - херметически затворен, таен, скрит... Абе въобще кво знаем днеска ний .


“Издигнал се над тялото, в самия мене, станал външен за всички други неща и в себе си съсредоточен да съзирам чудна красота; тогава повече от всякога уверен в съобщността с най-висшия подарък да приемам живот най-възвишен, да постигам тъждественост с Божественото, пребивавам в Него посредством постижението на тази дейност, уравновесен над всичко, в Разума, и по-долу от Всевишното. При все това идва моментът на слизането от познание към разсъждение и след престоя си в Божественото питам себе си как така се случва, че мога сега да сляза и как Душата въобще е слязла в моето тяло."
М'ого си го обичам Плотин - ама и как не! Той ражда първи (още в III-ти век след Хр.) думата "теософия" ("богомъдрие"), за да назове учението си...


Айде, стига съм дразнила лъвовете, че току-виж ме сръпали .



Тема Re: Благодаря!нови [re: Cвeтлинa в миcълтa]  
Автор Cлeдyщий (бугараш)
Публикувано15.09.01 05:33



Хермес-Тот ?!
Т'ва не са ли различни божества принадлежащи на отделни народности в отдалечени един от друг времеви периоди.
And who the hell is Плотин ?

За плочките от Градещница и Караново чувала ли си ?

Въобще писанията ти ми личат на нещо което би подхождало много повече на форума "Алхимия на Духовното - има ли тя почва у нас" /ако има такъв форум/.

Без обида, ок ?



Тема Re: Значението на графемитенови [re: Arient]  
Автор Cлeдyщий (бугараш)
Публикувано15.09.01 05:37



Да, беше ми излезнало от ума - това че се е изписвала като точка.
Значи още един плюс за Европата - ако наистина тям принадлежи туй велико откритие - числото Нула :-))

Редактирано от Cлeдyщий на 15.09.01 05:38.



Тема Прието..нови [re: Arient]  
Автор Cлeдyщий (бугараш)
Публикувано15.09.01 06:14



..е за "прародина" на словените да се считат Карпатските планини.
Въпросът ми е: Какво се подразбира под "прародина" - едва ли това означава мястото където словените са паднали от небето в един прекрасен Ноемврийски следобед.

Следващото ми питане е: Какво мислиш за преобладаващата расова принадлежност на населението на Средиземноморския басейн преди 2500-3000 години ?
В антропологичните модели на Троянските /и въобще Малоазийските/ хора успях да намеря голяма прилика с днешното "арабско" население на Египет например - червена кожа, дебели устни и църни очи.
Същите белези се забелязват и върху картините по стените на къщите в потъналия при изригването на Санторин град, близо до о-в Тера, които се отнасят горе-долу към същия период.
Това е нещо далечно от моята лична представа за "арийски" тип.

И обратното - преди няколко години имах възможността да разгледам доста подробни снимки на мумия намерена на територията на Иран или Ирак /не помня със сигурност/.
Въпросния човек е бил просто ловец, паднал и загинал в солна мина и поради това тялото му бе запазено като на умрял преди три дни.
Белези ? Чисто бяла кожа, руса коса и естествено - очите му са били сини.
Възрастта на мумията е около 3500-4000 години.

Тук вече имаме "класически ариец".

Интересното за мен е следното: На всеки лаик интересуващ се от малко по-древна история е известно че земите по днешния Близък и дори Среден изток са били обитавани предимно от арийски племена.
Фрапиращото е че горе-долу по същото време Средиземноморския басейн /считан за люлка на Европейската цивилизация/ бива населен от доста пъстроцветни племена - сред които, разбира се и имало и арийски такива.

Очаквам да чуя мнението ти и да науча /надявам се/ нещо повече по въпроса, щото ми е доста интересен.



Тема Добавка за Корананови [re: Arient]  
Автор Cлeдyщий (бугараш)
Публикувано15.09.01 09:18



Виж до какво се докопах.

"Във вярата няма принуда."
(Коран 2:256)

"Бог не ви забранява, на ония които не се борят против вас и вярата и които не ви гонят от домовете ви, да им правите добро и да имате към тях праведно отношение. Бог, наистина ги обича ония които имат праведно отношение !"
(Коран 60:8)



Тема Re: A little bit informationнови [re: Cвeтлинa в миcълтa]  
Автор Arient ()
Публикувано17.09.01 08:56



Прибрах си обратно от един приятел една книжка "Историята на цифрите" и докато търсех в нея нещо, което би дало храна на търсенията на твоя дух(за съжаление открих твърде малко в тази насока), прочетох интересни неща, които бях позабравил. За пръв(но не е сигурно доказано, защото са останали само преписи) път арабски(тогава наречени идуски) цифри в Европа са употребени от Боетий някъде около 500г. Онзи, който придал съвременен вид на арабските цифри е Албрехт Дюрер( 1471 - 1528, на мен ми беше известен само като художник). Книжката е от унгарски автори и въпреки, че е малка, няма как да я вкарам тук. Освен това има много хубави илюстрации. Описани са много видове числопис, дори и организацията на кипусите(връвчиците на инките). Арабските цифри са неоспоримо индуски, но са правени най-разнообразни опити за откриване и описване на произхода им. Една интересна и логична(но невярна) хипотеза е пръстена на цар Соломон. На него имало изобразен квадрат с диагонали и вписана в него окръжност. Всяка може да бъде изобразена чрез премахването на сектори или отсечки от фигурата. Освен римски и арабски цифри, за записване на числа са използвани и букви според поредния им номер в азбуката и по този начин е изведено "числото на звяра" - 666, сумата от стойностите на буквите на името на император Нерон.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Мии...нови [re: Cлeдyщий]  
Автор Cвeтлинa в миcълтa (ентусиаст)
Публикувано17.09.01 17:05



... не знам дали съм ги чувала тия плочки. Интересни ли са? Какво пише на тях?
В детската възраст ми подсказваха, че имало някаква наука археология, към която мога евентуално да се насоча, понеже имах подчертан интерес към древни цивилизации, древни култури, техните тайни, загадки... но с времето стана ясно, че търся там отговорите на извечните битиейни въпроси просто... Не без основание, де - наистина сме се погребали доста в последните си хилядолетия и не се вижда кога ще му дойде края най-подире и да възкръснем за живот отново .

Относно Хермес и Тот е точно, както го казваш - имената са от гръцката и от египетската митологии, но зад двете стои фактически едно и също лице, независимо от времевите отстояния. При нас, понеже ни е по-близо гръцката митология, Хермес е по-възприетото прозвище. Под много още други имена е познат и почти неизбежно се разпознава по това, че дори в новите времена не престава да прави от себе си Бог . И то като Път за последование .

Плотин е ученик на Амоний Сакас - основателят на Александрийската школа. В основата на неоплатонизма е той и не прави като Христос от себе си осъществен бог за момента (макар че мъничко му остава като го гледам как го дава ;), но пък подрежда йерархията на добродетелите в такъв един ред: най-ниското стъпало е да си добър гражданин, следва пречистването, катарзисът, който те прави дете на боговете, после идва усвояването на идейната добродетел, която те прави бог и накрая - парадигматичността те прави Баща на боговете... хи-хи .

P. S. Прав си за форума, ама и не съвсем - да н' мислиш, че в "Религия и Мистика" не е същото дъвкане за трактовки и интерпретации като тука при вас . Ме, въобще не се заблуждавай !

Да не забравиш за плочките - все пак се мотая тук и по нещо да научавам .



Тема Тенк ю...нови [re: Arient]  
Автор Cвeтлинa в миcълтa (ентусиаст)
Публикувано17.09.01 18:08



...very much!
А тая книжка може ли да се намери сега? Хубаво е човек да си има подобни неща под ръка за справки. Напиши ми авторите?



Тема Re: Тенк ю...нови [re: Cвeтлинa в миcълтa]  
Автор Arient ()
Публикувано17.09.01 20:46



Ласло Филеп, Гюла Березнай

История на цифрите

Превод от унгарски: Георги Димков

Държавно издателство "Техника"
София, 1988г

Някъде имах нещо и за скандинавските руни, но напоследък не го виждам, ще продължавам да го търся.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.