Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:29 15.06.24 
Градове
   >> Гоце Делчев
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Помаците  
АвторCoциoлor (Нерегистриран)
Публикувано31.08.03 13:25



Здравейте,

Тук бих искал да отворим една тема за дискутиране на отношенията между християни и мюсюлмани. До колкото ми е известно Родопите и Пирин са населени от голям брой мюсюлманско население.
Споделете мнението си за начина на съжителство между тези две групи.
Усещате ли някакво напрежение ?
Как възприемате помаците - като етническо или религиозно малцинство?



Тема Re: Помацитенови [re: Coциoлor]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано31.08.03 18:57



определено има напрежение.Един приятел се занимава с търговия и доста често му се налагаше доскоро да ходи по помашките села.там се забелязва следното-помака може да купи на 2 пъти по-вискоа цена стига да е от помак а не от българин.затова и в техните села много ги товарят.слагат им по 70-100% надценки но те си купуват от там.Те го прикриват но голяма част ни наричат гяури.Веднуж един нарекъл приятеля ми така и той замалко да го претрепе но добре че се спрял -все пак е бил в тяхното село,биха го убили.за жалост много помаци се мислят за турци,т.е. за етническо малцинство.има и такива които се казват че са българи които просто вярват в Алах,но те са малка част.От страна на българите също има презрение както при помаците-за тях ние сме гяури,а за нас -те са си ..."помаци".не знам как да го кажа.абе вие си знаете какво искам да кажа.не претендирам за 100 % точност ,просто това са наблюдения от човек който доста често общува с тях.



Тема Re: Помацитенови [re: [Matrix]Ghost]  
АвторCoциoлor (Нерегистриран)
Публикувано02.09.03 19:26



Ghost, ти родом от Родопите/Пирин ли си?



Тема Re: Помацитенови [re: Coциoлor]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано03.09.03 12:59



аз не правя разлика, различавам само лоши хора и добри хора, това е единствената разлика която правя между хората, това каква религия имат или в какво точно вярват не ме интересува, имам приятели и християни и мюсулмани, така че....



Тема Re: Помацитенови [re: Coциoлor]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано04.09.03 16:55



трето поколение гоце делчевлия съм от бащина страна.от майчина съм 2-но тя е родом от планиско село също в Пирина



Тема Re: Помацитенови [re: Bezhy]  
Авторsociolog (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 19:37



Bezhy, ti pomak li si?



Тема Re: Помацитенови [re: Bezhy]  
Авторpatnik (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 20:36



ti si mnogo prav.zavisi kakav e samija 4ovek,dobro ili lo6o ka4estvo,a tova dali e musulmanin,hristijanin ili patagonec ne e 4ak tolkova vazno.



Тема Re: Помацитенови [re: Coциoлor]  
Автор Bvlgari ()
Публикувано05.09.03 06:29



Идиоте, пускаш я тази тема и разните клубове, както по-рано онази с циганите.

Esse quam videri ignotum per ignotius in aeternum.
Bvlgari


Тема Re: Помацитенови [re: sociolog]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано05.09.03 21:13



що ме питаш по такъв начин?

ами и да и не, въпреки че съм кръстена :)

не вярвам нито в алах нито в бог, вярвам в силата на природата

[image]http://www.geocities.com/msaladrigas/AtoD.gif
[/image]<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Bezhy на 05.09.03 21:14.</EM></FONT></P>

Редактирано от Bezhy на 05.09.03 21:38.



Тема Re: Помацитенови [re: [Matrix]Ghost]  
АвторKrasi (Нерегистриран)
Публикувано09.09.03 21:20



Ot koe selo e maika ti ?



Тема Re: Помацитенови [re: Krasi]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано10.09.03 15:44



за съжаление такова вече не съществува



Тема 4ove4e, ti si lud... !!! sorry 4e ti go kazvam...нови [re: [Matrix]Ghost]  
Автор B@L@RK (Луд шизофреник)
Публикувано15.09.03 21:35



Abe, pi4, vyob6te nqma takova ne6to i nedej da lyje6 horata...
kaji pone kak se e kazvalo kato iz4eznalo... maj malko lyje6- spored men o6te si sy6testvuva, ako e vqrno...

kakto i da e!!!

Vyob6te pomacite ne sa protiv hristiqni! I ako iskat da kupuvat ot pomaci - tova nadali vaji vy vsi4ki slu4ai!

ako dojde nqkoi ot turciq- nikoga nqma da go predpo4etat samo zatova 4e e tur4in! naj-veroqtno se e slu4ilo, poneje ne vqrvat na vseki... i v pove4eto slu4ai gledat da si pazaryvat ot mestnite hora, za da ne gi izlyjat!
neka tvoqt priqtel da poraboti po-dylgo tam , da napravi vsi4ko vyzmojno da gi spe4eli- pyk da vidim dali nqma da vzemart ot nego- ako e na po-niska cena ot drugite ... i nemalkovajno - s dobro ka4estvo!
ne sa 4ak tolkoz glupavi, 4e da kupuvat s dvoini nadcenki ot syseda... ne se bezpokoi 0 a i ne sa 4ak tolkova golemi bogata6i!:))

vse pak 6te ti dam edin primer - sy6tite sa kato bylgarite - ako na teb dojde i ti predloji nqkoi gryk ne6to, koeto ne si probval 6te si izbere6 da kupi6 bylgarskoto, koeto si polzval dosega, nali...
sy6toto e i pri tqh! ako sled tova se uveri6 4e tova - ghryckoto e dobro - 6te po4ne6 da si vzema6 i ot nego, nali!!!
sy6to kato markata "Izberete Bylgarskoto"
pri tqh daje nqma i takava marka - vyob6te nqma nikakvi pripirni m/y pomaci i bylgari!!! Dori te se obijdat, kogato im kazvat pomaci - pone tezi, koiuto poznavam!!! si4ki te iskat da gi nari4at bylgari i da ne gi razgrani4aat ot ostanalite bylgari

a to0va 4e 6te stane kato v Kosovo - E PULNA GLUPOST!!!
Te sa po-mirolubivi ot koeto i da e malcinstvo v BG!!!



Тема Re: Помацитенови [re: Bezhy]  
Автор B@L@RK (Луд шизофреник)
Публикувано15.09.03 21:36



4ove4e uvajavam hora kato teb!!!



Тема Re: 4ove4e, ti si lud... !!! sorry 4e ti go kazvam...нови [re: B@L@RK]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано16.09.03 13:45



не си ме разбрал.не става въпрос че купуват различни стоки а съвсем обратното-купуват едно и също нещо.помаците продавачи го копуват от приятеля ми и след това го препродават,т.е. няма разлика в стоката а само в цената.затова дали са миролюбиви-лъжеш се.помаците имат повече оръжие от всяка друго малцинство.след комузма,началото на демокрацията (1990-1991) започва голямо купуване на оръжие а полицията не ги спира-репресиите преди това а идва уж демокрация ит.н. .докато в момента почти всяка помашка къща има оръжие то християнските се броят на пръсти спрямо тях.



Тема Abe tikyde si rasyl, be?!нови [re: [Matrix]Ghost]  
Авторbalark (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 20:09



i koi telyje s tiq gluposti?!

ti vyob6te ima6 li predstava kyde se namirat tiq sela, ta da govori6?!

kakvo oryjie, be 4ovek?!

ti totalno si ludnal....



Тема Re: Abe tikyde si rasyl, be?!нови [re: balark]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано17.09.03 14:16



знам къде се намират тези села не с притеснявай



Тема Re: Abe tikyde si rasyl, be?!нови [re: balark]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано17.09.03 14:20



знам къде се намират не се притеснявай



Тема Re: Abe tikyde si rasyl, be?!нови [re: [Matrix]Ghost]  
Авторbalark (Нерегистриран)
Публикувано20.09.03 13:01



eeee- pone tova e dobre..... :))xaxaxa


a az ner samo znam ami sym bil tam ... sme6ki- oryjie!!! oryjie za orane... drugo ne znam - osven ako ne smqta6 iglite na koito nijat tutuna... :)))) - to i tva si e hladno oryjie... :)))
trqbva da se zabranqt!:)))

i da im se vzemat nojovete - hlqba mogat i s ryce da si go 4upqwt.... :)))





Тема Re: Abe tikyde si rasyl, be?!нови [re: balark]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано20.09.03 19:37



за жалост и аз съм бил.ти на мислиш че там си се разхождат с оръжие в ръка?или пък пият кафето с калашник под ръка?това че не си видял не значи че няма



Тема Re: Помацитенови [re: kostadinis]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано26.09.03 18:05



a ti shto si mislish che samo po selata ima pomaci, i che vsichki pomaci rabotqt za mizerni pari, i che vsichki iskat da dojdat v typiq grad Goce Delchev, a?



Тема Най-добрият ми приятел е "помак"нови [re: Coциoлor]  
АвторOrнecлaв (Нерегистриран)
Публикувано26.10.03 16:14



И какво?
Аз например съм българин, но не съм вярващ християнин. Семейството ми от поколения не е религиозно, аз също не съм.
Най-добрият ми приятел е от Западните Родопи, от мюсюлманско село. И той е българин, и той не е религиозен.
И двамата говорим български език.
Каква е разликата помежду ни?
Какво напрежение може да има помежду ни?
Въз основа на какво? Че аз празнувам на Великден, а той на Рамазан Байрям?

Ходил съм в помашки села. Хората са добри и отзивчиви, на драго сърце помагат. И не са толкова диви, за колкото ги смятат някои. Не виждам каква разлика прави дали в селото ще има църква или джамия.

Да, понякога, някъде има отчуждение, но това не е въпрос на религия, а на култура. Напрежение има сред простите хора, сред хората с елементарни разсъждения. Аз познавам много християни, които гледат на помаците с ненавист. Това е много голям проблем. Помаците живеят изолирано и повечето християни имат много далечни впечатления от тях, които впечатления са и много грешни.

Има нещо, че в Родопите помаците са по-"цивилизовани" отколкото в Пирин, но и това е следствие от изолираността. Родопа е по-лесно проходима планина и християнски и мюсюлмански села са пръснати помежду си, докато в Пирин помаците са по-кампактни и живеят по-откъснато.
И всичката изостаналост на помашките села е резултат от икономическото състояние на държавата ни. Дотам средства и култура не стигат. Мизерията опустошава хората, независимо от религията им. Децата не могат да ходят на училище, после нямат работа, нямат пари, не излизат от селото и така става затворен кръг.

А че помаците наричат християните "каури" (т.е. гяури) е вярно, но аз не виждам нищо притеснително в това. Това е обикновена заемка от турски език. Означава "друговерци". Мисля обаче, че е показателно, защото когато помак говори, той казва "ние - помаците, те - каурите"; значи той не прави етническа, а само религиозна разлика между българи мюсюлмани и християни. Докато ние казваме "ние - българите, те - помаците". Все едно помаците не са българи. Това е порочно. Ние сами отчуждаваме част от собствения ни народ.
Затова и много помаци се пишат турци с майчин език български, защото турците ги имат за свой народ, за събратя по вяра, а българите-християни ги ненавиждат и с това ги отблъскват.
Пък онова, че помаците купували само от помаци е глупав коментар. Ами в помашките села магазините (естествено) ги държат помаци. А и например братовчед ми ако има магазин до магазина на някой непознат, много ясно от кого ще купувам. Това е в природата на човека.

Нещо друго искате ли да знаете? Темата си струва да се обсъжда, но не само по клубовете, а в национален мащаб.



Тема Re: 4ove4e, ti si lud... !!! ХАХАХАнови [re: [Matrix]Ghost]  
АвторOrнecлaв (Нерегистриран)
Публикувано26.10.03 16:20



[Matrix]Ghost

много книги четеш!
Помаците били въоръжени, ха-ха.
Е, то вероятно и в християнските села има доста ловджийски пушки, в планината хората ходят на лов.
Айде не изкарвай помаците като албанците в Косово.
Това са врели некипели.



Тема Re: Силата на природатанови [re: Bezhy]  
АвторOrнecлaв (Нерегистриран)
Публикувано26.10.03 16:23



не вярвам нито в алах нито в бог, вярвам в силата на природата

Е, значи си готова езичница.
От природните религии интересуваш ли се?



Тема Re: Най-добрият ми приятел е "помак"нови [re: Orнecлaв]  
Автор инaт (скромничка)
Публикувано26.10.03 19:10



Хареса ми това,което си написал т.е. начина,ти на мислене.Помаците са най-гостоприемните хора,които познавам-за България говоря.Я да идат тия,дето ги плюят в някое Ямболско село,например.Имам преки впечатления и затова ги сравнявам.Да оставим религията настрана/защото според мен това не ни дели/-хората от полските села нямат НИЩО общо с тези в планината.Имам наполовина и от двете в рода си,но винаги с удоволствие ходя в Родопите.Такъв уют не усещам никъде другаде.Не е за пренебрегване и факта,че с тях скука няма.Толкова са весели и винаги съумяват да прехвърлят настроението и върху теб.



Тема Re: 4ove4e, ti si lud... !!! ХАХАХАнови [re: Orнecлaв]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано26.10.03 23:39



моля се да не сфане това което беше в Косово.но от сега ти казвам-готов съм след 2 години когато стана на 18 да отида в МАкедония ако се наложи да се боря против тези кучета албанците,а ако се наложи и България................"Горда Стара Планина,до ней Динава синей,Слънце Тракрия угравя ..."
дано не се наложи



Тема Re: Силата на природатанови [re: Orнecлaв]  
Автор Bezhy (червено дяволче)
Публикувано27.10.03 13:57



ами честно казано, никога не съм проявявала интерес към такива религии, но мисля че няма и да проявя :)))))



Тема Re: Помацитенови [re: Coциoлor]  
АвторKиko (Нерегистриран)
Публикувано02.11.03 06:08



Ами те муслиманите са два вида - помаци и турци. Търците превъзхождат във всяко едно отношение помаците многократно. Турците са по верни приятели от помаците и по културни.



Тема Майко мила!!!нови [re: [Matrix]Ghost]  
АвторMиxaeлa (Нерегистриран)
Публикувано04.11.03 15:09



Е, честно, по-големи лъжи наскоро, освен изборните, не бях чувала.
Човече, ти познаваш ли такива хора. Благодарна съм, че съм имала възможността да познавам и да живея с такива хора. Просто си нямаш представа с какво внимание и уважание съм била удостоена. Не си позволявай да говориш така за хора, които не познаваш и които едва ли са ти направили нещо лошо.

Бъркаш много за помаците.

Жив и здрав бъди!



Тема Re: Майко мила!!!нови [re: Mиxaeлa]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано05.11.03 11:59



да познавам.в момента един такъв седи до мен по инфо и ме пита що не може да влезе в IRC



Тема Re: Помацитенови [re: Kиko]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано09.11.03 17:13



Напълно съм съгласен с теб за турците.Не само че са по-културни,но и са невероятно гостоприемни.Днес се убедих в това лично.едни комшии ме викнаха да им преведа едни работи и като свърших ми сложиха торта да се почерпя.За съжаление бързах и нямах време,но като им казах реакцията им може да бъде описана само като "нахвърляне"Не искаха да ме пуснат преди да си ги уважа тъй като за първи път им гостувам.Едва ги убедих да си взема тортата у нас иначе нямаше да ме оставят да си отидаБях много приятно изненадан от тях



Тема Re: Помацитенови [re: [Matrix]Ghost]  
Авторkobrety (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 09:36



Saglasen sam s mneniqta 4e pomacite sa edni savsem normalni i dobronamereni kora,koito si jiveqt mirno jivota i nqmat namerenie da napravqt ne6to lo6o na nqkoi!Tehnite problemi sa sa6tite kato problemite na vsi4ki balgari-mizeriqta,ni6tetata,bezraboticata...Jivqla sam mnogo vreme sred pomaci,opoznavam gi dobre!Moje predi tova i az da sam mislel po drug na4in za tqh,no sega sam sposoben da se biq s vseki koito kaje ne6to nezaslujeno lo6o za tqh!Taka 4e da go duhat vsi4ki koito govorqt ne6to lo6o za pomacite bez da gi poznavat i bez da sa imali ne6to ob6to s tqh!



Тема Re: Помацитенови [re: kobrety]  
Автор kristi92 (непознат )
Публикувано28.04.08 00:52



br priqtel mn hora v bg trqa d razberat 4e pomacite sa mn po-dobri priqteli ot bulgarite po veseli i drujeliubni hora samo nqkoi da pipne moito mom4e i vi ubivam we



Тема Re: Помацитенови [re: kristi92]  
Автор mutrata1 (шегаджия)
Публикувано09.05.08 17:46



nai- lo6o e kogato 4ovek se izkazva nepodgotven.az sam izrasnal sred pomaci,u4il sam s tqx, igral sam s tqx,slujil sam s tqx, i prodaljavam ejednevno da ob6tuvam s tqx otnostno rabota i t.n.tova sa nai-rabotlivite xora ,koito poznavam,te izkarvat xlqba si edinstveno i samo s pot na 4eloto,no da ne zabravqme prikazkata za mar6ata i stadoto,vsqko ob6tesvo,etnost ta dori i grupa ot xora mejdu tqx ima mar6a.Gospodin mattricata da ne govori gluposti a da doide da go zaveda po tezi sela i da vidi za kakvo stava vapros,a kolkoto za orajieto az o6te ne sam 4ul po novinite vaorajen pomak zastrelq sobstvenik na banka v centara na grada,dokato v sofia tova e ejednevie mai? Xi4 ne se opitvaite da seete zloba i vrajda mejdu xristiqni i miusolmani,tezi koito gi poznavat nikoga nqma da sko4at sre6tu tqx,no da ne se zablujdavame ,4e bixa stoqli mirno na vsqkakvi napadki,normalno e da se za6titavat.taka ,4e tova e absurdna neistina i zabluda ,taka moje da govori 4ovek koito ne e nared s akala,{ami da : da govori6 takiva seriozna ne6ta za ne6to,koeto ne poznava6 i ne si vijdal dori ,ta tova ako ne e smaxnato i bezotgovorno ne vijdam koe e?}



Тема За грамотноста?нови [re: mutrata1]  
Автор Бyнe (непознат )
Публикувано03.07.08 00:57



Вие чоджом, дали сте поганци, българи или помаци не знам ама някои правят впечатление на безписмени, неграмотни

Ето тука в дясно пише с голями букви на латиница KREDOR и точно до него има едно синъо квадратче с EN вътре. Натиснете въпросното квадратче и ще изкокнат още 3 шарени квадратчета. Вие да натиснете това в средата, червеното дето има 2 буквички BP - БЪЛГАРСКА ФОНЕТИЧна

Ей ора, помаците били такива, били онакива ама са писмени и говорят на чист и красив български език. А вие големите Българи пишете на идиотица и без никой да ви изнасилва се отказвате от майчиният си език. Е, кой знае, може и поганци да сте, а? Пишете на български не на идиотица. Трудно и неприятно е за четене, също и изключително неуважение към участниците!

Сега по въпроса за помаците. Защо си мисля, че помаците са мохамедани, докато турците мюсолмани? Има ли разлика в тази работа?



Тема Re: Помацитенови [re: kostadinis]  
Автор Robin7 (непознат )
Публикувано23.06.09 21:46



Прост мързел мога да кажа- Аз съм от едно село в района на Гоце Делчев и имам поглед освен да си мързел и работодателите да са те изхвърлили като куче след като не работиш както трябва.
Какви традиции в Гоце Делчев освен да хващат търтей като теб и да им плащат крупни суми пари за нищо работа.
Има страхотно напрежение в района породено единствено от родителите. Просто родителите учат децата си така. Много пъти съм се разделял и карал с приятели защото така са научени да ненавиждат и мразят помаците и турците барабар с ромите.


Син на известен бизнесмен от Г. Делчев го е демонстрирал пред мен толкова много глупости наговори, че да ти дойде да го пребиеш и забележете колко му е акъла да не направи връзка поне на въпроса:
Че помаците не купуват ли от баща ти? - Отговор: Той да не им ги дава в ръцете, има си хора . Аз лично ако имах магазин - не бих продавал на такъв нищо, защото акъла не му стига .Някое лайно откраднал 2 лв и се мисли за кой знае какъв... Да направя ли реклама на фирмата - фирмата е "ГД КОМЕРС" ЕООД ето какви са уж известните бизнесмени и до колко им е културата.
Така е бизнесменчетата са такива учат отрочетата си така....



Тема Re: Помацитенови [re: Robin7]  
Автор r_valentina2OOO (непознат)
Публикувано11.07.09 18:39



Тия помаци в РИБНОВО не са вече българи,техните жени за се забратили като маймуни-тяхно право ,щом им харесва нека са маймуни.В Турция отдавна са махнали забратките.Рибново не вървът към турция,ще я подминат до Арабия


сигурно не ползуват таолетна по една семица-имат шалвари

Редактирано от r_valentina2OOO на 11.07.09 18:40.



Тема Имам "помаци" приятели от 20 годининови [re: Coциoлor]  
Автор Kostadyn (запознат)
Публикувано07.01.10 21:03



Страхотни хора, повечето от тях вече живеят в София и Благоевград.
Такова трудолюбие и отзивчивост - много съм им признателен за няколкото пъти в които са ми помагли безкористно.
По-чисти българи от повечето "националисти"


Държавата в голям степен им е задължена, защото години наред ги е изолирала заради вярата.

Питайте и ще ви бъде казано

Тема Re: Имам "помаци" приятели от 20 годининови [re: Kostadyn]  
Автор tsok64 (член)
Публикувано19.01.10 08:38



По скоро те сами се изолират заради вярата , иначе че са с чист български произход спор няма.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.