Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:19 04.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Лятна манджа с печен пипер, патладжан и домати  
Автор bobiO8 ()
Публикувано10.09.11 16:50



Лятна манджа с печен пипер, патладжан и домати

Продукти: 700гр. домати, 600гр. патладжан, 1.200кг. пипер- червен и зелен, 4 средни глави лук, 1малка глава чесън, 1 резенче целина, 1 малък морков,2с.л. нарязан пресен магданоз, 2с.л. с връх брашно, 1ч.л. с връх червен пипер, 1/3ч.л. смлян чер пипер,1ч.л. подправка за зеленчуци, 60мл. олио, малка бучица – 20гр. краве масло, 500мл. гореща вода, сол на вкус.

Опичаме пипера и патладжана. Обелваме го, изчистваме от семето /пипера/ и нарязваме на дребни парчета. Оставяме да се оцеди. Нарязваме лука, чесъна, целината и моркова на дребно.Запържваме в сгорещеното олио. Добавяме пресятото брашно и червен пипер. Бъркаме енергично да не загори и доливаме постетенно с горещата вода. Прибавяме настарганото на едро ренде домати и след като заври намаляме на умерен огън. Слагаме подправките, оставяме да ври 10 мин. Като бъркаме периодично.Следват нарязаните печени зеленчуци, магданоза и солта. Оставяме да къкри още 10мин. Малко преди да свалим от огъня прибавяме кравето масло.
Добър апетит!



Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: bobiO8]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано11.09.11 00:17



страхотия, аз е правя без патладжан, но мога да пробвам и с него...утре ще отскоча до село за домашен материал, а може да е сготвя направо там...





Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: MoPcKu]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано11.09.11 21:24



Пропуснал съм да напиша. Когато слагаш кравето масло, пусни и щипка- две захар в манджата, да убие киселиността на доматите.

Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: bobiO8]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано12.09.11 10:37



Тая захар е много важна за доматите. Аз вчера колко кисело го направих пилето с доматен сос, не е истина .... добре, че половинката не ми е карпизен. Днес ще ремонтирам с малко захар и брашно.



Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: bobiO8]  
Автор Milley ()
Публикувано12.09.11 10:39



Правя много често такава манджа. Мъжът ми много я обича. Един акъл от мене: махам дръжките и семето на чушките преди печене - по-лесно е после. А след като поври малко, чуквам няколко яйца вътре /колкото има на разположение в момента- 2-3 бр. примерно/ и натрошавам сирене.
Вместо с патладжан, съм правила и с тиквички. Правила съм и с патладжан + тиквички.
Хубаво уточнение си направил за захарта - даже бих казал, че може и повечко захар според киселостта на доматите

За да те уважават, трябва да си нагаждач, ако ли не - и сам войнът е войн.


Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: Kapинka]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано13.09.11 15:07



Зависи от доматите. Аз предимно използвам розови.

Горещата вода и брашното отчасти отнемат от киселиността им. Така,че щипка - две захар са достатъчни. Но това е въпрос на вкус.

П.П. Китайците при приготвяне на свинско задушено в затворен съд слагат накрая щипка захар. Бях много учуден като го прочетох в една рецепта. После опитах и се получи чудесен вкус.

Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: bobiO8]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано14.09.11 13:16



Е как захар във всяко ястие с домати слагам...





Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: bobiO8]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано14.09.11 14:35



карамелизира ли се вкуса?
Аз така си направих есперимент с едно пилешко: люта чушка, сладко от портокали и мащерка. Много интересна комбинация се беше получила.



Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: MoPcKu]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано14.09.11 15:45



така, така



Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Лятна манджа с печен пипер, патладжан и доматинови [re: Kapинka]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано14.09.11 15:51



Не, от две-три щипки захар на 1.5кг. свински месо това не може да стане.Но стана апетитно ястие. Имах чувство,че засили ароматите в гювеча и апетита ми. Не,че ми липсва такъв - апетит де.


Захарта, сладостта в ястието със свинско месо все ми навява спомени за едно заведение в София от студентските ми години - Братиславска винарна. Компанията все ме водеше там и ядяхме едно свинско със сини сливи, което имаше сладникав вкус.

Да станеш човек е изкуство.


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.