Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:19 18.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема За летните манджинови  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано14.06.05 11:58



Май най-сетне лятото дойде, както и времето на летните манджи, затова ще ми е интересно да науча какви постни (а и не само постни) ястия приготвяте, както и рецептите за тях, разбира се:))).

Аз лично, по традиция, правя миш-маш, печени чушки с доматен сос, пържени патладжани с доматен сос, пирян, пълнени тиквички, пържети тиквички, панирани чушки с пълнеж от яйце и сирене, зелен боб, рязаница и подобни, в които има най-вече чушки и домати.

От не-постните правя пълнени зелени чушки и гювеч с пресни зеленчуци:)



Тема Re: За летните манджинови [re: dexter_sum]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано14.06.05 13:02



Какво е пирян и рязаница?
Аз имам любима манджа - равни количества домати, зелени чушки и лук/примерно по килограм/ се нарязват на не много ситно, прибавя се олио на око и се слагат да врат докато останат на мазнина. Естествено се посоляват по някое време.
Мога да добавя и пържените патладжани с различни заливки и без, както и имамбаялдъ, прясно зеле с много домати и копър, разните зеленчуци с ориз, кюфтета от тиквички и изобщо зеленчукови - за това се сещам в момента.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: За летните манджинови [re: anbra]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано14.06.05 13:10



Рязаница е първата манджа, която си споменала:)))))) До последния детайл + малко магданоз.

Пирян всъщност са тиквички с ориз, тиквичките са наредени върху оиза на кръгчета, и се прави заливка накрая, а в ориза освен лук, зелена чушка, домат и морковчета се слагат и зелени джанки, който има нерви, може да запържи леко ориза и тквичките, преди да ги сложи да се пекат.

Какви заливки правиш на патладжаните?



Тема Re: За летните манджинови [re: anbra]  
Автор WebMister (virtual)
Публикувано14.06.05 13:46



Какво значи да останат на мазнина? много пъти съм го срещал и съм се чудил
Извинявам се за намесата, начинаещ съм в кулинарията

How do you make God laugh? - Tell him your plans.


Тема Re: За летните манджинови [re: dexter_sum]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано14.06.05 14:40



Хе-хе, видя ли сега - научих как ми се казва манджата...
Заливките - кисело мляко с чесън, доматен сос, или само оцет и чесън...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: За летните манджинови [re: WebMister]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано14.06.05 14:42



Значи да се изпари водата.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: За летните манджинови [re: anbra]  
Автор Gladly (непознат )
Публикувано14.06.05 18:02



Здравейте и от мен, от доста време ви чета и научавам интересни неща, реших се най-сетне и аз да ви предложа рецепта.Необходими са чушки, домати, тиквички или патладжан, яйца, чесън, магданоз.Чушките се опичат с дръжките, , белят се и след това се изпържват, тиквичките или патладжаните също се изпържват/нарязани на кръгчета или по дължина/.Приготвя се доматен сос/доматите се обелват и нарязват на ситно и се задушават с мазнина, докато сосът се сгъсти. Чушките/цепнати по дължина/,се нареждат по ръба на тавата,така че да се виждат дръжките , между тях се слагат патладжаните или тиквичките, отделно се изпържват няколко яйца на очи и се слагат върху зеленчуците в тавичката, всичко това се залива с доматения сос, подправен с чесън и магданоз.



Тема Re: Точно така !нови [re: anbra]  
Автор1 jena (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 18:34



Да се изпари водата и тогава манджата остава "на мазнина".
Тиквичките пускат доста вода, когато се запържват. То не точно се пържат, ами направо си врат, както е обяснено по-горе. Но и им трябва време да омекнат напълно. Та през това време водата пусната от тях се изпарява и те остават без течността, с която иначе биха заприличали на чорбичка.
Да останат на мазнина е целта и на тази моя рецепта, която вече съм пускала в клуба и която е за лека и вкусна постна манджа с тиквички:
3-4 броя тиквички се обелват и нарязват на кубчета (като картофите за мусака). В олио се запържват 2-3 глави ситно нарязан лук - или 1 връзка пресен лук с перата (ако обичате с повечко лук -- може и две връзки). Към него се прибавят тиквичките и са разбърква. Оставя се да се задушат до пълно омекване и ако е необпходимо се долива съвсем малко вида (в случай, че тиквичките са още сурови, а водата се е поизпарила съвсем). Като станат готови се добавят 3-4 едри домата нарязани на средно, 1 връзка ситно нарязан копър, 1 глава пасиран или нарязан на ситно чесън и се посолява. Всичко се обърква и се оставя още малко да поври до пълна готовност.
Яде се както топло така и студено.
Много е вкусно !



Тема Re: За летните манджинови [re: Gladly]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано14.06.05 18:49



Най-вкусно е (но не за всеки стомах), ако доматите се изпържат в същото масло, в което са пържени чушките и тиквичките/патладжаните. Аз чесънът го слагам в доматения сос малко преди да го сваля от огъня. Чушките ако са млади, може и да не се пекат, а направо се пържат необелени и след това се белят.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Ти ме подсетинови [re: 1 jena]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано14.06.05 19:43



за още една тиквичкова манджичка. Нарязват се /обелват се предварително, все пак/ тиквичките и всяко парче се овалва в брашно, размесено с малко сол. Подреждат се керемидообразно в намазнена тавичка. Върху тях се изсипват нарязани наситно домати и лук. Колко? Колкото повече, толкова по-вкусно. Сипва се олио и се посолява, и във фурната. По желание може да се добавят няколко скилидки счукан/пресован, или ситно нарязан чесън. Пече се докато остане на мазнина.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.