Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:45 21.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Извинявай че те прекъсвам  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано04.06.23 19:50



Този Понеделник се прибрахме от посещение в България. Спрямо предишното, в 2018, забелязах откроени подобрения. Но този, да не кажа повсеместен, навик когато някой говори, събеседниците му да го прекъсват и да му довършват изреченията и да проявяват всякакво неуважение към говорящия, до степен на невъзпитание което навлиза в интелектуалщина… Такова поведение по САЩ го засичахме предимно в евреи от източна Европа, плюс в низша-класа източно европейци: като че да прекъснеш някой и да му довършиш изречението е изява на висши интелект и познания и изобщо на… не знам на какво, само не на култура и на възпитание.

Та значи, пример от втория ни ден в България: Седнали сме за обяд, около 8+ човека. Обсъждана е дадена тема. Един, запознат с темата значително по-добре от останалите, си отваря устата да каже нещо. Изрича няколко думи. "Бе я ми подай пепелника от там", поръчва един от седналите към друг: следва поредица от раздвижване зад принасянето на пепелника. Говорящият в това време е изрекъл още няколко думи. "Да ти сипя още вода?" пита друг от седналите към още по-друг. "Каква вода има?", отвръща запитаният, и хайде пак нова поредица раздвижване зад избора и принасяне на водата. Говорящият май доближава завършека на изречението си, започнато преди цяла минута, когато някой поръчва на друг "я си доближи стола, да се разместим ей така тук", с пак поредица движения по наместването на столове… Аз гледам говорящия и се чудя дали той въобще забелязва, че каквото казва е буквално последната грижа на събеседниците, които - ако изобщо се интересуваха в дори частичка от каквото бива казвано - нямаше точно в този момент да търсят пепелници, води, наместване на столове… Това, плюс на-часовник ставане от масата на събеседници "за една цигара". "Човек", мисля си, "защо си губиш времето да се опитваш да предаваш данни на хора, които не те зачитат дори до твое изказване на едно пълно изречение" - но си трая, защото нито говорящият, нито интелектуалчещите с невъзпитание изглеждаха да забелязват нещо нередно.

Аз самият няколко пъти изпаднах в същото положение като споменатия говорящ. Явно лицето ми е изразило неумело-скрит неприязън към интелектуалщината - та общо взето, ако се случеше аз да говоря, бях прекъсван с припевния изцяло безсмислен израз "извинявай че те прекъсвам". Но пак бях прекъсван. Не ми взе дълго да реша, че щом бъда прекъснат, със или без "извинение", спирам да говоря - и точка. И открих, че, примерно, започнал съм изречение, прекъснат съм след 2 - 3 думи от него, дали за отсрещен да ми довърши мисълта, или да вмъкне своя - и аз спирам да говоря - и нито прекъсналият ме, нито участващите в "разговора" някога изобщо се усещат, че аз съм говорел нещо което те не са могли да чуят до край. И това много опрости взаимодействието ми в повечето "разговори" в България: щом някога бях прекъснат, спирах да говоря, и толкоз.

Споменатата липса, не универсална, но върло често срещана, в разговорно възпитание май има отражение върху общото качество на споделяне / прехвърляне на информация чрез разговори. Мълчейки, след прекъсване, за остатъка на много "разговори", отбелязвах колко малко ДАННИ биват обменяни, за разлика от чуства или намеци или недомлъвки или "клъцвания" и прочие интелектуалщини. Защото за изказване на мисъл съдържаща данни, в повечето случаи трябват минимум 3 клаузи: въведение към данните, самите данни, и значението им. Ако изказването на тази мисъл бъде прекъснато още през въведението, дали защото отсрещен интелектуалец знае по-добре от изказващия се какво последният иска да каже, дали по някаква друга идиотщина - изказването на мисълта спира, или бива нулирано.

Спомням си от френската литература и филми, за благородието от преди революцията, за "салонните разговори", в които който говори цели да покаже на другите колко малко знаят те и колко са по-низши, в някакво отношение, заради което пък те го прекъсват да му завършат изречението със засукана срещу него мисъл, или пък го "клъцват" с още по-рязващо "остроумие"… Разговори които не целят пренос на информация… И изглежда интелектуалчещите в България някак са възприели това разговорно поведение, и 250+ години по-късно още го изживяват не само без усет че правят нещо нередно и невъзпитано, но едва ли не с гордост…

Тази липса на разговорно възпитание ще бъде много трудна за изкореняване! Много по-трудна от поправката на люпещата се мазилка и разбитите тротоари и занемарените жилищни блокове… Защото поправката на вторите става с временен внос на компетентни кадри, а поправката на първото не подлежи на такива кадрови заемки…

Редактирано от Santo Modesto на 04.06.23 19:54.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано04.06.23 20:11



Тъкмо да се съглася с теб - и ти прочетох първия пример. Прощавай, ама масата в ресторанта НЕ Е беседа или лекция.

Аз пък съм изпадала точно в обратната ситуация - някой почва да говори и така се унася, че говори 10 минути... и през това време, от възпитание, всички трябва да мълчат... а солта, а водата? Ми на маса сме, човек има всякакви нужди!

Някои хора просто не умеят да избират мястото, на което могат или трябва да говорят по много. И компания на маса е последното място за това. И според мен няма нищо общо с интелектуалщината.. каква интелектуалщина е да си поискаш от сервитьора вода?



А за прекъсването и довършването на изреченията съм съгласна, но в други ситуации. Аз лично МРАЗЯ да ми го правят, защото най-често искам да кажа нещо съвсем друго.

СПОРЕД МЕН!!!!

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.06.23 20:16



Не разбрах едно само - как така хем "подай ми пепелника", хем излизане за по цигара?





Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано04.06.23 20:47



Много, много хубава тема Модесто.

Колко много неща ме впечатляват и мен сега като се завърна в България....да разказвам ли се чудя. Дай ще започна с нещо, пък по време на темата ще доразказвам.
Качваме се в такси на летището. Като оставим настрана факта, че шофьорът е по къси панталонки и понякога по чехли на гол крак, без педикюр

и че даже не се навежда съвсем леко поне един куфар да качи в багажника, ако не е на газ де и ако няма газова бутилка отзад, иначе куфарът си го кушка този, който е на задната седалка, та...като оставим тези факти, още не съм седнала, не сме тръгнали се започва, ама вие от къде идвате, ама как е там, ама работа има ли, ама по колко пари изкарвате, ама защо сте дошли тук, тук нищо не е наред...и се започва тирадата за политика, за икономика, за футбол

Главата ми става на праз лук направо докото пристигна и все се заричам следващият път на метрото, ама пусто не приемат плащания и с карти, та като слезеш без левова валута направо си е купон отвсякъде. Ето защо по бързо евро и Шенген

אהבה

Тема предаваш данни ... на маса?нови [re: Santo Modesto]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано04.06.23 20:53







Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано04.06.23 20:56



На маса. На маса?
Неформална обстановка, не след поредния ден на някоя нАучна конференция?

Ти май се шегуваш.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: предаваш данни ... на маса?нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.06.23 20:56



Всички предаваме.
Аз така преди няколко години на маса говоря за тонер на принтер и на другия ден всичките реклами у фейса ми бяха за тонери.





Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано04.06.23 21:07



Уважение към всичко несвое липсва, разговорното възпитание е следствие според моите наблюдения.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано04.06.23 21:05



Захарий Стоянов в "Записките...", Димитър Талев в "Преспанското камбани" и "Илинден" показват и обръщат внимание, как турците при групов разговор се изслушват един друг, а българите се прекъсват.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано04.06.23 21:05



Що, аз винаги изслушвам говорещия.
Но не мога да очаквам на маса всички да се държат така.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор vozac (Driver)
Публикувано04.06.23 21:15



Не бива да те учудва, тотално опростачване.
Прекъсване, той или тя седят в тоалетната и водят служебен разговор или си пишат вайбъри. Отговаря на пропуснато обаждане с "Бях в среща", казано със сънен глас или "Излизам от среща" и натиска бутона на водата в тоалетната и характерния шум се чува..
Прекъсвали се били..

Дописване:
1. Служебна среща, обсъжда се "казус". Леко казвам, не е казус, пише как се прави еди къде си. Не било така. Хора, които нямат специалност, за това което работят, започват да се надвикват, как било в предишта им фирма, какво им се случило. Тъпотии...
2. Вчера сутрин, към 08.00. Пъркът празен, освен кучкарите. Седя и пейка, пия кафи и си почивам. През две пейки идва едно, над 65г, обажда се на друга и на "спикър" увикват целия парк. питам- не може ли да си доближите слушалката до ухото и да марнете високоговорителя? Не.. Местя се на поне 500м, да не я чувам. Появяват се двама, заставяващи и дебели, с пудел-Борко. Отвързали Борко, той не ебава да се връне приптях. Викане и свиркане, Бърко, Борко!. Лелечене - излиза на улицата. За мое нещастие, няма движение и никой не премаза Борко. Изнесох се от парка..
Ти, като имаш къде извън Булгаристан, защо си идваш, в тая тъпотия?

Редактирано от vozac на 04.06.23 21:38.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: tartarianeyes]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано04.06.23 21:19



Що, аз винаги изслушвам говорещия.
Но не мога да очаквам на маса всички да се държат така.


Това е съвсем в тон с изказването ми по-горе. На маса съм отишъл да се натъпча и да си правя кефа, с кои хора се е случило да съм няма значение. Ами ти си отишъл да се видиш с тези хора, да обменяте гледни точки, мисли, да се тъпчеш и да си гледаш кефа можеш по всяко друго време.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор 741 ()
Публикувано04.06.23 21:18



все се заричам следващият път на метрото, ама пусто не приемат плащания и с карти, та като слезеш без левова валута направо си е купон отвсякъде.

Следващия път пробвай, ще се изненадаш. Пипваш четеца на бариерата с банковата картата и минаваш.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: vozac]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано04.06.23 21:22







Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано04.06.23 21:26



Именно.
Извинявай, ма съм снощна. И тазсутрешна.

Имахме среща на класа от първи до седми.
Отидох да отбия номер, до 4 приказвахме, смяхме се, ревахме за отишлите си.
В десет се събрахме на кафе. Ирландско. По няколко.

И все още главата ми съществува независимо от останалите части.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: 741]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано04.06.23 21:27



Ох дааааа, знам че е така вече, сбърках в изказа си както обикновено

, исках да кажа, че в такситата също не приемат заплащане с карта, но не съм се изразила добре, нейсе, сега ми написа един авер, че Йелоу приемат плащане и с чрез ПОС, ще видим.

אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: 741]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано04.06.23 21:28



Аз само си доближавам портфейла, не е необходимо да се вади картата даже.





Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Nuke Dukem]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано04.06.23 21:29



Как разбира от коя карта да тегли?



Тема Всяко "знание" е "данни"нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано04.06.23 21:36



Да те запитам дали вън е горещо - твоят отговор съдържа данни. Примерен отговор: "Както гледам от балкона, усещам слънцето как жури" съдържа данните че си на / имаш достъп до / може би притежаваш балкон, че слънцето поне пробива през облаците, ако има облаци, и че усещаш че лъчите му журят.

Но ако си отвориш устата с "Както гледам от балкона", и интелектуалец те прекъсне с "е ти все по балконите!" или ти довърши изречението с "и гледаш по съседката" или подобно, и ти си млъкнеш - интелектуалецът няма да получи данните свързани с как усещаш слънчевите лъчи. И няма да знае дали да очаква вън да е горещо или не.

Всяка словесна обмяна съдържа данни - с различно значение. Дори интелектуалченето на френските благородия е съдържало данни, от вида на "аз имам обществената позиция да се изтъпанча с изказване на място като тук", и прочие. За стойността на тези данни - това е друг въпрос.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано04.06.23 21:30



Не знам, аз ползвам само една карта. Ако са повече, предполагам, че ще трябва да се вади.





Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано04.06.23 21:37



Изкуствен интелект е Метро София



אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: tuzlija-179435]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано04.06.23 21:42



Като каза турците, та се присетих пак избраха този диктатор Ердоган, ей сигурно Парватката ще каже из Германия как е било, не са могли да спят от турски емигранти, които ТАМ са празнували до ранни зори победата на Ердоган



אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано04.06.23 21:42



Нещо подобно съм забелязвал по магазините. Човекът преди мен е приключил с пазаруването и идва мой ред, след което оня се сеща, че има много важен разговор за провеждане с касиерката. Ей така, да ми забави на мен разплащането, не защото има нещо съществено за казване.





Тема Ми то е ясно!нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано04.06.23 21:42



Пепелникът бива намерен и подаден, предаден през поредица ръце, след което поръчителят го взима и излиза към входното, да пуши там защото... Има си причина, която е по-важна от това да чуе какво казва говорящият. Който беше ЗАПИТАН въпрос, на който отговаряше (не че сам се е издоброволствал да държи реч), и темата беше прекалено проста и точна и кратка, че да съществува опасността от "реч" по нея.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано04.06.23 21:44



Ами ти си отишъл да се видиш с тези хора, да обменяте гледни точки, мисли, да се тъпчеш и да си гледаш кефа можеш по всяко друго време.

Егати.

Ми точно ако “се тъпчеш” можеш да слушаш. Да прекъсваш говорещия с цел отвличане в друг разговор или сменяне на темата е невъзпитано и кофти. Но да си поискаш пепелник или да си поръчаш вода за 10 секунди няма нищо общо.

Пък и нали сте цяла група? Ако всички останали слушат в захлас - твойта пепелник-пауза няма да попречи никому.

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Santo Modesto]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано04.06.23 21:51



Да те запитам дали вън е горещо - твоят отговор съдържа данни. Примерен отговор: "Както гледам от балкона, усещам слънцето как жури" съдържа данните че си на / имаш достъп до / може би притежаваш балкон, че слънцето поне пробива през облаците, ако има облаци, и че усещаш че лъчите му журят.

Това са глупости! Не знам какво си учил, ама явно не е било компютърни науки.

Нашите (в смисъл български) преподаватели по компютърни науки го обясняват добре.
Хората НЕ работят с данни. Само комповете, телефоните, таблетите и т.н. работят с данни - защото данните са бинарни, 0 и 1-ци.

А хората всъщност работят с информация, след което тя преминава евентуално в знания. Това, дето го цитираш не са данни, а информация.
(Примерно, че навън вали, не вали, прежуря, вледенява, пари, или каквото там прави.)

А знанията - пак евентуално! - преминават в мъдрост.
( При някои тя идва с възрастта. При някои възрастта обаче идва сама!

)

Трябва да се прави разлика между данни, информация и знание/знания.

Язък, че си инженер, а тези елементарни понятия ги бъркаш. Кофти!!


Редактирано от Naki на 04.06.23 22:00.



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано04.06.23 22:12



Само комповете, телефоните, таблетите и т.н. работят с данни - защото данните са бинарни, 0 и 1-ци.



СПОРЕД МЕН!!!!

Редактирано от UnicaDonna на 04.06.23 22:15.



Тема Re: предаваш данни ... на маса?нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано04.06.23 22:14



Re: предаваш данни ... на маса?

Определено бърка термините..!



Събрал е много знания с годините, и мъдрост може би дори, ама леко е прескочил разликата между "данни" и "информация".

Слънцето че греело/не греело било 'данни', моля ви се..!?!


Редактирано от Naki на 04.06.23 22:29.



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.06.23 22:22



Седнете колега, двойка!



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано04.06.23 22:26



* Не съм учил такива специалности, само китаистика..


(Дори в средното не съм, предимно езици.
Имахме и "Информатика", но не беше на ниво.)

* Ако аз съм за двойка, тогава авторът на темата е за минус 3!

Вероятно имам грешки, ама вместо да пишеш "двойка" кажи кое е грешното?
Иначе си безполезен, д-рю доцент!


Редактирано от Naki на 04.06.23 22:34.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано04.06.23 22:31



В цялото това безобразия в поведението при комуникация у нас аз пък виждам и една доста добра защитна реакция против набутването на всякакви, у нас вече изяснено неприемливи тези и хората, които прекъсват изливането по капков метод на поредната непрятна им доза, просто "отсвирват" "лектора" си.


Отделно, че просто го надвикват, а ако продължава да упорства, може и друго да отнесе....



WALL·E

Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано04.06.23 22:43





Лични данни, официални данни, гласови данни, статистически данни, оперативни данни, числови данни.....

СПОРЕД МЕН!!!!

Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.06.23 22:37



Ами, да си учил.
Ела, запиши и учи, не виждам що да те ограмотявам безплатно.

Авторът на темата е класи над теб (и над мен впрочем), но това е друга тема.



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано04.06.23 22:46



Ела, запиши и учи, не виждам що да те ограмотявам безплатно.

Малей, ква меркантилност!





СПОРЕД МЕН!!!!

Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано04.06.23 22:50



Авторът на темата е класи над теб (и над мен впрочем), но това е друга тема.

Класи, курсове - явно има проблем с термините.
Не може основни неща да се прескачат така..

Сега, че дето е той ние тепърва за там се събираме да ходим - това е съвсем друг въпрос.






Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.06.23 22:54



Класи, класи... Курс е друг термин.



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: UnicaDonna]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано04.06.23 22:58



Малей, ква меркантилност!



Мадабе! Макак така - това не е библейско..

Та даже и комсомолско не е - добрият комсомолец не прави така, ако познат е в беда!




Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано04.06.23 22:59



Класи, курсове - явно има проблем с термините.

Проблемът е ТВОЙ, не негов.

Прекалено си затънал в професионалните си терминологии и хабер си нямаш май, че някои думички, освен в информатиката - се ползват на килограми и в ежедневния живот. С по-разширено значение.

Опитах да те ограмотя - ти пак риеш с крак...

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.06.23 22:58



Дори в информатиката терминът няма такова значение.



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: UnicaDonna]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано04.06.23 23:05



Не си права в случая!

"Слънцето грее силно" няма как да са данни, защото имаме много букви, думи, цяло изречение.
Да не говорим за интонация, видове гласни/съгласни, звукоизвличане (което се използва за да го предадеш това на другиго) и какво ли още не..

Ако можеш да го предадеш в същия смисъл само с данни - успех!



Ама няма да можеш, в смисъл ще ти трябва много повече време да изкараш данните по този начин. Както и отсрещната страна също ще и е необходимо бая повечко време. Тоест на теория е възможно, на практика - не баш.

Данни са примерно -- 10011100011.
Или 10 15 30 1680 45 -20.
Това са данни!

"А подай ми солта" или "Навън грее силно" никакви данни не са...!


Редактирано от Naki на 04.06.23 23:07.



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.06.23 23:09



Буквите са данни, които по нищо не се различават от 10100101.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: vozac]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано05.06.23 00:02



За мое нещастие, няма движение и никой не премаза Борко.

Ти си психопат.





Тема извинявай ама това си е чист формализъм и акизъмнови [re: Santo Modesto]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано05.06.23 00:11







Тема аки, тая па глупост как ти я роди главатанови [re: Naki]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано05.06.23 00:13







Тема чш, ако не са 0 и 1 не са даннинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано05.06.23 00:16







Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано05.06.23 00:17



“Слънцето грее силно" няма как да са данни



Извор на бисери си. Непрестанен.

СПОРЕД МЕН!!!!

Тема аки, като го казах, имах предвид съвсем другонови [re: Naki]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано05.06.23 00:19



айде днес съм добър
няма общо с термините

масата не е място за обмяна на (полезни/смислени) данни или информация
масата е място за неангажиращо общуване



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано05.06.23 00:19



Ами знам ли… нали е информатик - помислих, че оттам нещо се е заблудил… щеше да е все пак някакво оправдание..

А откъде тогава е изсмукал тая глупост?



СПОРЕД МЕН!!!!

Тема къф информатик е, customer supportнови [re: UnicaDonna]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано05.06.23 00:20



върши работата на chat gpt



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: UnicaDonna]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано05.06.23 00:24



Ами знам ли… нали е информатик - помислих, че оттам нещо се е заблудил… щеше да е все пак някакво оправдание..

Не знам какво точно е "информатик", ама не съм такова/такъв..!



Висше - бакалавър, китаистика в СУ.
Средно -- английски език с 2-ри немски, ГПЧЕ-то в Правец.

Както се вижда - нищо общо с математика или компове нито в едното, нито в другото!


Редактирано от Naki на 05.06.23 00:31.



Тема Re: къф информатик е, customer supportнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано05.06.23 00:24



Глупости.
Точно моята работа това "нещо" щеше тотално да я оплеска...



(Работим със скриншоти и други НЕтекстови данни, дето на ботчето щяха да му дойдат нанагорно. И 20% от работата ми да може да свърши без да прецака клиента, ще си е чисто християнско чудо.. )

Не пиша само каквото ми скимне, а такива неща дето биха решили проблема на клиента правилно и най-добре - проблеми често породени от калпав софтуер/бъгове, тоест с нетривиални решения.

Ако беше софтуерът идеален, може би ChatGPT-то щеше да има някакъв минимален шанс да е от полза, но точно пък нашият софтуер е бая далеч от "идеален".

ЕДИТ: Впрочем, аз не чатя с клиентите.
Работим в нереално време, т.е. с емайли. Съответно има разлика с директен, пряк чат като този на AI чат-ботовете.
Демек всеки емайл напред/назад е понякога къс като чат, да, ама понякога (по-честия случай) доста по-дълъг.

Вероятно ще ги обучат и на това, ама да напишеш 3-4 реда на 1 път, после други 3-4, после още 2-3 думи е едно, а голям емайл с много редове и параграфи, 3-4 атачмънта инлайн, още няколко извън текста - и после накрая клиентът да не разбере че отсреща е бот - съвсем друго!

Ще им отнеме известно време за това, а май не е и приоритет.

(Приоритети са лъгането, измислянето, етичните проблеми на АИ-то.. )


Редактирано от Naki на 05.06.23 00:43.



Тема Re: къф информатик е, customer supportнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано05.06.23 00:30



Е не може да няма некво подобно образование все пак..
Знам ли. Нали съм ВВС..

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: къф информатик е, customer supportнови [re: UnicaDonna]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано05.06.23 00:25



Нямам! Написах по-горе.




Тема Re: къф информатик е, customer supportнови [re: Naki]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано05.06.23 00:40



Ми толкоз по-зле. Откъде тогава извади тая глупотевина за данните?

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано05.06.23 00:55



Низша класа източноевропейци? Вие от висшата класа неевропейци защо смятате, че компания от около 8 души трябва да пази тишина, при това на маса и то защото си решил да отговориш на въпрос на накой от масата? "Пренос на информация" - дрън, дрън, защото най-подходящото място е "на маса" с голяма компания.
Ако искаш среща "за пренос на информация", ами просто не каниш повече от трима-четирима души и то в такъв вид заведение, не на всяка маса и във всяка кръчма.
Компания в кръчма с 8 души не предполага лектория, па макар и кратка. Един те питал, петима не ги интересува. Та така за вашата висша класа задокеанска, има си места за разговор, има места за веселие или да си подрънкате глупости.

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано05.06.23 01:09



Глупости, първо влез в метрото и виж какво приема. Второ - в Италия таксиметровите шофьори не са с костюми и говорят мноооого, ама адски много, а също и лъжат доволно много. Не преигравай, не пристигаш от Бъкингам. Същата история е в Италия, че на места и по-зле.

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.06.23 02:19



Не са много хората, които умеят да изслушват. Нещо повече, има начин чрез думи като ,,да", ,,разбирам" и други, да се поддържа разговорът и усещането у говорещия, че го слушат.
Има някои норми, но би трябвало човек още в ранните си години да се запознае с тях, после е трудно.

Но в конкретната ситуация е по-сложно да бъде изслушан някой без звук да го смути, просто самата обстановка в заведение и голяма компания не позволява много това. Както си писал, един иска пепелник, друг – вода, трети си мести стола, четвърти може към тоалетната да тръгне, на петия ще звънне телефонът, накрая и сервитьорът може да се приближи да пита има ли нужда от нещо, така че, възможности за прекъсване, особено на дълго речево изложение, не липсват.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.06.23 02:57



Аз съм ограмотявал безплатно.
Авторът на темата и въобще всеки бих го признал за класи над мен само ако има 2 члена и сере мед.



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: Naki]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.06.23 03:03



"Слънцето грее силно" - добре.

Я нещо за кака ми Донка:

"Слънце грее,
пи4к@ зрее,
ку® надзърта
и се смее."
(Анонимен автор от първата половина на ХХ век)





Тема глей са акичнови [re: Naki]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано05.06.23 04:22



има програмисти
който e назубрил няколко езика е кодер
следват qa
който и за qa не става е it
customer support и за чеп не ставате



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано05.06.23 06:58



разбира се че прекъсването се счита неучтивост, но се води "леко престъпление", като закъсняването, да и то се счита в реда на нещата, макар и номинално лошо. воденето на разговори било на маса било по работа си е сложна работа, която не е кодифицирана и неумението не е от липса на възпитание, защото никой никого не възпитава как да води разговор. проявата на учтивост не помага, защото тогава другите "бурени" заемат мястото на прекъсването. но все пак нямаше да му казват "сладка приказка" ако хората не се оправяха някак в тая каша, разбира се инстинктивно, без да ги е учил някой. онези които са по-добри са приятна компания, тия дето не са толкова добри са досадници, както се казва вода при вода отива, компаниите се нагаждат. и разбира се към стандартните подводни камъни на разговора днес има и нов - ровенето в телефона. аз от сега плаша дъщеря си - радвай се на игрите с приятели, след 1-2 години вече ще си имате телефони и просто ще седите на пейка и ще ровите по телефона, това ще са ви "игрите".




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 05.06.23 07:00.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор 741 ()
Публикувано05.06.23 07:43



Според дъртия виц, в голяма компания има няколко степени, според количество алкохол. 1-ва фаза: един говори, всички слушат. 2-ра фаза: говорят по двойки. 3-та фаза: всички говорят, никой не слуша. 4-та фаза: никой не слуша, никой не говори.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: zaphod]  
Автор 741 ()
Публикувано05.06.23 07:46



За телефоните, тез дни бях на годишнина на випуска и останах приятно изненадан. Телефон се вадеше или за снимка, или за размяна на телефонни номера. Даже и телефонни разговори почти нямаше. Но все пак бяхме доволно дърта компания.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: 741]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.06.23 08:46



Много добре го е описал Карел Чапек в разказа си от " Книга апокрифи" за римските легионери, - как четирима къркат в кръчмата на Онократ и с увеличаването на изпитото вино все повече се апострофират, докато на финала единият казва : " Чакайте пък аз да ви кажа..." , а друг веднага го апострофира: "Абе не беше така!" - и заспива на масата.
Любим...





Тема Re: предаваш данни ... на маса?нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано05.06.23 09:33



Прекалено внимателно те слушат)) Живот, един си няма слушатели, а друг го слушат "с интерес"))

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: UnicaDonna]  
Автор batkobatkov-32172 (Какин)
Публикувано05.06.23 09:40



И аз нещо подобно си помислих.
На служебни/работни срещи много често така се прекъсва говорещия, че се проваля и срещата. Прекъсващите обикновено са амбициозни посредственици, които умишлено прекъсват, за да види началството колко са полезни и активни. Просто бизнес, не от възпитание.
Този манталитет едно време беше развит от комсомолските активисти, след това от сороските НПО-агентури, които са едно и също. Непрекъснато си присвояват думата по медиите, говорейки общи приказки, за да не могат другите да си кажат мнението.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.06.23 10:20



Modesto, прави ми впечатление, че си станал голЕма претенЗия ве...или винаги си бил такъв?
То не бяха хладилници, гости и що са посмели да ми отворят бялата светая светих, то сега ресторантски какафонии и що не мЪ изслушват в заведението...





п.с. Като искаш да те изслушват без прекъсване, отиваш на психолог и там се втурваш в монолог. Плащаш си да те изслушат...друг вариант е да си направиш театро- моноспектакъл, там ние ще заплатим да дойдем да те изслушаме...трети вариант: YouTube канал и там само твои лекции, разсъждения, споделяния - информирай като го направиш да се абонираме!



Тема Re: Всяко "знание" е "данни"нови [re: tuzlija-179435]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано05.06.23 11:34



Всички знаем, че за теб класата се мери в членове и пички.
Аре нема нужда.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: tia9]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано05.06.23 11:55



Зависи в коя част на Италия си била, това го повтарям тук до втръсване

Иначе в целият свят има мошеници и невъзпитани хора, факт, даже и около Бъкингам Мои приятели във Великобритания са пропищели и те, така, че Но темата все пак бе за възпитанието и поведението в Татковината

אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано05.06.23 13:19



Тъй де, то и тук зависи къде си.

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано05.06.23 13:22



Извинявай, ама вие "чужденците" сте склонни на монолози, а не на диалози. Колкото пъти водя разговори с човек живеещ дълго в чужбина, толкова пъти чувам, ама вие.. ама ние.. и се започва едно нескончаемо разказване какъв рай е там където живеят. Ми не ми е интересно.. или трябва лицемерно да поклащам глава и да слушам? Отишли сме на маса и вместо диалог, се започва едно тупане в гърдите.. ама АЗ. На мен не ми пречи някой да ме прекъсва, ако има какво да допълни или каже, не съм на нУчна конференция..
Аман от превземки, облечени във риза на възпитание.. Не можеш да искаш да си като говорител на трибуна, а пък и на маса.
Ако е служебна среща, да.. ама приятелска.. и да си водиш монолозите.. а благодаря!

Новак, я!..



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: vozac]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано05.06.23 13:23



Маллиии.. още един сърдитко, където всичко му пречи и е крив..



Новак, я!..

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано05.06.23 13:31



Сбъркала си в изказа?.. : ))) пак питам.. дрогираш ли се?!..


ти сбърка в смисъла, в понятия, въобще всичко обърка.. помниш ли какво пишеш преди два три поста.. или ей така си драскаш..

Новак, я!..

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: tia9]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано05.06.23 13:54



Естествено, зависи не само къде си, но И с кого си, така е



אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано05.06.23 13:56



Шоки, ти какво сега си на път да съчиниш още една лъжа за мен тук ли, какво ли????

На теб не ти ли се е случвало да сбъркаш думи, словоред, или викаш ти си безгрешна

Грешка, човешка

אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано05.06.23 13:57



докото пристигна и все се заричам следващият път на метрото, ама пусто не приемат плащания и с карти, та като слезеш без левова валута направо си е купон отвсякъде
Това бъркане на словоред ли е.. или говориш, че с карта не можеш в метрото.. а после отговаряш, че знаеш че може, ама си объркала словоред..


Не, не търся лъжи.. търся причина на несвързаностти..

Новак, я!..

Тема Re: глей са Накичнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано05.06.23 14:13



... следват qa
който и за qa не става е it
customer support и за чеп не ставате


Това го знам!


В най-ниското ниво съм, горе-долу е така.

Но пиша и онлайн документация, да четат клиентите.

Освен това, софтуерна фирма без съпорт не може!
Ако няма, ще фалира скоро.
Ако е калпав, може и да не фалира, но ще е зад конкуренцията.

Та колкото и да е непрестижна, работата си е важна - поне за такива софтуерни фирми.




Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано05.06.23 14:16



Ок след като това е СМИСЪЛЪТ на деня ти, да се уточни и без това днес понеделник имам време



Така, когато пристигна в София нямам нито един лев в себе си, мисля, че е нормално.

Не знаех и не съм пробвала дали с моята италианска карта кредитна или дебитна мога да платя в метрото. Може и да може не съм пробвала. Както разбирам от други клубари може, това лято специално ще пробвам да видя, мисля, че няма да има проблем и без това с тази карта пътувам навсякъде из Европа.

Ето защо хващам или хващаме обикновено такси, за там също нямам левове, обикновено ми излиза 20 лева, ето защо поради липса на възможност да заплатя чрез ПОС терминал с кредитна или дебитна карта на шофьора, както и поради липса на левова валута, както и не приемане на евро от шофьора (както например бе в Хърватска, там се заплащаше спокойно и с евро, не само в куни, сега е само с евро, защотото хърватите са умни хора), та ...слизайки от таксито, обикновено му казвам изчакайте , ще отида да взема левове за да ви заплатя. И взимам или от моята майка, която винаги ни очаква или тегля от близкият банкомат на ъгъла.
Да знам, че на летището има и чейндж и банкомат, НЕ не ми харесва да чакам там на опашка с другите туристи за да обменям евра, където те цакат с курса или пък да тегля на бакомат там, където също има опашка, често не работи, а и таксите не ми харесват, предпочитам да си изтегля пари в левова равностойност, където аз реша.

Това обяснение удовлетворява ли те

אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано05.06.23 14:24




добре, добре.. оставям те да си се въртиш, както знаеш и да се оправдаваш, че бъркаш словоред..
знаеш ли какво е словоред?.. не ми отговаряй.. риторичен въпрос.. : )))
сори, че наруших въртележката ти..

Новак, я!..

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: ShokoLada]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано05.06.23 14:42



От няколко поста насам не можеш да схванеш какво ти говорят. Трябва да влезем час по-скоро в еврозоната, за да може на въпросната да й е удобно пътуването. Българите в България - кучата ги яли. И без това там са само простак до простака. Или бяха психопати?! Това го чета тук, в клуба. Да не си помислиш, че мога да стигна до такива върховни умозаключения. За последно бях в България миналия юли и нямам никакви оплаквания. Едно-единствено дребно, но то беше плод на "селски" тарикатлък, а и на мен не ми се разправяше пред цялото домочадие.
Да ти кажа тук, че ни скастри "чужденците". Никога не е разказвам на никой от познатите ми как е тук, освен ако не ме попитат нещо конкретно. Пък и повечето хора, на които държа, са идвали у нас и много добре знаят как е около мен. Тук, в клуба, може и да разказвам по нещо, но си мисля, че не прекалявам. Ако пък да - на критика нося.


Извинявай за дългото писание.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано05.06.23 15:15



Няма проблем, нарушавай я, иначе егати скуката тук



אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Asia.]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано05.06.23 15:18



Колко си лимитирана Азия Трябва да влезем час по-скоро в еврозоната, за да може на въпросната да й е удобно пътуването.

но какво ли може да се очаква от италианска комунистка бонистка



България диша прахта на Хърватска и на Румъния , а и на Албания даже, за Северна Македония не съм сигурна, не ми се обясняват неща на икономически неграмотни италиански съгражданки, хубав ден и приятен обяд

אהבה

Тема Ще отговоря с един вицнови [re: Santo Modesto]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано05.06.23 16:54



Бай Геле от Банишора много обичал след работа да кисне в кръчмата. Съпругата му как ли не го умолявала да се прибира вкъщи, ама той - не и не! Тогава тя решила да му направи постановка, като премести кръчмата вкъщи. Направила салатка, изстудила ракията и Геле се прибрал, седнал на масата, гаврътнал парвата ракия, след това и втората, доизял салатката и самодоволно се облегнал на стола и рекъл "Аз като бях рейнджър в Камбоджа ..." Жена му тутакси се изкикотила и казала " Я стига - ти никога не си бил нито рейнджър, нито в Камбоджа!" . Бай Геле я погледнал мило и спокойно казал "Е, сега разбра ли защо ходя в кръчмата!"

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.06.23 17:01



Праха от еврозоната ли, или от такситата и летищата?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: MupaM]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано05.06.23 19:22



Абе всякакви подигравки с Родината са неуместни, но и за сляп е видно, че нещата там не вървят добре, дано да греша, а може и да са добре, но за определени бандитски кръгове



אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано05.06.23 20:14



И аз прекъсвам, често и скеф... Когато попадна на едни образи, които повтарят всяка своя фраза по... три пъти.


Изречението на събеседника се довършва най-вече от... досада... Когато ти обясняват нещо просто и елементарно с тон на индийски Гуру.

Иначе на маса нито песните се довършват докрай, нито разговорите и т.н.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано05.06.23 23:54



Не, разговорът е "къде си и какви услуги се предлагат". Та в България може и в метрото с карта, и в такситата, и в трамвая, и в тролея и тн. А за таксата тези плащания са от много време, доста по-рано от въвеждането в градския транспорт. В част от заведенията предпочитат в брой, скоро ми се случи да искат такова плащане и аз не знаех, че има такива.

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури


Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор Liya ()
Публикувано06.06.23 00:32



Санто, ти не сядаш на маса със случайни хора, или?
Всеки според средата си, бих казала





Тема Точно!нови [re: Liya]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано06.06.23 04:26



Престояхме 3 седмици. И не можах да усетя голяма разлика между случайни / не случайни хора и различни класи / занятия. Което точно е болката. Защото това прекъсване е, както отбелязах, може би не универсално, но прекалено много разпространено. И - по мои лични наблюдения - сериозно засенчва възприятието на източно-европейските национални образи, включително на българския. Общо взето, броя на пръсти случаите, в които за тези 3 седмици бях успял да завърша едно пълно изречение. А изказване на мисъл с 2 или повече... Още по-малко пъти.

И тематиката на тези - прекъснати! - изречения не беше някаква сложна философия на заплетени предмети, а отговори на въпроси като "имаше ли навалица в манастир Хикс?", или "стана ли наводнение от дъжда в центъра (на София)?", и подобни.

След тези 3 седмици, контрастът ме удари когато, веднага след пристигането ни обратно в Тексас, колега ме заосведомява за (поредния) отминал мой (бивш) инжинер. С удивление засекох, че обменяхме сведения и мисли изразени с нанизи от пълни изречения! Без той да ме прекъсне, или аз да го прекъсна, дори веднъж.

Знам че по Америката и въобще по запада много се говори за "разнообразие" и "включване" и "зачитане" и прочие... Но тези политически моди - или залитания - не се простират до "разнообразие" в разговорното поведение: там сече брадва, меко казано. В смисъл на делови протокол.



Тема Re: Точно!нови [re: Santo Modesto]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано06.06.23 06:27



С удивление засекох, че обменяхме сведения и мисли изразени с нанизи от пълни изречения! Без той да ме прекъсне, или аз да го прекъсна, дори веднъж

Егати скуката!



Встрани от майтапа ще те попитам плахо - това не се ли коренИ в авторитета на този, който говори? Може би слушащите/присъстващите не биха прекъсвали друг говорещ?

СПОРЕД МЕН!!!!

Тема Re: Точно!нови [re: Santo Modesto]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано06.06.23 08:24



Да поглаголствам малко по темата...



И тематиката на тези - прекъснати! - изречения не беше някаква сложна философия на заплетени предмети, а отговори на въпроси като "имаше ли навалица в манастир Хикс?", или "стана ли наводнение от дъжда в центъра (на София)?", и подобни.

Добре де, на такива въпроси - колко извън отговор с 1 изречение си искал да дадеш? Ако НАИСТИНА такива са били въпросите - съвсем очаквано е да не се очаква дълъг отговор, философски или придружен с подробни исторически разкази за "манастира Х"

Бях чула един забавен каламбур преди време - имало хора тип "Здравейте, драги слушатели" Тоест - очакват се дъъъълги монолози, които не предполагат прекъсване или чужди мнения. Този тип хора, особено ако ги надушиш бързо, че са такива - ОПРЕДЕЛЕНО не са приятни за големи компании.

Че и за малки, ако не си отишъл именно с цел да слушаш беседи.

Но пак ще подчертая, че според мен би трябвало обсъждане на такава тема да се раздели на различни части. Едната - приказки в компания, ОСОБЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ. Другата - културата ни на изслушване в ДРУГ ВИД контакти. При малки групи хора, особено когато са се събрали или срещнали, за да си РАЗКАЖАТ разни неща, или да ОБСЪДЯТ даден въпрос. Двете нямат нищо общо.

СПОРЕД МЕН!!!!

Тема Re: Точно!нови [re: UnicaDonna]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано06.06.23 08:39



Човекът ти даде нагледен пример, че като се върнал в Тексас, веднага си отдъхнал като си приказвал с някого без да се пекъсват взаимно. Е, тексаската ситуация съвсем не е аналогична с българката, но няма значение. В Тексас не се прекъвали като в Бъргария дори, когато говориш с нисши класи!



Тема Re: Точно!нови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано06.06.23 09:04



Може двамата в Тексас да са били от вида “Здравейте, драги слушатели!”



СПОРЕД МЕН!!!!

Тема Re: Точно!нови [re: Santo Modesto]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.06.23 09:09



Общо взето, броя на пръсти случаите, в които за тези 3 седмици бях успял да завърша едно пълно изречение. А изказване на мисъл с 2 или повече... Още по-малко пъти.

И тематиката на тези - прекъснати! - изречения не беше някаква сложна философия на заплетени предмети, а отговори на въпроси като "имаше ли навалица в манастир Хикс?", или "стана ли наводнение от дъжда в центъра (на София)?", и подобни.


Това е много странно, освен ако имаш някакви изисквания на голяма маса с поне 8+ човека, на практика, почти непознати за теб, завържеш ли разговор с един-двама, трима събеседници и те искат да те изслушат, цялата маса останали хора непременно да потъне в пълна тишина, да не се занимава с нищо друго, освен да те слуша, докато си довършиш изказването.
И обичайно е така, когато всички събрали се в компания на маса и приказка хора непременно искат да чуят какво има да каже един от присъстващите, мълчат и слушат.
Да се прекъсва директно говорещ нещо по начало е грубо невъзпитание, особено с тъпи въпроси и молби - "кажи за манастира", "подай ми солницата" и прочие. Да се отвлича вниманието на слушателя, към когото той се е обърнал - също. Но, ако ти на единия край на масата си подхванал разговор с някого, а на другия край на масата някой подхваща паралелен разговор с друг, би било твърде невъзпитано спрямо човека, който иска да те изслуша докрай, ти да млъкнеш обиден насред изречението, защото в общата компания присъства някакъв несъобразителен и неинтересуващ се от твоите мисли досадник. Мен лично такава реакция много ще ме засегне, повече от нахалството на някой проговорил не навреме, докато те изслушвам. Бих те подканила да продължиш, но ако направиш фасон "няма пък, защото Пенчо ме прекъсна", ще остана с по-лошо впечатление от теб, отколкото от тъпия Пенчо.

След тези 3 седмици, контрастът ме удари когато, веднага след пристигането ни обратно в Тексас, колега ме заосведомява за (поредния) отминал мой (бивш) инжинер. С удивление засекох, че обменяхме сведения и мисли изразени с нанизи от пълни изречения! Без той да ме прекъсне, или аз да го прекъсна, дори веднъж.

Описваш разговор между двама и го сравняваш с разговори и говорене в присъствието на събрани 8+ човека на едно място - примерът не е коректен.
Освен, ако твоите събеседници в България са те прекъсвали със странични въпроси или забележки, без да те изслушат. И за 3 седмици толкова пък не си попаднал на нито един, който наистина да иска да чуе какво му говориш. Което е много, много странно.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано06.06.23 09:23



ако ти се случва постоянно тук, възможно е нещо в начина ти на изразяване да дразни и несъзнателно да те прекъсват, но да не искат да те обидят
може трудно да намираш думите или да ги казваш погрешно, а те да искат да ти помогнат по-бързо да стане комуникацията
може да им е скучно или досадно да те слушат, ако говориш бавно, тихо или се оплакваш
може да се напрягат, за да разберат какво казваш

виждам твой проблем, който се проявява във всички конфликтни ситуации, трудно ти е да заявиш предварително какво и как искаш
имаш нереалистични очаквания към другите хора
мислиш, че твоето трябва, е трябва за всички
за да ти е по-лесно да приемеш липсата на респект, си решил, че това, което ти правиш и мислиш за правилно, е белег на висша класа, а другите са нисши
а в България трудно приемаме някой за авторитет, да мълчим, слушаме и изпълняваме
пък било той да е живял и спечелил пари в Америка

да млъкваш - това е един от трите вида манипулация (аз няма да ти говоря, а ти се чуди къде сбърка и се чувствай виновен, защото съм ти обиден)
доста ще трябва да мълчиш, защото хората не сме телепати и не можем да четем чужди мисли
тази тактика въздейства само на най-близките, само те няма да искат да се чувстваш наранен, на другите не им пука
спри да осъждаш околните и погледни в себе си, какво в теб пази обидата и поработи с него
другите няма да промениш

...
"Аз съм един толкова важен пуяк, че не мога да позволя някой да постъпва според своята природа, ако тя не ми харесва.
Аз съм толкова важен пуяк, че ако някой е казал или направил нещо не както аз съм очаквал – аз ще го накажа с обидата си.
О, нека види колко е важно това – моята обида! Нека да я получи като наказание за своята „простъпка”. Та нали съм един много много важен пуяк!
Аз не ценя своя живот. Толкова много недооценявам живота, че изобщо не ми е жал да изхабя безценното му време за обида.
Ще се откажа от минута радост, от минута щастие, от минута шеговитост, защото смятам, че е по-добре да използвам тази минута за обида.
И ми е все едно, че тези минути стават все повече и се превръщат в часове, часовете – в дни, дните – в седмици, седмиците – в месеци, а месеците – в години.
Не ми е жал да опропастя своите години и да ги прекарам в обида – та нали не ценя своя живот.
Аз съм много уязвим. Толкова съм уязвим, че съм принуден да пазя своята територия и да отговарям с обида на всеки, който ме е настъпил.
Ще закача на челото си бележка „Внимание! Зло куче” и нека само някой се опита да не я забележи.
Ще заградя своята уязвимост с високи стени и изобщо не ми пука, че през тях не се вижда какво се случва навън. Нали моята уязвимост ще бъде в безопасност!
С удоволствие правя от мухата слон. Ще взема тази полуумряла муха на чуждата грешка и ще отреагирам с обида.
В дневника си ще напиша не колко е прекрасен светът, а колко подло са постъпили с мен.
Няма да разкажа на приятелите си колко ги обичам, а цялата вечер ще посветя на това, колко дълбоко са ме обидили.
Ще ми се наложи да влея в мухата толкова много чужди и свои сили, за да се превърне тя в слон.
Мухата много лесно можеш да я разгониш или дори да не я забележиш, но да не видиш слона е трудно. Ето защо предпочитам да правя от мухата слон.
Аз съм нищ. Толкова беден, че не мога да намеря в себе си и капка великодушие,
за да простя, капка самоирония – за да се посмея, капка щедрост – за да не забележа, капка мъдрост – за да не се вкопча, капка любов – за да приема.
Аз просто нямам тези капки, та нали съм силно ограничен и много беден.”"




Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Asia.]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано06.06.23 10:57



Беше ми удоволствие да те прочета и съжалявам и се извинявам, не съм искала да прозвучи като скастряне..

Визирах мои срещи и виждания с хора, живеещи дълго в чужбина, а и написаното от автора на темата. Има общуване и общуване, а той слага в кюпа всички и всичко. Явно си е мислел, че като се прибере в аборигенска Българя, и ще бъде поставен на пиадестал и всеки ще го слуша в захлас.. Знам ли, поне на мен такова усещане ми оставят американците.. и не само.. е и Димка, не можело да се плаща с карти в България.. Таксиджията бил с къси панталони.. е не бе, с костюм ще я посрещат.. нервирам се, че това са приказки пак от рода ама ние.. ама вие..
Имам братовчед, 18 години живееше в Чикаго, като се прибра окончателно в България и не млъкваше, как било там и т.н. и ме заливаше с въпроси, ама защо това тук не е като онова там.. ми не е..в България си дръж се като българин.. и постепенно научавай как е тук.. Където и да отидехме първите му думи бяха.. аз се връщам от Чикаго.. дреме им на хората той от къде се връща..
Общуването за мен е диалог, а не да те превръщат в безкраен слушател.. или пък да те правят да си разказвач..
Поздрави от мен и от едно безкрайно синьо небе и Слънчице..: )

Новак, я!..

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Santo Modesto]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано06.06.23 11:08



Ако жените са били > от мъжете, няма много за чудене и разсъждения относно националността.



Ще ми приказвате бавно... ама, ха!

Щастието идва при веселите!

Редактирано от Шило на 06.06.23 11:09.



Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Шило]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано06.06.23 12:13



Сексистка такава





Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано06.06.23 12:28



....не можело да се плаща с карти в България.. Таксиджията бил с къси панталони.. е не бе, с костюм ще я посрещат..

Виж сега, не искам да си виря носа и да се правя на кой знае какво, НО си има етикет , да не кажа даже униформа за определени професии!

Не може таксиметров шофьор през лятото да работи с потник и по чехли, извинявай, но да се кара с чехли не е безопасно, нещо повече в Италия например, ако те спрат и си по чехли ти отнемат точки от книжката, забранено е да се шофира така. Да не говорим за миризмите откъм краката му и откъм подмишницата като размести ръка да смени скоростите просто си има някакъв стандарт или давай като африканците, имаш ли джапанки на краката си, значи си Господин Също така е недопустимо сервитьорка в ресторант или бар да сервира по къси панталонки , но така изрязани, че и се виждат космите на интимната част или в най лошият случай част от дамската й превръзка

За заплащането с картите, еми по цял свят може, даже и в Гърция е така, защо да не бъде така и в България и да се улеснят клиентите и таксиметровите шофьори да си плащат реалните данъци, а не да цакат клиента и българският гражданин все да е недоволен после от хиляди други неща свързани с данъците и бюджета в страната?

Модестото си е прав, много неща липсват във възпитанието при нас. Аз вече и не забелязвам, но на моят мъж му правят впечатление, намусени продавачи в супера, липса на ред, в ресторант сме компания и не поднасят на всички заедно, ами едно по едно носят поръчките на хората, един яде, друг гледа, трети пуши навън....тук не е така, когато хората се хранят например се хранят и се носят на всички заедно поръчките....тези неща един българин сигурно не го учудват, но като поживееш навън и после се виждат треските за дялане и не виждам нищо лошо в това ДА СЕ НАУЧИМ и ние на някои полезни неща! При нас сервитьор се явява с черен панталон, бяла риза и дълга престилка, независимо къде и независимо мъж ли е, жена ли е, както БЕ някога и в България преди 89 година!

אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано06.06.23 14:48



За повечето неща, които ти разказваш за България, аз не съм ги виждала.. : ))
В нашата родина, някой трудно ще ни отнеме индивидуалността и ще ни направи еднакви.. те руснаците не успяха, та камо ли запада. Нали знаеш, че в такситата има климатици.. или това пропускаш за телесните течности.. : )))
Интересно ми е, ти която се правиш на великата работа, що пишеш в български форум и търсиш контакт с гадните невъзпитани българи?
В България все още имаме право на избор.. ако ми се изпростява и ми е писнало от етикети и маниери, отивам в кварталната кръчма.. където има всичко.. и пияници и песни и скандали.. ако искам ниво си има заведения с етикет и униформа.. Няма как западняците да ни промиете мозъците, разбираш ли го.. турците не успяха, руснаците се провалиха.. та камо ли американците или европейците ще успеят.. Ето за това харесвам и обичам България и българите, защото никой не успява да ни претопи на ниво лицемерие и пошлост.. Ценностната система ни е друга, ни е все още успяваме да сме Човеци, а не роботи. А ти си говори и си прави на голямата работа, не ми пречиш.. принципно!

А и друго, доброто възпитание няма нищо общо с лизане на подметки.. е и в това се проваляте..

пп я дай заведението, в което си виждала сервитьорки, на които се виждат интимните части и превръзките.. веднага отивам да ги видя.. : ))))

Новак, я!..

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Шило]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано06.06.23 14:52




да..

Новак, я!..

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано06.06.23 15:20



Никой не иска ничие съзнание да промие Шоки, тук говорим за възпитание, за поведение при извършване на определени професии, за дрехите с които следва да се яви човек.

Свободен човек съм, за щастие доста далеч от места където някой може да ми определи къде мога или не мога да пиша



За ценностната система и за човеците...може много да се спори, направо си е повод за друга тема По голямо лизане на подметки, подмазвачество и службоугодничество досега не съм виждала никъде другате от това в Родината, сори , но съм работила в САЩ, България и сега в Италия, просто в Татковината вони, връзкарство, нагаждачестно, политика... от шефа до чистачката всичко е човек на някой си Не се правя на никой, споделям впечатления, защо се дразниш и реагираш така? Половината от такситата в София нямат климатик или шофьорът пести ресурс!

Въпросните келнерки бяха в едно елитно при това заведение на Св. Константин и Елена до Варна, не помня вече името му, но е достатъчно да отидеш в Хепи на ъгъла на Стамболийски и девойките са с полички до под свивката на дупетода ясно е, че са там да плакнат очите мъжете като пийнат две ракии, но не е хигиенично
В суперите в България няма пластмасови ръкавици и всеки пипа плодовете и зеленчуците, също липса на хигиена, да не говорим, че и месата и саламите и сирената ги режат и сервират така на щанда, никаква хигиена, усеща се ...разпасаност и неглижиране на клиента, недоволство, все едно клиентът е виновен за всичко Говоря за хубави и ужким елитни вериги, а иначе на който му трябва хаос , да може да го намери в кварталната бакалница или квартална кръчма , безспорно

אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано06.06.23 16:16




нещо ми идва в повече.. твърдиш, че живееш в Италия, а говориш за България, кое как е тук.. не смяташ ли, че е несериозно.. И май пак нищо не разбра, тук имаш право на избор за ниво
Миналата неделя бях в хепи.. имам и снимки оттам, но да снимам сервитьорки не съм се сетила.. за мен си бяха ок, усмихнати, вежливи.. нямам никакви възражения.
Така.. ти която си развяваш тук сексуалните фантазии и се наричаш гноца, защо ти пречи женска гола плът.... не ми отговаряй, щото достатъчно оспамихме темата на Модесто и не ми е ок..

пп никога през живота си не съм ползвала връзки.. нито аз, нито детето.. и това ми дава свободата да не дължа на никого нищо..
Хубав ден.. излизам, имам среща..

Новак, я!..

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано06.06.23 16:21



Поста ти показва меко казано лимитираност

ньока означава готина мацка на жаргон, но нека не навлизам в детайли, едва ли ще ме разбереш В ГЗС, КНР и не само там се пишеше за секс, интимност и романтични вечери, не виждам нищо лошо да се пише по темата, ти например сподели, че си правила як секс и че имаш мускулна треска на бедрата, лошо няма и това в контекста на съвсем друга тема Всъщност интимният ти живот е последното , което ме интересува, но понеже ти извади тук пак темата за моите фантазии да ти напомня на теб реалностите ти

Женската, както и мъжката гола плът може да бъде показан на плаж, в стрийприз клубове и т.н. има си места за това, но не ако работиш като шофьор на такси или като сервитьор

Въобще не спамиме, точно по темата сме, какво ни прави впечатление на нас българите живеещи в чужбина, когато се завърнем във ваканция в Родината

Браво на теб, значи сама се бориш с живота, супер, поздравленияПриятна среща.

אהבה

Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: Laugh2O23]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано06.06.23 16:31



В тази връзка преди време одобрих, че шефът на Централни софийски гробища почнал да раздава на гробарите еднакви работни дрехи. Едно уважение към починалия и близките му.Преди това...





Тема Re: Извинявай че те прекъсвамнови [re: tuzlija-179435]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано06.06.23 16:36



Да, примерът е тъжен, но така трябва да бъде, има професии при които просто трябва да има...униформа даже. И в това няма нищо лошо! Проява на уважение е!

אהבה


Тема Re: Точно!нови [re: Santo Modesto]  
Автор Liya ()
Публикувано08.06.23 00:17



Санто, на мен твоите откровения са ми интересни, и то не заради донякъде архаичния език, донякъде преводния от родния инглиш

, а заради наблюденията ти, които решаваш да споделиш с нас. На мен лично (не зная дали си спомняш коя съм, но да вметна към теб, че имам богат опит с различни културни среди), не ме впечатляват неща, които са като крайпътно дърво в живота ми. Затова попитах по-горе дали това са случайни срещи и се оказа май така




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.