Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:29 28.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Хайде бе,нови  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 21:04



вий новите серЯлчета по БНТето не гледате ли? Никой ли няма да пусне темичка за новите филмета "Вина", "Войната на буквите" и пр... Първите серии тръгнаха, излеждат многообещаващо, макар че и критиките не закъсняха...

"Вина" - най-после филм за българското вино! За френското има не малко, следваше и ние да се понапънем малко като имаме претенции, че и наш'то вино си го бива:-))

Значи, хареса ми първата серия, ще позагледам и следващите. Режисьорът Виктор Божинов е от добрите български режисьори в момента. Режисирал е "Възвишение", Стъклен дом", "Под прикритие", Столичани в повече", значи може да му се доверим, че е направил добър филм. За повече от просто добър е рано да се каже още...

Но първата серия залага "капани за зрителското внимание". Интригата се завързва и разгръща бързо, героите са характерни и запомнящи се, актьорите също правят добро впечатление като започнем с Геро, Михаил Билалов - аз не го харесвам особено, но е актьор с опит, Силвия Лулчева, Параскева Джукелова и пр. По-младите - Владимир Зомбори, Елена Телбис, Кристина Верославова също правят добро впечатление като за начало. Има конфликт, даже повече от един , има ясно изразени протагонист и антагонист и групи съответно около двата типажа, с две думи, има хляб в тоя сюжет:-))) Но ще видим по-натаък какво има да става, рано е още за категорични оценки.

Снимките са около и в Мелник и Сандански, даже СПА-хотелът "Медите", (където бях през август и ме ожалваха някои клубнички, пък то точно тогава хич не беше горещо таз година, та добре си прекарах една седмица), а мястото и изгледите, басейните са страхотни



"Войната на буквите", историческа драма, Х-ти век, българско Средновековие, последните дни на управлението на цар Симеон. Отначало, докато течеше рекламата не ми направи впечатление, но когато разбрах, че действието се върти около Баян Магесникът ме заинтригува и се заслушах в интервюта, четох статии и гледах първата серия. Обаче съм с противоречиви чувства. Оказва се, че има разминаване в много от историческите подробности, но естествено се оправдават с това, че филмът е художествен и художествената измислица била "силно застъпена":-))) Уж се постарали да запазят общата каритина на историческата действителност, основните исторически фигури и събития от онова време, но като гледам и измишльотините не са малко...

На първо място, Деян Донков ми е трудно да си го представя като Цар Симеон, макар че са се постарали да го дегизират и гримират да прилича като на картините, от които познавамеСимеон. Обаче, характерът и нравът малко трудно ми се връзват. Пак се оправдават, че решили да го поочовечат, въобще това с очовечаването на светини стана голяма мода в българското кино. Дано вместо да го очовечат, да не го окепазят както Максим Генчев - Ботев и Левски. Засега малко нервничък, да не кажа истеричничък ми се види като за достолепния Цар Симеон, ама нейсе, ще го видим по-нататък...

Баян Магесникът каквото и да решат да го направят, няма много да сгрешат, стига да е интересен, а засега е наистина такъв. Актьорът Даниел Върбанов много ми хареса и ми се стори много подходящ за тази роля. Понеже то почти нищо определено не се знае за Баян Магесникът, освен много легенди и митове, тук доста повече могат да си понаизмислят без историческата истина да пострада много. Обаче, ме гложди фактът, че липсват другите деца на Симеон, освен князете Баян(Вениамин, Боян) и Петър, а се знае, че Симеон се е женил 2 пъти и е имал син Михаил от първата си жена и дъщери неизвестно колко точно, а от втората - 3-ма сина - Петър, Иван и Вениамин(Баян, Боян) и дъщери, също неясно колко точно. Та, сагата е съсредоточена върху Петър и Баян (Боян), а другите не се споменават...

Още в първата серия има някакви странни отношения между майката(Теодора Духовникова) със синовете й Петър и Баян. Към Петър тя проявява силна привързаност, а е хладна и дистанцирана към Баян, за когото казва, че е вълче и във вените му тече вълча кръв... И въобще около образа на Баян витаят мистицизъм, тайнственост и мистерия, което е интересно от художествена гледна точка засега и подготвя зрителя за трансформацията на образа му по-нататък...

И още един смущаващ момент, отношенията между съпругата на Симеон- Мариам и брат и Георги Сурсувул, който воайорства, докато сестра му прави секс със Симеон и с часове и реши косата... не знам за инцест ли става въпрос тука или за нещо друго, но ако е първото е нещо ново за българското кино...

Та, това е засега... и двата филма са 12-серийни и ще се точат по веднъж седмично - в четвъртък и неделя и ще ни се отели волът, докато текат, ако помним от едната до другата серия за какво ставаше дума...

ПП
И още един филм искам да препоръчам. Той не е телевизионен сериал , а пълнометражен испански филм, с актьора Иван Бърнев в главната роля - много сериозен актьор - "Васил", който от 19-ти януари е по кината. Най-общо казано, една невероятна история за промяна на представите на испанците за българите:-))))))))



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано17.01.23 21:16



Според мен "войната на буквите" е нещо като едновременните приключенски детско-юношески филми.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано17.01.23 21:32



В "Буквите" добре стоят актьорите Върбанов, Духовникова и Бахаров. Малко се прекалява със своцодата на израз, твърде съвпеменна на моменти. Донков е супер зле - според мен, това се дължи на слаб режисьор (един сърбин за еп.1). Оператор - ОК, сценография поносима. За звук може да се желае доста повече.

Васил е по кината от 27.01., не от 19-и.
Уф, не мога от телефон...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор pishmangreek ()
Публикувано17.01.23 21:38



Аз ще изчакам да свърши сезона и да ги изгледам на екс за да не губя "връзката".
Обичам сериали, но не обичам чакането!
Благодаря, че сподели, че ще е по епизод на седмица.

Последното ми "откритие" е сериала "Белези".
Пренебрегнах го когато вървеше по БТВ.
Сега го гледам във VOYO и ми харесва.

Продуктите на националната телевизия нямат "защита" както при частните телевизии. Качват ги в свободни неплатени портали в интернет и могат да се гледат.

Пример: Докато "Под прикритие" беше продукция само на БНТ, всички сезони с всички серии бяха свободни за гледане в различни платформи.
В момента в който NOVA TV купи сериала и започна да го излъчва, беше свален от всякъде!



Тема Re: Хайде бе,нови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 21:43



Може би и така може да се каже, обаче с тия инцестни елементи, няма как да е юношески, хеле пък детски... Иначе приключенията на Баян в Магнаурската школа в първата серия, а че и по--нататък са точно юношески:-)))))



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Crrafterr]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 21:51



Съвременният изказ - възгласи и фрази от рода на ""Охо, здравей!", "Май сме се засичали някъде", "Ти слънчасал ли си?" са направо смехотворни, ама пак се оправдават, че така били по-близо до съвременния зрител и му влизали под кожата:-)))))))

Що се отнася до сценографията, пак им трият сол на главите, че това, което виждаме като финална продукция, изглежда не като автентичен средновековен град, а като филмов декор, при това от по-евтините, въпреки че "Ню Бояна Филм Студиос", които имат опит и с холивудски продукции. С костюмите нещата стоят по същия начин. Смята се, че автентичност се постига и с голям брой статисти, а не 20-ина, ама ко да прайш, държавната телевизия отде да вземе пари за статисти:-))) А звука, като и театралното рецитаторство на киноактьорите са си проблем от време оно в българското кино...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: pishmangreek]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 21:57



Има резон! Да се гледат всички серии накуп. Или поне да бяха всяка делнична вечер, ама това е то БНТето, чудят се как да разтягат да си запълват дупките в екранното време...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано17.01.23 22:10



Ама днешните не са като оняденшните, знаят те.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано17.01.23 22:12



Обобщително ще ти кажа: ОТКАЗАЛА СЪМ СЕ да гледам съвременно българско кино ИЗОБЩО. Не мога да понасям унищожителния начин, по който се третира българският език. Това жаргонно ПРОИЗНАСЯНЕ на думите, гаменско-просташкия начин на смачкване на думи, гласни, тоталната липса на дикция все повече ме поразява…

И знаеш ли, в момента слушам с едното ухо “Референдум” по Канала и си давам сметка за този куриоз - НИКОЙ ДРУГ от публичните хора - политолози, коментатори, говорители, дори политици, не говори толкова нечисто езика, колкото АКТЬОРИТЕ!!! Които, напротив, трябва да ВЪЗПИТАВАТ, нали са просветители, нали са будители!!

Тия простотии и лиготии, дето тук нарочно и за развлечение си ги разрешаваме като “глей ся, кво, ае, мноо, айде, праиш, ше” и още десетки - НЯМАТ място от сцената и екрана!

А в старите български филми това НЕ БЕШЕ ТАКА. Нито по-възрастните актьори от по-старата школа си го разрешават.

ВСИЧКО се руши…



ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!

Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.01.23 22:14



Това жаргонно ПРОИЗНАСЯНЕ на думите, гаменско-просташкия начин на смачкване на думи, гласни, тоталната липса на дикция все повече ме поразява…

Ех, ако не та бях забранил, щях да та разцелувам.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.