Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:26 19.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Хайде бе,  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 21:04



вий новите серЯлчета по БНТето не гледате ли? Никой ли няма да пусне темичка за новите филмета "Вина", "Войната на буквите" и пр... Първите серии тръгнаха, излеждат многообещаващо, макар че и критиките не закъсняха...

"Вина" - най-после филм за българското вино! За френското има не малко, следваше и ние да се понапънем малко като имаме претенции, че и наш'то вино си го бива:-))

Значи, хареса ми първата серия, ще позагледам и следващите. Режисьорът Виктор Божинов е от добрите български режисьори в момента. Режисирал е "Възвишение", Стъклен дом", "Под прикритие", Столичани в повече", значи може да му се доверим, че е направил добър филм. За повече от просто добър е рано да се каже още...

Но първата серия залага "капани за зрителското внимание". Интригата се завързва и разгръща бързо, героите са характерни и запомнящи се, актьорите също правят добро впечатление като започнем с Геро, Михаил Билалов - аз не го харесвам особено, но е актьор с опит, Силвия Лулчева, Параскева Джукелова и пр. По-младите - Владимир Зомбори, Елена Телбис, Кристина Верославова също правят добро впечатление като за начало. Има конфликт, даже повече от един , има ясно изразени протагонист и антагонист и групи съответно около двата типажа, с две думи, има хляб в тоя сюжет:-))) Но ще видим по-натаък какво има да става, рано е още за категорични оценки.

Снимките са около и в Мелник и Сандански, даже СПА-хотелът "Медите", (където бях през август и ме ожалваха някои клубнички, пък то точно тогава хич не беше горещо таз година, та добре си прекарах една седмица), а мястото и изгледите, басейните са страхотни



"Войната на буквите", историческа драма, Х-ти век, българско Средновековие, последните дни на управлението на цар Симеон. Отначало, докато течеше рекламата не ми направи впечатление, но когато разбрах, че действието се върти около Баян Магесникът ме заинтригува и се заслушах в интервюта, четох статии и гледах първата серия. Обаче съм с противоречиви чувства. Оказва се, че има разминаване в много от историческите подробности, но естествено се оправдават с това, че филмът е художествен и художествената измислица била "силно застъпена":-))) Уж се постарали да запазят общата каритина на историческата действителност, основните исторически фигури и събития от онова време, но като гледам и измишльотините не са малко...

На първо място, Деян Донков ми е трудно да си го представя като Цар Симеон, макар че са се постарали да го дегизират и гримират да прилича като на картините, от които познавамеСимеон. Обаче, характерът и нравът малко трудно ми се връзват. Пак се оправдават, че решили да го поочовечат, въобще това с очовечаването на светини стана голяма мода в българското кино. Дано вместо да го очовечат, да не го окепазят както Максим Генчев - Ботев и Левски. Засега малко нервничък, да не кажа истеричничък ми се види като за достолепния Цар Симеон, ама нейсе, ще го видим по-нататък...

Баян Магесникът каквото и да решат да го направят, няма много да сгрешат, стига да е интересен, а засега е наистина такъв. Актьорът Даниел Върбанов много ми хареса и ми се стори много подходящ за тази роля. Понеже то почти нищо определено не се знае за Баян Магесникът, освен много легенди и митове, тук доста повече могат да си понаизмислят без историческата истина да пострада много. Обаче, ме гложди фактът, че липсват другите деца на Симеон, освен князете Баян(Вениамин, Боян) и Петър, а се знае, че Симеон се е женил 2 пъти и е имал син Михаил от първата си жена и дъщери неизвестно колко точно, а от втората - 3-ма сина - Петър, Иван и Вениамин(Баян, Боян) и дъщери, също неясно колко точно. Та, сагата е съсредоточена върху Петър и Баян (Боян), а другите не се споменават...

Още в първата серия има някакви странни отношения между майката(Теодора Духовникова) със синовете й Петър и Баян. Към Петър тя проявява силна привързаност, а е хладна и дистанцирана към Баян, за когото казва, че е вълче и във вените му тече вълча кръв... И въобще около образа на Баян витаят мистицизъм, тайнственост и мистерия, което е интересно от художествена гледна точка засега и подготвя зрителя за трансформацията на образа му по-нататък...

И още един смущаващ момент, отношенията между съпругата на Симеон- Мариам и брат и Георги Сурсувул, който воайорства, докато сестра му прави секс със Симеон и с часове и реши косата... не знам за инцест ли става въпрос тука или за нещо друго, но ако е първото е нещо ново за българското кино...

Та, това е засега... и двата филма са 12-серийни и ще се точат по веднъж седмично - в четвъртък и неделя и ще ни се отели волът, докато текат, ако помним от едната до другата серия за какво ставаше дума...

ПП
И още един филм искам да препоръчам. Той не е телевизионен сериал , а пълнометражен испански филм, с актьора Иван Бърнев в главната роля - много сериозен актьор - "Васил", който от 19-ти януари е по кината. Най-общо казано, една невероятна история за промяна на представите на испанците за българите:-))))))))



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано17.01.23 21:16



Според мен "войната на буквите" е нещо като едновременните приключенски детско-юношески филми.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано17.01.23 21:32



В "Буквите" добре стоят актьорите Върбанов, Духовникова и Бахаров. Малко се прекалява със своцодата на израз, твърде съвпеменна на моменти. Донков е супер зле - според мен, това се дължи на слаб режисьор (един сърбин за еп.1). Оператор - ОК, сценография поносима. За звук може да се желае доста повече.

Васил е по кината от 27.01., не от 19-и.
Уф, не мога от телефон...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор pishmangreek ()
Публикувано17.01.23 21:38



Аз ще изчакам да свърши сезона и да ги изгледам на екс за да не губя "връзката".
Обичам сериали, но не обичам чакането!
Благодаря, че сподели, че ще е по епизод на седмица.

Последното ми "откритие" е сериала "Белези".
Пренебрегнах го когато вървеше по БТВ.
Сега го гледам във VOYO и ми харесва.

Продуктите на националната телевизия нямат "защита" както при частните телевизии. Качват ги в свободни неплатени портали в интернет и могат да се гледат.

Пример: Докато "Под прикритие" беше продукция само на БНТ, всички сезони с всички серии бяха свободни за гледане в различни платформи.
В момента в който NOVA TV купи сериала и започна да го излъчва, беше свален от всякъде!



Тема Re: Хайде бе,нови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 21:43



Може би и така може да се каже, обаче с тия инцестни елементи, няма как да е юношески, хеле пък детски... Иначе приключенията на Баян в Магнаурската школа в първата серия, а че и по--нататък са точно юношески:-)))))



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Crrafterr]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 21:51



Съвременният изказ - възгласи и фрази от рода на ""Охо, здравей!", "Май сме се засичали някъде", "Ти слънчасал ли си?" са направо смехотворни, ама пак се оправдават, че така били по-близо до съвременния зрител и му влизали под кожата:-)))))))

Що се отнася до сценографията, пак им трият сол на главите, че това, което виждаме като финална продукция, изглежда не като автентичен средновековен град, а като филмов декор, при това от по-евтините, въпреки че "Ню Бояна Филм Студиос", които имат опит и с холивудски продукции. С костюмите нещата стоят по същия начин. Смята се, че автентичност се постига и с голям брой статисти, а не 20-ина, ама ко да прайш, държавната телевизия отде да вземе пари за статисти:-))) А звука, като и театралното рецитаторство на киноактьорите са си проблем от време оно в българското кино...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: pishmangreek]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 21:57



Има резон! Да се гледат всички серии накуп. Или поне да бяха всяка делнична вечер, ама това е то БНТето, чудят се как да разтягат да си запълват дупките в екранното време...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано17.01.23 22:10



Ама днешните не са като оняденшните, знаят те.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано17.01.23 22:12



Обобщително ще ти кажа: ОТКАЗАЛА СЪМ СЕ да гледам съвременно българско кино ИЗОБЩО. Не мога да понасям унищожителния начин, по който се третира българският език. Това жаргонно ПРОИЗНАСЯНЕ на думите, гаменско-просташкия начин на смачкване на думи, гласни, тоталната липса на дикция все повече ме поразява…

И знаеш ли, в момента слушам с едното ухо “Референдум” по Канала и си давам сметка за този куриоз - НИКОЙ ДРУГ от публичните хора - политолози, коментатори, говорители, дори политици, не говори толкова нечисто езика, колкото АКТЬОРИТЕ!!! Които, напротив, трябва да ВЪЗПИТАВАТ, нали са просветители, нали са будители!!

Тия простотии и лиготии, дето тук нарочно и за развлечение си ги разрешаваме като “глей ся, кво, ае, мноо, айде, праиш, ше” и още десетки - НЯМАТ място от сцената и екрана!

А в старите български филми това НЕ БЕШЕ ТАКА. Нито по-възрастните актьори от по-старата школа си го разрешават.

ВСИЧКО се руши…



ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!

Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.01.23 22:14



Това жаргонно ПРОИЗНАСЯНЕ на думите, гаменско-просташкия начин на смачкване на думи, гласни, тоталната липса на дикция все повече ме поразява…

Ех, ако не та бях забранил, щях да та разцелувам.





Тема Re: Хайде бе,нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано17.01.23 22:23



Ех, ако не та бях забранил, щях да та разцелувам.

Ми що бе, кво па ти пречи? Ни съ притесняай! Ше ма забраниш пак след тва!



ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!

Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 22:25



Измряха тия специалисти, дето ги учеха на дикция, на постановка на гласа, на правилно произнасяне и прочее. Самите им преподаватели дъвчат езика, та какво остава за студенти и актьори, да не говорим, че повечето са за дефектолог първо...

Едно време във Варна се носеше в определени среди като майтап историята на Валя Ахчиева при попадането и в Телевизията-майка. Имала проблеми с диалектен варненски говор, та не я пускали на екран, а само като редактор зад кадър. Наш'та обаче била болезнено амбициозна и тропала с крака, че ще излезе на екран напук на всички софиянци и това е. И наистина половин година всеки ден се занимавала с дефектолог първо, а после и със специалисти по правоговор, дикция, сценична реч и пр... Смешно уж, ама и не съвсем. Всички публични говорители, политици, учители, артисти трябва да минават на жестоко обучение по правоговор, фонетика, публична реч и пр...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано17.01.23 22:33



ПС - за отбелязване е, че актьорате, които озвучават чуждите филми, са ИЗРЯДНИ в това отношение! Прекрасна дикция, всяка буквичка и звукче им се чуват блестящо! И изобщо не звучат нито старомодно, нито безлично! И гаменските образи ги дублират достатъчно ярко и характерно, без това да пречи на дикцията им!

ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано17.01.23 22:33



Всички публични говорители, политици, учители, артисти трябва да минават на жестоко обучение по правоговор, фонетика, публична реч и пр...

За жалост от всички изброени от теб, артистите се справят много нива под ВСИЧКИ останали.

ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!



Тема Re: Хайде бе,нови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 22:43



Абе не знам, не ми се вижда много редно, особено, ако се отнася до деца, но си права, че днешните не са като едновремешните:-))

Но, че сега свободно се говори в младежките среди по такива въпроси, говори се. Чрез езика на изкуството може би е по-добре да се поднася темата.

Оня ден бях на

"Електра тук и сега" в Топлоцентралата (Регионален център за съвременни изкуства" в парка зад "Хилтън" - ох, ти май не с в София, няма знаение, де...

След спектакъла имаше - филолози и философи от СУ и театрали от НБУ. В спектакъла бяха загатнати инцестни идеи и студентчетата ме изненадаха изключително приятно. Много зряло, много убедително подхождаха и коментираха, задаваха си въпроси от гледна точка на литература, философия или театър и си отговаряха много задълбочено, подготвено, подковано...

Редактирано от ad miral на 18.01.23 00:20.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано17.01.23 22:46



Мило, оправи са линка!!!



ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!

Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано17.01.23 22:44



Няма как да не опрем до режисурата, а и до сценария.
Баян е толкова благодатен в посока фентъзи, съчетано със сюжет "в епоха". Ако "Игра на тронове" се превърна в класика и световен еталон, къде сме ние... Забележи, че ако при него зрителят тръпне в очакване на следващия епизод, тук няма никаква подобна тръпка. Дали ще е веднъж седмично или веднъж месечно, все тая.

Няма интрига да те държи в напрежение.
Действието не е многопластово, за сложни похвати като flashback или flashforward е забравено, героите си се развиват линейно.
Чудеса не съм очаквал, но Деян Донков да се облизва пред болярите си - все едно е притеснен от тях?! Походката му да е като в чалга клуб?! Да се чуди къде да си дене ръцете, като начинаещ актьор?! Ми ако трябва и 100 дубъла бих го накарал да направи, докато го "докара". Щото може. Ама не, сърбинът (Петровски) явно или няма авторитет, или има ниски критерии. Всички претенции - към него, той е началникът.

Все пак, общата ми оценка е по-скоро положителна заради поетия риск. Сега ако давам четворка (от 2 до 6), следващ опит ще стане по-добре. Като БНТ не е зависима от рейтинг, така се получава - то пък зависимите от рейтинг наблягат на турското и индийското



Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 22:47



Ами защото там смятат, че фокусът е върху актьорското майсторство и се грижат повече за сценично поведение, игра, пластика и пр, а сценичната реч, правоговор и дикция са на втори план, а и както казах, нямат добри и достатъчно специалисти...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано17.01.23 22:46



Започнах новите сериали, но не във времето на излъчване по БНТ, така че, първите два епизода от ,,Вина" изгледах почти един след друг. Ще продължа да следя и него, и ,,Войната на буквите".

Има интрига и в двата, действието се развива, не е заспало без почти нищо да се случва, актьорите се справят с ролите, едни по-успешно от други, но общо взето влизат в ролите си сполучливо.

Засега не ми допада особено Деян Донков. Леко фъфли, иначе като вложи сила в гласа си, когато трябва да повиши тон, по-добре звучи.
Теодора Духовникова стои чудесно в образа на царица Мариам.
Захари Бахаров още не се е изявил, дано успее да се разгърне максимално в ролята си.

Вероятно откритието ще е младият актьор Даниел Върбанов като княз Баян. Помня, че на него беше дадена стипендия на името на Стефан Данаилов.

Иначе, преди няколко месеца даваха сериал, свързан пак с винопроизводството – ,,С река на сърцето". От него изгледах 3-4 епизода и се отказах.
Мисля, че ,,Вина" ще проследя до края с удоволствие.



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано17.01.23 22:46



Смешно уж, ама и не съвсем.

Не е смешно, защо да е смешно. Искала е, научила се е. Древногръцкият оратор Демостен се е преборил със заекване и затваряне на думите. Освен това е имал и тик с едното рамо. От посмешище се е превърнала в идеален оратор, според съвременните си.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано17.01.23 22:49



Подкрепям те на доверие, не гледам достатъчно българско кино, но искам да спомена Дяволското Гърло в който не ми направи неприятно впечатление употребата на речта от главните герои. Хваля го





Тема Re: Хайде бе,нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано17.01.23 22:50



Това не е кино, а телевизия. just to mention





Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 22:48



Недей креща, бе, оправих го... май. И ти правиш грешки, какво се заяждаш! При мен пък не се разпъва.





Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано17.01.23 22:52





ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!

Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано17.01.23 22:55



Още в постига на уника ми направи впечатление но реших че така се прави вече на български и продължих в същия тон, въпреки че мила обсъжда сериали.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор pishmangreek ()
Публикувано17.01.23 22:56



Аз нямам причина да ги коря.
Споделям, че ми е досадно да следя сериал излъчван само един път седмично.
В последно време БНТ спонсорират доста добри продукции! Евала!



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Crrafterr]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 22:57



Между другото някъде четох, че веднага изникват асоциации с "Игра на тронове" и с "Домът на дракона", сякаш сценаристите са прекалили с гледането им



Абе, след провала на Максим Генчев, нищо не може да бъде чак толкова лошо:-)))))))

А иначе, що бе... аз също чакам поне втора серия с нетърпение:-))))))))) След нея вече ще е ясно каква ще е степента на нетърпението ми не, ами на търпението



Тема Re: Хайде бе,нови [re: pishmangreek]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 23:01



Абе и на мен ми е интересно какво правят, но това български сериал веднъж седмично си е тормоз на зрителя. Кака могат да излъчват всяка вечер от 10.00 испанския "Кадифе" не знам си кой сезон, а новите български сериали не могат... Е, така смятат, че ще поддържат по-дълго време зрителския интерес изобщо към БНТ.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Asia.]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 23:11



Смешно е било друго - начинът, по който се е тръшкала и нахъсвала, а не че е проявила воля, дисциплина, инат и упоритост и е постигнала целта си с труд. А Демостен е се е упражнявал като е признасял речи с горещ картоф в устата и е висял на специално въже, за да се пребори с тика си и ор... Но все пак това са легенди. Ако беше така, всички заекващи да ги бяха излекували с методите на Демостен.

Той и Джордж VI е успял да се пребори с говорните си дефекти с помощта на Лионел Лог - логопедът, който е работил с него. Биографичната книга "Речта на краля" на Питър Конради в съавторство с Марк Лог - внук на Лионел Лог се основава на факти и документи, запазени от времето на тяхната съвместна работа. Филмът и книгата излизат по едно и също време кажи-речи и е трудно да се каже кое от двете е по-добро - и двете са изключителни в рамките на двете изкуства.





Тема Re: Хайде бе,нови [re: saksun]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано17.01.23 23:12



То и аз така наваксах с "Вина" в неделя. Ще има какво да се гледа през зимните месеци:-))



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.01.23 00:05



Сериалите за сега изглеждат интригуващи. Да видим как ще се развият. То така и така нямаме много достоверни данни за този период. Затова си караме на наложени в годините клишета. Да видим тази историческа приказка какво тълкование ще ни предложи.





Тема Re: Хайде бе,нови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано18.01.23 08:04





Кажи как се отнася църквата към Боян Мага(Баян врач), ако знаеш? И защо той е известен и в Русия? Дори по едно време е бил по-известен там, отколкото у нас...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Vassilia ()
Публикувано18.01.23 10:25



По бтв гледах около 15 минути, щото ужасно лошо беше озвучаването. Снощи го изгледах онлайн,бяха отстранили музиката и странични някакви шумве.
Сериалът обещава да е интересен, все пак Боян Мага е мистична фигура от нашата история, според някои легенди владеел преобразуването във вълк и орел, пък според други можел да се превръща в каквото си иска животно или птица.
При едно разчистване на тавана в старата къща баща ми откри стар куфар пълен с още по- стари книги - едната беше именно за Боян Магьосника, малка и поокъсана,някъде 30- 40 страници. Аха, казах си,приказка, щото сигурно съм била на десетина години.уви, нищо не разбрах, само името съм запомнила от нея. Преди няколко години за моя изненада, голямата щерка си купила същата книга преиздадена, автор Васил Пундев, първото издание е вече на 100 години. Есето, или студията, както го наричат критиците, се смята за най- доброто изследване за Боян/Вениамин.
Всъщност първата серия от филма предполага развитие на фабулата по книгата на ЛФ, но някои интересни съвременни решения не може да не направят впечатление - играта на шах, примерно, дори и да се позовават на намерените край Преслав и Плиска фигурки, едва ли е била позната в този й вид. В Костантинопол са играли шах на кръгла дъска, наричал се е затрикион, дано не греша. Троянската керамика по масите също е изненада, при наличието на преславска рисувана керамика по това време.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано18.01.23 10:51



Понеже видях в дирника да рекламират книгата на Еми Мариянска "НЕвярно с оригинала", да те попитам какво ти е мнението за авторката.
Книгата била за прехода, имаше откъс. Прочетох това, което беше постнато,
на мен такъв елементарен и просташки стил не ми се нрави.

Не съм литератор, но като читател това ми е мнението.
Вярно че героите на прехода бяха простовати, но този сюжет не се ли изчерпа.
Клозетната литература на Христо Калчев се продаваше като топъл хляб, но се надявах вкуса на читателя да се е подобрил.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Crrafterr]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано18.01.23 11:31



А защо всъщност са дали на сърбин да режисира филм за Симеон Велики? И мен ме възмути това. То бива, бива връзки ...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Vassilia]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано18.01.23 11:49



Всъщност първата серия от филма предполага развитие на фабулата по книгата на ЛФ, но някои интересни съвременни решения не може да не направят впечатление - играта на шах, примерно, дори и да се позовават на намерените край Преслав и Плиска фигурки, едва ли е била позната в този й вид. В Костантинопол са играли шах на кръгла дъска, наричал се е затрикион, дано не греша.

Понеже се интересувам от шахмат и играя понякога, макар и недобре, съм чела, че по времето на Симеон | вече се е практикувала тази игра, разбира се, не с всички днешни правила, а фигурите са изглеждали различно, защото са били поставяни в отвори на дъската.
В интерес на истината не можах точно да видя фигурите и местенето им във филма.

Направи ми впечатление, че царицата като изпращаше Баян да учи, му каза да внимава/да не прекалява със заровете, защото и зарове доста са мятали по онова време.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Хайде бе,нови [re: Luchezara]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано18.01.23 12:03



А защо всъщност са дали на сърбин да режисира филм за Симеон Велики? И мен ме възмути това. То бива, бива връзки ...
Може би това е гаранцията, да не се прекали с патриотизма и сюжетът да бъде по-близко до нам познатата история.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.01.23 12:09



Е какво отношение да има БПЦ към легенди от над 1000 години?
Инак интерпретации

.



Тема Re:нови [re: ad miral]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано18.01.23 12:16



Пълни глупости (извинявай, но няма по-адекватна реакция на такова мнение).

На този човек не му е в кръвта, не му трепти сърцето по нашия начин. Все пак става въпрос за Златния век на България. Това са свещени неща - нашата култура, писмеността ни, управлението и аристокрацията ни, вярата ни, душата ни. Тук нямат работа чужденци във водеща роля.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Luchezara]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано18.01.23 13:13



Зоран е сръбско име, но този човек е маке. Само за протокола.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано18.01.23 13:25



Пълни глупости
Щом казваш...



На този човек не му е в кръвта, не му трепти сърцето по нашия начин. Все пак става въпрос за Златния век на България. Това са свещени неща - нашата култура, писмеността ни, управлението и аристокрацията ни, вярата ни, душата ни. Тук нямат работа чужденци във водеща роля.
В изкуството всичко е позволено.
Пък и хайде да питаме така: Защо досега пламенните радетели на светините ни - на нашата култура, писмеността ни, управлението и аристокрацията ни, вярата ни, душата ни, и т.н. досега не са се наканили да направят съвременен филм по темата?

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Хайде бе,нови [re: NAVYBG]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано18.01.23 13:36



Точно, ткс за уточнението! Македонец си е, не е сърбин. Говори почти перфектно български, все пак е завършил НАТФИЗ и живее в България вече над 20 години.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Crrafterr]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано18.01.23 14:01



Македонец си е, не е сърбин. Говори почти перфектно български, все пак е завършил НАТФИЗ и живее в България вече над 20 години.

Сега вече става действително интересно.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Хайде бе,нови [re: ad miral]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано18.01.23 14:26



Е то има още един режисьор на сериала - Виктор Чучков, сигурно си менкат епизодите.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: ad miral]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано18.01.23 14:45



Това е онзи, дето спечели последния Сървайвър. И има някакви драми с една актриса - събират се, разделят се и т.н.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: NAVYBG]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано18.01.23 15:47



В шоу-бизнеса клюките винаги са от полза.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Хайде бе,нови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано18.01.23 17:06



Донков е супер зле - според мен, това се дължи на слаб режисьор (един сърбин за еп.1).

Много мънка и фъфли тоз човек, не знам брадата ли му пречи, режисьорът ли, ама половината му реплики не ги разбрах.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re:нови [re: ad miral]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано18.01.23 20:15



'В изкуството всичко било позволено' - това направо ми навя смразяващ спомен за серийините убийци, които мислят, че така правят изкуство. Няма как всичко да е позволено.По принцип крайните изказвания (винаги, всичко, никога) са погрешни - психически, логично, житейски ... Това е много отдавна е известно.
И не всичко се нарича изкуство.

Няма оправдание за посредствените филми. Има ги и толкова. Стоят на мястото, на което са заслужили.

Редактирано от Luchezara на 18.01.23 20:20.



Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано18.01.23 20:26



Освен това цар Симеон е бил изключително образован и интелигентен човек. От думите на героя на Донков това не личи.



Тема Re:нови [re: Crrafterr]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано18.01.23 20:28



Да не искаш да кажеш, че се смята за българин?



Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано18.01.23 20:29



Абе какво да ти кажа, съди сама:

Това същество се изявява по жълти издания като "Шоу", "Блиц" и пр... Има претенцията да е "разследващ журналист". Ако се поразходи човек из статиите му, ще види, че наистина много го влече "да разследва" скандали, пиканерии,клюки и личния живот на получили гръмогласност личности. Не разследва порочни явления от действителността, например и лица, свързани с тях, а само клюкавини, пикантерии и жълтевини. Освен това има изключително пошло, махленско и скандално поведение. Ходи по студията да вдига скандали да предизвиква водещи и като не го изтраят и му кажат директно в очите нелицеприятни неща, тръгва да ги съди, но накрая се оказва осъдено самото то...

Това, дето се е захванало да пише, е от същата кална и дрислива проба, каквито са и другите му писания. Хванало се за прехода, щото си мисли, че може да съживи темата и да му обърнат внимание, щото кой сега пише за прехода - никой или почти никой. Еми така може да изпъкне и да продаде някоя и друга бройка от си претоплената манджа. Освен това, рядко от булеварден журналист излиза свестен, кадърен и интересен писател.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано18.01.23 20:39









Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано18.01.23 20:50



Зоран е македонец родом от Скопие.
По всички правила по времето на Симеон Велики прапрапрадядо му си е баш българин и поданик на царя.


С историята не се спори.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано18.01.23 21:03



Въпросът е той дали се смята за българин.
Нали си направиха държава и ни мразят, защото им казваме, че са българи.
Ето, аз сега съвсем коректно питам: Смята ли се въпросният човек роден в Скопие за българин?



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Vassilia]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано18.01.23 21:47



Даа, много интересен и странен исторически образ, за когото кой знае защо има толкова малко достоверни сведения при положение, че качествата и особеностие, с които е бил известен са били много ярки и отличителни особено за онова време. Все пак е споменат в много хроники от онова време и не само български, ами и византийски, умънски и руски... В руския епос "Слово о полку Игореве" има цял абзац , в който се споменава Боян/Баян:

"Таз песен да започнем за станали събития, за истински неща, а не с измислиците на Боян! Боян е вещ в словата, но щом засъчинява, в дървета се оплита и като вълк се скита, като орел под облаци облита. За прежни времена на битки щом си спомни, соколи десет пуска срещу ято лебеди и първият догонен лебед пее за грохналия Ярослав, за храбрия Мстислав, заклал Редед пред полкове касожски, за аления Роман Святославич. Но не соколи десет срещу ято лебедово е Боян изпратил, братя, а своите пророчески умели пръсти върху живи струни е полагал и те за княжеската слава са гърмели“.

Чето за Васил Пундев и неговата студия за Боян Магесника. И други автори са писали есета, опитвайки се да оформят образа му така, както е достигнал до тях чрез предания, легенди, песни...

В нашия край - Североизточна България, много добре си спомням за един възстановен народен празник и обичай - Буенец/к в чест на Боян Магьосник и се празнува в деня преди Лазаровден. Носят се предания, че Боян Магесник се е подвизавал в тоя край, криел се е там от преследвания, местното население го е приютявало, а той лекувал болни. Всяко село в Добруджа си има свой Буенек - момиче, наречено така, както и "отключено или незаключеното хоро", което се играе на празника Буенец, а Буенецът от Старо село е включен в нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Да видим, кое от всички легенди и предания ще има включени във филма...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано18.01.23 21:54



А, това, че бил даже не просто представител, а основоположник на богомилството се спряга отдавна, не е нещо ново...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.01.23 22:34



Боян мага е митична фигура за нас, нещо като Херкулес за елините. Самото богомилство не е нещо кой знае колко оригинално. То е компилация от разни източни вярвания. Относно легендите за Боян, ето нещо като изследване

.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано18.01.23 22:43



Мел Гибсън шотландец ли е и Игор Масленников британец ли е?



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Metropolis]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано18.01.23 23:19



Боян Мага е доста непознат за българите, смятай че и за мен, а съм четящ човек. Миналата година при Росен Петров една доц Веселина Вачкова говори по-нашироко за него.





Тема Re: Хайде бе,нови [re: Crrafterr]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано18.01.23 23:33



Чучков трябва да е потомък на Ефрем Чучков.
Той и хората му са избивали предците на такива като Зоран в началото на ХХ век.
А според тогавашните белградски вестници ги и изнасилвали преди да ги убият - за да не си идат бадява. - както жени, така и мъже.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: tuzlija-179435]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано19.01.23 00:02



Праправнук на Ефрем е режисьора Виктор Чучков, който носи същото име като баща си (пианист и композитор със световна слава):





Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.01.23 02:07



Смята ли се въпросният човек роден в Скопие за българин?

Изгледай епизодите на ланшния Сървайвър и ще разбереш отговора.
Симпатяга е човекът, артист, не е болен мозък.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re: Хайде бе,нови [re: tuzlija-179435]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано19.01.23 02:20



Чучков трябва да е потомък на Ефрем Чучков.
Той и хората му са избивали предците на такива като Зоран


Стефчов прочете следующите редове:

„Бай Лука!

Надявам се, че сте живо и здраво в къщи и жена ви не боледува вече; но вие продължавайте да й давате още от хаповете, които имате от мене. Как отива алъш-вериша по вас? Не съм те видял от две недели да минеш оттука, мисля, че не е по причина на здравието. Когато тръгнеш за насам, купи ми от Янаковата спицерия за десет гроша белладона, че ми се е привършила.

Много здраве на домашните.

Соколов“

— Наистина, това писмо е условно — забележи Заманов.

— Преведи го сега на турски — заповяда беят.

— Ако питаш, то казва нищо и много, както искаш да го разбереш — каза Стефчов към бея, па захвана да превежда.

— Чакай — спря го беят още в началото, — тука под „хапове“ трябва да разбираме куршуми!

— Може да е куршуми — забележи Заманов.

Беят пухна един облак дим из устата си с горделиво и самодоволно изражение по лицето, като напрегна пак слух.

Стефчов продължи нататък.

— Чакай — спря той пак Стефчова, — той пита за алъш-вериш? Разбрах, сиреч пита: как отиват приготовленията? Не сме толкова говеда.

И беят смигна знаменателно на Заманова, като че искаше да му каже с това мигане: „Не гледай ти Хюсни бей, че е стар, хитра лисица е той и не може никой го прода.“

.....

Когато Кириак подкачи четенето пак и дойде до думата „белладона“, беят го прекъсна и изкряска весело:

— Ох, тука му е турил нокта̀, казал си го е право: Дебела Бона — и тя е вътре!… Аз колчем я срещна тая биволица, че минува, все ми казва нещо на ума, че у тая жена има много дяволи и че мисли душманлък на царщината!


Много пъти четейки коментарите ти съм се сещал за бея





Тема Re: Хайде бе,нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано19.01.23 07:13



Прадядо ми го има на групова снимка с Чучков, Груев, Ат.БабАта, Мише Развигоров, на връщане от обиколката при която извършват убийствата на сърбомани - мъже и жени, в Кокошинье, Шопско Рудари и Татомир. Можеш да видиш в Уикипедия на "Кокошинско клане".Това са исторически факти, а не спекулации, въпреки, че са раздухани от тогавашните вестници, особено сръбски и обрасли в спекулации, на които днешният Чучков не е да не надава ухо.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано19.01.23 07:19



Явявам се дарител на документи и материали за тези събития и с няколко историци се уважаваме и не смятат, че говоря глупости.А пък от тях съм се учил на научен подход към тази информация.
Ако се напишат трите ми имена в Гугъл, ще се явя само в списъци на дарители на музеи и архиви.



Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано19.01.23 08:46



Не, не желая да го гледам дори 2 секунди.
По повод Сървайвър навремето също се зачудих, защо участва като има връзки с организаторите. Така те могат да му дават по-лесни задачи, да го предупреждават и какво ли не. Но играта си е тяхна.
Просто ми прави впечатление, че за пореден път е там, където не би трябвало да бъде.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано19.01.23 08:53



Да ти споделя.

СерЯлчетата не ги гледам, но ме впечатли една фраза от един от трейлърите на историческия, които се въртят денонощно по Канала… “те не искат да са велики, искат да са сити”

Велика фраза..



ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!

Редактирано от UnicaDonna на 19.01.23 13:59.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.01.23 09:15



Не се наемам да коментирам професионалните режисьорски умения нито на Зоран Петровски, нито на Виктор Чучков. Кой къде защо има/няма място в работата си се доказва чрез продукта на тази работа. Риалитита и известни участници в тях пък хептен не са ми работа, нито темата е за връзкари в този тип продукции. Споменах Сървайвър, защото в това риалити може да се добие представа що за човек е Зоран.
Ти това питаше - ама дали има българско самосъзнание. Едничкият ми отговор е - прецени сама.

Не те знам каква си и с какво се занимаваш, но по писането ти личи от самолет, че си много далеч и чужда на творческите професии и среди. Откъде това впечатление:

А защо всъщност са дали на сърбин да режисира филм за Симеон Велики? И мен ме възмути това. То бива, бива връзки ...

Пълни глупости (извинявай, но няма по-адекватна реакция на такова мнение).

На този човек не му е в кръвта, не му трепти сърцето по нашия начин. Все пак става въпрос за Златния век на България. Това са свещени неща - нашата култура, писмеността ни, управлението и аристокрацията ни, вярата ни, душата ни. Тук нямат работа чужденци във водеща роля.

Да не искаш да кажеш, че се смята за българин?


Изкуството е наднационално и добре, че е така. А филмовото изкуство е като всички останали - при него е важно кой колко багаж има в междуушното си пространство, а не къде е роден и расъл, каква му е расата, етноса и националността по паспорт.

Не се обиждай, ама предразсъдъци като твоите относно произхода на сърежисьора на конкретен филм са напълно неуместни.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re: Хайде бе,нови [re: tuzlija-179435]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано19.01.23 11:22



Еееей, вий откъде тръгнахте, докъде я докарахте! Брава, само така!





Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано19.01.23 11:32



Ясно, тази е стигнала дъното и продължава да дълбае.
Както казва един познат, с такова копаене може да се стигне и до Нова Зеландия.
Смешното е, че тази особа е представена като много образована, завършила филология, философия,
кинознание (или както там се нарича).Ами не и личи.


Мариянска споменава, че героите и са действителни, но събирателен образ.
В откъса който четох, героя ми е известен от жълтата преса.
Лежал е по затворите с прякор "чешкия", с любовници от всички нива, даже една адвокатка се омъжи за него.
Даже гледах интервю с въпросната адвокатка, явно не е добре с главата.
Такива боклуци не трябва да бъдат възпявани в книги, а достойни българи.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: NAVYBG]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.01.23 11:36



доц. Вачкова е по принцип сериозен историк. Но има склоност по отношение на богомилството на хърля разни сензационни твърдения. Предполагам с цел да предизвиква полемики. (в някои отношения ми напомня проф. Божидар Димитров (Бог да го прости). Вярно че зе мъртвите или добро или нищо, но в момента не се сещам за друг паралел. Той по едно време твърдеше че при разкопки в Плиска ли беше или Преслав не помня намерили кладенец със светена вода.





Тема Re: Хайде бе,нови [re: UnicaDonna]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано19.01.23 12:23



Мдааа, казва го на Царя брата на Мирам, съпругата на Цар Симеон, ичиргу боил на Симеон и кавхан на сина му Петър, Георги Сурсувул, който воайорства как сестра му и Царя правят секс и всеки ден и реши с часове косите - да се чудиш откъде им идват наум на сценаристите, подобни, меко казано, странности:-)) Образът му е на типичния, клиширан, потаен и коварен персонаж, който се очаква да плете интриги, поне така изглежда от представеното досега, но много му приляга такава роля на Бахаров...

По -интересният момент тук е, как са изпипали тази страна на вътрешния кофликт на Симеон, като владетел, раздиран от желание да направи велик народа с от една страна и от съмненията дали този народ заслужава, умее това и дали наистина е такъв... Не знам, съмнявам се Донков да може да изобразява подобни вътрешни терзания, но може пък да се е развил, израстнал и съзрял като актьор...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано19.01.23 12:38



А, то ако образованието беше достатъчно, щеше да е ясно, ама образованието не оправя характер, нрав, не замества възпитание, усет за граници, норми, ценности и пр. Такива образованието ги прави още по-нахъсани, арогантним безцеремонни нагли.

А в днешно време книга може да издаде сульо и пульо. Плащаш си и все ще се намери издател да ти издаде "безценните бисери" Ей на, и аз като се пенЦионирам, съм решила да се заема с книгодраскане





Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано19.01.23 13:10



За мен образованието не е критерий за интелигентност.
Но Мариянска толкова учила и пак простотия извира от нея.
Представяш ли си ако не беше учила


На мен стилът и ми прилича на варненската журналистка Веселина Томова.
И тя издала книга, познай дали ще си я купя.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано19.01.23 13:41



Ааа, те двете са врагини! Кални словесни мелета да четеш от тях, но когато им оттърва сядат да пийнат по едно-две-три... набързо, а после новинират една срещу друга как едната се била натряскала, а другата я влачила извън заведението... за косите





Тема Re: Довечер енови [re: saksun]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано19.01.23 13:56



третата серия на "Вина"... ще гледаме да видим, какво са направили:-))



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано19.01.23 13:58



Нямах представа............Ще умра от смях.


Да се напиват и влачат за косите, ето ти разследващи журналистки.
Като им гледам и на двете муцуните на снимки, навяват ми да са привързани към алкохола.
Ей, направи ми вечерта.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано19.01.23 14:13



Тва са детайли от житието-битието на варненските джурналисти... имаме един приятел сред тях, той ги снася - Цанко Цанев... и той не е стока и си има трески за дялане, но поне е скаран с алкохола, не му понася, пердпочита хапката пред пийката, та може да му се има вяра



Значи при вас е вечер ли? Ехааа, тук деня превали икиндия, грее слънце, 15-ина градуса е и няма зима((((

Редактирано от MilaO6 на 19.01.23 15:17.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано19.01.23 14:29



Сега при нас е вечер и минава полунощ.
Имам проблем със съня и лягам късно.
Лятото е декември, януари, февруари.


Няма големи горещини, но много вали...



Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано19.01.23 21:51



Да, една от съществените ми разлики с повечето "хора на изкуството" е, че не позволявам да ми промиват мозъка, нито си продавам душата.
Напълно наясно съм и няма да затъвам в тинята на подобен комплексарски спор.

Имам право на различно мнение и го упражнявам. Ако всички хора бяха само удобни, продажни и безпринципни, човечеството отдавна да си е заминало.

Редактирано от Luchezara на 19.01.23 21:51.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор crystalkyle (старо куче)
Публикувано19.01.23 22:05



Малко офф-топ, ако позволиш.
Доколко акцентът на Ахчиева е бил неприемлив? Рядко гледам български ТВ програми, но мен пък ме дразни л/у, отворимЕ, налепимЕ...
От друга страна пък, тук (на Острова) ме дразнят понякога регионалните, а и не само, акценти - ок е да има разнообразие, ама... дразнят ме и тва е. Някои лични познати, които в университета си говореха съвсем нормален ББС инглиш, в един момент се зашотландиха, например, по политически причини. Шантава работа. Ако така си говори по принцип, ОК, ама зорлем да си преправяш говора, малко травеститско ми идва.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.01.23 23:08



Ами темата е за изкуство, бе, моме.
Като не му позволяваш да стига до мозъка ти, що хейтиш в нея?



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано20.01.23 00:19



Говори само за себе си.
Превръщаш темата в лични нападки. Твоят свят и ограничените ти разбирания не ме интересуват.
Казах - имам право на различно мнение и го изразявам. Ако и това не можеш да разбереш, просто нямам думи. Всеки е в дълг пред душата си, различните дресировки и продажност на този или онзи не ме интересуват.
Нямам представа, какво изкуство правиш ти. (Чета, че рисуваш икони. Настръхвам като си го представя след вътрешния свят, който показваш тук, но все пак не коментирам.) Но при всички положения нямаш право на монопол на представата ти за изкуство.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано20.01.23 00:27



Много си озлобена, бе.
Ще изперкаш от толкова талибанщина, отпусни малко душата.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: Хайде бе,нови [re: crystalkyle]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.01.23 02:36



Е, какво значи травеститско да е да си преправяш говора като си телевизионен говорител? Има си правоговор и тяхно професионално задължение - на работещите в телевизията и не само е да го спазват. Мекането е голям бич по езика, не знам кога и как ще се изкорени, ама не е само то...

А за Острова сега се сещам, че сина ми в началото като попадна се хвана за главата, дотолкова му се бяха сблъскали представите за английския, с който ги тормозеха тук, с реалността. Но преди това и в Щатите претърпя катаклизъм... Та явно проблемът за чистотата на езика и за правоговора, не е само български.

Редактирано от MilaO6 на 20.01.23 02:38.



Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано20.01.23 07:18



Нима? Да не гледаш в огледалото като го казваш?


"Каквото повикало, такова се обадило."



Тема Re: Гледа линови [re: MilaO6]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.01.23 19:31



3-тата серия на "Вина"? Как ти се видя? Ще се гледа ли докрая?





Тема Re: Някой гледа ли снощинови [re: MilaO6]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.01.23 19:33



3-та серия на "Вина"?

На мен тоз сериал определено ми харесва, т.е. става за гледане... Особено като се появи черната кола на руската мафия с една тьотя вътре, която подозрително много приличаше на руската посланичка леля Митрофанова





Тема Re: Гледа линови [re: MilaO6]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано20.01.23 19:42



Днес следобед ги изгледах трите серии една след друга, качени са в Ютюб.
Гледаемо е. Ще продължа да следя.
Няма рецитации, няма преиграване, технически звукът е супер, има съспенс.
Отделно, много си падам по Билалов, харесвам Джукелова и Зомбори (познавам баща му ...)


Ще се гледа, с две думи.



Тема Re: Гледа линови [re: e ta]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.01.23 20:19



Ще се гледа, с две думи.

Нали! И аз това казвам:-)))))))))

Аз все едно участвам в него!

Това лято бях точно в същия СПА "Медите" в Сандански, дето ту взеха, ту върнаха виното на Филип, както и в Кордопуловата къща в Мелник, лазих по същите пещерни изби, дето ги даваха в третата серия, пих на място и си купих вино за вкъщи и аз да се изхвалотя тлъсто

Имам и надлежен снимков материал, личен, от личния архив











Тема Re: Гледа линови [re: MilaO6]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано20.01.23 20:30



Не съм ходила в оня край.
Трябва да наваксам





Тема Re: Гледа линови [re: e ta]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.01.23 20:56



И аз не бях ходила. Много различно ми изглежда всичко в сравнение с Дунавска Добруджа и Варненското Черноморие:-)) А Мелник, заобиколен с тия песъчливи скали, изглежда сюрреалистично място... И на Рупите не бях ходила, и там бях. Имах предубеждение към кича около църквата и името на Баба ни Ванга, обаче мястото, природата са наистина завладяващи. Но то всеки край си има своето очарование...



Тема Re: Някой гледа ли снощинови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.01.23 21:06



Щом не спомнаха че мафиота е руски, може да премълчават че е украйнски.


Става за гледане ама нчкои от младите артисти са слабички. Дано с времето се понаучат, ама то това ако го нямаш заложено, няма много какво да култивираш.



Тема Re: Гледа линови [re: MilaO6]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано20.01.23 21:11



Рупите съм ги планувала напролет





Тема Re: Някой гледа ли снощинови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.01.23 21:23



Еми това е... Няма много ярки фигури сред младите актьори... но то и средното поколение не е кой знае колко ярко...

Викаш, руската или украинската мафия... не знам, тьотката, както казах ми прилича на руска буля митрофаница





Тема Re: Някой гледа ли снощинови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.01.23 21:26



То мафията е интернационална, няма националност. А Митрофанова може да заработва на черно като актриса, що да не е оригинала?





Тема Re: Някой гледа ли снощинови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.01.23 08:12





Хаааа, товс не ми беше хрумвало за лелка Елеонорче, но на сценаристите добре им е хрумнала идеята за подобнс асоциация:-))) Обикновено предупреждачите са някакви бабаити с голи глави и къси вратове, пък тук - тьотка



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано21.01.23 12:00



Споменаваш режисьора Виктор Божинов.
"Столичани в повече" е единствения български филм за последните години, който ме изкефи.


Вече съм писала, че бях голям фен на по старото българско кино, но с по новото се разминаваме.
Любимите ми артисти измряха, а от тези дето сега играят никого не харесвам.
Гледах малко от "Вина", не е лош, гледаем. Но едва ли ще го следя.
"Войната на буквите" го изтърпях 10 мин. Според мен играта е ужасна, дразнят ме.
Може причината да е в мен, че не обичам исторически филми.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.01.23 12:22



Не бих казала, че най-добрият филм на Божинов е "Столичани в повече". Най-добрият му филм е "Възвишение" и според мен, заслугата е на литературния първообраз на Милен Русков и това, че Божинов най-плътно се придържа към него е негов плюс. А иначе не мисля, че Божинов е стигнал нивото на най-добрите ни режисьори, ако изобщо го достигне. Но то и киноестетиката и стилистиката вече е съвсем различна.

А "Войната на буквите" стана ясно, че не трябва да се приема съвсем като исторически филм. Има приключенски и драматични и тук-там исторически моменти, останалото са доста художествени измислици и натъманяванки. Но рано е още за категорични оценки. Нека минат поне още една-две серии.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано21.01.23 13:01



След Възвишение слагам Голата истина за група Жигули


Покрай премиерата на Жигулито гледах интервю с Божинов, в което разказа, че е вмъкнал истински случки между него и дъщеря му от тийнейджърството и и много му се иска да доразвие темата за родителството, отношенията родители - порастващи деца. Много го харесвам този човек.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.01.23 13:32



По препоръка на приятели прочетох "Възвишение" и гледах филма почти едновременно.
И двете според мен са добри, екранизацията - сполучливо пресъздава литературния оригинал.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: e ta]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.01.23 14:18



"Жигулито" не съм го гледала. И от други чувам положителни образи. Ще трябва да го търся в мрежата, инак не виждам кога и как ще го издебна на голямо кино...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано21.01.23 15:30



Очаквах да напишеш "Възвишение" като най добър филм и вероятно е така.
Но аз не съм го гледала и нямам мнение.
Исках да прочета поне откъс от М.Русков, но в читанката не намерих нищо.
"Столичани в повече" ми допадна, обичам комеди и много се забавлявах.
"Стъклен дом "на същия режисьор, гледах няколко серии, но ми се видя боза
"Под прикритие" го гледах, не е лош. Но чак възхитена не съм.
"Войната на буквите" за мен е негледаем, осбено Донков като Симеон ме довърши.
Но ще следя темата с интерес





Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.01.23 15:40



Преди казвах, че "Възвишение" е съвременна класика в литературата, задължително трябва да се прочете. Вече гледам да не го казвам. Разбиранията за стойностна литература и кино са трагични.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано21.01.23 15:51



"Войната на буквите" за мен е негледаем, осбено Донков като Симеон ме довърши. -
какво точно те смущава в това, че Донов игае Симеон? Самата му игра или това че образа на цар Симеон във филма се разминава с твоята представа за този ни владетел?



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано21.01.23 15:54



В момента българска литература мога да чета само в читанката.
Знам какво е стойностно, но чета кавото намирам.
И според свободното ми време.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Metropolis]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано21.01.23 15:57



Играта на Донков.
Също не си представям цар Симеон като сприхаво старче



Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано21.01.23 16:28



Лично за мен играта да Донков е прилична. Що се отнася за представата ти за този наш цар в последните си години е бил точно сприхаво старче умрял е на около 63 години. За оново време това е било баш висока възраст.



Тема Re: Гледа линови [re: MilaO6]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано22.01.23 00:05



Гледах, да.

За мен филмът буди интерес и щом е така, ще продължа да го следя.
Пак някакви оплетени семейни истории ще излязат наяве. Вмъкнаха прадеди в сюжета – Виола отгледала детето на прадядото Марко и жена му, пък намериха писмото (или снимка) на някоя Виолета (но тя не била Виола).

В последните години проследих няколко български сериала, а обратно – чужди почти не съм гледала. Нашите ми харесват общо взето, не че няма какво да се желае, но като че ли успяват да държат вниманието на зрителя.:))

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Гледа линови [re: saksun]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.23 00:19



О, да... нямам време и не съм гледала всички, но по някой друг сериал успявам да гледам.. .
Предишният, който обсъждахме тук "Поралът" много ми беше легнал на сърце





Тема Добре, денови [re: MilaO6]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.01.23 00:22



Само едно не мога да разбера - в България имате НГ и Хистори, и Дискавъри и цялата палитра от канали срещу един абонамент на Близу. Които, в голямата си част са дублирани на български (за илитерати като Нут и Силверадо, които даже родният си език не ползват с повече от 209 думи). За какъв дявол гледате български сериали с и то с изкуствени актьори, които рецитират пред камера .. аз плащам 4 канала тук за половината от това, което гледах в България .. не разбирам. Да имаш толкова познание и да си оставяш мозъка доброволно на тия евтини промивки…





Тема Re: Добре, денови [re: parvaty]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.01.23 03:46



Значи имам правилно отношение към телевизията

Научнопопулярни, класическа музика, хитове от периода 1960-2010.Понякога някой пълнометражен игрален филм.От около 3 месеца се въздържам и от инцидентно надзъртане в новините.



Тема Re: Добре, денови [re: tuzlija-179435]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.01.23 09:40



Ами, то не е до правилно или неправилно .. всеки решава сам, как ще си ползва времето на тази планета. Просто ми е чудно, понеже при вас достъпа до тези канали е доста по-директен. Тук например няма НВО.



Тема Re:нови [re: parvaty]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано22.01.23 10:13



Е, едното не пречи на другото. Понякога ми се гледат точно игрални филми, които по някакъв начин са предизвикали интереса ми, или спорт – футбол, бокс, гледам шахматни турнири или отделни партии.

По НГ и Дискавъри повтарят доста неща. Разследванията на самолетни катастрофи, примерно, нерядко са ги давали отново и отново. За ,,пресушаването" на океаните, технически метод, чрез който се правят проучвания и се стига до определени изводи, да кажем, относно трагедията с Титаник, също съм попадала на повторения.

Специално обсъжданите ,,Войната на буквите" и ,,Вина" са веднъж седмично. Гледам ги в удобно за мен време обикновено, преценила съм, че мога да отделя толкова.:)

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re:нови [re: saksun]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.01.23 10:27



Окей.. разбирам. Ти не си от тези, дето са залепени за телевизора с разни мозъчни промивки като капки-мапки и прочее.. сигурно има чар, не съм гледала тези сериали. Последно гледах, признавам, Откраднат Живот. Въпреки, че не по съм Марта ти Вачкова и други рецитатори.



Тема Re: Добре, денови [re: parvaty]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.01.23 10:40



Вместо правилно може да се нарече и антистресово.





Тема Re: Добре, денови [re: tuzlija-179435]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.01.23 10:42



Да, виж, това е много важно - да разтовариш стреса.

може би затова правят такива формати ..



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано22.01.23 10:53



Гледах по тубата интервю с най четените български автори за миналата год. според столичната библиотека.
Г.Господинов и З.Карабашлиев, значи хората имат вкус за стойностна литература.
Разказваха за детството си, за първите книги които са прочели:
"Записки по българските възстания"-Г.Г, "Грузински приказки"-З.К.



Тема Re: Добре, денови [re: parvaty]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано22.01.23 12:19



Само едно не мога да разбера - в България имате НГ и Хистори, и Дискавъри и цялата палитра от канали срещу един абонамент на Близу. Които, в голямата си част са дублирани на български (за илитерати като Нут и Силверадо, които даже родният си език не ползват с повече от 209 думи). За какъв дявол гледате български сериали с и то с изкуствени актьори, които рецитират пред камера ..

Освен това си имаме и Замунда и други торенти, от които да си теглим безплатно купища чуждоезични филми. Да се чуди човек от какъв зор ни е този интерес към българското кино, чиито сюжети изцяло се въртят около българската реалност и история, а не американската и английската. Сигурно, защото ни интересува родното киноизкуство. Все пак, масовката клубари живеем в България и не сме напълно безразлични към местната култура и изкуство.

Искам обаче, да те поправя за две неща:
Темата е за художествени филми, научнопопулярните, които се излъчват по препоръчаните от теб канали, са друга бира. Да не бъркаме ябълки със сирене, предлагам.
Препратката към илитератите, особено цитираните от чиста злобица клубари, е абсолютно аматьорска. Има си отдавна утвърдени стандарти при излъчването на чужди и чуждоезични тв канали в която и да е държава - да са преведени на официалния/те езици на съответната държава. И за това си има много основателни причини, които включват търговска и държавна политика, Та, подигравките на тази тема към целокупния потребител от неанглоговоряща държава /визирам цитираните канали/ като към илитерат са демонстрация на невежество от простотия. Май два вагона прочетени книги не стигат, вече трябват поне три, за да не се излага човек.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re:нови [re: parvaty]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано22.01.23 13:03



Интересно ми е има ли български филми/ сериали които харесваш ?
Може от по старите, тъй като за новите вече изказа мнение.
Кои са сериалите които си следила последно?



Тема Re: Добре, денови [re: parvaty]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано22.01.23 14:17



Първо, защото сме българи и какво българско се произвежда на културния фронт ни е интересно.

Второ, защото качеството на изброените от теб толкова намаля в течение на времето, че всичките и особено Дискавъри, вече почти не стават за гледане.



Тема Re:нови [re: parvaty]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.23 14:42



Аз съм към Виваком, а не Близуу и имам освен изброените от теб , History, Da Vinci и пр. научно-пополярни и още много други интересни като НВО, CINEMAX, Epic drama, ТВ1000 и пр... Не съм ги броила, но само филмовите програми сигурно са към 50-ина. Гледам всякакви филми по принцип, като имам периоди, в кото се пристрастявам към определен жанр, сериал или програма. Дори руски филми и сериали гледам по руската... Често ходя и на кино в G8, както и на театър...

И не разбирам, какво общо има всичко това със забележката ти за българските филми и сериали!? Кой ти е казал, че всички българските сериали са с изкуствени актьори, които всички рецитират пред камера!? Да, коментираме и критически се отнасяма към традиционните за българското кино и ТВ филми и сериали недостатъци като "театралния говор", звука и други недостатъци. Но това не означава, че всички актьори са изкуствени и рецитират или, че всички филми не стават за гледане. Освен това, следим българското кино, очакваме и реагираме, когато се появи някой нов талант и дарование и следим развитието, израстването и съзряването му.

Що се отнася до "Да имаш толкова познание и да си оставяш мозъка доброволно на тия евтини промивки…", ти аха да ме изненадаш:-))) Наскоро, пак по повод на някаква подобна тема от някой друг клубар, ми хрумна нещо подобно и по отношение на теб. Какво значи "евтини промивки"? За мен, оня филм - вече не помня кой точно беше, който ти тогава цитира със суперлативи си е чиста проба евтина промивка, в смисъла, който ти влагаш, обаче аз се отнасям по друг начин към зрителските предпочитания. Че то и "Големият взрив", по който мисля, че и ти си споделяла, че си падаш, както и други хора си е "евтина промивка" на масовото съзнание в твоя смисъл на това понятие, а между другото, погледнато от друг ъгъл, тия актьори, които учасват в тия филми, както и сценаристи, режисьори и прочее печелят повече от 5 първатита взети заедно, пък нека са "евтини промивки"



Аз зрителите ги деля на няколко категории, няма да ги изброявам всичките. Смятам се за човек, който не е обикновен зрител, макар че всеки зрител е необикновен. Но не съм от зрителите и хората, които нечленоразделно могат да изломотят някакво възхищение или недоволство от филми, книги, сериали и пр... и да не могат да обяснят в поне 5 изчерения какво точно харесват или не харесват, както и да направят някаква кратка поне характеристика на това, което гледат.

Обичам да пиша и разговарям надълго и нашироко за кино и филми, актьори, режисьори, сценарии, обичам да анализирам, да чета също такива, ако не винаги анализи, то поне по-пространно изразени мнение и отношение за даден филм, подробно да разяснявам филмови жанрове и многожанровост на някой филм, художествени и други киноефекти, актьорска игра, развитие на киноизкуството и прочее. Трябва ли да смятам всеки, който не е в състояние да коментира филми, както аз мога, искам и го правя, че са с промити мозъци от евтинджос филми, според мен, които те гледат?! Да не говорим за правото на индувидуални вкусови предпочитания...

В този клуб имаме необявена традиция от време-навреме да коментираме български филми, ТВ-сериали, актьори и пр. Това е български форум все пак. Какво толкова странно има в това?! И откъде -накъде смяташ, че българските сериали, въпреки критиките, които тук отнасят, са толкоз зле, че да не стават за гледане!? Определено смятам, че има много добри попадения, както миналогодишния "Порталът", а "Вина" сега със сигурност става за гледане. И със сигурност са доста по-атрактивни от много немски филми и сериали и въобще, ако ще говорм за национално кино, немското далеч не е някакъв пример в киноизкуството. Въобще, единственото национално кино, което имам претенции да познавам в дълбочина е родното. Няма как това да "изтърква и изхабява мозъка ми" в сравнение с консумирането на всякакви визуални измишльотини без капка мисъл какво - какво е, защо е такова, независимо дали ми го пробутват от големия екран, от Холивуд, или по някоя от набедените филмови програми.

Често лично аз пускам теми и за европейско кино, което ми е любимо. Отбелязваме фестивални наградени филми, обичам френското кино и често коментирам някои филми. И световно кино коментираме, панорамно или касово, като "Дюн" или "Аватар 2" от оняденшната тема на поручика. Да, много хора не обичат българското кино като тебе, което ми звучи на мен лично доста предвзето и претенциозно от хора, които не умеят да анализират филми или да скалъпят поне 3 изречения на кръст за някой филм, но има и достатъчно хора, които също като мен откликват на доброто българско кино или на новите български филми и сериали. Темата е за тях. И другите могат да си драскат, но ако не го правят както тярбва и не могат да го обяснят, ще трябва да понесат да ги сритат по задниците.

Редактирано от MilaO6 на 22.01.23 14:59.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: 4ereshka2]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.23 15:21



О, да! Има си солидна читателска аудитория, която наистина разбира от художествена литература и чете стойностна такава. Също, хубавото в новата българска литература е, че се появиха много нови имена. Не всички, разбира се стават, но нека да има много пишещи, защото шансът сред тях да има стойнсостни писатели също нараства. Освен това, появява се нова стилистика, нова изразност и нови начини за писане и постепенно, макар и в началото много хора да не приемат и да не разбират тия нови стилове и начини за писане, с течение на времето се самообразоват и научават да разбират и приемат по-новите литературни подходи.

Например, Г. Господинов, отнесе доста критики от много хора. Неговият фрагментарен и хроно-стил беше дълго време неразбран и неприет, но той така убедително шества по света и навсякъде е добре приеман и харесван от по-голямата част читателска аудитория, както и от литературната критика, че постепенно много почнаха да вникват по-дълбоко в стила му, да го разбират и харесват...

А "Столична библиотека" явно си взе бележка от скандала с Венета Райнова преди 2 години. Като гледам резултатите за тая и миналата година, няма такива недоразумения като Венета, а Захари и Г. Георгиев държат първенството за втора-трета година...



Тема Re: Довечеранови [re: saksun]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.23 15:34



ще се "мъчим" с "Буквите". То довечера трябва да стане ясно има ли смисъл да продължават "мъките"





Тема Re: Добре, денови [re: alisalisa]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.01.23 18:22



Добре, вероятни не съм права да обиждам постоянно Нут, оня другия обаче сипе по мой адрес обиди на сядане и на ставане.

Що не видях един път да му напишеш нещо в моя защита?

И внимавай - картата “бих те, за да се опомниш, понеже беше пресен емигрант и в стрес” вече я игра!!



Тема Re:нови [re: 4ereshka2]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.01.23 18:26



Има да, много харесвам филмите на Тодор Колев. Уникален талант беше. И тука понякога си пускам “Опасен чар” от ютуб. От българските съм гледала малко, точно защото повечето ни “модерни” актьори преиграват неистово. Или пък рецитират … Откраднат Живот гледах, основно заради оня дългия, Калин. Ама и там имаше много рецитатори.

От съвременните актьори харесвам Юлиян Вергов. Гледах го в “Мисия Лондон” .. страхотен филм. И играе добре човека. За други не се сещам...



Тема Re: Добре, денови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.01.23 18:28



Да бе, ма телевизиите в 80 % излъчват плява … поне по моето мнение.

Нямам Дискавъри, за съжаление.. жалко, ако е така.. допреди години имаше много интересни поредици.



Тема Re:нови [re: MilaO6]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.01.23 18:32



Е аз живях в България 41 години, имам някаква престава от българските сериали и рециталите в тях..

Що касае темите ти за европейското кино - не мога да се включа. Аз съм фен на книги и филми, които се развиват на високи обороти и нямам нерви за европейско кино.. може би още не съм одъртяла достатъчно, което не е намек към теб а просто факт. С възрастта например заслушах много повече джаз, отколкото в млади години.

Що касае коментар към темата на Поручика - нямам. Не съм гледала филма все още.

Относно “Теория на големия взрив” - сериала има 12 Грами. Ням друг такъв сериал и една плеяда учени, вкл. покойния Стивън Хокинг, са били консултанти по продукцията. Едва ли бих се изказала за него с лека ръка като теб. Сори. Сериалът е уникално добър и абсолютно всяка сцена е пълна със смисъл.

П.п. Първият Дюн съм си го пускала 5 пъти .. не мога да го изтърпя повече от 10 минути.. сигурно нататък става интересно, още повече, че съм голям фен на фантастиката и съм чела какво ли не.. просто не ме грабна. И нямам желание да гледам втората част. Въпрос на вкус. Както и например - обожавам Пътеводителя, но си излезнах от филма 20 минути преди края.. ако не и повече..

Просто нямам това време за нет, и особено да обсъждам неща, които не са ми интересни, което имаш ти.

Приятна вечер.



Тема Re: Препоръки!нови [re: parvaty]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано22.01.23 18:38



Ако можеш, не знам дали ги има налични безплатно вече (Имаше ги, поне това на БНТ, де - ама нещата се менят заради тъпия копирайт!) - плс гледай на БНТ "Под прикритие" сериала, и "Връзки" на bTV.

За разлика от сегашните бози (особено тези на Нова ТВ!) тези 2-та сериала не са "20 в 1" жанрово - демек едновременно комедия, драма, криминале, любовни, докторски/болнични, адвокатски, хорър и какво ли още не в едно, а си знаят "гьола" демек жанра - "Под Прикритие" е криминален сериал, подобен на някогашния италиански "Октопод", а пък "Връзки" е любовна/романтична комедия.
(демек в 2 жанра едва, а не в 20).



И в 2та сериала впрочем Михаил Билалов има една от главните роли, и се справя доста добре.
В "Под Прикритие" една от главните роли играе и Захари Бахаров.
(оня с голата глава, бившия рекламоизпълнител на Божков/лотарията )


Редактирано от Naki на 22.01.23 18:48.



Тема Re: Добре, денови [re: parvaty]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано22.01.23 19:17



Що не видях един път да му напишеш нещо в моя защита?

щото не вдява, затова. не само в твоя, ами в ничия, дори и в своя защита.
а ти що викаш дявола без причина? добре знаеш, че мярне ли да го споменеш, ще ти се лепне пак. ама те ръчка отвътре непременно да напишеш подигравка към този и онази, после като ти налетят да си го връщат, писваш "олеле, майко, бият ме".
в случая дори подигравката беше построена върху напълно погрешно твърдение, което я прави абсурдна - тоест, излага теб, не субектите, които си решила да изложиш.

И внимавай - картата “бих те, за да се опомниш, понеже беше пресен емигрант и в стрес” вече я игра!!

Като видях как си се вихрила снощи по темите в чудене с кого да се заядеш, определено "емигрант в стрес" не е оправдание за теб, нито причина за реакцията ми. Специално на постинга, който съм изкоментирала. В другите ти панаири не се меся, но този твой едничък постинг засягащ темата на Мила беше обръщение към всички, заинтересували се от коментираните български сериали.
Ако си очаквала, че на въпрос "абе, що не гледате чужди филми и канали, ами си губите времето с някакво смотано българско кино", ще получиш само аплодисменти, съгласие и благодарности, значи наистина вагоните с книги не вършат работа. И, ако реакциите не ти харесват, значи имаш илюзорни очаквания от мен, които пък аз не съм длъжна да ти покривам на всяка цена.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re: Довечеранови [re: MilaO6]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано22.01.23 22:16



Я! Ролята на Деян Донков приключи, не очаквах да е още във втората серия.
Явно сега ще продължи интригата със съперничеството между Петър и Баян, още повече, че Петър като се качи на престола ще се ожени за Мария...

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re:нови [re: parvaty]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.23 22:29



Ами не, не влизам и не се включвам с постове повече от теб. И аз не разполагам с повече време от теб. Включвам се по-активно само в теми, към които имам слабост като киното, например.

Може и да имаш някаква - както казваш - представа за българското кино, но тя очевидно е бледа, спорадична и недостатъчно задълбочена. И затова няма как да си компетентна по темата за българското кино. Това не означава, че не можеш да си имаш и поддържаш негативното отношение, но то е недостатъчно добре аргументирано.

Европейското кино, както го каричаме е специфично кино и вярно, че не е за всеки, а за ценители. И преди, и сега то си остава най-добър критерий за вкино с висока художествена стойност - не касовост, не зрелищност и пищност, а точно високо художествено качество на идеи, замисъл, сюжети, сценарии, задълбоченост, изследване на човешката душевност, отношения, многообразие и прочее. Няма нищо общо с бомбастичните холивудски филми, които от години търпят критики точно по отношение на художественото си качество, идейност, задълбоченост и зрялост. Европейското кино няма ощо и с възрастта. Има си младежка публика, има си дори младежки фестивали за европейско кино.

На мен "Взрива" не ми хареса. Гледах няколко произволни серии, но не ме грабна, ако ще и Буда да му е бил консутат. Стивън Хокинг предпочитам да го чета, вместо да го гледам като консултант на филми. Любими книги на мен и на децата едно време бяха "Черни дупки и бебета Вселени и други есета", както и по-късните "Кратка..." и "По-кратка история на времето"...

Не те знам за кой "Дюн" говориш, но последният на 3Д и IMAX си заслужаваше зрелието, пък и имаше смисъл, беше съдържателно и худоествено издържан".

Що се отнася до джаза, той е като европейското кино. Просто е една стойностна музика. И също не завси от възрастта. Освен, ако не приемем, че с възрастта човек става по- взискателен и започва повече да разбира от стойностно изкуство и като музика, и като кино, и като литература.

Пез декември бях на нощен джаз-концерт в джаз-бар "Булевардът" в Централен Лондон. Централната част на Лондон е може би Меката на джаза в Европа. Този джаз-концерт, на който аз бях, може да накара да го хареса дори човек, който не харесва джаз или му е безразличен, възрастта не е критерий.

:-))





Тема Re: Довечеранови [re: saksun]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.23 22:37



Още не съм го гледала... сега с опцията за обратно гледане или утре-вдруги ден...

Защо, Донков-Симеон да не умря? Еее, не знам да се разочаровам ли или да си отдъхна





Тема Re: Довечеранови [re: MilaO6]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано22.01.23 22:46



Не съобразих, че може да не си го гледала още.:)
Но да, Симеон предаде Богу дух.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема преразказнови [re: MilaO6]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано31.01.23 12:21



В отговор на:

Първите серии тръгнаха



С извинение, че вдигам темата от втора страница... малко майтап не вреди:


"Войната на буквите", преразказ на първите две серии без елементи на разсъждение (от някой си Чавдар Панов, пловдивчанин):

Възрастен мъж с дълга коса, управляващ във филма 10 души, прави секс с жена си, после я души, после убива един подчинен, след това пак прави секс с жена си, накрая от толкова секс умира пред нея, бълнувайки, но заради децата, които гледат ни карат да мислим, че е поразен от черна магия от дядото на принцесата, която синът му залюбва, но не може да прави секс с нея, защото тъкмо по това време брат му е изпратен с войска да нападне града, където той учи в английската гимназия и се друса с нещо, доставено от сирийци наркотрафиканти и се къпе гол в една река, а директорът на училището му пише забележка в Школо за отсъствия от занимания и баща му (възрастният мъж) я прочита и предпочита синът му да умре в мъки в плен на дядото на принцесата, която пък пише български букви по стената и пясъка, а има и една друга жена, която се прави на мъж и се записва във войската, но се опитва да избяга, а пикаещ мъж й казва, че ще загуби главата си, ако го направи, но пък командирът й се урежда частта му да се върне преди битката и тя носи на майка си малко хляб, ябълки, лук, които е заделила от воинската си служба, пък Захари Бахаров гледа умно и всички актьори крещят, някои наум, а някои доста силно викат, има и една гарга и един папагал и Захари пак гледа умно, а ние всички гледаме тъпо."



Тема Re: преразказнови [re: Crrafterr]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано31.01.23 14:43





Особено последното "а ние всички гледаме тъпо"

Абе, като за български тв-сериал става за приспиване веднъж седмично. Виж, да се хабя за анализ, че дори и за ревю, няма да стане

"Вина" го гледам...



Тема Re: преразказнови [re: MilaO6]  
Автор Vassilia ()
Публикувано31.01.23 15:53



Страхотно резюме с елементи на екшън

Гледам го в тюбето, еп. 3 тази сутрин. Най- вече щото имам виждане с една дружка, луда фена на авторката Филипова и е чела всичко що има публикувано. Права ми сравнителен анализ между написано, изиграно и изстрадано изгледано. Гледам го, та да не мълча умно и да кимам уж разбирам от средновековна история и съвременна белетристика.
В общи линии се забавлявам. Гледам да не забелязвам статичните театрални пози исъответните речитативи.
Много добре подвързани книги имаше на екрана - когато ги заливаха с нещо и ги горяха в еп. 1, и после, когато магнаурците ги разглеждаха и даже четяяха. А в еп. 3 беше употребена една дума, за която съм чела няк де, че е стопроцентово прабългарска - мижитурка. А пък другата изказана беше май думата на 2021 година - изчегъртване, тя пък е заемка от турски.



Тема Re: преразказнови [re: Vassilia]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано31.01.23 20:23



Ох, сакън да не почвам авторката:-)) Естествено, не искам нищо да кажа за приятелката ти, особен пък да я обидя:-)) Особено пък като чета ревюта и тежка литературна критика, ама то е достатъчно и само в уикито да се надникне, както и в някои биографични бележки за бестселърката. Само като види човек рекламите - видна, неповторима, превеждана надлъж и нашир по света и пр. , сравнявана едва ли не с Джоан Роулинг или Исабел Алиенде и почва леко така да му нагарча на човек и да се съмнява във високото й майсторство и качество на книгите й...

Инак за маркетинга и рекламата дума да няма. Тя самата ненапразно е маркетингов спец плюс куп други, несъвместими едно с друго неща, пенкилер е дамата. Но в уикито едно изречение ми е достатчно:

"Някои критици определят Людмила Филипова като представител на „чалга литературата“[10][11], докато други контрират [12], че тази комерсиално ориентирана литература има своята аудитория."

Е, склонна съм да вярвам на първите...

На времето, преди 10-15 години като и гърмя името се опитах да я чета, попрелистих едно-две от тогавашните и касови залавия, но я захвърлих да не кажа отвратена, но разочарована...

Понеже минаха доста години, си рекох може тая история с Баян и буквите да си заслужава най-после, понеже се е обърнала към историческия роман, може пък да се е развила... Но, както казах, сега като четох едно ревю, че то ще се окаже май един от редките случаи, в които филмът го бива повече от самата книга, по която е правен... отделно, че и филмът далеч не е претендент за ТВ-сериален Оскар:-)))

Ето, ако искаш и решиш да хвърлиш око:





Редактирано от MilaO6 на 31.01.23 21:05.



Тема Re: преразказнови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.01.23 20:37



Ако ще говорим за критика, Глишев доста се е постарал:



"....
Опитвам се да гледам трети епизод на Войната на буквите/War of Letters TV series. Сериалът е малоумен и става все по-лош. Не говоря за снимане и звук, нека това други да го коментират. Аз, таковата, само по сюжетчето. Гледал съм и вносни, и български продукции, и добри, и некадърни. Тази е безумно, ненормално, феноменално бездарна. Всичко е сбъркано. Всичко.
(И не ми мрънкайте, че съм бил пишел спойлъри. Тия събития са се разиграли преди хиляда и сто години, има ги на що-годе модерен български у Златарски от около сто. Ако чак сега научавате, че свети цар Петър е синът на Симеон Велики, то имам за вас лошата новина, че вероятно сте пропуснали много в училище.)
Умира, значи, цар Симеон. Първи, да не си помислите нещо. Вдовицата му събира двама от тримата му (по-късно - четирима) синове, патриарха, брат си и още няколко боили в тронната зала. Патриархът си няма име, завалията. Няма места, където да седнат. Всички са прави пред трона, с лице към тоя трон. Царицата пък, с гръб към трона, се разпорежда. Все едно тя е на практика вече в някакви пълномощия. Това е пълен абсурд. В Първото българско царство? В династията на Омуртаг, а може би и на Крум да се разпорежда жена? Първо брат ѝ и синовете ѝ няма да я допуснат да участва в съвет с вътрешните, пък и с никакви боили, ако ще някой от тях да ѝ е баща. Най-много да я държат за главна оплаквачка при погребението. За тези българи примерно Продължителят на Теофан отбелязва, че им действа дори само страхът от позора в случай, че ги надмогне жена. Това не е модерна парламентарна монархия. Това е дива епоха, десети век.
Слугинята изнася дрехите на Симеон да ги раздава на улицата на бедните... дрехите на царя ли, бе? Скъпите материи? Представяте ли си как просяк година по-късно седи и моли за медно фолисче, облечен в лекьосана царска багреница, коприни, финтифлюшки? Не, честно?
Разстоянията от Константинопол до Преслав нищо не са. Един и същи герой още с тръгването си от единия град веднага се озовава в другия, все едно се телепортира. Но събитията текат едновременно и един персонаж спокойно действа в реално време и на двете места, явно в рамките на едно денонощие, все едно лети с на Денерис драконите. Споменава се, че някаква българска войска се намира пред Константинопол още от предишния епизод... но половин епизод никой не я командува. Както във вица: "А бе, а кой пази магазина?" Синовете и боилите на мъртвия цар са си в Преслав. Кой, по дяволите, командува българската войска? А, да, вярно, разстоянията не съществуват, ще я командуват, като им свърши фирменият митинг (на старобългарски: мѣтѧsь, от готски: *meatugga, събрание, съвет, работна среща).
Царят - мъртъв, войската - седи и се разлага битово пред стените на Мадр... Константинопол, царицата назначава нов цар и кавхан (кавханът - туй било регент, ръйш), а най-големият проблем на Баян Магесника е, че на умрелия му баща му липсвала розетката от Плиска. Брато, зеха ти трона, туриха мухльо вместо тебе, гаджето ти остана в Цариград, дето уж го обсаждате, а ти верно за тъпата розетка си се загрижил! В следващия момент се оказва, че Баян освен непрактичен е и действително антисредновековен човек със суицидни наклонности, защото първо защитава брат си, дето е заел престола, а после си признава, че всъщност отива да вдига бунт заедно с снякакъв друг опозиционер, който изобщо не се споменава в първите два епизода. Ама не му се обяснявай, убий го или бягай оттам! Или пък стой верен на брат си и не си ритай здравната книжка. Но логиката в поведението на героите явно не е изискване пред авторката и сценаристите.
Пак снимат в софийската "Света София". Да, знам, сградата е красива и на режисьора му се струва средновековна, защото е тъп (пич, антична е, по-стара е от Симеон с поне триста години и е строена от ромеи), пак личи електрическото осветление и модерните икони, на една от които сe вижда носия от XIX в. Първо е простотия да заснемеш филмово опело в действащ храм, второ - а бе, тия неща не са изглеждали така. Саундтракът ни пуска някакъв инструментал, а в субтитрите излиза: "мистична църковна музика". Ей, хора, всички сме чували мистична църковна музика, барем един гръцки или черковнославянски мъжки монашески хор можехте да изнамерите. "Исихия" можехте да накарате да ви попеят на старобългарски. Дето се вика - ами че той хорът на самата "Света София" почти това пее... Ама ако в сериала бяха избрали действително православно заупокойно "Святий Боже", от многото си историческа култура щяха да подберят някой руски бароков вариант от XVIII в. с женска партия.
И за да е пълен кичът, царицата казва на брат си, цитирам: "Ей, ненормалник". Вярно, диалогът е идиотски, но се опитвам да си го представя на старобългарски:
- Ей, не нормальнъ же еси, Соурьсоувоуле!
По-късно във филма ще разберем, че всъщност тази реплика трябва да е на староарменски. Защо Георги Сурсувул се оказва Кеворк Сурпсурвулян - това и най-мъдрите източни звездобройци не могат ви каза. Аз примено съм от скромните и старомодни хорица, които предполагат, че "Сурсувул" е неточна транскрипция на "ичиргу боил", тоест че ичиргу боилът Георги е наследил поста от предишния ичиргу боил, Мостич. Но историческите хипотези нямат значение, понеже си говорим за един тюрлюгювеч. Пардон, ичиргу гювеч. Ох, как ми липсва Божидар Димитров понякога!
Но и във византийския двор ситуацията не е по-лека. Обсадените ромеи организират турнир по дама, един келеш свойски вика на императора "Здрасти, тате" и после почват великия литературен спор кой е писал "Енеида". А императорът най-много се тревожи от факта, че по време на обсадата лекомислени ромейки прескачат в българския стан, където войската пие и се, цитирам, "съвкуплява". Дано да е с ромейките... Чакам да видя има ли я сцената с минералната вода в пластмасово шише от трейлъра. Засега обаче императорът само кротко си пикае в басейна. Баси купона!
И играят все по-зле. Съгласен съм, че г-жа Духовникова е много красива, а по царици всеки си пада, но толкова много бинджезъритско сексуално напрежение между нейната героиня, брат ѝ и двамата ѝ синове вече си отива към приключенията на сър Джейми Ланистър и сестра му Сърси-дето-си-го-търси.
На диалЯкта на част от актьоритИ и на титанично неадекватната реплика, с която новият цар изразява плаха надежда, че няма да разочарова боилите си, не желая да се спирам. Искам да ги изтрия от съзнанието си завинаги. Средновековен цар, който казва, че се надява да не разочарова собствените си васали, ми звучи като меринджейче, което скимти за куолитито на деливърито. Само кучетата и конете играят прилично в тоя сериал.
Други дреболии ще подмина, но в един момент едни селяни се канят да ядат огризки, изхвърлени от двореца. Щастливата селянка казва на децата си:
- Има и кумис!
Камерата показва "кумиса": хляб и ябълки. Общо взето, в тоя сериал дотук богатите ядат грозде, а войската и бедните - хляб и ябълки. Тоя хляб и тия ябълки явно са целият им хранително-вкусов реквизит. Пастърмата е останала у Максим Генчев. "Кумисът", сиреч няколко натрошени питки лембас и една червена превъзходна, е сервиран върху "дрехите" на бившия цар, сиреч върху знаменцето с ипсилончето и двете хастички от предишния епизод. Царицата, като е разчиствала гардероба на мъжа си, му е изхвърлила и знамето. Е, браво бе, госпожа...
Специално искам да отправя забележка към Баян Магесника (момчето, дето прилича на Д'Артанян), че това да си забиваш меча в земята е много лоша практика и не се насърчава като отношение към инвентара от страна на възстановкаджии, ларпъри и други чиготи. Ако в "Багатур" правят така, това все още не е оправдание.
Мда, пластмасовото шише с минерална вода го нямаше (жалко, махнали са го, а на трейлъра стоеше много готино), но стигнах до сцената с появата на папските легати. Че са облечени като читалищно-театрална плюшена пародия на католически прелати от осемнайсети век - как да е. Но... да, това, че искат да "изчегъртат царството от всякакви ереси", ме докара до блажено състояние отвъд ступора. Неистова глупост. От гледна точка на българския език чегърташ ересите от царството, а не царството от ересите. Това, дето го чегърташ, трябва после да го няма. Но както се произнесоха римските гости, излезе, че те искат да изхвърлят царството и да запазят ересите. Това е ясно за всекиго, освен за Людмила Филипова и сценаристите на тъпия сериал. Но от друга страна, подборът на думата е толкова безпомощен и толкова изнасилено актуалничък (нали преди няколко месеца у нас трябваше да се чегъртат хората на Борисов), че жал ми става. Това ли ви е нивото бе, БНТ? Що не се самоизчегъртате, некадърници такива?
За това как старшият римски легат заявява, че триезичието е било догма, нарушена специално заради българите, трябва да има отделна глава в Наказателния кодекс - предназначена за профаните, които не просто не вдяват, а не искат да вденат ситуацията, която филмират. Триезичното учение не е догма. Ерес е. И не е римска. А франкска. В частност - баварска. И триезичието е проблем не на България, а на Моравия. Така че цялата филмова постановка с някакви "забранени" букви, вмъкнали се в едва-едва разрешената глаголица и водещи до война между българи и ромеи, е просто една... нелепост. Фенфикшън, бегло вдъхновен от събития през десети век.
Металната четиризъба вилица от сервиза на всяко модерно семейство отново се появява в ръката на византийския василевс (тоя път не ядеше грозде). Следващия път направо препоръчвам да яде пица на парче.
За да кажа и нещо хубаво - има сцена, в която виковете на българските войници, обсаждащи Константинопол, се чуват едновременно в две точки на Града: тъмнична килия със затворник и покоите на императора. Това всъщност е възможно. Не знам дали някой от екипа на сериала си е написал домашното, но да, вярно е, че и затворът Анемас, и Влахернският дворец се намират не много далеч от Теодосиевите стени (Анемас е част от стените) и то в един и същи район на иначе огромния Град. Ако Роман Лакапин и затворникът му се намират едновременно в квартала Влахерна, то и двамата могат да чуят виковете отвъд стените. Този малък детайл се е получил добре. Само той.
Искам да рискувам и да прочета книгата, по която правят тоя сериал. За да видя кое е по-лошо - началният материал или адаптацията. Сериалът е толкова, как да го кажа, толкова ирационално, свръхестествено нескопосан, че романът трябва да е истинско бедствие. Признавам, че от тия три епизода ми е трудно да изведа общата сюжетна линия и да я преразкажа в едно изречение. Каква е червената нишка? Каква е логическата посока? Съдейки по заглавието и по тук-там подметнати реплики, българите са се покръстили, развили са си някаква писменост самички и в нея са включили по-стари, "забранени" букви, които представляват някаква голяма и страшна тайна, заради която византийците им палят библиотеката и се почва грозна война. Война без нито едно сражение, която май ще свърши с династичен брак. Но ако не съм прав? Ако търся логика в купчина лош материал, който е само хаос?
Бедата е, че това е най-голямата продукция, предлагана ни от известна писателка и от Националната телевизия. И чета коментари как това било то, българското. Силно се надявам да не е това, защото никак не е хубаво. Качеството на самия сюжет и визуалната култура са точно толкова лоши, колкото в извращението "Пръстените на силата". ...."



Тема Re: преразказнови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано31.01.23 21:04





Кажи-речи всички сякаш са си плюли в устите да говорят едно и също за тоз сериал...

Абе гледайте там, мълчете и се правете, че тва не се отнася за нас - българите отпреди 1000 години



Тема Re: преразказнови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано31.01.23 21:04



Аз съм фен на византийския император. Ругае като шопски селянин, крещи по придворните кат чобанин и пикае в басейна си. Само един стрък чесън му липсва да зарупа, докато седи на трона, но не губя вяра в сценаристите - ще гледам сериала до дупка, все някога ще се появи и чесънът.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re: преразказнови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано31.01.23 21:05



Не съм фен на людмила филипова. Никак.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: преразказнови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.01.23 21:21



Аз не знам дали ще си причиня таковоизтезние да го гледам повече.


А по времето на Симеон дет се вика още не е имало българи, различията между етносите все още са били доста видими.
Като гледам как се развива сериала оставам с усещането, че ще окарикатурят царя ни светец Петър Български. Този сериал може да нанесе страшни щети за възприятията на народонаселението за реални исторически личности с огромни заслуги за изграждането на народността ни.

Редактирано от Metropolis на 31.01.23 21:24.



Тема Re: преразказнови [re: MilaO6]  
Автор Vassilia ()
Публикувано01.02.23 10:18



Благодаря за линковете
Познавам Инна Пелева. Малко са тези, които имат отношение към Библиотека, литературна история и съпоставяне, съвременна литература и актуално позоваване.
Освен това, оказа се, че съм чела една книга на ЛФ, сетих се докато четях текста на Инна. "Печатна грешка" беше книгата - почтинищо не си спомням, с изключение на общото впечатление от компилация на научна фантазия и не много сполучлива съвременна история.
Моята дружка, която ходи и на представянията на книгите на ЛФ и има даже книги с автограф, като че и от един италиански граф, наследник на няколко папи, който бил приятел на авторката и герой в неин опус, почти я смята за родния Дан Браун.
Никак не ми се иска нашата, и не само, история да се научава от произведенията на Лф и на Розмари



Тема Re: преразказнови [re: Vassilia]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано01.02.23 10:55



почти я смята за родния Дан Браун.
____________________________
Мила мрази Дан Браун, даже има есе по темата.





Тема Re: преразказнови [re: Vassilia]  
Автор tova sam az Ljo Kler (Злата стрина)
Публикувано04.02.23 17:52



Ето как е отразена премиерата на романа през погледа на Любомир Милчев - Денди. Не си поплюваше :)


"Премиера на „Войната на буквите“ на прима балерината на тракийската загадка, Дан Брауна и Умберто Ековец на съвременната българска литература, примадоната Людмила Филипова"



(Единствено в този формат намерих текста на Денди)

...я чувствую себя одной из тех скульптур, которые сварганил Генри Мур...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.