Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:45 28.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.01.23 00:05



Сериалите за сега изглеждат интригуващи. Да видим как ще се развият. То така и така нямаме много достоверни данни за този период. Затова си караме на наложени в годините клишета. Да видим тази историческа приказка какво тълкование ще ни предложи.





Тема Re: Хайде бе,нови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано18.01.23 08:04





Кажи как се отнася църквата към Боян Мага(Баян врач), ако знаеш? И защо той е известен и в Русия? Дори по едно време е бил по-известен там, отколкото у нас...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Vassilia ()
Публикувано18.01.23 10:25



По бтв гледах около 15 минути, щото ужасно лошо беше озвучаването. Снощи го изгледах онлайн,бяха отстранили музиката и странични някакви шумве.
Сериалът обещава да е интересен, все пак Боян Мага е мистична фигура от нашата история, според някои легенди владеел преобразуването във вълк и орел, пък според други можел да се превръща в каквото си иска животно или птица.
При едно разчистване на тавана в старата къща баща ми откри стар куфар пълен с още по- стари книги - едната беше именно за Боян Магьосника, малка и поокъсана,някъде 30- 40 страници. Аха, казах си,приказка, щото сигурно съм била на десетина години.уви, нищо не разбрах, само името съм запомнила от нея. Преди няколко години за моя изненада, голямата щерка си купила същата книга преиздадена, автор Васил Пундев, първото издание е вече на 100 години. Есето, или студията, както го наричат критиците, се смята за най- доброто изследване за Боян/Вениамин.
Всъщност първата серия от филма предполага развитие на фабулата по книгата на ЛФ, но някои интересни съвременни решения не може да не направят впечатление - играта на шах, примерно, дори и да се позовават на намерените край Преслав и Плиска фигурки, едва ли е била позната в този й вид. В Костантинопол са играли шах на кръгла дъска, наричал се е затрикион, дано не греша. Троянската керамика по масите също е изненада, при наличието на преславска рисувана керамика по това време.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано18.01.23 10:51



Понеже видях в дирника да рекламират книгата на Еми Мариянска "НЕвярно с оригинала", да те попитам какво ти е мнението за авторката.
Книгата била за прехода, имаше откъс. Прочетох това, което беше постнато,
на мен такъв елементарен и просташки стил не ми се нрави.

Не съм литератор, но като читател това ми е мнението.
Вярно че героите на прехода бяха простовати, но този сюжет не се ли изчерпа.
Клозетната литература на Христо Калчев се продаваше като топъл хляб, но се надявах вкуса на читателя да се е подобрил.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Crrafterr]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано18.01.23 11:31



А защо всъщност са дали на сърбин да режисира филм за Симеон Велики? И мен ме възмути това. То бива, бива връзки ...



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Vassilia]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано18.01.23 11:49



Всъщност първата серия от филма предполага развитие на фабулата по книгата на ЛФ, но някои интересни съвременни решения не може да не направят впечатление - играта на шах, примерно, дори и да се позовават на намерените край Преслав и Плиска фигурки, едва ли е била позната в този й вид. В Костантинопол са играли шах на кръгла дъска, наричал се е затрикион, дано не греша.

Понеже се интересувам от шахмат и играя понякога, макар и недобре, съм чела, че по времето на Симеон | вече се е практикувала тази игра, разбира се, не с всички днешни правила, а фигурите са изглеждали различно, защото са били поставяни в отвори на дъската.
В интерес на истината не можах точно да видя фигурите и местенето им във филма.

Направи ми впечатление, че царицата като изпращаше Баян да учи, му каза да внимава/да не прекалява със заровете, защото и зарове доста са мятали по онова време.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Хайде бе,нови [re: Luchezara]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано18.01.23 12:03



А защо всъщност са дали на сърбин да режисира филм за Симеон Велики? И мен ме възмути това. То бива, бива връзки ...
Може би това е гаранцията, да не се прекали с патриотизма и сюжетът да бъде по-близко до нам познатата история.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Хайде бе,нови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.01.23 12:09



Е какво отношение да има БПЦ към легенди от над 1000 години?
Инак интерпретации

.



Тема Re:нови [re: ad miral]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано18.01.23 12:16



Пълни глупости (извинявай, но няма по-адекватна реакция на такова мнение).

На този човек не му е в кръвта, не му трепти сърцето по нашия начин. Все пак става въпрос за Златния век на България. Това са свещени неща - нашата култура, писмеността ни, управлението и аристокрацията ни, вярата ни, душата ни. Тук нямат работа чужденци във водеща роля.



Тема Re: Хайде бе,нови [re: Luchezara]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано18.01.23 13:13



Зоран е сръбско име, но този човек е маке. Само за протокола.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.