Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 01.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Носталгиянови  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано14.04.22 04:33



Айде бе, тарикати, дайте малко носталгия, стига с войната, Боко, ковида и абезянлъка.
Давам ви един видео линк. За сведение, този случай ми е бил много години гордост. Преди интернет, преди фейс, преди ютюб, преди да съм жител на западна държава. Става дума за следното. Когато всички живеещи в България, никога не излизали навън, без бащи международни шофьори, без чичата у министерството, слушахме западна музика само на ролки,събирахме черно бели снимки от стрелбищата на състави, никакво видео за обикновен българин, аз бях щастлив да видя този запис през 1975 година. Бях войник в секретно поделение на връх Перелик. Имахме две спални помещения с по един телевизор (с букса за електрожен). И вечер, като се приберат офицерите до Смолян и селото остане без кучета, ние напъваме телевизорите, да видим какво можем да хванем от Кавала. И, на един канал хващаме аудио, на друг видео, без аудио. И една вечер, след като ме знаят, че съм луд за Блакмор, ме извикаха и казаха, че Дийп Пърпъл са на екрана. Изкрещях директно да бъде донесен другия телевизор от другото спално. На единия картина, на другия звук. И никой да не диша. Който шавне, е умрял. Та ....така, уважиха ме момчетата. После отне години да видим повече видео, Дийп Пърпъл лайв и Блакмор лайв.



Кажете и вие ако се сещате за нещо.



Тема Re: Носталгиянови [re: Koftia]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.04.22 08:06



Не се оплаквай от липса на носталгия баш тук. Няколко клубари никога не ги е напускала, още плачат и се надяват пак да се върнат онези времена.



С телевизора и аз имах смешни ситуации. Вилата на леля в курорт Албена, по цяло лято висяхме там със семейството и братовчедите и имаше телевизор. По някое време, не помня, нашите ли сложиха по-яка антена, турците ли си усилиха предавателя, но започнахме да ловим турска телевизия - с акробатики, на вълни и пресекулки, помня, един доброволец дежуреше на антената да я намества насам-натам, останалите зяпаме и чакаме новините. Да, на турски, но уж си имахме преводачки - майка и леля като деца научили турски от съседите от турската махала. Не знам чий турски беше крив - техният ли, истанбулският ли, но едвам разбираха по някое изречение и половината от смисъла, та си останахме полупросветени какво казва врагът.

Обаче, даваха "Седморката на Блейк", озвучена на турски и се нареждахме да я гледаме.
Който не е гледал този сериал на турски, е пропуснал голямо забавление. Нали турцизмите в нашия език още са в оборот, но ни звучат архаично, да гледаме американска фантастика, в която екипажът си раздава команди като заптиетата от романите на Вазов и амуджите на село, беше комедийна атракция.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Носталгиянови [re: Koftia]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано14.04.22 08:43



Липсва ми навалицата по Витошка вечер.

Някога народа вечер бе навън - по кафенета, дискотеки, барчета, на кино и т.н.

Сега народа е под земята в метрото или вкъщи вечер пред телевизора. Зяпа си телефона и не общува на живо. Или просто измря, отиде на майната си в чужбина, нон - стоп на работа по 12ч. - 24ч. и т.н.

А може би и нацията просто се обезкърви:
"Кои сте Вие бе? - Ние сме Седемте джуджета! - А като сте Седемте джуджета, защо сте само пет? - Нема хора, бате!"

Вчера срещнах един ресторантьор, питам го има ли нещо ново при него., отвори ли заведенията отново? Отворих ги, казва, но няма хора. Хората свикнаха да си стоят вкъщи покрай пандемията. И наистина - вечер градът е празен, като след евакуация...



Нема хора, бате!

Редактирано от Noy BG на 14.04.22 08:45.



Тема Re: Носталгиянови [re: alisalisa]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано14.04.22 08:56



Като каза американска фантастика озвучена на турски, се сещам за една турска фантастика, комедия... оубаче, името не помня, а е на световно ниво - комедийния аспект, де, не фантастичния... някой, ако се сети за заглавието, да каже... Е, няма такъв смях



Редактирано от MilaO6 на 14.04.22 08:56.



Тема Re: Носталгиянови [re: MilaO6]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано14.04.22 09:00



Хм, да не си гледала "Реджеб Иведик"? Турбо-мега-гига яка комедия...





Тема Re: Носталгиянови [re: Noy BG]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано14.04.22 09:10



Еее, знам го тоя. И там голям смях, голямо нещо

, но той не е фантастика, а онова си беше умриотсмях пародия на фантастика, още ми прблясват сребристите им станиалови скафандри...



Тема Re: Носталгиянови [re: MilaO6]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано14.04.22 09:45



Аха -- G.O.R.A.!


И 2рия филм, продължението -- A.R.O.G...




Тема Re: Носталгиянови [re: Koftia]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.04.22 10:07



1980 - Мусачево, радиоразузнавач. Аз слушах 6-ти флот в Средиземно море, но колеги-войници (повечето - съученици от гимназията) работеха точно с Перелик


Здрав' желаем!
При нас другият култ освен Пърпъл бяха Пинк Флойд. Помня се по войнишките дълги гащи, кацнал върху голяма тонколона в спалното помещение Купоните си течаха, пиенето си вървеше, дежурните офицери бяха на нашия акъл. Хубави времена, младежки. Само недоспиването ни разказваше играта.



Тема Re: Носталгиянови [re: Koftia]  
Автор DarkSide ()
Публикувано14.04.22 10:10



хубаво, кат ще е носталгия, носталгия да е - октомври 84-та, аз остриган пресен новобранец, с още десетина като мене метем безкрайния плац с едни огромни метли, плацът засипан от жълти листа, есенна жега, ние със зимните униформи, все още нови, все още неудобни, все още напълно шашнати от тоталната смяна на парадигмата да те направят от горд гъзареещ по Витошка с новите си дънки тийнейджър, на остриган роб на разни полуграмотни старшини и стари кучета, които в цивила изобщо не би и погледнал, обаче на които си съвсем буквално роб, и трябва денонощно да им прислужваш, докато те с огромен кеф се гаврят и издевателстват над тебе

та мета си аз плаца и съм стигнал до огромната желязна порта на входа, от будката на КПП-то излиза един младши сержант, от суперстарите, дето си чакаха уволнението, младшият изглеждаше в новобранските ми очи на полубог - дрехите му точно по мярка, коланът му виси почти до коленете, голям перчем стърчи изпод кепето, което се крепи на темето му в нарушение на закона за гравитацията - но най-важното, в ръката на младши сержанта има миниатюрно радио (които бяха строго забранени в казармата и биваха моментално конфискувани) и от радиото се носи музика, която хем ми е ужасно позната, щото фендера на Ричи го познавам и насън, хем обаче не съм я чувал досега, което е странно, щото общо взето съм чувал всичко, което е можело да се чуе по онова време в татковината, без татко тираджия и достъп до западащия запад - суперстарият младши ме поглежда (суперстарите бяха толкова стари и препатили, че вече дори не чанчеха новобранците, както го правеха обикновените стари, които имаха още цяла година да служат) и явно открива разпознаване в изражението ми, щото идва до мене и ми доближава радиото до ухото и казва, новобранец, Пърпъл са се събрали наново и са издали албум - слушай новобранец какво става тука - целувката на циганката - и тогава за пръв път чух феноменалното соло на Ричи, което за моите уши, които цял месец не бяха чули нито нота, беше като мед за изтормозената ми новобранска душа ...

... имах няколко такива мига по време на службата, баш когато се чувствах най-зле и бях сигурен, че няма да мога да издържа, ставаше някаква такава дребна случка, която ми даваше сила да стисна зъби и да продължа ...





Тема Re: Носталгиянови [re: MilaO6]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.04.22 10:29



Ами сериалът вървеше поне с няколко епизода назад по турската телевизия, вече изгледан по българската. Не помня по нашата със субтитри ли беше или с кофти озвучаване, та отчетливо се чуваха репликите на английски. А онези турчоля бяха много напред с материала - отваря си капитан Блейк устата и ти говори на чист турски - съвършен синхрон. Ний вече знаем сюжета, култовите команди и реплики наизуст и само дебнем как ще ги изприкажат на турски. Пълна веселба.

Даже фаворитският ми филмов плакат - "Умирай трудно" на македонски, преведен като "Пукни со зор", абсолютно бледнее.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.