Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:25 18.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | (покажи всички)
Тема Re: Дай една лекциянови [re: 2biri]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано04.10.21 22:43



"Не ставай грозен." Истината често е грозна.

"Всеки яде ляб, замесен от непредприемчив." Да, голямата грешка на комунистическата идеология, че хляба не се прави от предприемача, а от работника. Е, като "победи" комунизмът и като остави правенето на хляба в ръцете на работниците и селяните, се видя до къде я докараме.

А! Оня ден си ровех в документите и намерих неизползвани купони от Лукановата зима...





Тема Re: Дай една лекциянови [re: LAMBl]  
Автор 2biri ()
Публикувано04.10.21 22:58



Можеш ли да си предприемач без работници? Можеш - дръжки. Някой го сее и жъне тва зърно, някой го меси и опакова тоя хляб. Други произвеждат машините и опаковките. Други произвеждат набухвателя и солта. Някои - тока и водата, бензина и хартията за сделките.

А Ламби произвеждал хляб... таратанци. Ти просто изкарваш пари от производството на хляб. Няма как всички да изкарват. Повечето произвеждат.



Тема Re: Дай една лекциянови [re: 2biri]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано04.10.21 23:02



Предприемачеството е опция, лукс, характер. Другите се грижат за гъза ти за заплата. Не! Предприемачеството е без алтернатива! То не е лукс, а необходимост. Комунистите се опитаха да направят производство без предприемачи, но се видя, че не става. Оказа се, че не работника се грижи за гъза на капиталиста, а обратно.

Така че от сега нататък не го казвай това - не е вярно!

Редактирано от LAMBl на 04.10.21 23:03.



Тема Re: Дай една лекциянови [re: LAMBl]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано04.10.21 23:13



Комунистите се опитаха да направят производство без предприемачи, но се видя, че не става. Оказа се, че не работника се грижи за гъза на капиталиста, а обратно. - това ще си го запиша. Виц на века!





Тема Re: Дай една лекциянови [re: 2biri]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано04.10.21 23:18



Можеш ли да си предприемач без работници? Може - роботи, компютри, собствен труд. Ти не си ли чувала термина самонаети?

Но това, разбира се е без значение, защото е тема на друг разговор.

"Няма как всички да изкарват. Повечето произвеждат." Нали знаеш, че това е голяма глупост? Пари винаги се правят с производство. Така че не разбрах, как ги разграничи? Ама явно сега ще трябва да си обясняваме, що е производствен процес?



Тема Re: Дай една лекциянови [re: LAMBl]  
Автор 2biri ()
Публикувано04.10.21 23:21



Ламби, много си назобал.

Та ти не можеш нищо от нещата, за които си плащаш. Плащаш на Мистър Иванов, но ги прави бай Иван. И Мистър Иванов не ги може.

Аз не разбирам защо отричаш, че простосмъртните правят нещата, а ти само ги продаваш, а не ги можеш? Това е факт. Тези, които ги правят и ти неглижираш - ти правят живота удобен. За да направиш пари е нужно да организираш такива тъпаци. За да направят продукт - ти не им трябваш, само го продаваш.

Ако хипотетично се наложи да живеем в пещери, си умрял първи. Аз поне мога да готвя, плета и да сметна някоя проста греда и да ти сметна напора на водата. Пък ти - нищо, само предприемаш?



Имай уважение, само инициатива е захарен памук за икономисти!



Тема Re: Дай една лекциянови [re: Noy BG]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано04.10.21 23:25



Да, в Северна Корея все още съществува. Ама като гледам, бежанската вълна натам не е голяма...?

Явно бежанците не разбират от хубаво...



Тема Re: 10 дни и първа реакция!?нови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.10.21 23:26



Аз не знам пречи ли или не пречи.
Принципно, всичко наложено отвън пречи.

Казвам само, че ти твърдиш, че той пречи, понеже защото управлението на паричната маса е средство за управление на икономиката.
Е, след като нямат контрол върху лостовете за управление, значи нищо не могат да направят.

Още повече, че тази инфлация този път не е генерирана тук, а отвън и се дължи основно на поскъпването на енергоносителите - електричество и природен газ. На село в рамките на три седмици цената на хляба скочи два пъти. В смисъл, че два пъти беше увеличена с по 10 стотинки и хлябът от левче стана лев и двайсет. Това е 20% инфлация.
Кръчмарят ми каза, че токът (той е на промишлен) му е скочил от 180 на 280 лева на месец. И естествено, той също ще вдигне цените.
Не виждам как едно правителство би могло да реагира на 20-50 процента инфлация за месец.
Следователно - те не могат да направят нищо.
Не и при условията, в които са поставени.
Какво решение да измислят?

Иначе, аз имам решение и бих направил нещо да речем, ама няма да ти хареса.





Тема Re: 10 дни и първа реакция!?нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано04.10.21 23:39



Ти си комунист. И аз съм комунистка. Човекът с такива не работи





Тема Re: 10 дни и първа реакция!?нови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано04.10.21 23:51



Ти прочете ли написаното в линка?




Страници по тази тема: << 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.