Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:20 22.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
Тема Re: Дай една лекциянови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.10.21 17:26



По същия начин!
ЦБ поддържа постоянен портфейл кредити към търговските банки, тя никога не е на нулева експозиция към тях. Във време на криза просто го увеличава, във време на оживление го свива.
Примерно нормалната експозиция й е 100 единици при криза я увеличава до 150, при оживление я намалява до 50. Така практически във времена на възход, парите в икономиката са наполовина по-малко от нормалното.
Така ЦБ контролира паричното обръщение.





Тема Re: Полиция и ДАНС в КЕВР!!!нови [re: LAMBl]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано01.10.21 17:57



Ламби, гледам че си изнесъл кратък курс по борба с инфлацията :)


А случаят изобщо не е ДАНС да се бори със спекулата.
Случаят е щом Гешев може да влезе въоръжен в президенството, що па Рашков да не влезе въоръжен в ДКЕВР?



Тема Re: Дай една лекциянови [re: LAMBl]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.10.21 19:09



Хм. ЦБ контролира паричното обръщение?
Нищо не контролира.
Ние сме колония на ЕС. Паричната маса се източва от ЕС - Лидл, Карфур, Билла и т.н. Когато паричната ни маса намалее ни дават заеми до безкрай.
Дори общините нямат собствени стотинки за семки и детски площадки - трябва им разрешение от ЕС за елементарни неща под формата на т.н евро-проекти...
Няма изход. Нямаме нищо наше, дори Софийска вода не е наша...
Единствено САЩ живее на кредит и не му пука, щото а някой си ги поиска, а са му пратили биячите от НАТО.
Контролирала ЦБ, дедовия...





Тема Ма ти си ги знаел, бе?нови [re: Noy BG]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.10.21 21:19



Ма ти си ги знаел, бе? Що не се включи по-рано, та да ни ги обясниш паричните маси и инфлациите, та да не се мъчим тука?





Тема Re: Полиция и ДАНС в КЕВР!!!нови [re: LeoS]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано01.10.21 21:27



Сложно... Гешевци, Рашковци, Радевци... и още по-сложно го правят, с глупостите, които правят... Напрау се ошашавих.



Редактирано от LAMBl на 01.10.21 21:44.



Тема Re: Дай една лекциянови [re: Crrafterr]  
Автор 2biri ()
Публикувано02.10.21 00:09



Да ти е жива и здрава майката!

Ти не знам дали си представяш, че някои от тук никога няма да можем да си настаним майката и на половината цена от тези пари. И когато си говорим, това е важно. Щото хората които могат да отделят 200/2000/20000 са много различни. И мисленето им е различно. Ако аз плащам 1450 за майка ми (не знам за баща ми дали ще имам отстъпка), трябва да легна и да умра. Аз никога няма да мога да си позволя подобен разход. Сигурно затова често не се разбираме, защото мерилото ни е много различно.

Когато с честен труд изкарваш 1500 или 2000 и с малко чстно ги увеличиш с 500-1000, а те убеждават че е нормално да изкарваш поне 5000, ако си умен и ако изкараваш по-малко си идиот и в подобна тема какво да кажеш? Никой простосмъртен не може да гледа майка си за 1450. Извинявай, просто сме от друга черга, планета, каста. Ако и баща ми ще гледам за 1450 - моля да ме арествуват от сега, никога няма да изкарам подобни пари. Аз и за единия не мога да ги дам.

Може би затова прсто не се разбираме понякога. Особено за икономиката, в която цъфтим и добруваме, а аз все не усещам.

Ти наясно ли си какво е 1450 лв заделени за майка за нормален човек с деца работещ на нормална работа? При двама родители с отстъпка може би е 2300?. В Бургас заплатата на началници няма 2000 чисто. Колко и какво да работя допълнително? Имам син в чужбина, да е жив и здрав - и той вече работи. И той ли да дава?

Аз съм потресена меко казано. Хората с възрастни родители имат и малки деца, за които е много по-важно да имат някой лев за разходи. И идваш ти с тия 1450 и ние изтръпваме. Щото тва е като че ли се полага. Обаче мен няма да сме сполети никога.

И в другата тема като си говорим, никога няма да се разберем. Сиренето ни е много различно. Аз не те проумявам, ти мен - също.



Тема Re: Дай една лекциянови [re: LAMBl]  
Автор 2biri ()
Публикувано02.10.21 00:28



Понеже икономиката по учебници нищо не променя в усещането на хората за мизерия, а ти много твърдиш, че просперираме, ти би ли се наел да направиш икономическо изследване на 2-ма човека с 2 деца със средна професия и защо аджеба никой не усеща просперитета, който ти проповядавш?

Може би да научиш някой от семейството как вместо да работи 10 часа, да работи 11? Или другият, гъвкавият извъднъж да открие пазарните механизми и да почне да вади пари с 50 хил. кредит за гарсонирата им?

Икономистите сте като анимационен герой. Никой не разбира как всички мрънкат, а вие смятате че бай Иван може да си вдигне прихода и да доведе още 50лв. На бай Иван толкова много не му стигат, че тия 50 ще ги спести от тоалетна хартия ако трябва. Това няма да оправи икономиката. Но като ги спести - за икономиката са 50 отгоре.



Тема Re: Дай една лекциянови [re: 2biri]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано02.10.21 07:27



Крафтърчето много обича да се хвали. Впрочем, понеже сме в темата, другият пък – Ламби, хабер си няма от финанси и доста малко от банково дело.

Когато възрастните са двама и единият остане безпомощен, другият, поема грижата.
Тежко е когато остане един.
Обикновено тия 1450 лева се събират – пенсията, под наем апартамента на майката и ако са две-три деца остатъка се дели и така мисията не е невъзможна.

Интересно обаче, какво ще правим когато се окажем ние в ситуацията на безпомощни ? Горната схема няма да стане по ред причини, най-важната от които е, че народът си въобразява, че гласува за лява или дясна политика. Грънци.



Тема Re: Дай една лекциянови [re: 2biri]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.10.21 09:09



"Щото хората които могат да отделят 200/2000/20000 са много различни. И мисленето им е различно." Да, Бири, мисленето им е различно! Едните могат да мислят, другите, не! То пари с акъл се изкарват.



Ти нали все ми обясняваш, че с мойта "учебникарска икономика" съм откъснат от реалния свят, пък ти знаеш как практически функционира обществото? Е, като знаеш, що не можеш да заделиш 1450 лв. като Крафтъра??? Я пак си помисли дали знаеш? И кой повече знае, ти или той?

"И идваш ти с тия 1450 и ние изтръпваме. Щото тва е като че ли се полага. Обаче мен няма да сме сполети никога." Както и друг път съм казвал: "Парите са най-справедливо разпределения ресурс на тази планета!" Та да, полага му се! Всичко което си е изкарал, му се полага!!! Както и на теб, ти си се полага, толкова колкото си си изкарала! Ако можеше да изкараш повече, повече щеше да ти се полага!!!

Редактирано от LAMBl на 02.10.21 09:47.



Тема Re: Дай една лекциянови [re: 2biri]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.10.21 09:14



Е, по-горе ти направих "анализ", какво променя икономиката от учебниците.
Прочети го:






Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.