Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:14 30.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Турски поток vs Южен потокнови  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано09.01.20 13:04



Има статии в интернет, четох в Свободна европа и в Капитал, но така и не научих на кое правило отговаря Турски поток, на което не отговаряше Южен поток. Става въпрос и за формалната и за неформалната(но открито обявена от Русия) част на въпроса. Ако някой знае, да каже. Ето какво знам аз.
Южен поток беше спрян от ЕК защото не отговаряше на някакво условие в някакъв Трети енергиен пакет, което гласяло че в тръбите трябвало да бъдат допуснати и други доставчици освен Газпром. Ето какво пише на страницата на ЕП като цели на Третия енергиен пакет:
-пълно отделяне на собствеността върху преносната инфраструктура;
-създаване на независим оператор на система (НОС);
-създаване на независим преносен оператор (НПО).
ОК, Южен поток нямаше пълно отдаване на собствеността и независими оператори - какви са тия независими неща никога няма да разбера, ама айде - нямаше ги.
С Турски поток има ли ги? Знае ли някой?

Що се отнася до неформалната, но реално оповестена, не ами на всяка стъпка огласяна с фойерверки от руснаците цел, да се заобиколи Украйна с "южния и със северния газов кородор" то това е факт и с Южен и с Турски поток.

Защо тогава ЕС прие едното, а отхвъли другото?



Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: Green Light]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.01.20 13:30



"...какви са тия независими неща никога няма да разбера, ама айде - нямаше ги." И аз не ги знам, но според мен, ЕК се подсигурява срещу пълната зависимост от Русия. Ако собствеността на газа, тръбата и оператора, който обслужва преноса е у различни лица, зависимостта от Русия намалява.

"С Турски поток има ли ги? Знае ли някой?" Турция не е в ЕС и тя може да си построи какъвто иска газопровод, без да се съобразява с тези условия.





Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: LAMBl]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано09.01.20 13:40



Аз не питам за Турция, а за България. И Турция, и Русия не са в ЕС, България е.
Как гледа ЕК на Турски поток и защо той да отгпваря на правила, на които Южен поток не отговаря?
(въпросът малко се усложнява, защото една предишна ЕК се противопостави на ЮП, но предполагаме че говорим за принципи, нали)



Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: Green Light]  
Автор NUT (ентусиаст)
Публикувано09.01.20 14:30



писна ми от години - да се дъвче една и съща БГ простотия!


Турция и Русия - са си сключили една взаимно изгодна световна сделка!
от която и двете страни ще печелят - евала!!!
това какво ни касае нас - като винаги сме в отбора на прецаканите!!!



Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: Green Light]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.01.20 16:14



В Южен поток единственият газ, който можеше да тече, беше руски. Това го дискутирахме тук навремето, между другото. Изискването на Европа бе да има конкурентност - т.е. в тръбата да могат да вървят всякакви газове (подобно на автомагистрала, по която да могат да се движат не единствено Лади, но и други марки).

Този проблем се решава с реверсивността (газът да може да върви не само в една посока) + допускането на всякакви доставчици в балканската част на Турския поток, примерно на азербайджански, израелски и всякакви.



Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: Green Light]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.20 17:41



ЮП конкурираше Германия на централно и северноевропейския пазар (основно Австрия).
ТП - не я конкурира.

Дреме им на европата за Украина.



Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.20 17:42



газът да може да върви не само в една посока

Ше доставяме газ от Албания за Русия?





Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: Crrafterr]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано09.01.20 18:10



Добре, обясни ако знаеш как седи работата с Турски поток! Този хъб ли променя нещата, действително ли има възможност да конкурираме руснаците с някой друг? В реалността - ясно че няма, питам за техническа възможност и допускане в договореностите.
Това което чета е че тръбата за към нас вместо директно през Черно море както беше в ЮП сега прави един завой и влиза през Турция.
(Вероятно и нашата комисионна прави същия завой, но майната им на парите. Руските пари са опасно нещо, аз съм против големи руски инвестиции тук, даже и да няма други. Не е тва темата, въобще не ме интересува.)
Каква е разликата, какво избегнахме и не попадаме ли ние, ЕС, всички в същата зависимост, която искахме (ЕК, ние, всички...) да избегнем?



Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано09.01.20 18:14



Де да знам, аз затва питам. Ако знаех нямаше да питам, що не питам за Леонардо ди Каприо? Щото знам - сикстинска капела, тва онова.
От Албания за Русия едва ли, ама от Катар за Албания? Ба ли го?
Който знае, да светне човекот!



Тема Re: Турски поток vs Южен потокнови [re: Green Light]  
Автор NUT (ентусиаст)
Публикувано09.01.20 18:20



всичката злоба - беше БГ да няма контакт с този Руски проект...
ама както и сега - като член на НАТО...нямаме право на дума за това което се случва в Иран...
т.е. като нямаш власт и ресурс - си "господин" никой...
аре - да сменим темата!!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.