Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:20 05.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема Re: бъркаш времената!нови [re: makeover]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано29.05.16 21:25



Аха, да, така беше, наистина... Вече при комсомолците са сериозни нещата и от там прочутите комсомолски секретари ;)



Тема Re: за пионерите :)нови [re: Greywind]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано29.05.16 21:28



ама кажи си - че си фен на "митко палоузов"!
и не визираш - разнообразна качествена литература!





Тема Re: Списъкът на Алек Поповнови [re: vr.]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано29.05.16 21:28



не обичам много и криминале, но ще ги пробвам :) вероятно ги има и на аудио, ако не - от читанката, мерси :)



Тема Re: за пионерите :)нови [re: Greywind]  
Автор makeover (Lira Emerald )
Публикувано29.05.16 21:33



Тц, нямало е натискане с пионерчета от съседен клас въобще:) Някак си тогава по бяхме деца сякаш, карахме заедно колела-Балканчетата си, играехме, бяхме все нещо ангажирани. През ваканциите също ни организирах аот училището даже-дали лагер, дали летен дневен лагер в училището. Отделно, че в квартала , на улицата ангажименти безброй до късна вечер с децата.
Мажеш лютеницата на филия и бегом навън, нЕма време за вечеря в къщи, играта не чака:)))))))))))))))



Лично за мен, това си беше светъл и ползотворен период. Нямам забележки към онези безгрижни безопасни детски времена. Лично мнение и то не е породено от топлият майски ден, винаги съм го твърдяла.

Let your soul be your pilot

Тема Re: за пионерите :)нови [re: NUT]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано29.05.16 21:34



Бях му фен на 10. героична е - митко, хлапе като мен, копае землянки, за да се бие с лошите. другите деца си играят, митко прави сериозни неща (сред които не мога да подчертая достатъчно - копае землянки!), за да победи лошите. Накрая умира. Защото се опитал да победи лошите!

Кои са добрите, кои са лошите, не съм разбирал тогава. Но Митко, дете като мен, което копае землянка - ето това съм го разбирал! Кое нормално момче на 10г. не иска да си има землянка?! Том и Хък бяха избягали на някакъв остров, което беше много гот, дори ме беше вдъхновило за някакъв плагиаторски разказ, ама си нямаха землянка там, сори. Робинзон си имаше по-готино от землянка, ама не беше хлапе като мен и не се бореше с лошите - изживяваше религиозни катарзиси разни, дори тогава ми беше досадно това.

Така че - гледай си работата с криворазбрания "демократизъм" и "кой не скача е червен", ако за това ми крякаш в момента.

Също така е Митко ПалАузов.

Също така е герой, за разлика от Павлик Морозов, който освен, че е измислен е ходил да донася за родители си.



Тема Re: за пионерите :)нови [re: Greywind]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано29.05.16 21:46



браво на теб - спал си в ями!
и си бг ястребинец!



що не се пробваш - да ми драснеш...за авторите които ти предложих...към темата ти?!



Тема Re: бъркаш времената!нови [re: Greywind]  
Автор vr.Модератор (стар клубар)
Публикувано29.05.16 21:47



:)) ами баща ми беше от малцината некрадящи и неавантещи, така да го кажем


майка ми пък беше все болна...
не сме били бедни в никой случай, но не сме и били луксозни.
беше забранено да се пазарува от кореком, ако нямаш лични доходи във валута - щом е забранено - моето семейство не пазарува от кореком и това е.
не ми е и хрумнало да искам нещо такова, забранено и материално.
просто не съм била възпитана така.
можех да харча колкото искам пари за книги и храна, това си го спомням добре.
можех да каня половината клас всеки ден на обяд и всеки ден да омитаме до празно хладилника - никой у нас нямаше нещо против.
другите родители имаха против.
можех да заведа децата на "мястото" - баща ми имаше такова "място" за обработване над банкя - и децата да излапат всичките ягоди до зрънце - баща ми се хили, купува двайсет щайгички ягоди от женския пазар, прави компоти от тях и готово.
вила не построи на "мястото", защото беше забранено, всички наоколо си построиха и после ги узакониха.
ние имахме стар автобус, който можеше да се изтегли до "вторични суровини" с едно движение, ако някой каже "копче". в него баща ми си държеше мотиките, лопатите, чадъра за сянка, масичката, столовете, пейката, хамака, разни тенджери и котлони, работни дрехи и незнамсикво... и фантазираше - как тук му била спалнята във "вилата", там - холът, там - кухнята - сочейки разните ъгълчета вътре, с което мноо дразнеше мама :)
майка ми само го кореше, че харчи "всичко" за храна. за книгите копче не е казала, защото тя главно ги купуваше :)
не знам как да ти обясня. опитвам се, но явно не мога.
парите в къщи се харчеха "за деня".
нищо не се спестяваше, нищо не се отделяше... все едно цял живот всички ще бъдат млади.
нямахме никакви "странични" доходи.
когато аз започнах да шия и да рисувам дрехи и някаква позната ме наврънка да ги давам да се продават - това силно смути родителите ми. но това беше дълго след като бях завършила гимназия.
но не ми пукаше, де. правех и продавах парцалки и бях мноо доволна
никога не сме имали личен автомобил, да речем, докато аз не си купих :)
тва, че ползвам таксита и досега, съм го "взела" от родителите си, явно.
просто - такива хора.
нямаше "втория начин" у нас.
баща ми, преди 4-5 години ли, кога беше... като смених старите чугунени радиатори със съвременни, тънки - каза, че му бил "паднал камък от сърцето".
защото през 76та година, когато това жилище е било съвсем ново, той купил тези радиатори "с връзки" - тоест - не е чакал ред 1-2 години по списък, а някакъв познат склададжия го кандърдисал да му ги продаде така, веднага.
това го е било притеснявало 30 и колко години, че бил прередил цял списък с чакащи хора.
"не беше редно" - и точка.
с дрехите също "не е било редно". ученичка - ходи в ученически дрехи и това е.
но пък детската ми цигулка, тази първата, "осминката", е струвала колкото една десета от тогавашния ни апартамент :)
не е било някакво "чудо невиждано", не ми е изтъквано това, просто го разбрах години по-късно.
можех да имам всякакви кънки, да чупя колела през седмица и да ми се купува ново, да ходя сама на почивка през зимната ваканция (когато бях вече гимназистка), в хотел, да ям по ресторанти и такива неща.
и ходех, от 10ти клас нататък ходех. можех да купувам билети за кино, театър и пр. за всичките си приятели и после да покажа билетите, за да ми дадат нови пари.
можех да си боядисвам стаята всеки месец, ако поискам :)
но грамофон си купих от първата си заплата. два пъти си купих грамофон от първата си заплата
преди това - "ролковият магнитофон ти стига" - и това е.
изобщо не знам как да ти обясня.

чавдарчетата бяха в 1, 2 и до средата на трети клас, 9-10 годишни.
после са пионерчетата до края на 7 клас - 14 годишни.
после са комсомолци до 28 (май беше), освен ако комсомолецът не е "отговорен кадър", в какъвто случай може и да 35, или нещо такова.



Тема Re: за пионерите :)нови [re: Greywind]  
Автор vr.Модератор (стар клубар)
Публикувано29.05.16 21:49



е, все пак ти ме попита как съм обяснила.
и аз ти разказах как :)
може да има маса други обяснения, аз само казах какво беше моето.



Тема Re: Списъкът на Алек Поповнови [re: Muskat]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано29.05.16 21:52



Борис Виан мислех да го сложа в категория "опознаване на злото". Ама е малко завъртян, честно казано не съм сигурен какво точно "дава" на едно непълнолетно дете/юноша. Човекът вълк ми хареса доста, но имаше една, която ми хареса доста повече, не съм сигурен дали беше пяната или "червената трева". май имаше някаква бременна мацка или млада майка, някакви клетки и не помня още какво имаше, но ми хареса много, беше супер шантава. Докато "ще избием всичките грозници" не помня за какво беше, май нещо като шарж на криминале, ама не ми беше толкова интересна. Ставаше, ама не ми хареса чак толкова. Във всеки случай нищо не помня от тези книги на Виан, освен че бяха шантави и ми допадна това. Ама не мога да кажа какво са ми "дали".

Аз харесвам най-вече фантастика - в момента чета поредицата за Вор на Бюджолд. Преди това ми хрумна да препрочета Робинзон Крузо, която много харесвах като малък... Ех, не е същото. Както пишеше на кориците на тая юношеската поредица "има книги, които всеки човек трябва да прочете докато е млад". Нямам много време за четене на непрофесионална литература иначе, за съжаление :( Съчетавам четенето с други неща - спорт, битови задължения и т.н. :)

А за гледане - открих преди седмица-две Archer и това определено ми повлия на четенето, поне временно (докато ги доизгледам 7те сезона)



Редактирано от Greywind на 29.05.16 21:53.



Тема Re: бъркаш времената!нови [re: vr.]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано29.05.16 22:05



Според мен си е струвало. Не ти е оставил вила, не ти е купил дънки от корекома, но ти е дал нещо, което останалите не са получили. Ако повече хора бяха дали това вместо да завещаят вилата и квото там (с връзки), цялата страна щеше да е много по-добре сега.

Но такъв е животът. За теб самата си мисля, че е по-добре. Зад паравана на преструвките, честният човек е вътрешно безкрайно щастлив, за нищо не съжалява, за нищо не се тормози. Дори до толкова да му види сметката тази честност, че да се затрие, пак ще си се затрие щастлив и усмихнат.

Докато имащите и искащите постоянно треперят - за едно или друго или трето... Нито парите, нито връзките могат да запълнят празнината вътре в сърцето или в душата.

Да е жив и здрав, разбирам те защо го обичаш толкова. :)

Та за чавдарчетата... Хем ги обяснява твоята история, хем не ги. Обяснява ги в дълбочина, ама малко хора биха ги видели по онова време в такава дълбочина. Все едно да те пита някой какъв цвят е роклята и ти да изнесеш една лекция по физика, анатомия и неврология и невропсихология, за спектъра на светлината, за дължината на вълната, за пръчиците и колбичките, за зрителното поле, за пътя на невроимпулса през зрителните нерви, после първичната зрителна кора, париеталния лоб и т.н. и т.н. докато стигнеш до това, което наричаш "червена рокля". Което е една абстракция, един предмет, около който обаче понякога се въртят човешки съдби...

Аз бих предпочетал ако ме попита някое хлапе за чавдарчетата, да му дам да прочете какво си написала в тази тема, наистина. После и уикипедия, но първо ти какво си написала. Не знам дали ще иска хлапето обаче :)

Редактирано от Greywind на 29.05.16 22:06.




Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.