Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:30 21.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема начинаеща с желание да отглежда гупи  
Автортъти (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 17:34



Здравейте!Решила съм да отглеждам гупи.Напишете ми всичко необходимо за тях.Ето с какво разполагам-може да не е достатъчно,но това имам в момента.20-литров аквариум,на дъното грунд,нагревател-20 вата, помпичка и гъбичка за почистване на въздуха и едно изкуствено водорасло.Въпросите ми са:Колко да са гупите,съответно мъжките и женските,каква температура,с каква храна да ги храня,колко чест да сменям водата?Благодаря предварително.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
АвторФъшka (Нерегистриран)
Публикувано06.02.06 13:28



Колко да са гупите,съответно мъжките и женските
колкото искаш.
каква температура,
24 градуса
с каква храна да ги храня
водна бълха
колко чест да сменям водата
колкото се може по-рядко



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: Фъшka]  
Автортъти (Нерегистриран)
Публикувано13.02.06 14:23



Здравейте отново!Взех си 4 гупи-2 мъжки и 2 женски.И двете женски са бременни.Но едната се държи много странно.Постоянно лежи на дъното на аквариума.Не мога да разбера какво означава това-че ще ражда скоро или че е болна.Помогнете!!!



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Авторkъци (Нерегистриран)
Публикувано13.02.06 17:12



ама ти не я гледай само какво прави, смущтаваш и живородните функции



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: kъци]  
Автортъти (Нерегистриран)
Публикувано13.02.06 18:23



Първо:те рибките са за това-да ги гледаш и да им се радваш и второ-как иначе ще разбера дали има някакъв проблем с тях.Не разбрах според теб ще ражда или е болна.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано14.02.06 09:07



При две бременни гупи (дори и едната да е болна) и желание да ги развъждаш не мислиш ли, че ще ти трябва отделен аквариум за малките рибки? Все още подарявам един 6 литров от лепени стъкла. Ако си от София и имаш интерес можеш да го получиш. Не че ако не си от София няма да ти го дам, но все пак някакси ще трбва да си го вземеш.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
АвторПлaтaтa (Нерегистриран)
Публикувано14.02.06 11:48



Ами според мен е болна.А между другото сложи им и едно естествено водорасло-те обичат да си похапват(поне моите де)



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: VladoR]  
Автортъти (Нерегистриран)
Публикувано15.02.06 12:40



Благодаря за предложението,VladoR,но не съм от София,а и нямам възможност да дойда да го взема.Ще си купя когато мога.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: Плaтaтa]  
Автортъти (Нерегистриран)
Публикувано15.02.06 13:53



Ами мисля,че нямам условия за отглеждане на естествени водорасли и затова за сега ще остана с изкуствените.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Авторлили (Нерегистриран)
Публикувано15.02.06 19:39



защо? пясък ли нямаш лампа ли нямаш?



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
АвторПлaтaтa (Нерегистриран)
Публикувано15.02.06 20:20



Ами то не се изисква кой знае какво...Ако нямаш лампа-няма проблем и моите водорасли са без лампа и така добре си виреятА колкото за пясък,ами ъъъъъъ те са и без пясък с по един камък отгоре да ги задържа....



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: Плaтaтa]  
Автортъти (Нерегистриран)
Публикувано16.02.06 14:01



Ами как тогава са живи и нямат пясък?Страх ме е,че водата ми ще почне да позеленява.Какви водорасли гледате?Чела съм,че ако е малко светлината ще има проблеми,ако е в повече пак ще има проблеми.Затова си мисля,че отглеждането им е много трудно.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
АвторБpeмeнaтa Xeлepka (Нерегистриран)
Публикувано16.02.06 20:31



Ами може да са в саксийка бе момиче.
Освен това водата позеленява от силната светлина, не от растенията. И по специално не позеленява водата а стъклата на аквариума. Ето защо трябва периодично да се чистят. И отглеждането на водни растения, не на водорасли - водораслите са нещо съвсем друго, не е никак трудно, а пък при живородни рибки е препоръчително за да се крият новородените. Може да започнеш с ВОДНА ЧУМА, егерия, ламинофилия....



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано17.02.06 08:09



И "гола" стая без мебели се чисти по-лесно от обзаведена стая.

Теб ако те оставят в една "гола" стая без мебели как ще се чувстваш?



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: VladoR]  
Автортъти (Нерегистриран)
Публикувано17.02.06 10:53



Никой не се е родил научен,нали.Този форум е затова-да питаш ако не знаеш.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Авторбpeмeннaтa xeлepka (Нерегистриран)
Публикувано17.02.06 16:34



да така е но ти изказваш мнения: мисля че...
чела съм че...
значи не говорим за това дали си научена или не. Значи след като мислиш и си чела, значи знаеш!



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: бpeмeннaтa xeлepka]  
Автортъти (Нерегистриран)
Публикувано17.02.06 17:14



Не мога да изказвам мнение,след като не съм се сблъсквала с тези проблеми.Това,което казвам е мнението на този,който го е написал,а не моето.Има разлика,нали.Впрочем не ми се спори за глупости.Тук се говори за рибки.Ако в този форум се отнасят така към всички начинаещи-жалко.Ще потърся помощ от другаде.Довиждане!



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
АвторPlatata (Нерегистриран)
Публикувано17.02.06 21:57



Ами аз знам,че имам някакъв мъх,ама какъв точно беше- не знам..Не ги знам как живеят без пясък-сигурно си набяват всичко необходимо от водатаПонеже лятото се местим на село и си местя и рибите в друг аквариум и там е значително по-светло.А моят аквариум е тамън като твоя-май само дето е 23 литра,ама то няма значение...Та там ги местим на малко по-широко-не е кой знае какво,но пак..(да има и за тях ваканция)Та по принцип не седят на много светло и водорослите,които се опитвам да завъдя и са по-светлолюбиви ми умират...(вие ще речете как си гледа тая рибите)(ама не е така)А като ги преместя на другото място и като ми зеленяса водата(да,да, водата,а не стъклото,защото иначе само то зеленясва)не мога да си видя рибите и трябва да им сменям водата на около 2 седмициНаправо си откачам...Ама аз си ги обичкам и си им я сменям-какво да ги правя...



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
АвторПлaтaтa (Нерегистриран)
Публикувано17.02.06 22:05



Ей,не дей така...



Тема виж сега извинявай, ако съм те засегналанови [re: тъти]  
Авторбpeмeннaтa xeлepka (Нерегистриран)
Публикувано18.02.06 08:28



Обаче ставаше въпрос за това:

В отговор на:

Чела съм,че ако е малко светлината ще има проблеми,ако е в повече пак ще има проблеми.Затова си мисля,че отглеждането им е много трудно.



Ние ти казваме, че по-добре е да засадиш естесвенирастения, ти казваш, мнение, че се отглеждат трудно... После пък пишеш:

В отговор на:

Не мога да изказвам мнение,след като не съм се сблъсквала с тези проблеми.Това,което казвам е мнението на този,който го е написал,а не моето



разгледай тези аквариумчета, до 100 Л на едни руснаци, и прецени, твоя няма ли да е по-красив с естесвени водини растения?


и успех с гупите.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: Platata]  
АвторБpeмeннaтa xeлepka (Нерегистриран)
Публикувано18.02.06 08:46



Ако имаш дунапренен филтър, водата не би трябвало да ти зеленясва.
хайде Днес е събота! Всички на пазара на Подуене!



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: Бpeмeннaтa xeлepka]  
АвторPlatata (Нерегистриран)
Публикувано18.02.06 20:43



Имам, но като са на толкова светло лятото и водораслите като им стане кеф.... и водата ставазелена



Тема тъти, какво стана!?нови [re: тъти]  
Авторkaлkaнчeтo (Нерегистриран)
Публикувано25.02.06 20:02



започна ли да гледаш гупета?



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Авторniki (Нерегистриран)
Публикувано26.03.06 19:43



i az ne znam mnogo za gupite.samo deto za tqh trqbva:1 da imat mnoooooooooooogo zelenina,(te sa jivorajda6ti i kato rodi jenskata ako ne gi otdelite i nqmat kade da se skriqt 6te badat izqdeni)
2 temperaturata nqkade 23-24 gradusa
3 az smenqm vodata kato se zamarsi
4ne gi hranete mnogo,4eeeeeeee umirat(samo maiko hrana sutrin)
5za da se razmnojavat 1jenska i 2 majki
6 az im davam kap4ica buza ,ako im svar6i hranata,koqto e suhi vodni balhi



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Авторkpиcи (Нерегистриран)
Публикувано28.09.06 11:58



zdr az su6to sum re6ila da otglejdam gupi oba4e nz s koe da zapo4na imam samo akvarium no nz ni6to za tezi ribi nito s kakvo da gi hranq no tova moje bi ne e tolkova vajno v magazina 6te mi kajat po-vajno e da znam dali mogat da sujitelstvatna edno mqsto 2 mujki i dve jenski i takiva ne6ta kakvo trqbva da imam pod ruka za akvariuma pls pi6ete mi na e-mail luda_krisi_@abv.bg :)mn 6te se radvam da si obmenq informaciq s nekoi koito zn pove4e ot men :))pi6eteee molq viiiii





Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: kpиcи]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано04.10.06 20:53



Здравей! По-добре иди в първи клас и научи четенето и тогава си позволявай да пишеш тука с тея чуждоземски букви, и като не ти стига акъла за някои да ползваш и две три цифри като 4 и 6!
УУУ! Нищо чудно че мейла ти е лудата криси! УУУУУ



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: kpиcи]  
АвторACD_B (Нерегистриран)
Публикувано01.05.07 16:54



Абе хора имам нужда от помощ.Всичко започна когато ми подариха 2 гупи (мъжка и женска). След седмица женскара роди около 30 ама аз докато се усетя останаха 20. Та отделих ги ж отделна кутия в същия аквариум така, че да няма достъп до големите.та те порастнаха. След месец ми се родиха още 30. Пробемите почнаха тогава. Първо запо4наха да ми умират родените преди 1 месец/ Всеки ден по една две докато не остана нито една. След това ми умря мъжката. Пуснах най-малките в големия аквариум. Започмаха и те да умират. П едно време умря и женската, докато измряха всичките. така и не разбрах какъв беше проблема. Нямах помпа и нагревател, но водата беше достатъчно топла и я сменях през 5-6 дни. Мислех си, че може да е от това, но как тогава живяха цели 2 месеца? Ако някой има идея да ми пише. Искам да си купя отново гупи, но ме е страх, че ще измрат пак.





Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: ACD_B]  
Авторtyti (Нерегистриран)
Публикувано03.05.07 19:43



ами, аз преди месец запо4нах да гледам рибки, като дете съм имала, но тогава мама ги гледаше
та отидох в магазина и / живея в лондон-забравих да кажа, има голяма разлика в отглеждането на рибки, затова го казвам/
та сестра ми ми изпрати аквариума които си имахме в бг-20литров, купих си филтър от бг и помпа, нагревател от англия, и в англииския магазин ми казаха 4е задължително трябва да си купя и камън4ета за дъното-те били естествен филтър, лампа-ина4е рибките се обезцветявали-това малко преувели4ено ми прозву4а, и
водата трябва да е 23-26 градуса
пе-ха 6.4- 7.4-5
на една мъжка гупа- 2 женски задължително, даже и три
пълниш аквариума с водата и камън4етата, пускаш филтъра и термометъра и 4акаш от 2-4 седмици преди да сложиш рибките за да се из4исти водата от нитрит и амоняк
Т.е аквариума стои пълен с вода и без никакви обитатели по4ти месец, освен ако не го тритира6 с химикали
водата се сменя всяка седмица по не пове4е от 10% от общия обем, т.е на 20л акв.- 2 литра прясна вода на седмица
филтара се 4исти всяка седмица, ако няма филтър- сменя се по 20 % от водата- не пове4е!!!!!!!!
периодът на адаптация на новозакупени рибки в аквариума е до 14 дена- така 4е до 14 ден е възможно за смъртта им да е виножен синдрома на новия аквариум
ако са издържали цели 2 месеца- зна4и при4ината е лошото ка4ество на водата:
1. провери за амония и нитрит
2.болести
3.прекалено мн рибки в малък акв
/ в момента съм с 60 л. акв и филтър и ми препоръ4аха да имам 3 гупи, 2 сом4ета, 4 тетри и 2 барб- не знам в бг има ли ги
но това прави общо 11 рибки общо/ което разбира се е малко преувели4ено, англи4аните оби4ат да се застраховат , така 4е препоръ4аха това- но гледането на пове4е от 10тина рибки в 20л акв и то без филтър неминуемо ще влоши ка4еството на водата, така4е не се у4удваи 4е са ти умрели гупите
аз 4ета мн инфо има в нет-а но на англииски, ако не разбира6 вси4ко пиши ми на е-маил-а ако имаш въпроси:
didi_pt@talktalk.net



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: tyti]  
АвторACD_ (Нерегистриран)
Публикувано06.05.07 10:00



Zdr. Blagodarq ti Tyty. Az mislq 4e namerih pri4inata. Mislq 4e trainostta i e ne6to iztekla. Hranih gi s 4ernodrobna.Predi be6e po razlin4a i predi da umra be6e nqkkasi stranna. mislq 4e tova e bila pri4inata.bqh dal nqkolko ribki i na sestra mi. i malko hrana ot moqta. neinite sa6to umrqha.sega imam drugi ribki - 1 majka i 2 jenski gupi.Kupih si i pompa (vatre6na) s filtar ot onezi kitaiskite.kazaha 4e sa dobri. KUpih si i druga hrana. Nadqvam 4e vsi4ko 6te e nared. blagodarq otnovo. bye zasega



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: ACD_]  
Авторzajo_ (Нерегистриран)
Публикувано08.05.07 00:17



Значи, ще ти кажа някои неща за гупите, които съм научил от личен опит в акваристиката.
1-во, гупата е една от най-издръжливите рибки.
Привиква почти при всякакви условия, може да не се съобразяваш с ПХ на водата.
Температурата трябва да е от 20 до 28.
(Не е вярно, че на по-малко от 22 градуса немогат да живеят, просто спират да се размножават така както при по-висока температура).
Осветление може да нямаш никакво. То не влияе на рибите, а на водораслите.
За развъждането ти трябва просто 1 хубава здрава мъжка и 1 едра хубава женска, за да изкараш здраво и читаво поколение.
След като видиш, че е дошъл момента да ражда женската, отдели я в друг аквариум. След раждането я местиш отново в аквариума с големите риби.
(Ако нямаш аквариум за малките, пробваи с 3 литров буркан... ако са ти много малките, разделяш ги в 2 трилитрови буркана и първия месец ги храниш със жълтък от яйце (сварено яйце, а жълтъка изсушен и стрит много финно, така порасват по-бързо и стават читави.))
След като станат на 1/3 от големината на възрастните, ги пущаш в общия аквариум.
За храните гледай да ги храниш с разнообразна храна.
Взимай си витаминозни храни, на цената на дафнята са.

И още нещо. Ако имаш аератор (машинка за обогатяване на кислород), гледай да я регулираш... да не пуща много въздух защото е вредно за рибките.. татрупват се малки балончета под хрилете им и умират.
Ако нямаш аератор, сменяй 1/3 от водата веднъж седмично. (Никога не я сменай цялата, защото вътре има важни бактерии които са необходими за аквариумната среда).

Това е... успех :).

П.С. По същия този начин може да гледаш и развъждах хелери, мулинезии, плати. Те също са живородни и идеално съжителстват с гупите.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: ACD_]  
АвторSak (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 12:49



Пиши на българската азбука!!!!



Тема купи си нови!нови [re: ACD_B]  
АвторAлиaднa (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 12:56



Те и без това струват 30 ст. на пазара или 1 лв. в магазините.
Ако се родят малки не ги отделяй. Пъряите може би ще бъдат изядени но по-нататък всичко ще се напълни с различни поколения и няма да се ядат.
Храни ги с финно стрите котешка храна /на гранули/
това е най хужавата евтина и достъпна храна.
Не ползвай специализираната храна за риби няма смисъл по същесътво е същата - увкусен соев протеин!
Аз имам някъде около 300 - 400 гупи



Тема Re: купи си нови!нови [re: Aлиaднa]  
АвторACD (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 15:35



Така и направих. Купих си 2 женски и една мъжка. Женските бяха бременни. На третия ден родиха и двете. Случайно забелязах че едната ражда и видях как първата беше жертва на глада на майка си. Веднага я отделих в изрязана 7 литрова туба от минерална вода. Интересно беше как ги изродих. Тя ги разждаше една по една a аз ги издърпвах с една сламка и ги пусках в една кутийка от сладолед и така докато ги изроди.После отново я пуснах в акваруима а малките ги пуснах в тази изрязана туба. По този начин и втората женска. Мисля да гледам малките в тази туба като през няколко дни даим почиствам водата и да им сменям една част от нея. За сега имам само един аквариум от 6 литра с една помпа и филтър, но май е много силен за такъв малък аквариум защото като го пусна ми издухжа рибките за това съм го настроил да мивърти само водата по принципа на чешмичката т.е. водата тече над аквариума като чешмичка. Мечтата ми е да имам 100 гупи ама да са големи и шарени. Мисля да си поръчам един аквариум с размери 70/40/25. В момента се сещам за това. ще пиша пак. Благодаря на всички които четат и пишат в този форум.





Тема Re: купи си нови!нови [re: ACD]  
Авторzajo_ (Нерегистриран)
Публикувано10.05.07 10:56



Аз скоро си направих подобен аквариум.
Само че с размери 70/50/30. (Това е 120 литра)
Съветвам те и ти с такива да си го направиш, изглежда доста добре :).
Вчера гупата ми роди около 35-40 бебета.
Женската е тигрова, бащата незнам кой е, но се надявам да извадя повечко тигрови, много им се кефя :).



Тема женски гупинови [re: zajo_]  
АвторACD (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 17:47



Aбе хора някой може ли да ми каже защо умират женските ми гупи? За 4 месеца ми умряха 4 женски и само 1 мъжка.Имах 4 женски и 2 мъжки. Родиха по 1 път и само някои по 2 пъти и измряха. Малките и мъжката са добре но защо ми умряха женските?
вече не мисля да купувам женски, а вместо това да развъдя от малките. някои мойе ли да ми каже кога малките ще достигнат полова зрялост"?



Тема Re: женски гупинови [re: ACD]  
Автор onchoo ()
Публикувано10.07.07 00:37



Гупите са най непретенциозните рибки които съм виждал :)

Любими са ми заради това.Почти всякакви условия ги уреждат.
МОже да се гледа гупка и в чаша за вода :)

За развъждане и така нататък е нужно все пак да се стараем повече.
Абе тези рибки се размножават много бързо и са такива шарени и интересни.
За кратко време при добри условия може да се развъди голяма колония !!
УСпех на всики техни любители :)



Народе!!!!

Тема Re: женски гупинови [re: onchoo]  
АвторAлиaднa (Нерегистриран)
Публикувано14.07.07 11:20



Определено е така, и както съм пислаа аз имам 300-400 появили се само от едно пакетче с около 10 купени от пазара в Подуене.
Те живвеят в сам аквариуъм около 80 литра с много водни растения и майките не ядат малките. Други обитателки в този аквариум няма!



Тема Re: женски гупинови [re: Aлиaднa]  
Автор onchoo ()
Публикувано14.07.07 16:26



Супер браво на теб - - сигурно е много красив такъв аквариум!!!

Не са ли много за 80 литров - или май не са :)

Може ли да сложиш малко снимки :))

И също така искам да попитам има ли някой който се опитва да селектира определени видове - красиви и забележителни!!
Малко по анагажиращо е ама мисля че е интересно.

Иначе в общия аквариум става яко омесване на гени и се получават най различни видове гупи по отношение на окраска :)))



Народе!!!!

Тема Re: женски гупинови [re: onchoo]  
АвторAлpинa (Нерегистриран)
Публикувано15.07.07 09:28



Много или малко -> екологията си каза дуъмата - оптимално!
т.е. аквариума беше залепен така че да се постави в определен шкаф и това му бяха размерите. Както писах пуснах първоначално само едно пликче с гупи - не исках да отглеждаме други ВИДОВЕ риби, за да не ядат малките на живородките или да ни умират по капризните.
Тези 30 първоначално се намножиха до въпросните 300-400 - не знам колко точно, никой не може да ги брои. В аквариумаима естесвени растения.

Относно 2тата част:
1.во става въпрос само за един ВИД и този вид се нарича Гупа или на латински Poecilia reticulata
Разновидностите му - по-краски и шарки се наричат биологично под-видове или при животните още породи /сортове при растенията/,
2ро в този общ аквариум всички са роднини .т.е. става селектиране на т.н. чиста линия и няма умешване на гени.
Теоретично това води до израждане но не ми и пука след като се кръстосват дори и по първа линия /т.е. брат със сестра/.
Така че няма опасение, от това което питаш макар и с неточности за вид. Даже обратното бихме желаи да вкараме скоро представители на друга порода за да спре израждането - макар че за сега не сме наблюдавали сакати малки - ако е имало комбинация на "лоши" гени вследсвеие на близката кръстоска, то дано са били летални още в самата ембриогенеза /т.е. да са умрели на ниво ембрион/
Породата е приблизително такава /снимката не е моя/:


но ти ако искаш да отгледаш такива:

/Ако това се нарича тигрова/
действай по съшия начин!
Миналата година на пазара на Подуене пордаваха точно такива /и даже по-красиви със Синьо/ които се продават на едно и са сложени в пликчета по 10, 20, 30.
Започни с едно пликче и ще видиш само за 4 месеца какво ще стане.
В крайна смета нашия аквариум както казах няма др. видове рими, растенията си виреят на Лум лампи обикновенни 2х18 Ват.
Филтруването става с вътрешен китайски филтър - не му помня къв му е дебита. Не се ползват нагреватели зимата тъй като е дост. топло. В аквариума е пълно с различни възрасти гупи от новородени до бабички. Редовното хранене 1дневно със смляна котешка на гранули храна е достатъчно.
Мъжките постоянно гонят и оплождат женските, оплодените и женски след време раждат и бебетата плуват по пъвърхността, Може и да се ядат а може и не, целия аквариум "гъмжи" ако се ядат то природата си знае работата не подържа пренасищане на ареала.
Аквариума върви на самотек така вече година и 3-4 месеца
Снимки за съжаление не може да се предоставят.



Тема уточнениенови [re: Aлpинa]  
АвторApлинa (Нерегистриран)
Публикувано15.07.07 09:35



са може първо да сме пуснали 10 а може и 30 не помня точно колко имаше в пакетчето но забелязах че съм писала различни цифри по логика че се продават или по 10 или по 30. Това не е важно в случая



Тема Re: женски гупинови [re: Aлpинa]  
Автор onchoo ()
Публикувано15.07.07 16:41



Да разбрах те :)

Съглсен съм че няма нужда да се отделят малки или родилки тък като имаш само гупи пък и от новородените оцеляват доста - не ти трябв ада гониш рекорди.

неточно се изразих за видове гупи като съм споменал!!!
Действително имах предвид подвидовете и така нататък.

Значи си пуснала селекция от рибки които изглеждат по един и същ начин - тези с червената окраска - но съм сигурен че се получават и други видове - понеже самите родители първоначалните ноят и гени на други разновидности в окраските.

И точно поради тази причина съмнявам се че има опастност от израждане поне не за толкова кратко време.

Идеята ми беше че тези които искат да запазят външния вид на първоначалните рибки-родители може да се опитват да ги селектират и така натаък - ама това е занимание за професионалисти може би - тези които продават рибките а не които ги купуват!!!

Поздрави и браво за резултатите :)

Жалко че няма снимки щеше да е много хубаво и интерсно :):)



Аз съм от варна и този подуенски пазар не съм го виждал досега - само легенди съм чувал за него :) :) :)


Народе!!!!

Тема Re: женски гупинови [re: onchoo]  
АвторApлинa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 05:17



ами да де то точно това е селекцията - прекръстоска по права линия. Т.е. Родители с поколение или братя и сестри, което така си става и при мен. Когато дадения белег се появи трайно тоава се внасят външни гени за запазване на породата и от поколението се отделя за по-нататъчно изпозлване само желания резултат.
Гупетата поради краткия им цикъл на развитие са много подходящ обект за това дори и в доашни условия.
А за пазара да на Подуене е. Даже е филмиран в българските филми:-) май от там купиха кучето Рошко.
Е съжалявам не знам във Варна около рибната борса не продаваха ли преди точно и декоративни рибки в определен ден от седмицата?
Иначе чудесен щанд с акваристика съм виждала в Пикадилито при Болницата - точно срещу офиса на 1ва инвестиционна банка.



Тема Re: женски гупинови [re: Apлинa]  
Автор onchoo ()
Публикувано17.07.07 20:48



ех ех



На рибната борса има само рибки за скаричка и тиганче :):)
наистина не съм виждал декоративни там :)

А в това пикадили съм ходил ама не съм забелязал аквариумчетата :) Може вече да няма :)

Иначе има няколко хубави магазини - но винаги е по интересно да има голям избори и човек да може да види различни неща :)

даже в Големия варненски аквариум няма нови работи от години - ама скоро му правеха ремонт трябва да ида да видя как изглежда ремонтиран :)

Приятен ден!!!
Арлина :)

Народе!!!!

Тема Re: женски гупинови [re: onchoo]  
АвторApлинa (Нерегистриран)
Публикувано19.07.07 09:00



ако пак минеш през това пикадили потърси щанда му до апреката е срещу Банката. май още го има малко на забутано място верно е.



Тема Re: защо вечно са болнинови [re: VladoR]  
Авторcмyx (Нерегистриран)
Публикувано29.08.07 18:52



Имам гоооолям проблем. Имам 50л аквариум, живи растения, помпа изпомпваща 350л./h., осветление, водна стена във водата слагам препарати на тетра за метали и биосредата в аквариума, гледах гупи, хелери,неони, данио,сом,молинезии. До тук всичко хубаво, даже много хубаво,но в един прекрасен момент гупите ми се разболяха. От общо 20 горе долу, оцеляха 9. Направих аквариум - реанимация, където се гледат само болните и се лекуват с бактопур. Реших, че може аквариума да е пренаселен и отделих всички други риби в 20л аквариум, гупите оставих в 50л-вия сами. Реших, че може да е от растенията, и тях махнах, купих изкуствена трева и едно друго височко, имат си и камък пещера, храня ги с витаминозна и разнообразна храна , водата частично подновявам всяка седмица, направих им водопадче, защото нали са ручейни риби. И до тук пак добре, да ама не. Прибирам се един ден и какво да видя ТЕ ОТНОВО БОЛНИ,

, АМАН.Страдат постоянно от изгниване на опашките и перките. Бактисах. Другите горките са в малък аквариум и нищо им няма а тези дребоси всичко им осигурих и те пак мрът.Преди 10/11 години гледах гупита без филтър , без светлина, без утопление и не мряха толкоз. Незнам какво става, защо се получава така?



Тема Re: женски гупинови [re: Apлинa]  
Авторcмyx (Нерегистриран)
Публикувано29.08.07 19:27



Има го щанда в пикадили - център/ до окръжна болница. И аз съм от Варна и тук има гупита по 2лв, те пък най-много мрът. Като си купя след 2 дни са морто. На мен май ще ми е по евтино да си пална колата и да дойда до софия, да намеря подуене и да си купя няколко пакетчета. поне ще съм сигурна че 100, 30 ще оцелеят.



Тема Re: женски гупинови [re: cмyx]  
Автор onchoo ()
Публикувано30.08.07 19:25



Щом мрат гупките значи има сериозен проблем!!!

Има някакви целектирани видове които са май доста податливи на болести!!!

само това може да е причината - иначе гупа не би загинала в тези условия не така поголовно!!!

Преди бях си купил един вид дето и женската е с цветна и пъстра опашка тази двойка умря най бързо първо мъжкия после жеснската!!!

Плуваха като пияни - почват да падат все едно са уморени и изтощени -после изведнъж се стрелва и почва бързо да плува и така докато умре!!!

Докато беше жива плуваше много по динамично от друга обикновена гупа която и до сега е жива и здрава :):)

МОже би някоии нови селекции не са така издржливи и непретенцизни както основната форма гупки с които всички сме свикнали :) :)

Сега имам малки хелерчета и се развиват много добре !!!
По едно време се появи епидемия от Ихти - с бели точки по тялото но се излекуваха със Сера Костапур!!!

:)

Народе!!!!


Тема Re: женски гупинови [re: cмyx]  
Автор onchoo ()
Публикувано30.08.07 19:25





Народе!!!!

Тема Re: женски гупинови [re: onchoo]  
Авторcмyx (Нерегистриран)
Публикувано01.09.07 20:53



Явно найстина селекциите са много кекави, защото днес изхвърлих поредната, вчера още 2. От мойте останаха 4.Тези 4ри рибки изкараха сумалати перипетии около другите, но не се заразиха. Последните който си купих бяха някакв странен вид - женската оранжева с голям горен плавник, хаха стоеше като було, опашките им с различни размери и цветове.Абе просто разкош, ама за малко - само една седмица.Хвана ги болест и станаха целите в бели точки и едновремнно с това им изгниха опашките. Иначе ми се родиха през тази седмица бебегупенца, ама като ги гледам май засичам едно две с проблемни опашки. Хубаво, че ми се родиха и хелерчета и молинезии, защото накрая ще си остана само с тях. Аз фалирах всяка седмица да оставам по 10лв за рибки в магазина а те да мрът. Докарах я до положение като си погледна аквариума с гупи да се обръщам в "доктор ох боли". Не им се наслаждавам а ги инспектирам една по една.

.Лекувах си БАКТОПУР ама резилтат "0"



Тема Re: женски гупинови [re: cмyx]  
Автор onchoo ()
Публикувано01.09.07 22:39



Не се Отчайвай :)

Не купувай такива гупи друг път само стандартните ако може така да с екаже ;) :)
И аз няма да правя тази грешка!!!

Иначе белите точки които се появяват по рибките се лекуват със сера костапур слага се на 1-вия 3-тия ако се наложи 5-ия и 7-мия ден дозировка според както е описано така излекувах мънинкичките рибета хелерчета :)

Пожелавам ти успех и много здрави и красиви рибки!!!



Народе!!!!

Тема Re: женски гупинови [re: onchoo]  
Авторcмyx (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 13:20



Благодаря за съвета, май наистина така трябва да направя, просто ще си гледам нормални гупита, за да ми е мирна главата.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Авторpetq (Нерегистриран)
Публикувано13.09.07 19:29



преди два дни ми се родиха гупи, и аз трябваше да преместя големите рибки в друг аквариум. Но той е много малък, около 3-4 литров. Рибите са 6 две трихогастри, две гупи и две скаларии. Колко време могат да издържат тези риби в малкия аквариум и след колко време да ги преместя при малките



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: petq]  
Авторпeтя (Нерегистриран)
Публикувано13.09.07 19:32



преди два дни ми се родиха гупи, и аз трябваше да преместя големите рибки в друг аквариум. Но той е много малък, около 3-4 литров. Рибите са 6 две трихогастри, две гупи и две скаларии. Колко време могат да издържат тези риби в малкия аквариум и след колко време да ги преместя при малките



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Автор666 (Нерегистриран)
Публикувано04.11.07 22:38



hte rajda



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: пeтя]  
АвторБъч (Нерегистриран)
Публикувано06.11.07 10:02



Защо не премести малките в малкия аквариум а големите да си останат в големия? Трихогастрите и скалариите със сигурност ще умрат в този 3-4 литров ак-ум. Къде са мин. 3-те литра на рибка а и трихогастрите са доста големи. Премести малките в някакъв съд и върни големите в големия ак-ум, и после сложи малките гупи в този 3-4л ак-ум.
бтв следи температурата на водата при малките надявам се че имаш 2-ри термометър защото в тоя студ може на сутринта да няма нито една жива

ако имаш нагр. с термореле още по добре слагаш на 25С и всичко ще е ок. Малките може след 3-4 седмици да ги върнеш в големия ак-ум



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: Бъч]  
АвторHoв (Нерегистриран)
Публикувано11.11.07 23:46



Здравейте.

Аз май нещо сбърках с отглеждането на гупите, ама не съм сигурен точно какво. Имам 30л аквариум, помпичка и филтер. Вътре имам три златни рибки и 3 гупи (което сега разбирам, че е глупаво, защото явно се гледат по различен начин). Златните рибки вече 1 седмица са си ок, обаче гупите им има нещо. Винаги стоят почти на повърхността, а сега са с коремите нагоре. Първо си помислих, че са умрели, ама те са живи. Просто не могат да се завъртят. Правят опити да се обърнат, ама не става. Къде точно съм сбъркал? Прехранил ли съм ги ?

Благодаря!



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: Hoв]  
Автор666 (Нерегистриран)
Публикувано26.11.07 00:47



ami zbarkal si,30 litrov akvarium a malak za 3 zlatni i gupi.....prosto e mnooooogo malak......v takav akvarium mojeh da otglejdah samo gupi.....7 ili 8,zlatni e izkliu4eno.xem im e tiasno xem vazduxat ne im dostiga.......vse edno teb da te slojat v malka staia s trima debelaka......



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: тъти]  
Автор mala1 (непознат )
Публикувано18.11.13 23:37



здраевите ще използвам темата на колежката да попитам нещо, имам 12литров аквариум интересува ме до колко гупи мога да гледам в него ? максимум 8 гупи или ...


Редактирано от mala1 на 18.11.13 23:39.



Тема Re: начинаеща с желание да отглежда гупинови [re: mala1]  
Автор izz ()
Публикувано01.12.13 14:58



В такъв аквариум можеш да отглеждаш само декоративни скариди-ред чери примерно. Нищо друго. Гупите искат минимум 30-40 литра аквариум с добра филтрация и растения. Ако ги набуташ в такова съдче като твойто само ще ги гледаш как умират за дни, най-много седмица. Има си специализирани форуми за акшариумни рибки-аквапортал и акавриум бг, виж там има информация.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.