Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:41 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ДА ГО ВИДИМ КАК ЩЕ ЗАЩИТИ ХСВ !!!нови [re: Шпaгa]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.03.13 19:52



Не, може да я има. Нали това е идеята за етера - че е среда, която определя поведението на светлината и по която тя се разпространява. И единственият достъпен начин да я регистрираме, е като наблюдаваме как оптическите качества на светлината зависят от различните движения между наблюдател и източник. Така може да се улови преноса, т.е. кинематическите свойства на тази среда. Е, опитите показват че нея и да я има, тя няма кинематически свойства - не можем да говорим изобщо за подвижност/неподвижност като качество на тази среда. Което само говори, че представите ни за средата по някаква аналогия с класическата физика не работят и са твърде дилетантски. От там и аналогията на светлината със звука е само повърхностна.

Изобщо, исторически има много различни концепции за етера. Исторически най-добре се избистрят двете крайни. Теорията на Лоренц и на Ритц се основават на неувлекаем, неподвижен (не могат да му се разместват отделните части) етер, телата се движат през него. Майкелсън подкрепя с опитите си напълно увлекаемият етер. Но двете са доста несъвместими, Майкелсън например куца с аберацията и други истории (той и не е сериозен застъпник на тази тема, просто са се появили привърженици, и от преди него). Ритц пък куца с обяснението на движението на светлината в среда, пречупването между две среди и опитът на Физо например. И Айнщайн се явява като обединител, така да се каже, създава теория която обяснява всички факт без недостатъчците на останалите. С цената на игнорирането на етера като определящ скоростта на светлината.

Per warez ad scientiam


Тема Re: КАК ДОСТИГНА ДО ТОЗИ ИЗВОД!!!нови [re: Шпaгa]  
Автор РИБАРЯ (съмнителен)
Публикувано12.03.13 19:55




А как достигна до това заключение ? като не си запозната с този опит ?

Казах, че не съм имала време да се задълбоча в този опит, а не, че изобщо не съм запозната с него. Има разлика, нали?

А ти пък, като си толкова добре запознат с опита, как стигна до този извод:

Опита показва че скоростта на светлината не играе роля за аберацията.

И правиш ли някаква разлика между крайна и постоянна скорост на светлината?



Ми хайде задълбочи се и тогава приказвай , а не само да се излагаш така неподготвена



Стигам до извода много просто , ако аберационният ъгъл е на входа на телескопа , както ще бъде ако няма преносна светоносна среда напълно увлекаема от земята , то тогава опита на Ейри ще показва различни ъгли на аберация когато е пълен с вода и въздух , тоест лъчите идващ от далечните звезди , нямаше да са успоредни на телескопа.
И за каква крайна и постоянна скорост на светлината говориш , нямаща нищо общо по темата ?



Тема Re: ДА ГО ВИДИМ КАК ЩЕ ЗАЩИТИ ХСВ !!!нови [re: 3opниk2]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.03.13 19:59



Неподвижна среда относно наблюдателя е частен случай на неувлекаемата среда. А съвсем друг въпрос е дали средата може да е неподвижна. За справка - аберацията.

И моля те, остави това безплодно жонглиране с научна терминология. Произлизащият продукт не е някакъв аргумент. Липсва най-важният механизъм за производство на аргументи тука - причинно-следствената връзка между предпоставките и заключенията. Това за минималната енергия, ако пак го прочетеш и се позамислиш от къде ли следва (какво ли му пука на фотона дали се движи по ос или не :), ще разбереш че си е направо виц.

Per warez ad scientiam


Тема Re: НАПРОТИВ!!!нови [re: Гepиcъм]  
Автор РИБАРЯ (съмнителен)
Публикувано12.03.13 20:03



Неподвижна среда относно наблюдателя е частен случай на неувлекаемата среда.
Напротив , неподвижната среда ( относително неподвижна ) спрямо наблюдателя , може да съществува само при увлекаем етер .

Редактирано от РИБАРЯ на 12.03.13 20:04.



Тема Re: ДА ГО ВИДИМ КАК ЩЕ ЗАЩИТИ ХСВ !!!нови [re: РИБАРЯ]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.03.13 20:11



"Как достигнахте до тоя извод ? "

Ами чети там.

Намеквам, че средата и да съществува, не определя скоростта на светлината. Може да отговаря за преноса и, разбира се. Може и за други неща да отговаря, не касаещи пряко светлината. Но няма свойството "подвижност" в смисъла който употребяваме в кинематиката. Пълният с вода телескоп не отчита нищо именно поради това свойство - средата не се увлича от него, не се увлича от материята изобщо, а това е ясно защо - тя няма дори такова качество - 'увлекаемост/неувлекаемост' :)


"Ми що водата - въздуха, в телескопа трябва да увлича- неувлича средата ? "

Ами за да се пробва коя от многото хипотези за етера навремето е по-коректна.


"не става на въпрос за това , а за това че аберационният ъгъл , се получава високо горе , понеже опита на Ейри показва че няма значение дали телескопа е пълен с вода или въздух."

Къде е това горе? И по-важното, дали там се получава ъгъл в нужната за наклона посока, давана от фактите? Опитът на Ейри за това няма никакво значение.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ДА ГО ВИДИМ КАК ЩЕ ЗАЩИТИ ХСВ !!!нови [re: Гepиcъм]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано12.03.13 20:11



Не, може да я има.

Може да я има, а може и да я няма. Това имах предвид:

"Ми като е напълно неувлекаема, не означава ли това, че може и въобще да я няма?

Т.е. как от опит, който показва, че средата е напълно неувлекаема, някой би си извадил заключението, че изобщо съществува някаква светоносна среда? на мен това ми се струва абсурдно..."

Или с други думи - опитът на Ейри по никакъв начин не доказва, както и не отхвърля, наличието на светоносна среда.



Тема Re: НАПРОТИВ!!!нови [re: РИБАРЯ]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.03.13 20:12



Имам пред вид, когато наблюдателят е неподвижен спрямо неувлекаемата среда, ситуацията съвпада с пълно увличане на средата. Но това е само частен случай за неувлекаемата среда.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ДА ГО ВИДИМ КАК ЩЕ ЗАЩИТИ ХСВ !!!нови [re: Шпaгa]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.03.13 20:16



Напълно неувлекаемата среда си има особени кинематични свойства, които могат да се наблюдават. Едно от тях е, че наблюдател, движещ се относно нея ще наблюдава различна скорост на светлината в зависимост от скоростта и направлението си спрямо тази среда. Демек може да се докаже дали съществува или не. А опитът на Ейри тества нейно конкретно частно свойство. Защото от него зависят други характеристики на поведението на светлината.

Per warez ad scientiam


Тема Re: КАК ДОСТИГНА ДО ТОЗИ ИЗВОД!!!нови [re: РИБАРЯ]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано12.03.13 20:16



Ми хайде задълбочи се и тогава приказвай , а не само да се излагаш така неподготвена

Рибар, досега с нищо не съм те обидила и не съм ти дала повод да се заяждаш с мен.

И за каква крайна и постоянна скорост на светлината говориш , нямаща нищо общо по темата ?

Крайната скорост на светлината има общо с аберацията, за която говорим.



Тема Re: ДА ГО ВИДИМ КАК ЩЕ ЗАЩИТИ ХСВ !!!нови [re: Гepиcъм]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано12.03.13 20:24



Напълно неувлекаемата среда си има особени кинематични свойства, които могат да се наблюдават. Едно от тях е, че наблюдател, движещ се относно нея ще наблюдава различна скорост на светлината в зависимост от скоростта и направлението си спрямо тази среда. Демек може да се докаже дали съществува или не. А опитът на Ейри тества нейно конкретно частно свойство. Защото от него зависят други характеристики на поведението на светлината.

... а опитът на Ейри показва че материята (водата в телескопа е за това, по-плътна материя от въздуха) не увлича средата, т.е. тя трябва да е напълно неувлекаема.

От това, което си написал, следва, че Ейри все пак е ДОКАЗАЛ съществуването на въпросната среда. Така ли е, или пак нещо греша?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.