Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:07 01.05.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Разлика НФ/фентъзи?  
АвторT-Rex (Нерегистриран)
Публикувано04.04.08 21:33



Моля, бихте ли ми казали възможно най-точно каква е разликата между научна фантастика и фентъзи?

Наистина имам нужда от ясното им разграничаване.


Благодаря ви!





Тема Re: Разлика НФ/фентъзи? [re: T-Rex]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано05.04.08 19:15



Разликата е фантастична...





Тема Re: Разлика НФ/фентъзи? [re: T-Rex]  
Авторnorth.star (Нерегистриран)
Публикувано05.04.08 20:59



Според мен разликата е в начина, по който се изгражда светът. Във фентъзито преобладава моделът на описание на света до 17 век, в НФ - този след 17 век.



Тема Re: Разлика НФ/фентъзи? [re: T-Rex]  
АвторT-Rex (Нерегистриран)
Публикувано06.04.08 19:20



Според Рей Бредбъри научната фантастика описва реалния свят, а фентъзи - измислен свят. Нещо не ми се вижда достатъчно вярно и обхватно това обяснение.

Друго обяснение, което ми предложиха, е че научната фантастика се основава на фантазиране в полето на някакви технократски изобретения, докато фентъзито, както и името му подсказва, се доближава до вълшебните приказки. Има нещо и в това, но пак сякаш не се напипва основната разлика...

Пак ви казвам, не се бъзикам и въпросът ми е съвсем сериозен.

Много благодарности на онези, които се отзоват!





Тема Re: Разлика НФ/фентъзи? [re: T-Rex]  
Авторnorth.star (Нерегистриран)
Публикувано06.04.08 21:41



Аз също не се бъзиках. До средата на 17 век не само във всекидневния живот, но и в различните специализирани области на познание картината на света се изгражда в рамките на едни или други митологични, фолклорни и религиозни представи. След това човешкото знание за света се свежда до истините на един универсален разум. Фентъзито се придържа към първия модел на описание, фантастиката - към втория. Твърдението ми в никакъв случай не трябва да се разбира като оценъчно.



Тема Re: Разлика НФ/фентъзи? [re: T-Rex]  
Автор redhornbone (непознат)
Публикувано07.04.08 20:52



6te se opitam da otgovorja na vaprosat ti.Sna4i kato zjalo,Fentasi-to se rasviva v sveta na magijata i vsi4ki sapatstva6ti ,,extri,, kato:prinzove,kralizi,ve6tizi,elfi i tn.Vsjakakvi tehnologi4ni prisosoblenija lipsvat i sa sameneni ot rasli4ni vidove magija.Njakoi avtori preplitat(no dosta rjadko)fentasi s fantastika no kato zjalo dvata stila na pisane sa jasno rasgrani4imi.Sa fantastikata koijato se deli na njakolko osnovni stila(6te isbroja samo po-osnovnite stilove:tvarda fantastika,kosmi4eska opera,kiber-punk,utopija i antiutopija)sa harakterni to4no obratnite ne6ta.Tova e svetat na tehnologiite,pokorjavaneto 4res samite tehnologii na drugi planeti,kontakti s drugi zivilisazii i tn.
Dano sam ti pomognal malko




P.S.sajeljavam,4e pi6a na latiniza no jiveja v Germanija i njama kak da prevkliu4a na kiriliza.Nadjavam se,4e 6te mi vlesete v polojenieto



Тема Re: Разлика НФ/фентъзи? [re: T-Rex]  
Авторnorth.star (Нерегистриран)
Публикувано09.04.08 12:44



Тъй като това не е първата подобна тема, на която попадам, интересно ми е защо на някого му е необходимо да знае "най-точно каква е разликата между научна фантастика и фентъзи".



Тема Re: Защо на някого му е необходимо да знае... [re: north.star]  
АвторT-Rex (Нерегистриран)
Публикувано11.04.08 10:37



Не "най-точно", а "възможно най-точно" е речено в изходния постинг. Защо на някого му е необходимо да знае - не знам. Знам защо аз искам да знам.

Защото не ми е ясно дали наистина се правят разграничения между два жанра в този случай или, да кажем, между две направления на фантастична литература.

Защото ако са два отделни жанра, то това означава, че са сравнително непроницаеми един за друг, а читателската ми практика подсказва по-скоро обратното.

Изчетеното по въпроса все така не ми дава ясен отговор. Затова попитах, смятайки, че някой може би вече е търсил (и намерил) такъв.



Тема Re: Защо на някого му е необходимо да знае...нови [re: T-Rex]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано11.04.08 13:52



Драги T-Rex, споделям своето виждане по въпроса.


И за мене фантастиката и фентъзито са две направления на фантастичната литература.
Това, което прави едно произведение "фантастично", за разлика от реалистичната литература е т. нар фантастичен допуск. Той се различава от разпространения в литературознанието термин художествена условност и може да бъде идея, персонаж и прочее, при което трябва да бъде "сюжетообразуващ", т.е, ако го извадим от произведението - то се "разпада".. Примерно извади от "Портретът на Дориан Грей" на Оскар Уайлд фантастичното допускане, че остарява не реалният човек, а неговият портрет и от произведението няма да остане нищо. И сега внимание!!! Ако фантастичният допуск е РАЦИОНАЛЕН, т.е. свързан е с науката, изрично подчертавам, изглежда научен спрямо онова състояние на науката към времето на написване на произведението - това е НФ, ако е ИРАЦИОНАЛЕН - магии, духове и прочее персонажи от ирационалния пантеон - това е фентъзи. така че според мен разграничаването минава по линията РАЦИОНАЛНО-ИРАЦИОНАЛНО. Това е, дето се вика, разглеждане на философско ниво.
Друг е въпросът, че едно нещо в определена епоха може да е рационално, а за следваща - ирационално. Например такъв е случаят с алхимията. Към момента на появяването си тя е рационална спрямо ирационалния бардак по онова време, но днес е ирационална спрямо съвременното състояние на науката. Това - като образен пример. Трети е въпросът, че може да има ирационален персонаж в произведението - Бог, дявол и прочее, но това не прави автоматично произведението фентъзи, ако "духът" му е научен
Четвърти е въпросът, ако има такъв персонаж, примерно месир Воланд в "Майстора и Маргарита" на Булгаков - това прави ли произведението фантастично, или си е реалистична литература. За мене е фантастика, но за повечето филолози - не е.
По този въпрос съм си "драпал пачата" много години и синтезирано мога да кажа това, което казах. Натъквал съм се на много интересни неща, като примерно в съветската литературта енциклопедия. Там има една статия за ФАНТАСТИКА - вътре са Лукиан, Сирано дьо Бержерак, Рабле и прочее и друга статия за НАУЧНА ФАНТАСТИКА. Обикновено се приме, че НФ почва от 19 век с написването на Франкенщайн от Мери Шели.
В кратката оксфордска история на английската литература /около 800 страници е/ пък няма статия за Толкин, но има за Тачър Маргарет, да ти умре коня от гъдел, дето се вика.



Тема Re: Защо на някого му е необходимо да знае...нови [re: T-Rex]  
Авторnorth.star (Нерегистриран)
Публикувано12.04.08 00:47



Въпросът ми беше формулиран така, защото твоята тема не е единствената.
Според мен “читателската практика” е водеща при разсъжденията върху жанра. Класификацията “по принцип”, описваща характерни белези, може да има само ориентировачън характер. Жанрът има значение като интерпретативен модел при разбирането на конкретен текст. Това означава, че двата жанра (и не само те) са “проницаеми” един за друг и елементи от единия могат да участват в изграждането на текст от другия жанр. Примери: “Дюна” и “Междузвездни войни”. От откриването на фентъзи-елементи в научнофантастичен текст или обратното не следва, че не съществува разлика между тях.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.