Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:12 07.05.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Колелото на времето  
Автор Eoвинидиc_ (грък роханец)
Публикувано16.07.04 19:51



Здравейте.
Както знаете, идва лято и времето все трябва да се запълва с нещо-особено на морето. Аз предпочитам да запълвам това време с четене. Попадна ми в ръцете масивната поредица Колелото на времето- абсолютно нищичко незнам за тези книги освен че са фентъзи. Мога да започна разбира се веднага да ги чета, но си имам спомени от едно друго фентъзи, което едвам додрапах до половината.
Какво ви е мнението за тези книги?
Ако сте обсъждали вече темата- извинявам се, само моля ми посочете линка.



червеното светва преди зеленото

Тема Re: Колелото на времетонови [re: Eoвинидиc_]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано16.07.04 20:19



Мненията за тази поредица са... меко казано, разнопосочни.
Защо не започнеш с Глен Кук?

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.


Тема Re: Колелото на времетонови [re: Eoвинидиc_]  
АвторDe3tuss (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 20:23



Ами, до половината ще додрапаш със сигурност.
За да съм по-ясен, ще разделя поредицата на три части - от първа до четвърта, от пета до седма и от осма до десета.

Първо, искам да кажа, че като ЦЯЛО, книгата е много добра. Новаторски идеи, плътен, добре разработен свят, много герои, кои от кои по-главни, централни или важни за действието, което предлага голямо разнообразие и е доста увлекателна за четене. Аз лично БЯХ абсолютен фанатик на колелото до шеста книга.
Защо разделих поредицата. Защото първите четири книги са наистина добри. Първата може би е малко по слаба от останалите, в нея действието се движи малко по-мудно и асоциациите с Толкиновия властелин са явни.
Изобщо, за всеки читател на фентази абсолютно задължително е да прочете първите четири, защото са наистина уникални във жанра. Книгите се четат на един дъх и няма опастност да ти омръзнат - достатъчно разнообразни и наситени с приключения са.
От пета до седма, обаче, разклоняването на действието започва да става застрашително. Постоянно се набъркват нови и нови герои - епизодични и второстепенни. Това прави книгата доста трудна за следене - от една страна след шест книги прочетени една след друга има опастност да ти втръсне от "Колелото на времето", от друга - ако прекуснеш четенето за месец-два епизотичните, второетпенните и третостепенните герои са толкова много, че на всяка втора страница ще се питаш "Кой/коя пък беше тоя?!"
Но въпреки западащото си качество, обяче, книгите от пета до седма все още предлагат изненади, забавни са и доставят голямо удоволствие при четене.
Не стои така въпросът обаче с последните - от осма до десета, а опасявам се, че това важи и за оставащите (ненаписани все още) пет- десет книги. Историята все още е до никъде, Джордън започва да разтакава в две книги събития, които спокойно могат да бъдат ограничени в една, поредицата започва да става скучна и еднообразна, докато не се тига до последната - Кръстопитища по зрдач, която е КОЛОСАЛНО трагична. Действието се влачи, нищо не се случва, четем безкрайни разсъждения за описания, интериор и какви ли още не дивотии, разсъждения от типа "Какво да облека тази вечер", проточили се на четири страници (имай предвид формата на страницата) и изобщо, ако аз бях редактор на тва нещо, от тези 600 и кусур страници бих оставил не повече от 150. Все още се намират фанатизирани маниаци, които се кълнат в "Колелото", обаче един читател с трезва преценка се е отчаял от тъпотията на последните две-три книги и ги ПЛЮЕ ЯКО. За съжаление е прав - бях толкова разочарован от Кръстопътите, че вече не съм сигурен дали искам да събера поредицата.

Казвам всичко това, защото тук ще чуеш много противоречиви оценки за колеото, а твърдото присъствие във форума вероятно ще пооплюе алчността на г-н Джордан. Самият аз съм го правил не веднъж по повод последните му няколко книги, излезли под шапката на Колелото. Това обаче не променя факта, че първите книги на поредицата са наистина ГОТИНИ. Четат се леко, описателни са, героите са с изградена психология (което аз например много обичам), света е плътен и до шеста книга удоволствието от четенето е гарантирано... За по-нататък не знам - зависи от индивидуалните вкусове... Проблемът, обаче е, че до тук кнгигите са 10 (има и още една - предистория, която излезе последна), а на хоризоната не се задава приклюзчване или развръзка. Така че не знам какво да ти кажа. Ако започнеш - удоволствието е гарантирано, но най-вероятно ще бъде последвано от дълбоко разочарование. Ако не започнеш, изпускаш една от най-значимите поредици в жанра. Решението е твое.
От мен толкова - опит за безпристрастно отношение.




Тема Re: Колелото на времетонови [re: aspid]  
Автор Eoвинидиc_ (грък роханец)
Публикувано16.07.04 20:24



Защото Глен Кук не ми е попаднал в ръцете и едва ли ще си го намеря скоро ;)А пък Колелото на времето, както казах е пред мен.


червеното светва преди зеленото

Тема Отличен съвет...нови [re: aspid]  
АвторДe3тъc (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 20:26



Черната гвардия определено е по-добра идея от Колелото.



Тема Re: Колелото на времетонови [re: Eoвинидиc_]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано16.07.04 21:11



Има само един начин да се разбере, така че почвай!

TANSTAAFL


Тема Re: Колелото на времетонови [re: Eoвинидиc_]  
Автор Lorien (dogma)
Публикувано16.07.04 23:32



Всеки си харесва различни неща. Аз лично успях да прочета първата, а в момента кисна на втората книга от има-няма половин година :)) През това време прочетох сумати други книжки на Адамс, Симънс, Пратчет,Едингс :)) Може би, когато някой ден пак ми дойде музата да се хвана с нея ще додрапам до края й :))
Но както ти казаха вече, единствения начин да разбереш дали ще ти хареса е сама да ги почнеш. Никога не можеш да разчиташ на чуждото мнение, защото те не са ти :))

Аз имам въпросче: Какви са тез книжчици на Глен Кук, м? Дайте подробности :))

You can't stop me to love the world with all its lies


Тема Re: Колелото на времетонови [re: Lorien]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано17.07.04 08:57



Eдинствената тема, която мога да ти изнамеря без неарвна схватка с Архива е

.

TANSTAAFL

Тема Re: Колелото на времетонови [re: Eoвинидиc_]  
Автор Бeзцeнни (Aeltauriel)
Публикувано17.07.04 10:04



Ние лично едвам го добутахме до 100 страница на първата книга и повече не можахме:/

Но това нищо не значи, де:)

We are the power inside, we bring you fantasy.
We are the kingdom of light and dreams...



Тема Re: Колелото на времето [re: Kopo]  
Автор Lorien (dogma)
Публикувано17.07.04 12:48



Мерси много :)) Ще ми е от полза ;))

You can't stop me to love the world with all its lies



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.