Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:08 30.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Луноход "Лаврентий Берия"  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано28.01.09 19:42



Сталин медленно достал папиросу, медленно распотрошил содержимое в трубку, и монотонно утрамбовывая табак указательным пальцем, произнес , обращенные в пустоту, слова:
-- Мы не можем ждать так долго, как того просит Жуков. Если испытательный образец доведен до семидесяти пяти процентов готовности, значит мы пошлем на Луну сто тридцать четыре ракеты вместо предполагаемых ста., если я не ошибаюсь расчетах.
Маршалы молчали. Сталин не ошибся в расчетах.




Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Бorдaнoв]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано29.01.09 15:06



Жа умръ!



Ама поне 2 нелепости намерих от физична гледна точка.

Що "Катюшите" при слабата лунна гравитация да не искат да излитат??? Точно обратното би трябвало да е и дори обсегът им да се доближава до този на балистичните ракети на Земята.

И второ - кви са тия пружинни картечни иглоавтомати? Че барутът кислород му не требе да гори - той си го носи със себе си, т.е. добрият стар шмайзер би си вършил спокойно работата и на Луната. Е, би могло да се говори за специални смазки при вакуум и това онова, ама те ще трябват, и за пружинните, тъй, че аргумента отпада.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Didimus (новак)
Публикувано29.01.09 16:15



Това с катюшите наистина яко съкс.

Обаче с пружинните автомати не е така.
Енергията на изстрела се губи най-вече заради съпротивлението на въздуха. Като го няма, и много по-просто устройство стига. Най-малкото пести теглото на патрона, а металът е ценен.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Didimus]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано29.01.09 18:36



A какво ще натяга отново пружината след изстрел?



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор cineman (видеографоман)
Публикувано29.01.09 18:41



Някой от вас спомня ли си разкритията, че на борда на иначе "мирната" съветска орбитална космическа станция "Алмаз-3"/"Салют-5" е било монтирано леко противотанково оръдие (или беше противотанкова картечница?), което да стреля по любопитни космически совалки?



----------
Дълга лента - голям филм!

Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор Didimus (новак)
Публикувано30.01.09 11:38



A какво ще натяга отново пружината след изстрел?

Прикачената към автомата човешка единица



А на колко изтрела ще се налага зависи само от конструкцията.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Didimus]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано31.01.09 12:05



По тази класификация при Креси англичаните са били снаражени с плоскопружинни еднозарядни моноцелеви установки за балистична стрелба. Което пък обяснява поредното поражение на французите.





Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор Didimus (новак)
Публикувано31.01.09 15:00



Не само.

Има го и моментът, че мощността от 0.74kW на мобилните бронирани бойни единици на французите се оказала прекалено ниска за калния терен.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Didimus]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано31.01.09 16:26



Е, да задвижването 4х4 и окачването с много степени на свобода дава добра проходимост и на пресечен терен, но не може да компенсира ниската мощност и лошото сцепление на мултисезонните напълно органични контактни плоскости, а обшивката от нисковъглеродна стомана дори влошава положението на кален терен.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Didimus]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано31.01.09 19:42



Абе да ти кажа, от чисто инженерна гледна точка (макар, да не съм баш с механо специалност), един пружинен автомат ми се вижда много по-сложен (и съответно по-тежък. обемен и капризен) от добрия стар барутец. Още повече, че поради липсата на атмосфера както правилно си забелязал, би могло да бъде намален заряда, а от там и габаритите и масата на патрона и на стрелковото оръжие. Пък и простотата на системата е уникална - погледни един обикновен самозаряден пистолет работещ на принципа на свободния затвор и ще видиш, че има десетина чарка напълно разглобен. За "леволверо" да'н говорим!


А простота обикновено значи надежност - има по-малко неща за чупене.

И наистина чак пък пружинни автомати... плоскопружинните еднозарядни многоцелеви установки на англичаните при Креси биха били по-добър вариант.

П.С. Мале... до къде го докарахте с тия исторически справки... Пък задвижването 4х4 с мощност 0.74 киловата може и да не би било чак толкоз лошо при едни лунни условия - само си представи скоростта, която би могло да постигне! Наистина ще е "хвърковато". По кофти терен при това, щото там нема кал. А колко броня можеш да му нафичкаш при тая слаба гравитация.... Само дето ще е малко тръдно със скафандрите за него...

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 31.01.09 19:53.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: cineman]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано31.01.09 19:50



А, никъде не съм видял да е "мирна" май...
В интерес на истината да уцелиш с оръдие нещо дето фучи с няколко десетки хиляди км/ч покрай теб е кофти работа. Освен ако не си в една близка до неговата орбита, та да имате бавно приближаване примерно.


Доколкото знам целта на оръдието на станцията е била по-скоро да коригира орбитата отколкото да пуца по совалки (всъщност мисля, че е правено да стреля по спътници), но и последното не е било изключено. Тъй де, требе ни малък двигател за малки корекции на орбитата... що да не праснем едно 30 милиметрово, хем и ще стреляме по гадовете ако се наложи.



Нещо като онуй знаменито американско патентовано съчетание за завладяване на новите земи на запад - плуг с оръдие. Хем най-мирно си ореш, хем ако те нападнат червенокожите диваци можеш да им праснеш един картеч! Дет се вика: след като унищожиха китайските нашественици, съветските комбайни отлетяха в неизвестна посока.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано31.01.09 21:02



Моля, моля - "моноцелеви". Все пак се използват неуправляеми проектили в единичен режим.


Осве това не сме ние - Пол Андерсън "Кръстоносци в космоса", има споментата битка на пехота в открития космос с висока оценка на преждеупоменатите установки.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано31.01.09 23:38



Ето до какво води дълговременната липса на алкохол - човек спира да внимава дори и при четене!



Моноцелеви значи.... аз пък го разбрах като многоцелеви в смисъл, че не само може да стреляш с него, ами и.... да си запалиш огън примерно.

"Кръстоносци"-те не съм ги чел... много ли съм изпуснал, че да ги подфана?


P.S. Излъгах - сега се сетих, че съм ги чел. Ама явно не съм запомнил определенията... може би щото съм го чел на руски.


Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 31.01.09 23:44.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано31.01.09 23:58



Дообре де, "определенията" тук са плод на псевдоинженерен жаргон, който си спретнахме с Дидимус.

Нещо в самия източник на темата подтиква към такива изцепки.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано01.02.09 03:49





Специално за лунни условия:)


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано01.02.09 15:49



Дообре де, "определенията" тук са плод на псевдоинженерен жаргон, който си спретнахме с Дидимус

Разгеле - това имах предвид, щото ме изкефиха!





Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано01.02.09 18:07



Като сме я подкарали тъй, те на - за първи път виждам добро та макар и квази, но все пак физично обяснение на лазерните мечове в стар варс-а.
Извиняюсь, че на руски, ама мисля, че основната част от аудиторията тук тоз език го знай.



Классический световой меч из SW устроен так:
Рукоятка принципиально устроена примерно как обычный бластер - блок питания плюс разрядно-фокусирующая камера, в которой формируется самостабилизируемый плазменный сгусток, фактически маленькая шаровая молния. Далее в обычном бластере эта молния ускоряется и выстреливается в цель, а в световом мече остается "на привязи", которую осуществляет специальный импульсный генератор электромагнитного поля. Импульсы следуют с частотой несколько десятков герц, и с этой частотой шаровая молния вылетает из рукоятки на длину клинка, а потом "всасывается" обратно, как мячик на резинке. Ну а для глаза это сливается в сплошной клинок. Энергии такая система тратит очень мало - только на свечение и стабилизацию сгустка, значительный расход только в момент контакта с целью. Эффект импульсного ЭМ поля на такое же внешнее поле и другие плазменные сгустки - отталкивание, поэтому на таких мечах можно фехтовать и отражать выстрелы бластеров. Из-за электрострикционного эффекта поле издает характерное гудение и треск при столкновении с другим мечом.


Бива а?



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано01.02.09 20:16



Случайно да има приложен работещ прототип (примерно ТМС - тулский меч светлиньй)?



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано01.02.09 20:52



Предполагам на този въпрос могат да отговорят еднозначно любителите на световни конспирации: "Да, има, но гадовете всичко крият! А знаете ли, че в провинцията падали цели планини, ама Патрицият забранил за това да се говори а?....."





Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано02.02.09 21:03



Ти ме накара да се позамисля малко и се сетих, че миналата година четох "Призрачните бригади" на Джон Склаци - действието е в не чак толкова далечно бъдеще, лазерниямеч не беше изобретен все още (за разочарование на земните командоси); "Звездната сянка" на Сергей Лукяненко - руските космически пехотинци използваха на орбиталните станции автомати със сгъстен въздух, които можеха да се използват и като двигатели (тази идея я имаше и при Александър Беляев).



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано03.02.09 01:55






Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор cineman (видеографоман)
Публикувано03.02.09 14:15



Абее... май баш за совалки е било предназначено: т.нар. "Салют-5" е изстрелян през 1976 г. - точно времето, когато е трябвало по план да литне първата совалка, ама заради проклетите плочки, дето се отлепяли при дъжд, срокът се е забавил с 5 години. А пък съм чел и една история, как по време на подготовката на съвместния полет "Аполо" - "Союз" американците заблудили съветската делегация, като нарисували на една черна дъска совалката с трюм, пълен с ядрени ракети, и оставили вратата на залата отворена. Така руснаците, след като се намъкнали в аудиторията и видели рисунката, повярвали, че шатълът е космически бомбардировач и веднага решили да си направят свой - "Буран"... А съм виждал по телевизията и кадри, на които в бомболюк, направен на дъното на фюзелажа на атмосферния аналог на "Буран", товарят макет на атомна бомба...

Между другото, оръдието е било предназначено за близък бой, в случай че някое чуждо космическо возило реши да направи абордаж и да изземе секретните фотоматериали...

----------
Дълга лента - голям филм!


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано10.02.09 02:05



Честно казано Лукяненко не ми е много по сърце. И измислените от него въздушни пушки - тоже. Можеше със същия успех да ги снабди и с моноцелеви установки.
Понявгаш фантастите не могат да познаят. Да де, Жул Верн е прдсказал подводниците и кво ли не, ама съм убеден, че въздушните автомати са огромна простотия.

1-во: Изгарянето на един обем барут със сигурност дава много повече обеми газове, отколкото могат да се компресират в същия обем, без да срещнеш особено големи трудности. Не виждам защо като е фантастика то обезателно всичко трябва да е ужасно различно от земното. Прекаленото залитане в тая посока прави нещата изкуствени. Подобна отживелица са и лазерните мечове ъфкорз, щото ако вместо Люк, срещу Вейдър застанеше Индиана Джоунс просто щеше да се бръкне в кобура и да го гръмне, а не да размахват по средновековно му саби. Ясно, че сабята дава някакъв рицарски статут на хора, които се различват от масата в случая, ама все пак....

2-ро, което е по-важното - на ония никакви температури в космоса, ще ти трябва специален подгревател, за да накараш газът да си върши работата. Т.е. необходим е допълнителен източник на енергия. А барута си го носи в себе си.

и 3-то, да хабиш въздух в космоса си е голяма простотия!

Абе като цяло - АК он и в космосе АК!

И за двигател става, и за стрелба, и метеоритен/лунен прах да му влезе вътре - ще го тръснеш и пак ще стреля! Да му мислят америкосите с техните капризни М-16!



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано10.02.09 07:53



В защита на Лукяненко: въпросните пушкала се използваха на закрито в орбитална станция. Няма нужда от подгряване, а силата на изстрела се регулира много по-лесно (при барута трябва да променяш количеството или състава на на заряда, което за патрон е неприложимо в бойни условия).
Калшников на бъдещето: Такеши Ковач в Altered carbon ("блестящо" интерпретирано от Бард като "Суперкомандос") размахваше чифт жестоки калашници от бъдещето.





Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано10.02.09 19:20



Абе гледай сега, като собственик на няколко пушкала, в туй число и въздушни ми е ясно, че подобна работа е... глупост.
Значи, за да придобие убойна сила куршум изстрелян с помощта на сгъстен въздух е необходимо голямо налягане и голям разход на въздух. Съществуват ловни пушки за дребен дивеч на този принцип (ПЦП се води), където в контейнер обикновено под цевта се напъхва въздух до към 200-300 атмосфери. Контейнерът е дебелостенен и тежък, а броят изстрели с него е малък.
Това с промяната на силата (всъщност енергията) на изстрела е малко безсмислено и малко трудно за изпълнение. Защо е така е бая дълго за обяснение. Не знам каква е била причината на героите на Лукяненко да им се налага да го правят, но ако е за да пазят орбиталната станция, то почти съм убеден, че смъртоносен проектил изстрелян от въздушна пушка ще нанесе не по-малко щети от такъв изстрелян от пистолет да кажем. Още повече, че съществуват огромно количество калибри за бойно оръжие с малка мощност - флоберов патрон в калибър .22 с необлечен куршум или да кажем валтеровият 9х17.

Този суперкомандос не съм го чел. Принципно обаче за всяко едно огнестрелно оръжие няма да е проблем да бачка в космоса от физико-химична гледна точка. Друг е въпросът от какъв материал ще трябва да е направено за да издаяни, ама и там мисля, че няма да е голяма философията.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: cineman]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано10.02.09 19:42



Това ми изглежда чиста легенда, досущ като онуй дето уж руснаците подхвърлили по подобен начин идеята за стелта на американците за да хвърлят милиарди долари за разработката на нещо, което не е чак толкова ефективно. Макар, че според показанията на един познат дето синът му беше в радарни войски точно по време на сърбо-американската война, може и да има известна логика в последното. На въпросът ми : Как са стелтовете? Той отговори:
- Ха! Не се бил виждал стелта! Прави отметка като кебапче на екрана!



Щото е работил на по-старичките дециметрови радари, а не на по-новите сантиметрови, чиито вълни наистина сравнително добре се поглъщат от онуй покритие.

Идеята за Бурана е още от 60-те години май, а дори мисля и от преди това някакъв незнаен циолковскоподобен руснак е предлагал нещо подобно.

Товаренето на атомни бомби в подобни возила обаче си е чиста проба тъпня, тъй, че се съмнявам да са го правили. Неефективно е. Първо, това чудо има сравнително малка автономност, т.е. за дълговременно хранилище не става. А и едните, и другите имат достатъчно на брой балистични ракети, които могат да свършат прекрасно и много по-добре тази работа с преноса на атомното оръжие от един континент до друг. Да не говорим как ще се насочва тая бомба, как ще издържи на влизането в атмосферата и т.н. Тъпо е. Не знам и за какво им е атмосферен вариант на Бурана, след като руснаците никога не са разчитали в доктрините си на стратегическата авиация , а главно на ракетния удар.Освен ако не е за ре-контра-дезинформация. Пък и си имат достатъчно як стратегически бомбардировач, много по-голям от Бурана като вместимост.


Сега..... и совалката, и руските станции несъмнено са правени по поръчка, и със (съ)финансиране на военните. За да нападне обаче совалката космическата станция, тя трябва да бъде изстреляна в същата орбитална равнина като втората (совалката няма гориво за промяна на орбиталната равнина) и с подобни параметри на орбитата. След което да се предприемат маневри за сближаване и прочие, и прочие - общо взето дълга процедура. "Прогрес"-ът бая време ги прави тия маневри за да се скачеше с МИР или сега с МКС. Това несъмнено ще бъде забелязано от наземните служби и совалката просто ще бъде унищожена много преди да влезе в обхвата на оръдието на станцията. Оръдието "здесь непричем" по моему.
За времето необходимо на совалката не само, че тя може да се унищожи, ами може да се напусне и унищожи, и станцията тъй, че секретните фотографии да не попаднат в лапите на империализма.
Няма как американците да почукат на люка на станцията, блеейки и показвайки набрашнена лапа в илюминатора.

Знаеш ли, най ми се струва това с оръдието да е хрумнало на някой млад конструкторски колектив пишещ своите "Записки от лабораторията".
Тъй де, хем ще видим как се държи тая джаджа в космоса, хем ще постреляме (има ли мъж дето да не му се "играе" с такива "играчки"?), хем ще подшушнем на товарищи военните колко ще я защитим станцията и ще ги изръсим още рубли....



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано10.02.09 23:25



То Хан Соло се опита в стил Индиана Джоунс да отстреля Дарт Вейдър ама не го огря


Джедаите са символ, не войници... мечовете им са символ също.
А и в близък бой меча може да е по-полезен от пистолета ... особенно ако отразява изстрелите

Welcome to the real world!



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Mopфиyc]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано10.02.09 23:48



Именно - символ са. А не основно оръжие на пехотата.

А и в близък бой меча може да е по-полезен от пистолета ... особенно ако отразява изстрелите

Няма нужда да отразява изстрелите. Доказано е, че на една ръка разстояние държащия нож в ръката е по-бърз от имащия пистолет в кобура. Факт -последния е накълцан преди да успее "да го извади".



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.02.09 08:01



В защота на Лукяненко: ставаше дума за караулно въоръжение в условията на ниска гравитация и отсъствие на явен противник (нещо като "Макаров" за родните милиционери)



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано11.02.09 08:44



Дам, съгласен съм, че това е доказано.
Но ако в ситуацията и двамата държат оръжието в ръката... ( а не при неравностойните условия, които ти даваш), мисля че този с ножа, ще хвърли ножа и ще напълни гащите. Просто пистолета нанася по-големи щети. Има си и минуси за пистолета, но като цяло наблизко или надалеч - пистолета носи по-голяма заплаха.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Paganel]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано11.02.09 10:09



Да, ама пък пистолетът има само една линия на атаката, като отблизо е много по-лесно да отклониш дулото на пистолет, отколкото голо гладно оръжие.

По повод на напълването на гащите - зависи кой как е тренирал и с какво е свикнал.
При всички положения опира подобна близка схватка опира повече до личните качества, отколкото до качествата на оръжията.

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."

Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: ladyMarian]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано11.02.09 10:36



Разбира се, че опира до лични качества във всички случаи. Затова се опитах да пренебрегна човешкия фактор, за да сравня само оръжията.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Paganel]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано11.02.09 11:14



Ми дори и тогава, е по-лесно да се порежеш с нож, отколкото да се гръмнеш с пистолет


От много близо, имам предвид.

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."

Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор cineman (видеографоман)
Публикувано11.02.09 12:34



Един любим лаф на Уди Алън гласи: "Това, че съм параноик, не означава, че не ме преследват."



Моите източници на информация са официални:

Историята за руснаците и черната дъска е от една съветска книга, посветена на проекта ЕПАС (Експериментален полет "Аполо"-"Союз). Сега не помня как се казваше, но извадките са от интервюта с космонавтите Алексей Леонов и Владимир Шаталов. Мога да проверя за подробности.

За "Алмазите" е написано тук: http://npt.mai.ru/colleges/war/ballist/books/Afanasiev-Un/aib1/text/11.htm

А ядрената бомба в търбуха на "Буран" показаха в американския документален филм "Червеният Космос" по "Нешънъл Джиографик". А, ето - и друг е писал за това: http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=avi&Number=1938865876&page=0&view=collapsed&sb=1&part=

А това, което нарекох "атмосферен аналог" на "Буран", е онова хвърчащо нещо, дето имаше отзад 4 самолетни турбореактивни двигателя и го използваха за тренировки, а после го купи някакъв австралиец май...

----------
Дълга лента - голям филм!

Редактирано от cineman на 11.02.09 17:57.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: ladyMarian]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.02.09 20:23



Би ли дефинирала тая работа с линията на атаката? Освен това с пистолет се стреля спокойно и от упор, и на 10-15 метра от теб (обикновен Макаров за 200 лева), обсега на ножа е една ръка + дължината на острието - т.е. около метър (мятането на нож е високоефективно основно по филмите). За пораженията от двете оръжия да не говорим.
И за що смяташ, че дори и отклонен пистолет не може да ти нанесе поражение?



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано11.02.09 22:18



Заеби големите разстояния, говорим за клинч. Накратко, пистолетът стреля в една посока, ножът реже отвсякъде (почти).

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: ladyMarian]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.02.09 22:33



Прочете ли второто си изречение?
Точно в клинч пистолета е по-опасе от ножа. Без замах можех да порежеш, изключително трудно - да забиеш ножа. Еднинствената траектория на куршума е достатъчна, стига да пресича част от противника.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано11.02.09 23:00



Ай другото на живо, а?

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано11.02.09 23:18



Абе макаровия не е баш за тая цел - имам такъв, вервай ми. Фул метал жакет не е баш полицейски боеприпас, щото е склонен към рикушети.

Сега, като не съм чел произведението ми е трудно да опонирам, но от практична гледна точка - не струва.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: ladyMarian]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано11.02.09 23:27



Толкоз много мъжове, а само едната лейди е на прав път - до де я докарахме!



Да, зареденият и насочен пистолет от близо е опасен почти колкото и ножа. (Над 90% от простреляните с късо нарезно оръжие оцеляват)
Обаче..... ножът изглежда ПО - ГОЛЯМА заплаха от пръв поглед. Инстинктивно човек се пази от остри предмети. Дори и малките деца го правят. Доколкото пистолетът е по-неявна заплаха. Още повече, че всеки все някога се е порязвал и знае колко боли, доколкото много малко са тези които са уцелвани от куршум и съответно - по-голямата част от хората нямат представа за усещането.

А на съпруга му предлагам едно посещение на "Герена". Ще вземем пищоф по-хубав от макаровия, или поне по-реномиран и ще пробваме как е на 15 метра - става ли?

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 11.02.09 23:28.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: ladyMarian]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.02.09 23:30



ОК



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано11.02.09 23:32



От упор при равностойни противници, а не единия паднал на земята и само да му теглиш конторлен в главата , пистолетът е малко кофти. Ни да го протегнеш напред, щото ще те праснат по ръката, ни да го държиш до тялото - кофти стойка за стрелба.

Изобщо самоотбраната с пистолет е реална в обхвата от 3 до 7 метра. Повече вече не е баш самоотбрана, а по-малко е неудобно и съществува огромната вероятност да те изпреварят. Все пак никой не ходи постоянно с пищв насочен напред в двете ръце нали?



Тема Re:нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано11.02.09 23:38



глупости са това "кофти стойка за стрелба"
от една ръка разстояние не се налага въобще да се целиш, камо ли с протегната ръка;
евентуално малко майсторлък с китката, ако си максималист и се стремиш към хедшот, иначе смело напред и дали ще е в дробовете, или в стомаха за човека дошъл с нож на престрелка е все тая...

No matter how cynical you get, it is impossible to keep up.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.02.09 23:39



Полицейския 9х18 е с бакърена обшивка, отделно е стоп-патрона "Комар". Обаче нешо вярно се отплесваме.



Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано11.02.09 23:42



Ами... освен и теби да та водя на Герена...



П.С. Ръката(ръцете) се протяга напред не само с цел да се прицелиш, ами главно заради по-добрия упор при отката. Изобщо когато се налага да го правиш бързо това упражнение нямаш време за истинско прицлеване.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 12.02.09 00:22.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Kopo]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано11.02.09 23:45



Е да де, то желязна обшивка няма. Обшивката принципно си е от мек метал, но все пак по-твърд от оловото. Иначе ако е твРъда ша такова таковата на цевта. Стоп патроните са друга тема, макар, че от упор могат да са не по-малко смъртоносни. Не само могат ами и са. Затуй правило е с тях да се пуца над няколко метра.

Отплесваме се.... Ама пък кво толкова?





Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано12.02.09 08:49



Дам, малко хора са прострелвани, но ВСЕКИ е гледал стотици филми и е съвсем наясно с пораженията, които пистолетът нанася. Нека изброя предимствата и недостатъците от моя гледна точка:

Предимства на пистолета

1. Заплаха. Пистолетът носи по-голяма заплаха. Това ни е втълпено от всички екшъни.
2. Респект. Всеки борави с нож вкъщи. Малко хора имат пистолети. И тези които ги носят видно са гардове, полицаи и т.н. професионалисти (които даже не носят ножове) Т.е. всява повече респект.
3. Обсег. Колкото и близък бой да е, рядко боят започва след като сте на една ръка разстояние. Обикновено боят е предизвикан от нещо.
4. Париране. Нож идващ към теб може да бъде отбит. Куршум - не.
5. Отбягване. От нож можеш да се дръпнеш. От куршум - само ако си Нео.

Недостатъци:

1. Заряд. Пистолетът има ограничен брой изстрели. Но, това е недостатък само ако стрелецът изхаби всичките изстрели.
2. Линия на стрелба. Само една линия. Но в близък бой това би трябвало да е проблем само ако си пиян или възпрепятстван от нещо нетипично.
3. Точност. Трудно се уцелва с пистолет, но не и от 1-2-3 метра.

Като цяло недостатъците които виждам не са съвсем недостатъци. А предимствата са си баш предимства.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Paganel]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано12.02.09 08:55



Стрелял ли си срещу човек?
Предимствата са само в сферата - обучен и без скрупули човек.
В останалите 95% хората се опитват все пак да не нанесат смъртоносен изстрел. Тоя проблем го няма при ножа и там няма това секундно забавяне, толкова важно в близкия бой.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано12.02.09 09:05



прав си - още един минус. аз не мога да дам всичките :) давайте още :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Paganel]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано12.02.09 15:09



Ще ти дам и още - в близък бой пистолетът обикновено се използва като боен чук за зашеметяване, а не за стрелба.
Всъщност при разстояние по-малко от една ръка разстояние нещата са мнгоо различни - справка Марлоу имаше много интересни решения, когато някой беше опрял пистолет в корема му.
Пистолетът е ефективен само от дистанция, достатъчна да се натисне спусъка преди отсрещната страна да те достигне.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 15:11



От теб не го очаквах.. За откат да си чувала?

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."


Тема Бааааххх...нови [re: Бorдaнoв]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 15:19



.. какъв разбор направихте от тая забележка...

Аз само исках да отбележа, че на къса дистанция предимствата на ножа не бива да се подценяват. Не че пистолетът няма предимства и пр, но да се твърди, че е безспорен фаворит, е проява на сериозно невежество. На дистанция на която може да бъде изваден преди да те достигнат, няма равен, признавам. Но за всичко по-близко.. може много да се спори.


Абе как стигнахме от луноходите до ножовете?

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Paganel]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 15:24



Кви заплахи, къф респект, кви осем-десет кинта????

Ако стигнеш до там че да използваш оръжието за да ПЛАШИШ с него, много си закъсал



Парирането - куршум не може да бъде отбит, но дуло да бъде отклонено - да.
Апропо, някога да си парирал летящ към теб нож? Съзнаваш ли с цената на какви наранявания може да стане това? Същото и за "отбягването".

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."

Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 15:26



Заеби ти заплахата, в подобна ситуация едва ли може да има достатъчно време за да плашиш някого



"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."

Тема Re: Бааааххх...нови [re: ladyMarian]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано12.02.09 15:57



Ами Пощаков няма какво да го обсъждаме, а явно само Робин разбира братята и стигнахме до престрелка с пистолети


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re:нови [re: ladyMarian]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.02.09 16:09



чувала съм, стреляла съм и не ме притеснява особено.
в крайна сметка, ако аз имам синка, а ти си мъртва - аз печеля :)

No matter how cynical you get, it is impossible to keep up.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: ladyMarian]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано12.02.09 16:59



Ех, Марианче, при 90% от случаите когато се вади оръжие, било то нож или пистолет, то не се използва. Може много филми да си гледала, но в истинския живот оръжията се използват предимно за сплашване. И когато си с по-слабото оръжие, трябва да си луд (или професионалист) за да не отстъпиш. Но и двата типа хора са рядко срещани.
Говориш хем емоционално, хем наизуст. Първото го очаквам от всеки, но за второто, от хора с качествено мислене като теб - не го очаквам.

Разбрах че, основната ти идея е била просто да покажеш, че ножа не е за подценяване. Разбира се, че е така. Но както каза и фокса ,а има и вицове по темата... на престрелка с нож не се ходи.
Стига сте обяснявали колко бавно се вади пистолет от кобура.. не е по-бавно отколкото се вади нож от кобур.
Стига сте обяснявали как при разстояние 15 сантиметра ножа е по-як... Когато си на 15 сантиметра и всеки юмрук е по-як от неизваден нож (или пистолет).

А за мятането на нож... от непрофесионалист... мисля че камък ще свърши много по-добра работа.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.02.09 20:37



По правилник със стоп-патрони се стреля на не по-малко от 10 метра (от хуманни съображения) и на не повече от 20 (неефективно е). Само не разбрах дали същите правила важат и за мунициите "Оса" и "Стършел".



Тема Re: Бааааххх...нови [re: Бorдaнoв]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 20:44



Пазете се, следващата стъпка е поручика да развърти чорапа...

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."


Тема Re: Бааааххх...нови [re: ladyMarian]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.02.09 20:45



В ограничен обхват е адски ефективно средство за разпръскване на тълпата.



Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: Paganel]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 20:46



Емоционално, трудно....
Наизуст.. още повече...

Ама щом казваш...

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."


Тема Re: Бааааххх...нови [re: Kopo]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 20:47



А как ли се отразява на близка дистанция?

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."


Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 20:48



Алтернативата е на мен да ми е улучено ходилото, а на теб да ти е строшена дясната ръка и три ребра....

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."


Тема Re:нови [re: ladyMarian]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.02.09 20:50



Ако първо ти е счупено ходилото на Фокса ребрата най-вероятно остават здрави.



Тема Re:нови [re: Kopo]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 20:51



Ааа, не остават



"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."

Тема Re: Бааааххх...нови [re: ladyMarian]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.02.09 20:51



С вертикалана плоскост на движение става.



Тема Re:нови [re: ladyMarian]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано12.02.09 21:17



е повечето пищаци имат съвсем мижав откат, сравнени с калашник да речем, но даже и с калашник в уличните престрелки стрелят из зад прикритие без да се показват и автомата се държи само с ръце и то бая неудобно.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re:нови [re: ladyMarian]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.02.09 21:35



мариански тва от пистолет ли или от нападателя с ножа?

щото откат да ми строши ребра е смешно :)

пробвах помпа - рита като магаре, но е далеч от да може да ми строши нещо. пистолет би било пълен абсурд, камо ли пък макаров :)

Why be difficult when, with a bit of effort, you could be impossible?


Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 21:58



Не бе, мацка, аз ще ти ги строша


Не ми обръщай внимание тази вечер, става ли

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."

Тема Re:нови [re: ladyMarian]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.02.09 22:11



строши ми ребрата с нож :))) и се моли докато хълцам от смях да не стисна прекалено спусъка :))

Why be difficult when, with a bit of effort, you could be impossible?


Тема Re: Луноход "Лаврентий Берия"нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.02.09 22:17



Стрелковия клуб на "Герена" не ме кефи - оръжията са мърляво поддържани (последния път стрелях с CZ-75 и нa всеки 5-6 изстрела не изхърляше гилзата, човека на гишето изкоментира безразлично "Е ще го почитя тия дни."). Доброто на Стрелковия клуб е кафенето - винаги преди мач може да навиеш бармана да ти сипе голяма водка във водна чаша и да долее кола. Aко щe е за стрелба - хайде във VIP-a?
(И все пак в казармата на 25 метра ударих 9 с "Макаров" в ТИР-а.)

Редактирано от Kopo на 12.02.09 22:21.



Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано12.02.09 22:38



Не бе, ноже ще го прибера да не те нараня нещо, аз да не съм варварка...

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.