Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:52 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Емоционалната интелигентност  
Автор abroadabroad (ентусиаст)
Публикувано25.03.13 20:49



Интересно, и Даниъл Голман ли казва, че емоционалната ингелигентност взима в 100% от случаите връх над абстрактната логика?

не, не казва това
а, и тя само обобщава и констатира фактология, изнесена от популярни психолози с шорока практика

Има една японска поговорка:“ако се появи проблем, не търси виновника, просто го реши“ – отразява тяхната народопсихология.





Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: abroadabroad]  
Автор abroadabroad (ентусиаст)
Публикувано25.03.13 20:53



според теорията на книгата съществува емоционална и рационална интелигентност, и едната без другата не могат ефективно да съществуват

друг въпрос е, че емоционалната често взима връх, поради трудното и управление, което може повече да навреди, отколкото да помогне - а, овладяването и води до благородно съществуване



Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: abroadabroad]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано25.03.13 21:25



E не в 100% от случаите, ама доста често...
Както се казва - днешното общество възпитава само логиката и никой не възпитава сърцето, затова не върви.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: abroadabroad]  
Автор belika (ентусиаст)
Публикувано25.03.13 23:22



според теорията на книгата съществува емоционална и рационална интелигентност, и едната без другата не могат ефективно да съществуват

могат и още как - особено втората без първата. за живи примери се сещам. друг е въпросът какъв вид и с каква формула КПД е заложен и се търси в уравнението от книгата за цел на съществуването

Редактирано от belika на 25.03.13 23:22.



Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: belika]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано26.03.13 00:11



аз пък цяла вечер мислих и сега влизам точно да питам за пример, когато е надвила рационалността, щото не можах да се сетя ни един...



Той погледна цветето и стана цвете край пътя

Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: Kaily]  
Автор abroadabroad (ентусиаст)
Публикувано26.03.13 00:38



същността не е в това, че не е надвила, а че не е добре все тя да е надвила или което и да е от двете да го е сторило
на това именно учи емоционалната интелигентност - не да те водят емоциите, а ти да водиш тях



Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: belika]  
Автор abroadabroad (ентусиаст)
Публикувано26.03.13 00:40



за клиничен случай ли говорим? -защото според теорията няма как адекватно да оцелява без другото въобще да е проявено



Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: Kaily]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано26.03.13 05:28



какво е емоционална интелигентност ?
нещо като да си ядосана и да не го проявяваш, щото си интелигентна ?
това е свръхнатоварващо, и има доста негативни последици.
или да харесваш някого, но да се правиш, че ти е безразличен, щото си интелигентна ?
всъщност, какво е това интелигентност ? яде ли се, пие ли се , или се купува от магазина ?

" Основната ни тема тук са именно тези „други умения", които наричаме емоционална интелигентност: сред тях е възможността да мотивираш себе си, да проявяваш постоянство в трудни моменти, да контролираш импулсите и да отлагаш възнаграждението за усилията си, да регулираш настроенията си и да не позволяваш тревогата да пречи на мисленето, да проявяваш съпричастност и да живееш с надежда. "

това е според книгата , а според теб ?

"Защо умните хора често взимат глупави решения" - е това не го разбрах, честно .

Редактирано от silver.moon на 26.03.13 05:42.



Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: abroadabroad]  
Автор belika (ентусиаст)
Публикувано26.03.13 07:35



какво е клиничен случай?
аз не работя в клиника. или работя, но моята е аматьорска и нерегистрирана на картата.

защото според теорията няма как адекватно да оцелява без другото въобще да е проявено

адекватно
също е доста относителна думичка, ми се струва.

говорех за :

1. хора, които смятат живота... например за математика - строят си пътни карти и си ги следват до милиметри. обаче не им се получава винаги. и наместо да склонят да се отклонят от математиката, за да наместят едно друго и в пътуването, и в пътната карта, и в комуникациите с другите и света въобще - те си се държат плътно за пътните карти, защото математика е единственото, което наистина не им се струва лъжовно. познавам няколко такива персони по-отблизо.

2. хора, за които математиката, и въобще пътните карти - и в живота, и в отношенията са пълна безсмислица, те вършат, каквото им проговори сърцето, вкусовите рецептори, въобще емоциите или чувствата. такива също доста си бият главите нерядко. дори да им обясняваш например смисълът от неща като пари за черни дни или от неща като семейния кодекс - те дори не опитват да приемат, че има полза от подобни пътни карти, или грам смисъл в съдебно решение за издръжка на собственото им дете, дори не опитват да признаят възможността д аим се случи - преди да почука на вратата призовкар, връчващ им лист за принудително изпълнение. а че въпросните - семеен кодекс, семеен съд, решение за издръжка, и в крайна сметка пари за плащане на издръжка са за собственото им дете, на което в емоциите си го играят най-прекрасният родител - връзка няма.

поредната сухарска и математическа несправедливост и нелогичност ги е застигнала просто.

това са само по един от моите си субективни примери. книгата не съм я чела, а и нямам потребност да я чета. на младини обаче съм чела вехти книжки като психопатология на карл ясперс. и там пише интересни работи по темата.

Редактирано от belika на 26.03.13 07:41.



Тема Re: Емоционалната интелигентностнови [re: silver.moon]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано26.03.13 10:50



Ами аз го бях обяснила на Ан в друга тема.
Няма решение, което да не е базирано на емоциите, друг е въпросът, когато те са така умело прикрити, че все едно ги няма.

Аз ето какво имам предвид под емоционална интелигентност - човек има абстрактен ум и има емоционален ум, преди много години някъде бях чела, че емоционалният ум се нарича още рептилиен ум, тъй като бил наследен от рептилиите. Дали е така, не знам.

Човек, колкото и перфектно да разсъждава логически, колкото и да му е безупречна логиката, накрая, като да взима решение, се обляга на емоционалния си ум. Може да изведе логически една перфектна верига разсъждения и накрая, се извърта на 180 градуса и крайният извод и решение да са абсолютно несвързани с логиката, защото емоционалният ум надвива.
Това е умът, който се възпитава или не в детските години, ако детето не е получило достатъчно любов, то има недоразвит емоционален ум.

На мен ми се е случвало отдавна назад във времето да разговарям с близък и бавно и полека логически, на малки стъпки, да го водя към очевидното. След като положих доста усилия, накрая победоносно стигнах до извода...човекът се извъртя като мряна на сухо, и независимо безупречния си абстрактен логически ум и придържането към логиката, накрая извади наяве съвсем безумен извод.
Тогава зяпнах с отворена уста. Но след години прочетох за двата типа ум и всичко ми се изясни.

Оня ден с една приятелка стана въпрос за двата типа ум и тя ми даде друг пример - жена, която иска да си купи скъпо палто и иска пари от мъжа си, не му обяснява логично как и трябва, а го подкукуросва, че с това палто ще изглежда добре и като излизат някъде, той ще се гордее с нея пред колегите си.
Начинът, по който жените манипулират мъжете, се базира на техния емоционален ум.
Но важи за всички.

Това е във връзка и с ония нива на Башар, където най-отгоре той поставя системата от убеждения, под нея емоциите и чак най-отдолу мислите.


Той погледна цветето и стана цвете край пътя



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.