Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:46 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Да бъдеш забелязаннови [re: Уeнди]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано16.04.07 21:22



Сигурно съм искал да кажа какво е действие и какво е бездействие и как бездействието се превръща в действие...например бездействието в областта добро то се превръща в действие в областта на злото.
Най- добре е да цитирам бхагават -гита: "О непогрешими, гуната на доброто, която е по – чиста от другите гуни, дава освобождение и освобождава от последиците на всички грехове. Които са намират в тази гуна, стават обусловени от чувството за щастие и знание.
О, сине на Кунти, гуната на страстта се поражда от безкрайните желания и копнежи и поради това въплътеното живо същество се обвързва с материалните кармични дейности.
О, сине на Бхарата, знай , че гуната на мрака , породена от невежеството, заблуждава всички живи същества. Резултатите от тази гуна са безумие, леност и сън и те обвързват обусловената душа.
О, сине на Бхарата, в гуната на доброто човек привиква към щастие, страстта го тласка към кармични дейности, а невежеството покрива знанието му и обрича човека на безумие.
О, сине на Бхарата, понякога преобладава гуната на доброто, която взима надмощие над гуната на страстта и невежеството. Понякога гуната на страстта побеждава доброто и невежеството.А друг път гуната на невежеството побеждава доброто и страстта. По този начин винаги има борба за превъзходство. Проявленията на гуната на доброто могат да бъдат изпитани, когато всички врати на тялото бъдат озарени от знание.
Резултата от всяка благочестива дейност е чист и за такава дейност се казва че е в гуната на доброто..
Дейност, която е извършена в гуната на страстта, завършва със страдание, а дейността , извършена в гуната на невежеството – с глупост.
От гуната на доброто се развива истинско знание, от гуната на страстта се развива алчност, а от гуната на невежеството се развива глупост, безумие и илюзия.
Когато човек правилно вижда, че не някой друг, а тези гуни на природата са извършителите на всички дейности, и познава върховния Господ, който е трансцедентален по отношение на всички тези гуни, той достига Моята духовна природа."
Казах го по повод Волк, който всичко оправдава с Аза, според мен Аза нещо друго и действа по друг начин, по точно бездейства когато трябва да поеме контрола в свои ръце.

": “О, сине на Панду, този който не мрази блясъка, привързаността, и заблудата, когато ги има, и не копнее за тях, когато изчезнат, който е непоколебим и незасегнат от всички тези последици от материалните качества и остава трансцедентален и неутрален, защото знае, че единствено гуните са активни; който е установен в себето и еднакво се отнася към щастие и нещастие; който еднакво гледа на бучката пръст, на камъка и на парчето злато,; който приема по един и същи начин желаното и нежеланото; който е устойчив и приема еднакво похвалата и порицание, честта и позора ; който се отнася еднакво към приятел и враг и се е отказал от всички материални дейности - за тази личност се казва, че се е издигнала над гуните на природата."


"...Чуй това, което ще ти разкажа за различните видове разбиране и решителност в съответствие с областите на материалната природа. Разбирането, въз основа на което човек знае какво трябва и какво не трябва да върши, от какво трябва да се страхува и от какво не трябва, кое обвързва и кое освобождава е в областта на доброто. Разбирането, което не прави разлика между религия и безверие, между действие, което трябва да се извършва и действие, което не трябва да се извършва е в областта на страстта. Разбирането, което приема безверието за религия и религията за безверие, което е под влияние на илюзията и мрака, което винаги насочва в погрешна посока е в областта на невежеството. Непоколебимата решителност устойчиво поддържана , и която по такъв начин контролира дейностите на ума, живота и сетивата е решителност в областта на доброто. А решителността, с която не могат да бъдат преодолени сънят, страхът, скръбта, мрачността и илюзията - тази не интелигентна решителност е в областта на мрака.
Сега те моля да чуеш от мен за трите вида щастие, на което обусловената душа се наслаждава и с чиято помощ понякога се освобождава от всички нещастия. Това, което в началото може да е като отрова, но накрая е като нектар и събужда човек за самореализация е щастие в областта на доброто. Щастието, което се поражда от контакта на сетивата с техните обекти и в началото е като нектар, а накрая е като отрова е в природата на страстта. А за щастието, което е сляпо за себереализацията, което от началото до края е просто измама и възниква от съня, мързела и илюзията се казва, че е в природата на невежеството.
Няма създание нито тук нито сред полубоговете на по-висшите планетарни системи, което да е освободено от тези три области, родени от материалната природа."
Тази книга аз наричам Индийската Библия и съм взел много от нея.

Пътищата са проходими!


Тема Re: Да бъдеш забелязаннови [re: ПЪTниk]  
Автор Уeнди (serenity)
Публикувано17.04.07 10:15



Дълъг постинг и не за това, за което питах. Но аз и нищо не попитах де...


Погрешно съм те разбрала...
Страст... при хората е още по сложно и не е само за рода, страстите при хората са много видове...НЕПРАВЕНЕТО, както го наричахте в Кастанеда, "убива" страстта с бездействието си и заради това се приема като правилно действие.
Би ли коментирал това?



Тема Re: Да бъдеш забелязаннови [re: Уeнди]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано17.04.07 20:53



Съжалявам.
Какво е страст ли? И кое е различно от животните ли...еми страст към парите например, страст за слава, величие, надмощие, сила, надприказване, надплюване, поо- най - най, това са все страсти, при животните не е така.
В съзнанието ни е разликата...и все пак не разбирам добре въпроса ти...карай да върви.
Човешкият дух, работещият в човешкото тяло е затруднен в действията си ЧОВЕКА вече е обзет от страсти, невежество, които действат вместо духа...и така вече е стегнат възела около човека , и се стяга и се стяга все повече и повече, духът е потиснат от енергията на страста, невежеството и доброто....в този момент е нужно неравене, за нас са много тези моменти

Пътищата са проходими!


Тема Re: Да бъдеш забелязаннови [re: ПЪTниk]  
Автор Уeнди (serenity)
Публикувано18.04.07 09:22



Да си поясня въпроса...
Защо страстта да е непременно нещо с отрицателен знак отпред? Кофти частта в израза (примерно) "страст към надмощие" къде е? - в "страст" или в "надмощие"... И дали ако желанието за надмощие е по-слабо от страстта към надмощие, то това вече е нещо положително? С други думи: проблемът в страстта ли е?



Тема Re: Да бъдеш забелязаннови [re: Уeнди]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано20.04.07 17:41



Лично аз не виждам проблеми никъде, всичко е съвършенно.
В "страст" аз не влагам смисъл за проблем, по скоро влагам мисъл за съвършенство.
С думите си по темата аз само изказвам мнение за начина си на мислене, не смея да твърдя че мисленето ми е правилно като правило и общо, но заради мисленето си за съвършенството, аз си мисля че за мен моето мислене е полезно. Заради товаа уважавам и твоето мислене въпреки че е възможно да се различава от моето, в това също има съвършенство.
Смисъла на моето мнение по темата беше, че страстта ни е предназначена като сила, която да ни движи за да не умрем от липса на желание за живот, стастта да е помощно средство на духа ни за да може да ни направлява чрез нея и че това същото средство дадено ни при творението за да ни помага понякога ни обзема дотолкова много, че пречи на духът в нас да ни управлява за изпълнение на прадназначените ни задачи, НО във всички случаи страстта е ЖИВОТ, живот на Земята на същества наречени човеци.
Управлението на човека не е лесна работа и разбирането че човек е едновременно и управляващото и управляваното... вече излизаме извън обяснението и разбирането с думи...навлизаме в долявянето

Пътищата са проходими!


Тема Re: Да бъдеш забелязаннови [re: ПЪTниk]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано20.04.07 21:15





Ползата и нуждата от желанията

Човек естествено не може да осъзнае напълно целите на духа. И за да се насочи развитието му в нужната посока, оставяйки му в същото време свободна воля, бил приложен много остроумния апарат на потребностите.

Потребността не е нещо друго, а бич, с който подсъзнанието бие човек, ако неговите действия започват да го водят встрани от предначертаната му еволюция.

Страхът от смъртта и потребността от храна, потребността от общуване, любов, себепознание, себеразвитие-всички тези потребности носят отчетливия характер на юзда, тъй като неудовлетворяването им носи дискомфорт и крайно неприятни усещания, а удовлетворяването им-нещо подобно на облегчение след преминаване на зъбобол.
Обикновената рекомендация, която човек получава в такъв случай, е че трябва да промени живота си по такъв начин, че съответният проблем да загуби своята актуалност.

Случва се естествено след удовлетворяването на потребностите да възникне и усещане за щастие. Обаче причина за щастието се явява не самият факт на изпълнение на желанието, а това, че човек в някакъв момент се е оказал на мястото си в еволюционния процес: разрал е, което трябва; или е направил, което е усетил. И го е направлявало удачното съчетание на потребностите, създадено от духа му.
Щастието не е душевно (емоционално), а духовно състояние, когато висшето АЗ сигнализира, че всичко върви правилно.



Потребността не е друго, а някаква програма на подсъзнанието, предизвикваща съответни ситуации, съответстващи на желанието. Удовлетворяването на потребностите само по себе си няма отношение към целите на духа, тоест към еволюционния ръст на човека. Духът формира потребности, само за да насочи развитието на човека в определена посока. Може да се каже, че потребностите са сигнални знаци на пътя на еволюцията, по който в тъмнина пътува човек

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.

Тема Re: Да бъдеш забелязаннови [re: Kaily]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано21.04.07 17:28



Съгласен съм с написаното от теб, с нищо не се различава от мисленето ми по темата и е добре изказано с думи.

"Може да се каже, че потребностите са сигнални знаци на пътя на еволюцията, по който в тъмнина пътува човек"

Бих казал че и чувстата са сигнални знаци по пътя ни и не е редно да се определят от нас като истина, те са само сигнали подаващини информация за истина. Между истината и подаваните сигнали за нея може да има огромна противоречива разлика, това трябва да се знае от нас.

Пътищата са проходими!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.