Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: МЪДРЕЦ МОМЧЕ И СЛОНнови [re: Kaлu]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано23.10.05 20:44



В една гора живял мъдрец с много ученици. Той учил учениците си на истината: “ Бог е във всички неща и, знаейки това, вие трябва да се прекланяте пред всичко, което срещате.”
Веднъж един ученик отишъл в гората за дърва. По пътя срещнал вбесен слон, а човекът, седящ върху него, му крещял: “Махай се от пътя! Веднага се махни от пътя! Слонът побесня!”
Но ученикът, вместо да побегне и помнейки уроците на учителя си, започнал да разсъждава: “В слона пребивава бог, както и в мен. Бог не може да нанесе никаква вреда на самия себе си, така че защо да бягам?”. Мислейки това, той продължавал да стои на пътя, слонът се приближавал, а водачът му продължавал да крещи: “Махай се от пътя!”. Но ученикът не помръднал, бесният слон го подхванал, вдигнал го във въздуха е с все сила го метнал на земята. Ученикът останал да лежи целият в кръв и в безсъзнание, докато не дошъл мъдрецът с няколко ученика да го отнесе в къщи.
Когато по-късно ученикът дошъл в съзнание, разказал какво му се случило, а мъдрецът му отговорил: “Приятелю, вярно е, че бог се проявява във всичко, но ако той е бил в слона, също така е бил и във водача му. Кажи ми, защо не обърна внимание на предупрежденията на водача?”

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.


Тема Re: С ЕДНА ДУМАнови [re: Kaлu]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано02.11.05 19:31



(дзен притча)


Пътешествайки, управителят отишъл при Учителя, за да му засвидетелства почит.
-Чакат ме държавни дела, нямам време за дълги разговори, -казал той.-Можеш ли да изложиш същността на религията само в две думи – за накъв зает човек като мен?
-За Ваша Светлост мога да я изложа и с една дума.
-Невероятно! Кажи ми бързо тази необикновена дума.
-Мълчание.
-А как да постигна мълчанието?
-С медитация.
-А мога ли да узная какво е медитацията?
-Мълчание.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.


Тема Re: РАЗПОЗНАВАНЕТОнови [re: Kaлu]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано19.11.05 11:33



(притча за Насредин)

- Мола, мола, бързо тръгвай с мен, - съседът на Насредин извън себе си от възторг хванал ръката му и го измъкнал от къщи. – Пристигна един такъв, разбираш ли, казват, че той е най-мъдрият и най-прославеният, и…
- Добре, да вървим да погледаме най-мъдрия, - съгласил се Молла.
Отишли те в чайната, мъдрецът важно седял на почетно място и слушал хвалебствията на насъбралите се около него, дори не обърнал внимание на влезлите.
- Ето го, Молла, виждаш ли го! – зашехнал съседът. – Такъв важен, даже не ни забеляза! Никога ли по-рано не си го срещал?
- Много пъти, - казал Насредин, - тъй като той е глупак. А глупаци съм виждал в живота си много.
- Не може да бъде! Най-мъдрият – и изведнъж глупак! Откъде знаеш?
- Мъдрият винаги разпознава глупака, тъй като и той сам някога е бил глупак, - отвърнал Насредин. – Но глупакът никога не разпознава мъдреца, тъй като сам никога не е бил мъдър.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.


Тема Re: ДВАТА ВЪЛКАнови [re: Kaлu]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано28.12.05 11:30



Някога отдавна старец открил на внука си една жизнена истина:
-Във всеки човек се води борба, приличаща на борбата на два вълка. Единият вълк представлява злото: завист, ревност, съжаление, егоизъм, амбиции, лъжа. Другият вълк представлява доброто: мир, любов, надежда, истина, доброта и вярност.
Внукът, затрогнат до дън душа от думите на дядо си, се замислил, а после попитал:
-И кой вълк побеждава в края на краищата?
Старецът се усмихнал и отговорил:
-Винаги побеждава оня вълк, когото ти храниш.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.


Тема Re: АБСОЛЮТНАТА ВЯРАнови [re: Kaлu]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано22.03.06 14:06



Било сушаво лято и фермерите от едно малко селце били обезпокоени за урожая. Един неделен ден след месата те се обърнали към пастора за съвет.
-Отче, ние трябва да направим нещо или ще загубим реколтата!
-Всичко, което трябва да направите, е да се молите с абсолютна вяра. Молитвата без вяра не е молитва. Тя трябва да излиза от сърцето, - отвърнал свещеникът.
През цялата следваща седмица фермерите се събирали два пъти на ден и се молили за дъжд. В неделя те пак отишли при свещеника.
-Нищо не става, отче. Всеки ден се събираме и се молим, а дъжд няма.
-А вие действително ли се молите с вяра? – попитал свещеникът.
Те започнали да го уверяват, че това е така, но свещеникът възразил:
-Аз знам, че се молите без вяра, защото нито един от вас, тръгвайки насам, не си е взел чадър.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.


Тема Re: СОКРАТнови [re: Kaлu]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано29.03.06 11:28



Някаква жена видяла Сократ, когато го водели към мястото на убийството му. Плачейки, тя възкликнала:
-О, мъка! Те възнамеряват да те убият, въпреки че не си извършил никакво престъпление!
Сократ и отвърнал:
-О, глупава жено! Нима ти искаш да извърша престъпление, да заслуча наказанието си и да умра като престъпник?!

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.


Тема Re: АКО Е РЕКЪЛ БОГнови [re: Kaлu]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано21.05.06 14:46



Говорейки през нощта с жена си, ходжата казал:
-Ако утре вали, ще ида за дърва, ако не вали – ще ора.
-Прибави:ако е рекъл бог, -отбелязала жената.
А ходжата отвърнал:
-Е, глупости! Или така, или иначе, без работа няма да остана, все нещо ще свърша.
На сутринта излязъл от града, а насреща му войници.
-Ей, деденце, -завикали те,-ела насам! Как да стигнем до бръснарницата?
-Не знам, - безгрижно отвърнал ходжата.
А грубите войници не му дали да се опомни, ударили го няколко пъти и наредили:
-Ах ти, мършо, марш пред нас!
Под дъжда, в калта, ходжата ги довел до града, а после в полунощ, изморен до смърт, полужив, насинен, се приближил към вратата на своя дом и затропал.
-Кой е? – попитала жена му.
-Отвори, жено, -промърморил ходжата, - аз съм това, ако е рекъл бог.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.

Редактирано от Kaily на 27.11.08 18:35.



Тема Re: Буквата “Т”нови [re: Kaлu]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано08.07.06 13:04



Учителят твърдял, че болшинството хора не живеят в Реалността, а в свят, създаден от собствения им ум.
Когато един ученик дошъл да поспори на тази тема, Учителят сложил на пода две пръчки във формата на буквата “Т” и попитал:
-Какво виждаш?
-Буквата “Т”, - отвърнал ученикът.
-Така си и мислех, -казал Учителят. – В природата не съществува буквата “Т”, това е само символ в твоята глава. Тук лежат само две счупени клонки.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.

Редактирано от Kaily на 27.11.08 18:36.



Тема Re: Буквата “Т”нови [re: Kaily]  
Авторбиorнoзa (Нерегистриран)
Публикувано08.07.06 14:17



На тоя мъдрец му пиша двойка заради това, че изкуствено дуализира. "Природа" и "твоята глава" де факто всякога са неотделими. А той, глупакът, ги разделя по битие и си вярва, че учи някого на нещо си. Този мъдрец е метафизик, има още какво да учи; във всеки случай той не е стигнал докрай в самопознанието.





Тема Re: Буквата “Т” [re: биorнoзa]  
Авторraл (Нерегистриран)
Публикувано08.07.06 17:29



Ти дуализираш, делейки мъдреца и природата.
Щом всичко е едно, и мъдрецът е едно с всичко останало и значи е естествен.






Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.