Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:55 27.05.24 
Горещи теми
   >> Европейски съюз
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Турция – член в ЕСнови  
Автор kилиkaндзep (ver.2)
Публикувано03.02.07 15:09



През XVI и XVII в. османският турчин се опитва на два пъти неуспешно да превземе Виена. Днес, в началото на XXI в., пред „еманципирана и светска” Турция има добри изгледи да направи това с Брюксел. Интересното в случая е, че тя ще може да разчита на подкрепа от другата страна за тези високоблагородни стремежи. Такова чудо на чудесата явно може да се обясни единствено с окончателния триумф на силите на свободата и демокрацията, които странно поради какви причини не са на особена почит в Анадола. Мечтата на хилядите либерални умове, Европа без граници, започва да очертава своите контури.

През юни миналата година факлоносецът на демокрацията Джордж Буш заяви в Истанбул, че нашата югоизточна съседка е готова за членство в ЕС. Френският президент Ширак остро реагира на това изказване, очевидно хвърляйки пръст в очите. Тъй като началото на преговори с Турция не може да бъде внезапно хрумване, а е било планирано дълго, преди за него да се заговори открито през последните години, е съвсем редно да се запитаме, какво би означавало евентуалното й членство в ЕС. Преди това обаче трябва да бъде разгледан въпросът за това, какъв смисъл се придава понятието европеец в днешното западно космополитно общество. Според неговите авангардни и изключително толерантни постулати (които обаче са съвсем нетолерантни към инакомислието) европеец е всеки представител на човешкия род, който по някакви причини и при различни обстоятелства се е озовал в географския ареал на Европа и е останал да живее там за повече от примерно две или три години. За този кратък период от време пак според въпросните прогресивни мислители, даденият индивид вече безпроблемно може да се вписва в една към днешна дата не много ясна ценностна система. Какви са нейните нови компоненти, е толкова трудно да се каже, колкото да се вникне в хаоса, царящ в главата на един модерен „ляв екстремист” или пък в извратения начин на мислене на един представител на център за изследване на демокрацията. По-лесно е да се установи, че голяма част от старите компоненти вече не важат. Така стоят нещата например с религиозната принадлежност и по-точно с принадлежността към християнството. За мнозина този момент е несъществен, но той е показател за десетки други изменения, настъпващи често пъти по-бързо от очакваното. По този начин френскоговорящият сенегалец сякаш с магическа пръчка се превръща във френскоговорящ французин. Всъщност въпросът опира до това, дали Европа променя представителя на чуждата култура или по-скоро се наблюдава обратният процес.

Очаква се, че преговорите за членство на Турция ще продължат дълго – 10 или 15 години, което само по себе си трябва да успокои духовете. През този период от време Европа ще стане още по-мултикултурна, обръщайки логиката на нещата, понеже не Турция ще бъде готова за ЕС, а ЕС ще бъде подготвен да поеме Турция. „Най-либералната от мюсюлманските държави” днес числи около 70 милиона население, но след изминаването на тези години вече по всяка вероятност ще се равнява по този показател на най-голямата по население страна в ЕС – Германия. В последната турската общност не само, че се интегрира твърде противоречиво, но и се радва на привилегии, подсказващи за изключително силно национално самосъзнание. Десетилетия наред не са били достатъчни за европеизирането на непрекъснато прииждащите маси от предимно мюсюлмански имигранти, но са стигнали напълно за променянето на облика на европейския град. В този ред на мисли за какъв Европейски съюз точно ще става дума при влизането на държавата Турция в него? Отговорът обикновено се състои в неадекватното блеене, че Турция е необходима на ЕС със своя огромен пазар и по-тясното й привличане в борбата срещу световния тероризъм. В България платени агенти и отъпелите им до екстаз суфльори повтарят, като в транс, че приобщаването на „комшиите” ще бъде изключително полезно за нас, защото ще бъде просто много полезно и че дори София може да окаже братска помощ на Анкара, поради безценния натрупан опит в евроинтеграцията от хора като Миглена Кунева. Е, при това положение не е особено странен фактът, че ДПС присъства като партньор във всички правителства, като едно условие, без което не може, от началото на прословутия български преход. В бъдещото мултикултурно европейско семейство може би ни е отредена ролята не толкова на граница на ЕС, колкото на икономическа провинция на Турция – големият настоящ и бъдещ партньор, който за 15 години уж ще съумее да се научи да спазва човешките права. Може би също така ще се окаже, че България, драпайки неистово към възжелания Запад, ще се озове в прегръдките на Изтока много по-сигурно, откогато и да било след Освобождението.

За комисарите по разширяването един момент обаче ще си остане неразбран. При евентуалното приемане на Анкара не ЕС ще се разшири, а Турция, чувствайки се на твърде тясно като член в него, ще го направи по-широк. Турците, както е добре известно, са специалисти в това.



Тема Re: Турция – член в ЕСнови [re: kилиkaндзep]  
Автор Пaвчyko (въздушен)
Публикувано22.02.07 01:48



Аз съм категорично против Турция в ЕС! Живея във Франция в момента и всичките ми приятели и колеги тук споделят мнението ми. 3% европейска територия не са основание за преговори камо ли за членство. Турция няма европейска култура...а колкото и да не съм религиозен и колкото и противна да ми е картинката с "европейския християнски среден пръст", който ще покажем на Турция, факт е, че съвременната европейска култура е основана на християнската религия. Освен това при евентуално влизане на Турция в ЕС, страни с население колкото това на България няма да имат почти никакво влияние в ЕП, а да не говорим за Литва, Латвия и Естония, респективно с население от 3,4, 2,3 и 1,3 млн. души... А колко пари на Съюза ще потънат, за да се приближи Турция до стандартите просто не ми се мисли...



Тема Re: Турция – член в ЕСнови [re: Пaвчyko]  
Авторasd (Нерегистриран)
Публикувано26.02.07 08:49



ТУРЦИТЕ НА САПУН!!!!!

МАНГАЛИТЕ СЪЩО!!!!!


АТАКА!!!!!!!!! ПОБЕДА!!!!!!!!!





Тема Добър ви ден драги ми българи!нови [re: kилиkaндзep]  
АвторTURK (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 13:19



Добър ви ден драги ми българи!

Ако това че България е станала член на Евросъюза е повод толкова надменно да злорадствате над съседа си показва и доказва само едно....
Ще видем ако доживеем след 10-20 години.Българина ще е пак същия бай Ганьо все ще реве и ще се оплаква че хляба скъп,тока скъп и т.н. Все ще се подценява и все ще показва видете ли герменците такива,французите онакива.Никога няма да спечели лично уважение към самият себе си.
Знам боли но това го знаеш и чувтваш и ти българино.
Боли и ме мен както всяко човешко същество да се чувствам отхвърлен и нежелан.Но ме успокоява че съм в Турция и че децата ми ще са уверени в бъдещо си че тука живота е много по-сигурен икономически.Турция със или без разни ЕвроСъюзи или съветски съюзи ще я има силна,влиятелна на географията и винаги ще е необходима не само съседите но и на световните сили.
Но нека доживеем след години кой знай може една по една старите членки да напуснат европата умарени от ганьовци,араб,турци и в крайна сметка да останат само България и Румъния в съюза със съседка си Турция



Тема Re: Добър ви ден драги ми българи!нови [re: TURK]  
Автор kилиkaндзep (ver.2)
Публикувано06.03.07 19:43



Добър ти ден и на теб.

Прощавай, но понеже на мен отговаряш... не виждам в писаното от мен да има някаква надменност още по-малко пък злорадство. Нямам нищо против турския човек или въобще към който и да е човек и мисля, че всеки има право да желае най-доброто за себе си, близките си и народа си. Това е по- скоро анализ на ситуацията и обяснения на скритите рискове от моя гледна точка (българската гледна точка). Мисля, че по-добре за България, за Евросъюза, а колкото й парадоксално да ти звучи и за самата Турция ще е тя да не се присъединява към въпросния съюз.

Остани си със здраве.



Тема Re: Добър ви ден драги ми българи!нови [re: TURK]  
Автор Пaвчyko (въздушен)
Публикувано08.03.07 02:18



Не съм против турците. Имам даже приятели турци, живеещи във Франция. Не виждам нищо надменно в коментара ми - просто споделям какво съм си говорил с други хора по въпроса. Културната обстановка в държавата Турция, огромното й по брой население и голямата й територия са предпоставка за изключително трудното й интегриране в ЕС.



Тема Добър ден и на тебнови [re: TURK]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано09.03.07 16:03



не мисля че си прав. никак даже.

турция и в момента е в процес на преговори и подготовка за членство. от турция могат да се купуват стоки и оборудване по фондове и програми финансирани със средства на ЕС.
турция най-вероятно ще стане членка на ЕС, но дотогава ще мине доста време ... и трябва доста да се поработи и доста неща да се променят.
помисли си за кюрдите ...
помисли си за кипър ...
помисли си за арменците ...
а и в крайна сметка, щом турция е толкова голяма, силна, необходима, влиятелна, значима и икономически сигурна ... защо се натиска за еврочленство ??

П.П. не знам как да тълкувам последните ти редове, но не би трябвало в 21 век да си мечтаеш за възстановяване на османската империя ...



Тема Re: Добър ви ден драги ми българи!нови [re: TURK]  
АвторKURD (Нерегистриран)
Публикувано19.03.07 04:39



А вие защо биете негрите?



Тема Re: Турция – член в ЕС [re: asd]  
АвторXpиcтo (Нерегистриран)
Публикувано29.03.07 20:26



Въх, сакън



Тема Re: Добър ден и на теб [re: eFFeXX]  
АвторOrhan (Нерегистриран)
Публикувано10.04.07 19:53



а и в крайна сметка, щом турция е толкова голяма, силна, необходима, влиятелна, значима и икономически сигурна

Това е лично убеждение,не общосветски факт както го излагаш.Живях в Турция 12 години и да ти кажа право Турция не е влиятелна,необходима и значима.
Ласкавите ти думи са породени от странна сляпа обич по родината.
Погледни в историческите факти,сложи си ръка на сърцето и кажи Турция точно сега не е ли с най-много врагове около себе си.Кажи един нейн съсед,който да мисли добро.Сега живея в Германия и да ти кажа думата икономически сигурна е за тук не за одтатък Босфора.Пък за значението и в Европа....бошлаф билязер.Пука и на Европа за Турция.Повечето са протурски натроени тук.Заповядай и виж сам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.