Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:46 03.06.24 
Горещи теми
   >> Европейски съюз
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Едва ли ще ни стане по-добренови  
Автор lus (unreal)
Публикувано18.04.05 13:14



Когато прочетох това, ми се отщя не само да влизаме в ЕС, а и да бъда европейка... Дано успеем да запазим човещината в себе си, преминавайки през поредния икономически и политически катаклизъм, какъвто е присъединяването ни към ЕС.





Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: lus]  
АвторKy4kaтa (Нерегистриран)
Публикувано18.04.05 14:32



Ми то вундеркинт4е наШто мом4е, браво.
Добре 4е е то да нау4и англи4аните, на език, ред, обноски, морал и т.н.,но май не каза никъде 4е иска да се върне в Бг и да си яде прасковките??



Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: Ky4kaтa]  
Автор lus (unreal)
Публикувано18.04.05 17:14



Мисля, че е редно да отправиш тези думи към него, ако наистина питаш нещо:)
Но от свое име ще ти кажа... тъжно ми стана, че изместваш темата, че се опитваш да я превърнеш в просто оплюване на автор на тема, която заслужава внимание.
Все по-често установявам, че в доста форуми това се е превърнало в спорт.

Нахлуването на чужди норми в България - това е темата на опита ми за дискусия. Разумното приемане на част от тях би било от полза за нас, българите, но копирането на системи, които са започнали да работят там доста по-отдавна, довежда до все по-голям хаос. И все още се надявам поне нравите ни да не се променят към студените потребителски, финансово обвързани интереси към личността на другия. Ще си останем ли все още балканци с гореща и топла кръв или ще ставаме все повече "европейци" и по-малко - хора? Кое е по-добро за нас като нация?



Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: Ky4kaтa]  
АвторEmo (Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 02:17



Извинявам се, че ти разбих мечтите, но няма нужда от нападки.

Ако се замислиш, ще откриеш че описвам живота в Англия, а не моята носталгия.
Целта ми изобщо не е била да предизвиквам носталгични съчувствия.

П.П. Неприятно е че омразата един към друг така бързо се усвоява у нас.



Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: lus]  
АвторHaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 17:00



Интересно описание на живота в Англия, макар и субективно. Питах един приятел, живеещ от години в Лондон за неговото мнение, и той потвърди около 2/3 ти от казаното там. Във всеки случай категорично не беше на мнение че там хората не са запазили човещината в себе си

Проблема е обаче че тази статия описва положението в Англия(най дистанцираният член на ЕС между впрочем), а се натрапва впечатлението че така е навсякъде в Европейският Съюз и че и видите ли, и у нас щяло да стане така. Защо например не се опише живота в Гърция, Италия или Испания - страни също членки на ЕС? Едва ли това описание ще напомня на изнесеното за Англия(Лондон).
Европейският съюз е конгломерат от държави и култури, които са толерантни една спрямо друга и държат на идентичността си а не хомогенно общество от бездушни роботи, каквото убеждение цели да внуши горният постинг.



Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: Haблюдaтeл]  
Автор lus (unreal)
Публикувано19.04.05 23:14



Темите са две - моята и тази на автора на статията.

Радвам се, Наблюдател, че приятелят ти е потвърдил голяма част от наблюденията на Емо. Колкото и субективно да е мнението му, впечатленията, които човек добива от официалните източници на информация, се допълват точно от неговото и други субективни /то май и не може да съществува обективно/. Всъщност, идеята е, хора, живеещи в чужбина, да споделят впечатленията си от там. Така че - моля, ако има българи, живеещи в Гърция, Италия и Испания и имат желание, нека разкажат това, което са почувствали и видяли там. И хубаво и лошо... защото навсякъде има и от двете.

Така че, явно несъгласието ти е с втората тема.

Моето черногледство аз нямам намерение да натрапвам. Но искам да предизвикам дискусия конкретно за България. За влизането именно на нашата родина в Европейския съюз. Защото след повече от десет години непрекъснати промени в каквито и да е области на живота, установявам, че промени настъпват и у самите нас... И наблюденията ми върху днешното ни общество ме кара да мисля, че вече е готова почвата, в която ще избуи най-вече негативния ефект от присъединяването ни към Европейския съюз.

Не се старая да внуша или натрапя своето мнение, а чакам да чуя и други. И то именно по този въпрос - ще се променим ли до такава степен, както ми описа моя приятелка, която прекарва голяма част от годината в Италия, помагайки на дъщеря си, омъжена там и с деца. А именно:
1. Нямаш право да звъннеш на съседа си и да му поискаш половин хляб, щото си забравил да си купиш навреме или просто щипка сол. 2. Недопустимо е да ангажираш приятел да отиде да ти плати сметката за тока, понеже ти си на работа точно по времето, когато касата на Енергото работи. 3. Повече от възмутително е да поискаш пари назаем, понеже остава една седмица до заплата, пък ти си си ги похарчил вече. 4. Идиотско е да пиеш повече от бутилка бяло вино за Нова година, разпределена на пет човека:)) 5. Ако не ти се спи през нощта, нямаш право да излезеш на терасата си или двора, за да пушиш и да се разходиш, защото ще притесниш съседите... Ето, за такива неща иде реч. И за още много...



Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: lus]  
АвторHaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 11:39



Мисля че ние бихме могли да си говорим дълго как е в другите страни, да споменаваме и положителните според нас, и отрицателните страни на живота там, бих могъл да дам примери с Гърция, с Испания, Португалия, но не това бе целта на предишния ми постинг. Моето желание бе единствено да напомня че европейските страни са много различни като манталитет, култура, нрави, обичаи, стандарт на живот и т.н. Именно затова едва ли е редно да се прави обобщение на хората и живота там като цяло. Обществените отношения в различните европейски страни са следствие на вековната им еволюция а не нещо наложено от Европейския Съюз. Това ме кара да мисля че едва ли влизането ни в съюза ще допринесе за някаква дълбока и бърза социална метаморфоза и отчуждаване от каквото се опасяваш ти. За съжаление обаче това отчуждаване през последните 15 години е факт и е плод на променения социален ред и настъпилата бедност и несигурност. Т.е. тази промяна на условията, от която се опасяваш ти е настъпила преди 15 години, приемането ни в съюза само ще промени някои параметри на вече установеният ред. Вероятно ще има повече социална сигурност, повече възможности и перспективи пред хората, но това ще стане постепенно. Предполагам че след години или десетилетия в резултат на подобрените условия и новите перспективи ще се промени и българина, но не непременно в тази насока, която споменаваш. Във всеки случай никой няма да забрани със закон да поискаш от съседа си хляб или пудра захар, да даваш или взимаш пари назаем, или пък, ако искаш, да седнеш с компания пред входа на панелния блок с 2 каси бира и 3 шишета ракия Това отново ще си зависи от самите нас, нашата култура и предпочитания.



Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: lus]  
АвторDLCl (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 14:54



че кой е казал, че не можеш тези неща да ги правиш в чужбина???
Аз ги правя, и на мен ми ги правят съседите (местни хора) => проблеми няма.
Друг е въпроса ако искаш да им досаждаш (аз много такива хора познавам)...

Не искам да се заяждам, но не се хващайте на лошото настроение на някой сънародник, станал сутринта с лице към възглавницата и сътворил подобен род писания. А в крайна сметка има и хора, които не са добре дошли никъде-нито в България, нито в чужбина и които оревават целия интернет с подобни драсканици.

Наивно е да смятате, че Българите живеем по-сговорчиво, по-контактно и по-непринудено общуваме отколкото с хората от Европа. А още по-глупаво е да се мисли, че ние "ще се развалим" като влезем в свещенния ЕС.



Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: lus]  
Авторchocho (Нерегистриран)
Публикувано21.04.05 20:18



Sumniavam se che shte dostignem chak do takiva kataklizmi vuv vzaimootnosheniata pomejdu si.
Bil sum vuv Francia i tam opredeleno horata (ili pone tezi s koito sum razgovarial) ne odobriavat chlenstvoto na stranata v evropejskia sujuz.
Za razlika ot tiah nie sme na protivopolojnia polus, no me trevoji prichinata za tova edinodushno mnenie, a tia spored men e che tipichno po nashenski si mislim che s vlizaneto si v evropa niakoj ot niakude shte ni povishi mizernite zaplatki shte ni plati smetchicite na toka i parnoto i sled vsichkite pohvalni dejstvia na tozi njakoj nie shte si poemem glutka vuzduh i to zaslujena pri tova. za sujalenie v tozi algoritum ne vliza prostichkia fakt, che po skoro shte imame mnogo poveche zaduljenia kum edna organizacia, koito zaduljenia shte budat plashtani razbira se ot obiknovennia danukoplatec. Ot sega ni pochnaha s AEC-Kozloduj, putni taksi i t.n. Mnogo e veroiatno sled kratuk flirt chuvstvata na bulgarina kum ES da ohladnejat i da zapochne tipichno po nashenski da opluva dobrata stara evropa.



Тема Re: Едва ли ще ни стане по-добренови [re: chocho]  
АвторDLCl (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 10:24



глупости! нищо вярно няма в разсъжденията ти!

1 "si mislim che s vlizaneto si v evropa niakoj ot niakude shte ni povishi mizernite zaplatki"
Ми така и ще стане! нали не мислиш, че ще останат хора в България за 300 лева заплата и 18 часов раб. ден при легална възможност за по-добър живот в чужбина? Много грешиш ако го вярваш. Да не говорим, че българите не са свикнали да пътуват и докато им мине мерака няма да остане жив служител в България (поради и без това малкия им брой).
А типично нашенските фирмички да му мислят: реализиращи 500% печалба за нова кола на шефа и 200 лева на работниците.

2. "po skoro shte imame mnogo poveche zaduljenia kum edna organizacia"
Напротив. Ще получаваме повече отколкото досега! А те и досега си вземат каквото им трябва-не се притеснявай. Питай М. Велчев за кредиторите от Лондоснкия клуб и замяната на брейди облигациите.

3. Ot sega ni pochnaha s AEC-Kozloduj, putni taksi i t.n.
Напротив. Това се почна от наште управници, за които и ти си гласувал. Те продадоха АЕЦ за куфарчетата с пари...и 200те предприятия преди това. Ако не знаеш ЕС отказа официално да преговаря с Божков(мистър 10%) едно време! затова го сложиха на топло като шеф на някава икономическа комисия.
А ако не е ЕС щеше вече да плащаш и за паркирането на таратайката ти пред дома ти. Заради ЕС ще отпаднат всички малоумни такси, винетки и др. такива простотии.
Ако преди това магистралата не затрие държ. бюджет.

4. "e che tipichno po nashenski si mislim che s vlizaneto si v evropa"
Прав си - ти си типичен пример за такова неаргументирано, непроверено и неинформирано, но за сметка на това отрицателно мнение




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.