Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:09 07.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Активно съпротивление на трафомашина?  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано06.06.12 22:24



Някой измервал ли е скоро активното съпротивление на вторичната намотка на трафомашина? Имам спомени че беше от порядъка на 100-300 Ома но не помня точно. Мощност около 630 kVA.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано06.06.12 22:41



R=U/I ?



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Timo]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано06.06.12 23:39



Да поясня: Интересува ме съпротивлението на вторичната намотка измерено с омметър при изключена машина.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано07.06.12 00:33



Малко главоблъсканица

. Много зависи от магнитопровода на трафото!



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Timo]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано07.06.12 09:51



Най-точно омическото на силовите трафове се мери с прав ток A-V метод.
На тоя траф номиналния ток на една фаза е около 900 А. Съответно съпротивлението е около и по-малко от 0,5 ома.
Ако е зоо ома, при този ток, на клемите би трябвало да има 270 000 V....

Момчета, стегнете се...



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Timo]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано07.06.12 09:54



А магнитопровода какво общо може да има със съпротивлението на намотката при постоянен ток?

Явно ще търся изключена машина да си я измеря.

Редактирано от DTMF на 07.06.12 09:55.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.06.12 10:16



Магнитопровода няма нищо общо със съпротивлението на намотките при постоянен ток.Все пак законите на електротехниката са валидни за всички.При трафомашините се измерват доста показатели,за оценка на тяхната годност.
Но магнитопровода е най важната част на трафото.Всички ламели трябва да са добре изолирани помежду си,не трябва да има метални контури на късо.
А за измерване на активното съпротивление на намотките при мощни машини трябва мост за измерване на съпротивления.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано07.06.12 10:17



Магнитопроводът няма нищо общо с активното съпротивление на намотката, той има значение когато трафът се разглежда като едно цяло съпротивление в заместващите схеми за изчислителни цели.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано07.06.12 11:09



При 300 ома знаеш ли как ще грее

По спомени е части от ома за това се мери с мост.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано07.06.12 23:03



Да съгласен съм. И не съвсем!
В случая си прав, малко се заблодих (предполагам).



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано07.06.12 23:11



Представи си траф с голям магнитопровод и траф с по малък колко са навивките според теб на вторичната и какво ще е съпротивлението (или примерно коефициента на магнитопровода)? Инак се мери с мост.
Защо ти е съпротивлението, това е напълно излишно има много други фактори а и трафомашините в БГ не са само един вид!

Редактирано от Timo на 07.06.12 23:18.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано07.06.12 23:44



Нещо с тоя мост забравяте, че понякога става въпрос за голяма индуктивност на намотките, при която времето за установяване на тока може да достигне десетки минути. Има една дисциплина, "Преходни процеси", гадна работа


И да напомня, че измереното съпротивление се привежда към 75 `С.

Редактирано от expert /ne vinagi / на 07.06.12 23:49.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано08.06.12 06:25



Въобще не забравяме.И преходни процеси сме учили случайно.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Xoлдън]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано08.06.12 09:50



За тебе знам, че си ги учил и то не случайно

В момента не знам дали дисциплината се нарича така и в каква форма се изучава. Доста от колегите в енергетиката са със специалности електроника, автоматизация и сходни, като не са се докосвали до фундаментални предмети като преходни процеси, техника на високите напрежения. Силните токове и високите напрежения са доста специфична материя.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Timo]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано08.06.12 22:57



Оказа се под 1 Ом което е разбираемо предвид дебелия проводник и по-малкото намотки. Имах спомени че с обикновен омметър веднъж констатирахме че едната вторична намотка е прекъсната, и за това съм се заблудил че съпротивлението е повече.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано09.06.12 00:23



Мерил съм го от личен интерес 0,47 Ом но неисках да ти кажа понеже е грешно да се следят омовете. Докато лабораторията не си даде протокола съм на нокти а и да не ти казвам за дефектнотоковите как трябва да минават на преглед а на собственника не му се дават пари и как се работи с помпи в мокра среда и как си казваш всеки ден че и днеска ти се е разминало, нямам думи. Сега се сещам за една случка при пускането в действие на 3 трафомашини как безмалко да не ги приемат заради фракцията отдолу понеже небила промита а прашна което си има обяснението (спрямо подпалването на теч от трафа евентуално) но уви само служителите го виждат та нали те правят глобите после.

Скоро четох мнение как всеки от нас си биел мозъка а парите пребирал безмозъчният, уви май е така но и това си има чара.

веднъж констатирахме че едната вторична намотка е прекъсната, и за това съм се заблудил че съпротивлението е повече. По скоро сте мерили дали пурата е изгоряла или някой предпазител на НН.

Редактирано от Timo на 09.06.12 00:28.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано09.06.12 08:34



Не бъди сигурен че и тези дето са ги учили помнят/знаят нещо... като дойдат да бачкат и ми настръхва косата понякога като кажат "и к'во толкова, и тъй ще бачка".

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Диaн]  
Автор qumen (новак)
Публикувано09.06.12 14:05



един пример за ТМ 630/20/0,4; намотка АВ 6,68 ОМ; намотка аb 0.0025 OM.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано09.06.12 15:44



А направете сметка при 100 ома съпротивление какъв спад има.
Съжалявам но сте на светлинни години от елементарната електротехника..
Закона на Ом е еднакво валиден за всички.
Припомням го:
Напрежението е равно на произведението от тока ,съпротивлението и косинус фи.
Фи е ъгъла на изместване на тока от напрежението.
Нещо друго?


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Xoлдън]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано09.06.12 16:35



Аман от дървени професори всезнайковци с "образование".

Редактирано от DTMF на 09.06.12 16:53.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: qumen]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано09.06.12 16:56



един пример за ТМ 630/20/0,4; намотка АВ 6,68 ОМ; намотка аb 0.0025 OM.

Много ми се иска да видя някой знаещ закона на Ом като Холдън ( понеже аз според него не съм чувал за закона на Ом) , да достигне до този резултат с изчисления ползвайки формулата на Ом.

Редактирано от DTMF на 09.06.12 17:20.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано09.06.12 16:57



Не така бе хора, тука никой не влиза за да се заяжда ако можем да си помогнем и да научим нещо ново добре дошло.

Няма тъпи въпроси има ....................................
Никой не се е родил научен нали?

Редактирано от Timo на 09.06.12 17:01.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Timo]  
Автор qumen (новак)
Публикувано09.06.12 18:19



В едно писмо до свой приятел Бенджамин Франклин пише: „ Тъй като настъпват горещини, когато електрическите опити доставят по малко удоволствие, ние смятаме да приключим с тях за този сезон и да завършим всичко с един весел пикник”. Сетих се за думите на господн Франклин, защото бях забравил да кажа, че измереното съпротивление се привежда към 75 С. Иначе формулата е


r = Pk / (3 * I2 * I2) = 7766 W / (3 * 909 A * 909 A) = 0.0031 OM

бях написал 0,0025 ОМ защото го вземах от паспорта на трансформатора, което всеки може да направи.
1 доп. редакция: сложих знаменателя в скоби за тези които искат да проверят формулата и за други трансформатори
2 доп. редакция: Рк е загуби на късо съединение в трансформатора, а I2 е токът на вторичната намотка на трансформатора.
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от qumen на 09.06.12 18:22.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от qumen на 09.06.12 18:25.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от qumen на 09.06.12 18:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от qumen на 09.06.12 19:27.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано12.06.12 01:39



С масовите уреди измерване омическо съпротивление на индуктивности е с голяма грешка.А и често се повреждат от пренапрежение.
След 2-3 дни ще пусна тема за прост уред с разрешение милиом и точност 1-2 %.В "Електроника",тема "Инженерна гега

"



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Totopet]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано12.06.12 06:29



Моя е на Гьорц.М2008.Автоматично избиране на обхвата,и доста екстри.Но на трафомашина се мери с мост.Съпротивленията са много малки,а индуктивността е доста голяма.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано13.06.12 17:13



Нека да не се заяждаме.Уважавам Ви и съм научил доста неща от Вас.Нека да бъдем толерантни и да си помагаме.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано13.06.12 17:29



Е и?
Някакви желания.Имам в къщи техника за един сервиз.И не съм дървен философ.От 16 годишна възраст ремонтирам телевизори и всякаква електронна техника.Само мултимера ми е над 1000 лв.И образование си имам.Завършено в глад и мизерия.
Иначе Ви уважавам ,както не веднъж съм казвал.
Но нека да бъдем толерантни.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано23.06.12 16:35



Съжалявам ,но биографията ми не е на дървен философ.Последно преди да се пенсионирам бях шеф на район подстанции в столично електроразпределение.Ако разбирате какво означава това.
Завършил съм ВМЕИ София,ако Ви интересува.
И пак повтарям : нека да не се нападаме ,а да си помагаме във форумите.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: Xoлдън]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано30.06.12 11:58



Последно преди да се пенсионирам бях шеф на район подстанции в столично електроразпределение.Ако разбирате какво означава това.
====================
Би трябвало да означава - Сеича.





Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано10.07.12 12:18



Абсурд.Да си припомним закона на ОМ. U=R x I.При 100 ома и ток 1650 А какво се получава?165000 V


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор MephalaBG (непознат )
Публикувано13.11.12 14:20



Здравейте :) Попаднах случайно на темата и виждам че стара , но ми се струва че мога да внеса някои разяснения по темата. Активното съпротивление се мери с мост защото този метод е най-точния и при положение че стойностите са малки ( най- много около 1 ом ) е необходима добра точност. Измерването се прави с прав ток защото така се елиминира индуктивното съпротивление на намотките което много по-голямо от активното съпротивление. Може и да се пресметне по закона на Ом като се върже един обикновен акумулатор ( или друг източник на прав ток ) и се измерят стойностите на тока и напрежението. В моята практика ъсм измервал следните стойности за активно съпротивление : на намотки 110кV е около 1ом , на намотки 20кV - около 20mОм и за 10кV - около 10mОм.



Тема Re: Активно съпротивление на трафомашина?нови [re: DTMF]  
Автор MephalaBG (непознат )
Публикувано13.11.12 14:32



Забравих да добавя че привеждането към 75deg се прави само за да се сравнят получените стойности със заводските ( ако има такива ) или да се сравняват измерванията през годините ( ако температурата при която се прави измерването е много различа ). Самото измерване е необходимо за да се провери цялостта на намотката ( може да има окъсявания и деформации ) и най вече да се проверят връзките към Янсенов регулатор и въводите.



Тема Re: неАктивно вие на трафо-постъ.нови [re: DTMF]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано18.01.21 23:40



подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.


клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.

сега за вас ох и ах.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.