Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:47 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Пад напрежение?  
Автор DT (новак)
Публикувано17.02.15 15:16



Смятам си пада на една алуминиева въздушна линия 300метра и товар 12 квата /230в.

И какво става:
с тези форумулки 16,5%



с този калкулатор, много разпространен из нашите и руските сайтове....два пъти по малко?!?!


Какво пропускам?
пп.При сметки с дългите формули резултата е като с формулките от снимката.

Не столько страшен русский танк Т34, сколько его пьяный экипаж!<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от DT на 17.02.15 15:19.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от DT на 17.02.15 15:19.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от DT на 17.02.15 15:20.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от DT на 17.02.15 15:21.</EM></FONT></P>

Редактирано от DT на 17.02.15 15:21.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: DT]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано17.02.15 21:11



А какво е сечението на проводника?



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: Chasing Rabbits]  
Автор DT (новак)
Публикувано17.02.15 22:43



25mm2

Не столько страшен русский танк Т34, сколько его пьяный экипаж!


Тема Re: Пад напрежение?нови [re: DT]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано17.02.15 23:22



Аз получавам пад 33V, или 14,5% приблизително.
Най-сигурно е да използваш всеизвестните формули за съпротивление
R=(ро*l)/S
както и Закона на Ом.
И като имаш предвид, че специфичното съпротивление ро за алуминий е 0.0265*10^-6 ом по метър.
Предполагам, че става въпрос за двупроводна линия. Не го казваш изрично, но се подразбира. Съответно падът се смята за двойната дължина, в случая 600 м.
И работим с ефективните стойности на напрежение и ток, както и приемаме, че всичко е чисто активно, т.е. нямаме реактивна енергия. На практика винаги има такава, дори и поради индуктивността на кабела, тъй че ако и тези неща се вземат предвид, за по-близък до истината резултат бих приел 16%, които цитираш.

Редактирано от Chasing Rabbits на 17.02.15 23:25.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано17.02.15 23:51



Отдавна съм спрял да изчислявам и си ползвам таблицата от наръчника на Клисаров и до сега не съм имал проблеми като добавим и коефициент Тимо и всичко е на ред.


Идва при мен шефа и един апап на обект който ще се строи и ме молят за времянка до построяване на обекта. Разрешавам им да вземат от ТП3 (съгласувах го и с управата) и техника вика кабел 35 квадрата и го питам как го определи? Като чух така като гледам и ми призля, викам му ако ми изключи предпазител го духате да знаете! Техника се усети и вика оставям на теб да решиш а аз му казвам една таблица ще реши понеже и имам по голямо доверие от мене.
Много са условията за дълго разстояние и спецификация на кабела(температура, изолация, специфично съпротивление и т.н) няма как да се реши от раз.

Opss, не беше към теб.

Редактирано от Timo на 17.02.15 23:55.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано18.02.15 00:24



Съвсем без сметки не можеш да минеш.
Според Клисаров, излиза че дори съм взел малко по-голяма проводимост за алуминия от тази, която дава в таблиците за проводници.
Като се направи сметка по тези данни, излиза, че падът на напрежение за който пита човека ще е дори още по-голям - над 19%.

Хубаво е да се ползват таблици, но аз винаги си имам едно на ум, че в таблиците може да има и грешка. Хубаво е да се проверяват резултатите поне два пъти, особено ако проектът ще се реализира.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: Chasing Rabbits]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано19.02.15 00:42



То хубаво цитирате колко трябва да е пада НО имайте в предвид че в края на линията ако има асинхронен двигател нещата загрубяват.
Отделно се взема проводимост за чист алуминий ама голия проводник АС25 квадрата има стоманена проволка докато примерно усукания кабел е почти чист алуминий (пак има някакви примеси да не го крадът ромите) а класическия кабел си е пък чист алуминий. Така че може би таблиците на Клисаров са съобразени с това.

Колкото до проверката имам навика преди да ползвазм някакъв калкулатор да му направя няколко конролни сметки да видя дали смята кат' хората.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Пад напрежение?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано19.02.15 06:42



Аз изрично съм предупредил, че сметките са за чисто активен товар.
При Клисаров мисля беше отбелязано отделно за кабел със стомана.
А питащият не е уточнил какъв точно кабел ще ползва, нито какъв му е товара.
При всички положения обаче, падът на напрежение му идва много.
Отделно ако ще се реализира с алуминий трябва да се внимава с връзките. Ако се кербоват кабелни обувки и се минава към мед, трябва да се ползват биметални.
Аз не обичам да ползвам алуминиев проводник, и избягвам. Но на мен не ми се и налага. Само мед, и сечения рядко повече от 10-16 квадрата. В единични случаи съм ползвал 35 или 50 квадрата. И дължини не повече от 50-100 м.

И Клисаров не съм ползвал. Тимо го спомена, и го свалих да видя. Има го в един торент в замунда. Аз се оправям при нужда със сметки и залагане на запас. Повече им вярвам.

Редактирано от Chasing Rabbits на 19.02.15 06:49.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: Chasing Rabbits]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано19.02.15 10:53



Не е задължително непременно да се използват биметални обувки. Доста отдавна се предлагат обувки по повърхностите на които е нанесено защитно
покритие от калай или от сребро или от други подходящи метали или метални сплави,
позволяващо свързването към медни повърхности.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: baevitsa-210734]  
Автор DT (новак)
Публикувано19.02.15 20:52



Благодаря на пишещите. Всъщност нищо няма да се изпълнява от линията. Това е само сравнение между два вида сметки. Всички данни са примерни, важното е да са еднакви за двата вида сметки, като съм имал в предвид консуматор - къщичка.

За линията - усукани проводници тук r0 се смята по следната формула:
r0 = (228+т)r20/248S
r0- активното съпротивление за 1 км
r20 - спец. съпротивлението на тоководещите жила при 20градуса
T=50градуса.
Би трябвало при тях пада да е още по голям.

В крайна сметка нямам на идея какво смята горния калкулатор.

Не столько страшен русский танк Т34, сколько его пьяный экипаж!

Редактирано от DT на 19.02.15 20:53.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.