Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:32 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Смяна на контактинови [re: plamen]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано28.09.08 10:37



схема TN-C.
чл.155 ал.2 т.в от "Наредба 3".
А нулата къде е свързана?
И кое определя кое е нула на една намотка с два равностойни извода??


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Смяна на контактинови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано28.09.08 11:01



Цвета на кабела определя кое е нулата не знаеш ли?? земята е жълто-зелена. Което в никакъв случай не пречи на някой "велик майстор" да ползва жълто-зеления за тоководещо жило така че трябва да се внимава и то доста.

Така че и цвета не върши работа като се замисля :)

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Подробно, конкретно инфо и съвет!нови [re: Cтyдeнт_EE]  
АвторMarapeв (инж.) (Нерегистриран)
Публикувано28.09.08 20:30



И знай ЧЕ С ТОКА ШЕГА НЕ БИВА всичко изглежда много елементарно, но имай в предвид, че зада мога така да ти го обесня съм учил 4 год. в Електрото, 5 год в Университета (Електроенергетика), работя вече 5 год с ток и все още много малко знам и "много ме е страх" от тока!

За 14 години (и виШо) и ... обесня!!!! Имай В предвод.... лелемамалеее!
Сори, ама има нещо куцо в образователната система...





Тема Чети за да научиш и разбереш!нови [re: Maя]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано28.09.08 21:59



....В еди своя тема бях обяснил защо не трябва да се заяждаме и защо трябва да бъдем коректни в "постингите" сега ще се постарая да не се заяждам но ще ми е трудно . Първо не си губете времето да обяснявате нещо на човек, който не учи нещата,а ги усеща "интуитивно" ("Запиши друга специалност пич, това са неща, които не се учат, а се усещат интуитивно!") Аз бих добавил, че "нещата" освен да се учат трябва и да се и РАЗБИРАТ (а не да се усещат)!
Явно човека "plamen" не е чувал или чел (или не иска да прочете), че мрежите за ниско напрежение в зависимост от използвания начин на заземяване се делят на IT, TT и TN, като разновидности на TN сa TN-C и TN-S. Няма да се впускам в подробности, коя буква какво значи, а ще разгледам само последните 3:
TN - звездния център на 0.4kV е директно заземен в трафопоста и към него е свързан така наречения PEN проводник в който са обединени нулевия и защитния проводник. Този проводник "пристига" до ГРТ заедно с трите фази. Така е изградена по голямата част от мрежа НН в България. При тази мрежа неподвижните консуматори (свързани без щепсел) към нея могат да се захранват с с двужилен кабел, а подвижните (свързани със щепсел) с трижилен (ел.печки, радиатори и др.) освен ако не са с пластмасов корпус.
Когато този четирипроводен кабел стигне до ГРТ PEN-проводника трябва да се заземи отново за да се ибегне възникването на потенциал м/у него и земята (метални ВиК-тръби и др.). Защо може да възникне потенциална разлика м/у PEN проводника и земята, при този вид мрежа, е друга тема.

TN-C - мрежа при тази мрежа, когато PEN проводника стигне от трафопоста до ГРТ, от него до консуматорите се отделят два проводника N- нулев и PE-защитен. Тази мрежа позволява използването на ДТЗ, като след дефектнотокова защита нулевият и защитният проводник не
трябва да се свързват никъде помежду си. (Чл. 1792 от Наредба No3). Този вид мрежа за съжаление (с цел икономии) се среща по рядко.

TN-S - 5 проводна мрежа при която и защитния и нулевия проводник са отделени по цялата дължина на трасето от трафопоста до самия консуматор. За съжаление аз не знам или не съм чувал някой някъде в България да я използва. Ще се радвам ако някой знае за използването и и ме осведоми.

Те това е накратко за начините на заземяване. Това което написах не го помня на изус, нито съм го чел в Наредба 3 (там го има но не обяснено), а съм го разбрал, след като съм чел лекциите си, когато бях студент, а и доста други книжки след това и след като започнах да го изпълнявам и на практика.
Благодаря за търпението, надявам се че съм бил полезен!

[image]C:\Documents and Settings\rado.EGA\Desktop[/image]


Тема За "пламен" Нищо лично!нови [re: Maя]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано28.09.08 22:17



До колкото разбирам идеята на този и други форуми е хората да си помагат. Аз лично съм получавал съвети и инфо за много неща даже само от форум "Енергетика". Отчасти, благодарение на някои от пишещите тук успях да си напиша преди време и дипломната работа. И също така от тези хора, разбрах (без да ми казват), по начина им на писане, че когато напишеш нещо е желателно да се обосновеш било то с Наредба 3 или някоя книга или просто да го обясниш по-подробно за да могат и другите да научат нещо ново. В твоя случай ти написа нещо различно; "ако има два проводника за контакта, нулевия да не се свързва към заземителните пластини на контакта", ако знаеш защо трябва така да се прави (или да не се прави), бих те помоли да обясниш теорията си! Много ще се радвам да науча нещо допълнително защото колкото и да знае човек винаги има какво да научи.
Повтарям Нищо лично!

[image]C:\Documents and Settings\rado.EGA\Desktop[/image]


Тема Re: За "пламен" Нищо лично!нови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор velik_tehnik (член)
Публикувано29.09.08 10:00



Браво студенте!Радвам се,че има такива хора в тоя форум,знаещи и коректни.



Тема Евала пич!нови [re: Cтyдeнт_EE]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано29.09.08 11:50



Проблемите при свързването на контакт заедно дипляникте на наредба 3 или коя да е изолирано взета наредба, са съизмерими по значимост с дребна бактериалната инфекция на пикочните пътища на пичата въшка на пичата въшка закачена по космите високо напрежение на електропреносната мрежа. Която мрежа е некаква си част от енергийната система, та сега ако си намалиш малко зума ще имаш възможност да осъзнеш невероятните си способности да извличаш генерални изводи за 'живота, вселената и всичко останало' от 'невидими' за другите неща. 'Еваларката бичим активно'.

Вероятно не усещаш, но постепенно се превръщаш в един Робърт Пърсиг с произведението си 'Дзен и изкуството да се свъзва контакт'. Аз доста се позабавлявах с невероятните ти писания и оценки, но 'нищо лично', не си пълни главата с пясък, няма да ти остане място за по-едрите неща. Аааа, и не на последно място, е убаво да се прави разлика между информация и знания, подобно на разликата между 'как' и 'защо' се прави нещо. Първото в общия случай е следствие от второто. Отговори подкрепени единствено с публична информация (наредби, нормативи и сек'ви други тъпни, които са профанизиран сурогат на източника си - 'познание в областта на естествените, социалните и др. науки') са несериозни и повърхностни.

Както и да е, като стана въпрос за свързване на контакт за битови цели, бих искал да ме пообогатиш с отговора на въпросите 'защо при двупроводни инсталации нулевият проводник се свързава към заземяването на уреда' и 'възможно ли е да има потенциална разлика между 'нулата' и примерно водопроводната система или някакви конструкционни елементи в сграда, с двупроводна електро инсталация, която разлика да представлява опасност.' Бих искал да подчератя отново, че сек'ви отговори обосновани с текстове от наредби ще считам за несъстоятелни.

Успех.

п.п. Аз па к'во се разписах.



Тема Re: Евала пич!нови [re: Eмo]  
АвторTиxo (Нерегистриран)
Публикувано29.09.08 16:38



Бре още един се появи.


Недейте така бе, ще уплашите момичето, ще вземе да си помисли, че тия жичкаджии са всичките луднали.



Тема Re: Евала пич!нови [re: Tиxo]  
Авторkolumb (Нерегистриран)
Публикувано30.09.08 11:24



Аз пък много се радвам, появиха се весели и свежи лица


Стдент_ЕЕ - не се връзвай на всичко което се пише тука, от другите клубове прескачат хора дето и идея си нямат за какво става дума, ама им е скучно .
Иначе до Мая - "Козата си сака пръч" е есенция на народната мъдрост и практичния подход към нещата. Съветвам те да се вслушаш в гласа народен и да бъдеш практична.



Тема Re: Евала пич!нови [re: Tиxo]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано30.09.08 20:41



Абе да си ги връзва спокойно дамата, то излезе, че трябва да си с научна титла по електроенергетика, та да вържеш един контакт.

п.п. 'Ма инак е забавно!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.