Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:52 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Луминисцентно осветление "+" и "-"  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано23.11.08 18:04



Става въпрос за детската градина, която посещава синът ми-решили са да подменят полюлеите с осветителни тела с луминисцентни лампи.Аз лично съм малко с резерви към луминисцентното осветление, освен това мисля, че осв.тела, които са избрали не биха стояли съвсем добре на интериора, т.к. са предвидени за типа "окачен таван" предимно.
Вие като специалисти какво мислите по въпроса?Според мене лампите с нажежаема жичка придават повече уют и комфорт!?!А и самите полюлеи, макар и демоде са малко по-естетични от новите лъскави и футуристични осветителни тела(лично мое мнение, ще ми е интересно да прочета и други).



Тема Re: Луминисцентно осветление "+" и "-"нови [re: Linchpin]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано25.11.08 15:34



Ами искаш или не никой не те пита дали ти харесва, просто в нормативните документи (мисля че наредба номер 3 не съм сигурен) се изисква осветлението за обществени сгради да е газоразрядно а не с лампи с нажежаема жичка. От друга страна друг е въпроса за изпълнението понеже лампите са с различен цвят и да се подбере подходящия - дневна светлина която леко жълтее а да не си оставят в лилавия спектър на студено-бялата светлина. Този лилавия спектър променя и светоусещането честно казано, виждал съм хора след като са стоели няколко часа на такава светлина и после като излязат на слънце да се блъскат като слепи 1-2 минути докато им свикнат очите.
Сещам се също че за училища, детски градини и т.н. се препоръчва използването на една серия на Филипс (не е задължителна но се препоръчва) води се Master и и дават по-висок светлинен добив - и естествено по-висока цена, ето тук има цени и каталози:



линка да не се приема като реклама но това ми е най-лесно като обявен каталог/цена

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Луминисцентно осветление "+" и "-"нови [re: Диaн]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано26.11.08 09:23



Благодаря сърдечно за информацията, долу-горе ми се изясни за какво става въпрос, искам само да те помоля ако можеш да ме насочиш къде точно мога да прочета за тази наредба 3.
И още един въпрос-всички тела от серията Master ли излъчват тази подходящата леко жълтееща светлина?
Притеснява ме точно това за което говориш-да не сложат от онези лампи със този "лилав" спектър.Те от "нетренирано" око могат ли да се разпознаят?Имат ли някакви обозначения по тях по които да се разпознават?
Благодаря ти още веднъж!



Тема Наредба 3 и още нещо..нови [re: Linchpin]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано26.11.08 10:34



Наредба 3:



По принцип би трябвало да можеш да разпознаеш едните от другите лампи разликата в светлината е видима.
Не искам да те плаша ама с тези подновявания на осветлението работата е страшна. Парите ги отпускат общините, обектите ги взема някоя фирма близка до общината и доста чест нямаща си и понятие от осветление и тая фирма си наема подизпълнители, лошо няма ама парите минават през много хора и най-накрая за лампи и труд остават много малко, така че си прави извода кой колко гледа какви и какво качество били лампите.
Макар че сигурно има и изключения от това правило и дано да са повече изключенията!

[image]C:\Documents and Settings\rado.EGA\Desktop[/image]

Тема Re: Луминисцентно осветление "+" и "-"нови [re: Linchpin]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано26.11.08 11:24



Родителска параноя!!


Теб може да те блъсне трамвай.
Слънцето има вредни излъчвания.
Да ги забраним ли?


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Луминисцентно осветление "+" и "-"нови [re: Linchpin]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано26.11.08 14:58



И нормалните и Мастер-а се произвеждат в различен цветови нюанс, разликата е че им дават по-висок светлинен добив, просто тези за които говоря се водят "Daylight" или "дневна светлина" не се сещам колко келвина бяха а другите... А бе като погледнеш лампата на едната светлината леко жълтее а на другите свети бяло до синеене, самата лампа свети синкаво. Иначе само в лампите е разликата - осветителните тела са си едни и същи.
Влез в магазин където продават такива крушки, направи се на ударен и попитай да ти покажат, в повечето големи магазини си има една редица такива и ги светват едновременно - веднага можеш да разбереш за какво става въпрос с просто око.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Луминисцентно осветление "+" и "-"нови [re: Xoлдън]  
Автор Aбcoлют (минаващ)
Публикувано26.11.08 20:53



цитат:
Родителска параноя!!


Теб може да те блъсне трамвай.
Слънцето има вредни излъчвания.
Да ги забраним ли?
край на цитата


А тука какво казваш?
Пълен обрат на 180 градуса!!!



Тема Re: Луминисцентно осветление "+" и "-"нови [re: Linchpin]  
Автор Aбcoлют (минаващ)
Публикувано26.11.08 21:32



827 са жълти, спектъра им наподобява този на лампите с нажежаема жичка.
Преди да видя линка на Диан нямах представа какво означава тази цифра, имам 3 такива жълти (1 philips и 2 tesla), когато ги купих незнаех че са жълти!


Аз предпочитам бели, имам една такава (vitoone) на нея пише съвсем друго DAYLIGHT, 6400K. Защо всеки производител по различен начин отбелязва цвета?

Разликата в спектъра е огромна, няма как да не ги различиш ако ги видиш да светят!!! Вероятно има и с междинен спектър, ама като не им разбирам.

Редактирано от Aбcoлют на 26.11.08 21:41.



Тема Re: Луминисцентно осветление "+" и "-"нови [re: Aбcoлют]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано27.11.08 00:16



Едно ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ на всички включили се в темата със съвет и информация, защото от Гугъл не можах да измъкна никаква информация по тези въпроси, а и представа си нямах ,че съществува наредба 3 и т.н.
Нещото, което ми е останало в съзнанието за луминисцентните лампи е, че създават стробоскопичен ефект и, че хранителните продукти не изглеждат така привлекатекно както при дневна светлина(това съм го чел някъде, не си го фантазирам и затова имам някакви резерви към луминисцентното осветление).
Сега поне съм наясно какви са изискванията и препоръките към осветлението за което става дума.
Благодаря още веднъж!



Тема Re: Луминисцентно осветление "+" и "-"нови [re: Xoлдън]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано27.11.08 00:31



Холдъне, знай че имаш огромното ми уважение, което сам си изградил помагайки на много хора във форума.
Подобни твои изказвания будят у мене истинско недоумение!Явно има някакво противоречие между моите и твоите разбирания-моля те бъди конкретен и ми кажи в прав текст къде греша или с какво точно не си съгласен.
У наше село трамваи нЕма-може би затова не мога да разбера какво точно си ми написал м/у редовете...или просто си се събудил легнал по корем и си станал с г**а нагоре, м?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.