Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:15 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | (покажи всички)
Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: Human Ego]  
Автор ng (Надя)
Публикувано26.04.05 01:10



Ами гейовете няма да наследят царство небесно.
Въпросът е какво да бъде отношението ни към тях, нали виждате, че това е темата. Какво да кажем на Кънчо, Пенка или Стоян, когато те са ориентирани към същия пол и практикуват тази си ориентация. Как точно да им се изблещим насреща и да се разпроповядваме, или пък да не си пием кафето с тях, или пък да ги замеряме с камъни и кръвта им, по старозаветному да бъде върху тях, защото са свършили гнусота.

Ето казус - някой няма да наследи царство небесно. Аз, постницата и неизневерявалата, го знам. Това трябва да ме изпълни с фанатично самодоволство и...???
При което приятелката ми, уф, знам отсега какво ще ми каже. Целият диалог няма да има смисъл. Не мога да направя някого вярващ.



Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: ng]  
Автор Human Ego (новак)
Публикувано26.04.05 01:21



ами защо трябва да правиш някого вярващ? пък и нали това не става насила. въпроса е след като хомосексуализма се осъжда в християнското учение, и ти си християнка, трябва ли да си мълчиш?

и ако трябва да си мълчиш, тогава не скриваш ли учението, в което вярваш? т.е. нали всяко учение по презумция иска да направи всички хора негови последователи, как ще стане това ако си мълчиш?

може би проблема е, че ти самата не си убедена в това християнско учение или поне в някои негови части, иначе не виждам какъв друг би ти бил проблема да кажеш нещо - виж сега, аз съм християнка и моя Бог не приема хомосексуализма, дори иска да се наказва много строго (или нещо подобно)

а може би "за политика и за религия не трябва никога да се говори" - особено с "приятели"?



Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: ng]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано26.04.05 06:18



"Аз пък правех каквото трябваше, а нещата са ненормални при мен.".. - не разбирам?

А относно твоята приятелка какво да ти кажа, много кофти ситуация. Защото в библията компромисни варианти няма... а в живота това трудно се прилага. Там пише да страниш от грешника, защото приятелите на "безумните" се увличат по пътищата им и т/н. Сложна ситуация. Ти естествено няма да спреш да си и приятелка и тя ще си живее както намери за добре, това не е твоя отговорност. Но е твоя отговорност да и кажеш за Бог.. и неговото отношение по темата, дори и да ти коства приятелството ви. Иначе как би живяла с товара, че си знаела истината, а си я оставила да живее в грях без дори да опиташ да и помогнеш.

И то не се отнася само за теб.. и аз имам приятелки които спят наляво-надясно.. изневеряват и т/н. .. и аз трябва нещо да кажа, нали? Въпреки, че като кажеш на един невярващ, че това е грях, то за него този факт няма никаква стойност. След като изобщо не вярва в Бог какво го интересува дали е грях според теб.. но Бог знае, може пък да има полза.

вяра~надежда~любов


Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: ng]  
Автор jaytee (lost)
Публикувано27.04.05 07:35



Аз мисля, че женската хомосексуалност изобщо не е спомената в Библията.... А мъжката хомосексуалност е осъдена по-скоро в контекста на разврат. Но за какъв разврат става въпрос при двама мъже, които живеят заедно като семейство?

Според мен е важно интерпретацията на Библията и особено на заповедите в Левит да се прави интелигентно като се има предвид историческия контекст. Буквалното приемане на заповедите може да доведе до най-различни противоречиви изводи, които зависят по-скоро от ирационални предразсъдъци.

Например, да вземем заповедта от Левит:

"Ако някой легне с мъжко, като с женско, и двамата са извършили гнусота; непременно да се умъртвят; кръвта им да бъде върху тях."

Ако приемем буквално тази заповед, тогава излиза, че само сексът в легнало положение е осъден. Или да приемем ли, че аналният секс с жени е позволен, след като се допуска, че мъжът "ляга" с мъж така както би го направил с жена? Или ако приемаме половината от заповедта буквално, защо не приемаме втората част за умъртвяването буквално? Защо не виждаме християни в България, които извършват убийства според заповедите на Бог? Или държавните закони, които осъждат убийството, са написани от Дявола? И т.н....

Тук се получи много интересна дискусия, много по-интересна от подобни дискусии в други форуми. Аз съм щастлив да видя, че в България има мислещи християни. Аз имам приятели християни и вкл. един, който знае, че аз съм хомосексуален и ми е казал, че е грях и т.н. Не съм спрял да говоря с него, вкл. на религиозни теми.

Важно е, когато се дикутира темата за хомосексуалността, да се има предвид, че обикновеният гей е наистина обикновен човек, като всеки друг човек. Не бива да се разсъждава от позицията на предразсъдъци, а преди да се изкаже мнение е добре човек да се запознае с повече хомосексуални хора. Моето впечатление е, че повечето хора в България изграждат представата си за хомосексуалността от фрапиращите и екстравагантни примери, които медиите толкова много обичат. Но това е все едно човек да си състави мнение за хетеросексуалните хора на базата на някоя разгол(н)ена поп-фолк певица.

jaytee (модератор на клуб Адам и Адам)

Редактирано от jaytee на 27.04.05 07:37.



Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: jaytee]  
Автор ng (Надя)
Публикувано27.04.05 11:04



Здравейте, jaytea,
В евангелието се забранява мъж с мъж и жена с жена, така е в Новия Завет.
Не е въпросът в лежащата или седяща поза по време на секс.

Според мен всеки нормален човек е забелязал, че гейовете са съвсем обикновени хора. Ами с моята най-близка приятелка сме отрасли от деца. Лично мога да свидетелствувам за нейната обикновеност.



Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: jaytee]  
Автор FireHead (християнин)
Публикувано27.04.05 11:12



Римл. 1:18-31


18. Гневът Божий се открива от небето върху всяко нечестие и неправда на човеците, които държат истината в неправда;
19. тъй като онова, що може да се знае за Бога, тям е явно, понеже Бог им го откри.
20. Защото онова, що е невидимо у Него, сиреч, вечната Му сила и Божеството, се вижда още от създание мира чрез разглеждане творенията; тъй че те са неизвиняеми.
21. Понеже те, като познаха Бога, не Го прославиха като Бог, нито Му благодариха, а се заблудиха в своите помисли, и неразумното им сърце се помрачи;
22. наричайки себе си мъдри, те обезумяха,
23. и славата на нетленния Бог измениха в образ, подобен на тленен човек, на птици, на четвероноги и на влечуги, -
24. затова и Бог, според похотите на сърцата им, предаде ги на нечистотата, за да се безчестят телата им сами в себе си;
25. те замениха истината Божия с лъжа, и се поклониха и служиха на творението повече, отколкото на Твореца, Който е благословен вовеки. Амин.
26. Затова Бог ги предаде на срамотни страсти: жените им замениха естественото употребление с противоестествено;
27. също и мъжете, като оставиха естественото употребление на женския пол, разпалиха се с похоти един към други, и вършеха срамотии мъже на мъже, та получаваха в себе си отплата, каквато подобаваше на тяхната заблуда.
28. А понеже се не опитаха да имат Бога в разума си, то Бог ги предаде на извратен ум - да вършат онова, що не прилича,
29. бидейки изпълнени с всяка неправда, блудство, лукавство, користолюбие, злоба; пълни със завист, убийство, разпри, измама, злонравие;
30. бидейки клюкари, клеветници, богомразци, ругатели, горделивци, самохвалци, изобретатели на зло, непослушни към родители,
31. безразсъдни, вероломни, недружелюбни, непримирими, немилостиви.


Мислех да ти пиша сравнително обстойно, но първо искам да кометираш този текст и тогава... (ако може)

Редактирано от FireHead на 27.04.05 11:21.



Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: jaytee]  
Автор FireHead (християнин)
Публикувано27.04.05 11:53



Една насока все пак:

Аз мисля, че женската хомосексуалност изобщо не е спомената в Библията.... А мъжката хомосексуалност е осъдена по-скоро в контекста на разврат. Но за какъв разврат става въпрос при двама мъже, които живеят заедно като семейство?

26. Затова Бог ги предаде на срамотни страсти: жените им замениха естественото употребление с противоестествено;
27. също и мъжете, като оставиха естественото употребление на женския пол, разпалиха се с похоти един към други, и вършеха срамотии мъже на мъже, та получаваха в себе си отплата, каквато подобаваше на тяхната заблуда.



Според мен е важно интерпретацията на Библията и особено на заповедите в Левит да се прави интелигентно като се има предвид историческия контекст. Буквалното приемане на заповедите може да доведе до най-различни противоречиви изводи, които зависят по-скоро от ирационални предразсъдъци.
Например, да вземем заповедта от Левит:
"Ако някой легне с мъжко, като с женско, и двамата са извършили гнусота; непременно да се умъртвят; кръвта им да бъде върху тях."


Не виждам кое от горния текст може да се тълкува метафорично.
Израел изпълняваше тази заповед стриктно...
Не, Християните днес живеят според закона на любовта. Немислимо е да прилагат старозаветната заповед в днешни дни. И това не е въпрос на тълкувание съгласно исторически период, а нова диспенсация между човека и Бога...
Ако се опитваш да използваш като довод буквоядството (Ако приемем буквално тази заповед, тогава излиза, че само сексът в легнало положение е осъден...) най-много да постигнеш задръстването на форума от безмислени пояснения... Да легнеш означава да правиш секс и едвали си си мислел, че може да значи друго...

Важно е, когато се дикутира темата за хомосексуалността, да се има предвид, че обикновеният гей е наистина обикновен човек, като всеки друг човек. Не бива да се разсъждава от позицията на предразсъдъци, а преди да се изкаже мнение е добре човек да се запознае с повече хомосексуални хора. Моето впечатление е, че повечето хора в България изграждат представата си за хомосексуалността от фрапиращите и екстравагантни примери, които медиите толкова много обичат. Но това е все едно човек да си състави мнение за хетеросексуалните хора на базата на някоя разгол(н)ена поп-фолк певица.

Абсолютно съм съгласен с теб... Аз имам познати геове... Ако ги попиташ ще разбереш, че никога не са чули осъдителна дума от мен... Обаче ако ме попитат дали това е грях ще отговоря с ДА.
Ако ме попитат какво да правят ще им отговоря да се борят със зъби и нокти с този грях, защото с него няма да влязат през тесните врати (Библията го казва)...
Така, че сега те питам теб jaytee. Ти считаш ли хомосексуализма за грях и ако да бориш ли се с него. Ако и на двата въпроса отговора е положителен можем само да те подкрепим в молитва за да доведеш битката до щастлив край...

Ако не. Защо?



Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: FireHead]  
Автор White RavenМодератор (grachesht)
Публикувано27.04.05 12:32



Бе да ти кажа, не знам да има гей дето да не знае, дори и само на интелектуално ниво, че е грях. Но за да решат наистина да се борят с него според мен си трябва "ужилване от Бога в сърцето". Иначе те само се зкоравяват. Поне така мисля...........



Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: White Raven]  
Автор FireHead (християнин)
Публикувано27.04.05 13:02



White Raven: съгласен съм напълно с теб...

Пътя към избавлението от всеки грях е първо човек да се "съгласи" с Бога, че това което прави е грях... Ако човек е със същото отношение към греха, както и Бога вече половината път е изминат. Но ако се опитва да се оправдае и започне да търси съгласие на Библията (недай си Боже) с неговият грях става още по-лошо... Така прави Бога лъжец и се обрича на осъждение...



Тема Re: За отношението ни към гейоветенови [re: FireHead]  
Автор jaytee (lost)
Публикувано01.05.05 05:50



В отговор на:

Да легнеш означава да правиш секс и едвали си си мислел, че може да значи друго...



Защо Бог не е написал "да правиш секс" или "да се съвокупяваш" след като го е имал предвид? Как е възможно човек да знае какво е имал предвид Бог? Аз мисля, че щом Бог е написал "да легнеш" е имал предвид "да легнеш".
В отговор на:

27. също и мъжете, като оставиха естественото употребление на женския пол, разпалиха се с похоти един към други, и вършеха срамотии мъже на мъже, та получаваха в себе си отплата, каквато подобаваше на тяхната заблуда.



В моя случай никога не имало "оставяне на естественото употребление на женския пол". Просто никога не съм имал желание да употребявам сексуално женслкия пол и не съм го употребявал. Над 30 годишен съм.

В Римляни 1, както и в Левит, се осъждат религиозните практики на враговете на израелтяните. Забраните са директно свързани с осъждане на това, което те прави израелтянин и това, което те прави неизраелтянин. Подобно, за българите обрязването е крайно неприемливо, защото те прави "турчин", защото ставаш неразличним от врага, от когото искаш да се разграничиш.
В отговор на:

Не виждам кое от горния текст може да се тълкува метафорично.
Израел изпълняваше тази заповед стриктно...
Не, Християните днес живеят според закона на любовта. Немислимо е да прилагат старозаветната заповед в днешни дни. И това не е въпрос на тълкувание съгласно исторически период, а нова диспенсация между човека и Бога...



Първо, защо казваш "Израел изпълняваше", а не "Израел е изпълнявал"? Не знам какво означава думата "диспенсация", но все пак, ако втората част от заповедтта е била променена с времето, защо първата не може? Хората, които се влюбват в индивиди от същия пол, също го правят от любов, не е от похот. Хм... Значи да се влюбиш в жена е любов, а да се влюбиш в мъж е похот? Всъщност е едно и също нещо, както и да го наричаме...
В отговор на:

Така, че сега те питам теб jaytee. Ти считаш ли хомосексуализма за грях и ако да бориш ли се с него. Ако и на двата въпроса отговора е положителен можем само да те подкрепим в молитва за да доведеш битката до щастлив край...

Ако не. Защо?



Аз не обичам думата "хомосексуализъм". Прилича ми на "комунизъм", "разсизъм", и такива подобни. Да се влюбваш в хора от своя пол не е професия, не е диагноза. За мен не е грях. Грях е когато съзнателно вредиш на друг човек. Когато се влюбваш в мъж не вредиш на никого.




Страници по тази тема: << 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.