Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:58 18.05.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Чакайте малконови [re: Epaтocтeн]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано02.06.09 13:50



"Бих си купил."

Браво, колко лаконично, ако дизелът е 2 лв., а биодизелът 1 лв. ще си купиш биодизел!!!
Ми за кво бяха всичките приказки за гладуващите, да не се използват хранителни продукти за гориво, за хуманност!!!





Тема Re: Чакайте малконови [re: Aбcoлют]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано02.06.09 17:34



Защото човека каза, че пита просто дали си струва да се кара с биодизел, като се абстрахираме от темата за глобалния ефект. Нормално е отговора да е само с да или не.
Също е и ясно, че колкото и човек да отчита вредността на дадено нещо в далечен план, щом това нещо ще му върши работа и ще му бърка по-малко в джоба, значи за момента няма друга алтернатива, особено ако повечето са на друго мнение.
То е все едно да сме на състезание по бягане и повечето да ползват някакви маратонки, с които бягането да се улеснява, а аз да тичам бос, защото смятам, че щом се състезаваме, то трябва да е състезание само за нашите способност, а не да сме подпомагани от напредъка на обувната технология. Ясно е, че и аз ще обуя такива маратонки. Обаче това не означава, че трябва да се отказвам да разговарям с колегите спортисти и да коментираме въпроса дали е честно и разумно ползването на подпомагащи средства в състезанието.

Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.


Тема microalgae biodieselнови [re: Merlinmr]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано02.06.09 20:27



Да разбира се, и аз забравих за тази алтернатива, а тя определено е много перспективна технология.

ПП:А по въпроса за горивната и енергийната криза, и свързаните проблеми на Световните климатични промени, по BBC WorldNews въври реклама за нов документален сериал: The Ethical Man. Ето и уеб-страничката му:




от C. Van Vechten

Тема Re: чакай малконови [re: Epaтocтeн]  
Автор Merlinmr ()
Публикувано03.06.09 14:35



Не съм 100% убеден. :) В смисъл че за мен поне не са известни достатъчно ефективни технологии за акомулиране на енергия, които да заместят топлинната машина като източник на енергия в транспорта. А транспорта е само един от консуматрите на горива. Евентуално промишлеността може да се захранва директно чрез ядрени реактори, така че там има изход, но е свързан с фантастични инвестиции а и трябва да се разбият антиядрените лобита. Така че не мисля че конверсията към негоривна икономика ще трае достатъчно кратко или ще е лесна. Със сигурност ще са нужни компромисни технологии, които да захранват съществуващата инфраструктура в процеса на преход. А трансформирането на органичните отпадъци в суровини за промишлеността и селското стопанство си е една индустрия която тепърва ще се развива. От тук нататък ще измисляме приложения на продуктите от утилизацията на боклука.

Въображението е единственото оръжие срещу реалността.


Тема Re: Чакайте малконови [re: Aбcoлют]  
Автор Merlinmr ()
Публикувано03.06.09 14:41



Класическия биодизел представлява пренасочване на обработваеми площи от производство на храна към производство на технически мазнини с малко приложение в хранителната индустрия. Ефективността на това пренасочване е малка, но за сметка на преориентацията на пазара е логично да се очаква повишаване на цената на хранителните продукти. Но все пак не виждам нищо лошо в идеята ако става дума за земеделски земи, които по една или друга причина не могат да произвеждат хранителни продукти. Я си представете колко ли добре щеше да е за света ако площите отглеждащи тютюн се засеят с рапица и произвеждат биодизел? :) Това го давам като пример, не съм експерт в областта и не съм сигурен дали почвените условия подходящи за тютюн са подходящи и за рапица, макар че и двете култури виреят на бедни почви.

Въображението е единственото оръжие срещу реалността.


Тема Re: Чакайте малконови [re: Merlinmr]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано04.06.09 00:33



Класическия биодизел представлява пренасочване на обработваеми площи от производство на храна към производство на технически мазнини с малко приложение в хранителната индустрия. Ефективността на това пренасочване е малка, но за сметка на преориентацията на пазара е логично да се очаква повишаване на цената на хранителните продукти. Но все пак не виждам нищо лошо в идеята ако става дума за земеделски земи, които по една или друга причина не могат да произвеждат хранителни продукти. Я си представете колко ли добре щеше да е за света ако площите отглеждащи тютюн се засеят с рапица и произвеждат биодизел? :) Това го давам като пример, не съм експерт в областта и не съм сигурен дали почвените условия подходящи за тютюн са подходящи и за рапица, макар че и двете култури виреят на бедни почви.

Напълно съм съгласен с теб.
Пък и какво ако на земеделски ниви почне да се сее рапица за биодизел, ако питаш фермерите ще ти кажат че има свръхпроизводство на земеделски стоки, затова ги субсидират, квоти им налагат, като се вдигнат цените на земеделската продукция няма да има нужда от субсидии за фермерите и икономическата логика ще възтържествува.
Богатите страни субсидират фермерите си, но бедните нямат тази възможност, всъщност в тези бедни страни в които има гладуващи хора има и много пустеещи земи които не се обработват защото не е изгодно обработването на земята струва пари, иска инвестиции, и затова те развиват главно пасищно животновъдство което е ниско продуктивно.



Тема Re: Био гориванови [re: ivkootbs]  
Автор Pedja (непознат )
Публикувано15.08.11 13:13



http://energetskaefikasnost.info/?p=1366



Тема Re: Био гориванови [re: Mamut4o]  
Автор vuglevodorod ((engineer))
Публикувано15.08.11 18:17



Темата е стара, но ще се изкажа и аз по някой неточности. И така, и така тук е станало говорилня и всеки, независимо от компетенциите си пише ли пише...

Не е вярно, че при изграянето на биодизел не се отделят азотни окисди! Еми той нали изгаря във въздушна среда, а въздуха е ~ 78% азот, т.е ще има азотни оксиди!

Не е вярно и, че културите за биодизел са се отглежали в "слаби" почви (каквито и да са те)! Истината, е че те заемат част от обработваемите площи и с оглед на нарастващото население в световен мащаб, биха могли да са проблемни.

Проблем предтсвлява и окислителната им стабилност, която е в пъти по-малка от тази на конвенционалния дизел, те са и физически по-малко стабилни (откъм разслояване, при поадане на вода, тя ще се разтвори в тях, защото са полярни с/я, за ралика от конвенционалния дизел и ще причини куп проблеми)

Сяра - да нямат.

Цетанови чила - (за тях никой думичка не е написал, а това всъщност е основната експоатационна характеристика на дизелите!!!) - добри са! ~50-60


П.С. А за биоетанола, метанола и вс др. алкохоли - те се разглеждат като алтернатива на бензина, не на дизелите. Не съм им фен, нестабилни, лоши пускови св/ва, високо Рs, ниска калоричност и още мн мн неща!

Ацеталите са друго нещо - те са мн перспективни, защото низшите са заместител на Б., а висшите на ДГ, но пък се синтезират трудно и скъпо.



Тема Re: Био гориванови [re: vuglevodorod]  
Автор TCNQ ()
Публикувано16.08.11 18:57



Явно темата ти е стихията, но не напълно: позачети за ГМО рапица, и пак заповядай за почвите, които могат да се използват за биодизел. Една насока:





Тема Re: Био гориванови [re: TCNQ]  
Автор vuglevodorod ((engineer))
Публикувано16.08.11 20:20



Темата е в моята област, аз съм магистър по природни и синтетични горива.

За ГМО, да обсъждаме хипотези?

Около ГМО има още много много въпросителни, не се прилагат мащабно, не се и знае дали изобщо някога ще се отглеждат мащабно!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.