Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:32 18.05.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Регенериране на силикагел?нови  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано03.05.06 11:45



Някой да има успехи с използване на някакъв вид химикал? Варианта с нагряването е ясен, но не ме устройва защото разглобяването на апаратурата е половин ден. Примерно, промиване с метанол и сушене с горещ въздух (80-90 градуса) ще свърши ли работа?

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria

Редактирано от Bakлин Xpиcтoв на 03.05.06 13:44.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор hladnika (Brujo)
Публикувано03.05.06 14:04



може би ще свърши работа, не съм пробвал, пробвай само продухване с горещ въздух.

Бъгавият Дир....


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор hidrazin4o (новак)
Публикувано03.05.06 16:43



А бихте ли ми припомнили регенерацията с нагряване при какви условия се правеше и кога се счита за завършена.Имах го в някакъв справочник но не мога да го открия.А ми трябва за сега и суша напосоки(на магия).Ще го намеря аз ,ама тогава вече няма да ми трябва!



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Yassen ()
Публикувано03.05.06 21:23



Ваклин,

Горещият въздух е добра идея, ала продухването ще трябва да е продължително.

Като пека силикагел във фурната (Сушилния шкаф, ако трябва да сме прецизни) отнема 4-6 часа, а температурата е доста над 100*С.
Метанола го забрави! Полза няма да има - силикагела повече обича водата от алкохола. Отделно метанола е адски токсичен и силно те съветвам да не му дишаш парите.

Опитай да сушиш с концентрирана сярна киселина. Като се наводни просто я хвърляш. Може да ти е по-лесно така.






Желая ти успех!
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано04.05.06 00:56



OK. Ще опитам с горещ въздух и ако не стане със сярна киселина. Проблемът е, че силикагелът предварително ще трябва да се отмие от метиловия естер за да е максимално ефективно сушенето. Ако минаваше номера с метанола щеще да е 2 в 1, но сега ще си е миене и после сушене.

За парите на метанола зная и се пазя доколкото това е възможно в процес на пуско-наладъчни работи на инсталация проектирана и сглобявана на парче от това което има.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Yassen ()
Публикувано04.05.06 15:48



За метанола - размъти ли ти се погледа значи си прекалил Всъщност говоря сериозно - от метанол първо се ослепява.

Сярната киселина взима повече водица от силикагела. Не е скъпа, лесно е да пълниш и източваш...Според мен е по добре от силикагел. както и по евтино, ала това ти ще прецениш.



Успех!
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор ИзyмeнМодератор (ненормален)
Публикувано04.05.06 16:31



Не мога да си спомня къде съм чел, но силикагелът се регенерира чрез нагряване.

You must defeat Sheng Long to stand a chance.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Изyмeн]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.05.06 00:40



Последно реших да го грея и суша под вакуум. Единият филтър ще е на регенерация, другият в работа. Сега остава да позная кога филтъра е станал неефективен и трябва да се регенерира. По цвета на изхода не става защото когато течноста е гореща винаги е прозрачна, а по цвета на силикагела ще ми е сложно технически изпълнението на "прозорчетата". С мерене на проводимост не става защото количеството влага което влошава външния вид на продукта е много малко. Някакви идеи за непрекъснато следене на влагосъдържанието?

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор LinjackМодератор (sine nobilitate)
Публикувано05.05.06 01:02



По принцип ИЧ спектроскопия ти дава дори малки следи от влага, но не мисля, че можеш да си го позволиш.
Аз си мисля, че може да се подходи със сметки и експеримент.
1. Определи колко влага имаш в продукта преди сушене. Как зависи от продукта. Например тегловно, в ексикатор със сярна к-на или силикагел - това, което ще ползваш.
2. Определи влагоемкостта на сухия силикагел.
3. Имаш дебит на продукта, количество на силикагела и влагоемкост на силикагела. Пресметни времето, за което филтърът ще се навлажни.
4. Добави поне 5%, дори 10% сигурност - т.е. намали изчисленото време с 5-10%.
5. Пусни пробен ход и следи за момента, в който продуктът е влажен. Вземи поне пет точки - пр., в началото, в средата, на 75% от времето по т.4, на 90% и на 100%.). Сравнявай качеството с това, което дава свежия силикагел. Ако на 100% все още нямаш влага в продукта, продължавай докато имаш.
6. Определи, операционното време (от т.5), което може да е различно от изчисленото по т. 3 или 4, но би трябвало да е близко. Презапаси се с 5%.
7. Много важно - поддържай постоянен режим на работа, така че продуктът преди сушене да има постоянна влажност.


---------
e^(i*pi)+1=0
Euler


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Linjack]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.05.06 07:41



Благодаря за технически обоснованите препоръки. За съжаление те са неизпълними при мен. Всяка партида от продукта е 100 литра (да бъдем точни, около стоте). Всяка партида се утаява и след това суши в отделна колона. Колоната се подгрява, но се ползва енергия от водата за подгряване на основния реактор. Тук вече разликите са десетина градуса. Ползвам 0.5 микрона вакуум помпа за да елиминирам тези разлики. Сместа кипи бурно и при 40 градуса, ще кипи и при по-малко, но просто нямах време да видя точно при колко. Сушенето продължава толкова, колкото време мога да си позволя съответната колона да ми е заета. Следя конденза през един прозрачен маркуч, но си е "мижи да те лъжем". В неделя купувам един влагоотделител който да сложа преди вакуум помпата и вече сушенето ще е докато изчезне масираното отделяне на влага. Силикагела ще го сложа в рамките на филтъра за фино очистване. Там температурата при оптимални условия ще е около 60 градуса. Скоростта на протичане през него е косвен параметър и се определя от това доколко е забит съответния филтриращ елемент и налягането което ще подам на входа на елемента. Ако е много ниско ще става твърде бавно, ако е много високо ще разкъсам платната. Т.е. тук силикагела ще подпомага сушенето, но няма да може да се разчита на устойчиво като резултат действие. Най-вероятно ще си заложа някакъв срок на работа между регенериранията и ще го коригирам емпирично. Нещата иначе стават твърде сложни. Дори и да не суша фино продукта, а само да му отделя влагата под вакуум след десетина дена той ще си я отдаде сам (говорим за температура от порядъка на 20 грауса). Лошото е, че 10 дни са 10 тона които няма къде да съхранявам (засега).


За сярната киселина няма да стане (предполагам) защото след това ще трябва да я деля с центрофуга, а аз такава нямам. Може и да не съм прав де. Осветлете ме.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.