Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:19 20.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Как се възпитава коте?  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано29.11.09 20:30



Здравейте,

както вече веднъж писах оказа се, че

е ползвало гардероба ми за тоалетна. След това открих друго негово любимо място за изхождане - под един шкаф в кухнята. Веднъж ходи по голяма нужда и зад гардероба на брат ми. Днес намерих една локвичка в коридора на около метър от неговата тоалетна...

Как да го отуча от този отвратителен навик и да го възпитам да си ходи само в неговата тоалетна? Това положение е нетърпимо. Ако продължи да се изхожда навсякъде просто ще трябва да го държа затворено на балкона... Разбира се чак от март, април когато се позатопли. Дотогава много се надявам да успея да го превъзпитам.

Наистина не искам да го затварям, знам колко ще страда, и на мен ще ми е много мъчно за него... Но не мога да търпя да пикае и да се изхожда навсякъде из апартамента и да го превърне в смърдяща тоалетна.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Aмpитa]  
Автор denii (писанка)
Публикувано29.11.09 20:35



Moeто мнение е, че котьо не харесва МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО на тоалетната си или ПЪЛНЕЖА. Бих те посъветвала да смениш мястото на тоалетната. Сложи я на закътано място и му носи акитата там, след това и него, без разбира се да му триеш носа където и да било.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Aмpитa]  
Автор 3OOOOOOOOO (непознат )
Публикувано29.11.09 21:39



Котьо има проблем.Обезпаразитете го вътрешно и външно./не подценявайте външното, макар да няма ярки следи/ .Котьо може да е лепнал ентеро вирусче ,което за 10-тина дена минава и заминава и имунитет оставя, но последващата бактериална инфекция без помощ не минава.При животните психични отклонения няма. "Каприз съм и не харесвам ,бенто а силикон " - такива идеи няма. Просто когато го боли коремче ,ходи където може. По този начин се опитва да ни каже- "Помощ , имам проблем" . Вродените хигиени навици у котето са толкова силни ,че може да се изходи в хартика и да завие акото. Живееки в природата ,котките си набавят витамини от вътрещностите на гризачите. Но се сблъскват и с различни зарази ,така се изгражда силна имуна система.Домашното отглеждане прекъсва тази връска и така и най-обикновените бактерии стават "досадни". Да четем повече и да не мислим невероятни неща.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: denii]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано01.12.09 22:08



Преместих тоалетната на Блеки на друго място, както ме посъветва.

По-скатано е от предишното място. Старая се да я поддържам винаги чиста, веднага като ходи почиствам след нея. Но как да променя пълнежа на тоалетната? Купувам й котешка тоалетна от магазина, не знам какво друго да използвам...

На няколко пъти се изходи на новото място, което разбира се не гарантира, че не го е направила и някъде другаде скришно...След време ще се разбере...

Иначе аз смятам, че триенето на носа плюс назидателното каране и дори поступване са част от възпитанието, когато ги прави тези бели. Ако не реагирам, тя просто няма да разбере, че е направила нещо нередно и ще продължи в същия дух...



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: 3OOOOOOOOO]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано01.12.09 22:14



Добре, ще се консултирам с ветеринар тези дни...

Не знаех, че може да има ентеро-вирус, който да й се отразява така...

Но все пак мисля, че не става въпрос за изпускане, защото и на двете места, които беше превърнала в тоалетна, е ходила многократно...Едното в гардероба, а другото под един шкаф в кухнята...Не е било случайно, а съвсем целенасочено...



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Aмpитa]  
Автор Miss Zhekova (in love)
Публикувано02.12.09 21:22



Да ти кажа, Аксел, като го взех, половин ден след това вече си ходеше в тоалетната

Има едни котешки солети от месо, ей, малкия като ги надуши и откача от кеф... като му дадох 1вия път да пробвам дали ще му хареса, толкова настървено ядеше.. и такъв кеф му беше, че чак почна да мърка.. ама такова силно мъркане..
Малко се отплеснах, та мисълта ми беше, че дебни котето ти, ако отиде в тоалетната си и свърши работа там - даваш от месцето, ако клекне другаде.. грбваш го и тичаш към толетната му с всички сили.. чакаш да се изходи там ии даваш наградка. Ако прави б еля на другомясто му се поскарай, че да разбере, че не е правилно.. и така..
Аксел до таква степен хресва тези солетки, че ако ме види да се мотая в банята отива и почва да влиза и излиза от тоалетнта си и чака да го наградя



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Miss Zhekova]  
Автор Mell_BG (КраставицаКрива)
Публикувано02.12.09 23:15



Белият Ужас точно от такива солети се натрови...писала съм вече, не на всеки космат му понасят съставките, така че първо пробвай как ще му понесат....и не наепразно откачат, като ги видят...кой знае какво има вътре

Без паника !!!


Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Mell_BG]  
Автор Miss Zhekova (in love)
Публикувано03.12.09 00:38



Ъм.. пропуснала съм, че от такива солети се е натровил Ужаса..

Ем, само споделих опит и какво помогна за научаването при мен.. всеки си преценява какво да прави.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Miss Zhekova]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано03.12.09 07:11



Ех, как ме е яд, че не съм се сетила още в началото за този метод...

Но не съм предполагала, че след няколко месеца ще започне да прави такива бели. Тя също от първия ден си тръгна в тоалетната и аз много се зарадвах, мислех, че й идва отвътре и че ще продължи в този дух винаги.

Тази сутрин на два пъти я хвалих и й давах гранулки суха храна като се изпишка и изходи в тоалетната..Но не съм сигурна, че загря, че е заради изхождането й в тоалетната...

Междудругото аз я сложих в тоалетната, иначе не знам кога и дали щеше да си отиде там...Забелязах нещо интересно, вторият път ходи по голяма нужда чак след като добавих ново бенто (то беше понамаляло)...Май ще се окаже адски капризно това коте...

Тази сутринт рано, рано, дойде в леглото ми и се гушна в мен...Сгуши главата си във врата ми и замърка. Почувствах се невероятно щастлива... Винаги, когато я прегръщам и галя, токова се зареждам... Ето заради такива моменти си струва да търпя всичките й дивотии...

Но пък тя е адски своенравна, дава да я гушкам и галя, само когато тя реши, през другото време хапе и дере ужасно...



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Aмpитa]  
Автор Живoтинka (Невестулка)
Публикувано03.12.09 10:01



И моят хубосник се гушка и гали само когато той иска - има си собствена воля и го демонстрира постоянно. То пък и за това е толкова сладко и ценно това гушкане защото не е винаги... Когато го взема против волята му извръща глава, поглежда ме в очите и въздиша тежко, тежко... след това се опитва да ме докопа и или да ме драсне или да ме хапне... Първо хапва лекичко (предупредително), а след това ако продължавам да го държа захапва здраво... В този момент и ръмжи... Мъжът ми ако е наблизо и го чуе започва да се кара защо "мъчим това същество със собствена воля..."...

Като обясня, че не го мъча, а за секунда си правя майтап, той още по-разгорещено адвокатства... Въобще Лео има сериозен адвокат в негово лице...



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Miss Zhekova]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано06.12.09 23:40



Мисля, че вече започна да схваща за какво е наградката...След като се изходи сама се запътва към кухнята и гледа към шкафа, където стои храната...



Чудя се дали няма да я разглезя много...А и цял живот ли така ще я караме с награди? Днес разчиствах, местих гардероби, секции и т.н. Не намерих котешки изпражнения.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Aмpитa]  
Автор Miss Zhekova (in love)
Публикувано07.12.09 09:01



Браво, че напредвате! Давайте награди, докато сте сигурни, че е затвърдила "упражнението"

Аксел сега получава награда, когато случайно го хвана в тоалетната... иначе си ходи вече сам, без никакви проблеми



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Miss Zhekova]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано07.12.09 18:58



Стига бе хора! Сега пък какви са тези награди след тоалетна! Котките са ПРИРОДНО ЧИСТОПЛЪТНИ животни. Ако са свършили работата на друго място значи или че тоалетната не е чиста, или че не им е удобна, или че напълнитела не им харесва или нещо от сорта.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Людмил Ц]  
Автор denii (писанка)
Публикувано07.12.09 20:35



Пу, пу, почвам да те харесвам.
Преди време в дога имаше подобна тема. Казвах и казвах на стопанката да смени мястото на тоалетната. Има много важно значение това. Не, та не. Накрая отчаяна я смени и проблемите веднага изчезнаха.

И аз се чудех защо не искаха моите да ползват коша си за спане. Метнах го на гардероба и се отказах. Е да ама точно там му е било мястото. Не спряха да го позлват докато не се изнесохме.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: denii]  
Автор Miss Zhekova (in love)
Публикувано08.12.09 00:26



Абе хора, аз някъде да съм казала, че мястото, настилката и чистотата на тоалетната не са важни?? Само казах, че наградите може да са полезни, за да разбере косматото топче какво искате от него и какво е правилно... не вдигайте толкова шум за нищо..





Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Miss Zhekova]  
Автор denii (писанка)
Публикувано08.12.09 00:53



Е че кой вдига шум. Просто си говорим. Аз лично единствените хигиенни проблеми, които съм имала бяха със сегашните дребчовци. Не знам защо, още не мога да си го обясня. Но се оправиха. С възрастта може би, не знам.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Людмил Ц]  
Автор Tapaлe Ж (ентусиаст)
Публикувано08.12.09 03:09



Aз от скоро имам друг проблем - акаме си където трябва, но опикаваме където ни е храната. Не пикае в тоалетната си, пикае където и преместя паницата с храна, маркира района, а не желая да слагам храната до тоалетната :( Не мирише много но все пак избягваме да каним гости в къщи. Всичко започна от едно правене на пук - когато и забраня нещо отива и пикае на завесите.



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Tapaлe Ж]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано08.12.09 09:08



И на мен ми хрумна, че може да си отмъщава зарази това, че я държах затворена известно време, след като установих, че има глисти и за това да ходи навсякъде до тоалетна. Не знам...



Прилагай наказания, ако си мълчиш, ще възприеме, че нямаш против и ще продължи в същия дух...



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: denii]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано08.12.09 09:39



Мисля, че наистина й харесва повече новото място на тоалетната...

Но не е само това, тя също е и голяма чистница , понякога ходи в нея чак след като я изчистя или добавя ново бенто...С голямата няма този проблем, не й пука дали е изчистено или не...

Отсега си мисля, че това ще е голям проблем като решим да ходим някъде... Мога да помоля някой приятел да идва и да я храни, но да й чисти тоалетната, това е немислимо...Неудобно ми е да моля някого за това...



Тема Отново същият кошмарнови [re: Aмpитa]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано19.04.10 12:30



След известно затишие, миналата седмица пак открих котешки изпражнения в гардероба си (почти пресни)...

Мислех, че съм превъзпитала моята Блеки, но уви... Явно съм надценила котешката интелигентност...

Карах й се, бутайки муцуната й в собствения й продукт, та дано осъзнае какви ги е свършила, понатупах я с един вестник и я затворих на балкона. Бях се зарекла да я държа цяло лято затворена, но още на втория ден я пуснах.
Беше ми много мъчно да я гледам как непрекъснато жално мяука, молейки се да я пусна...

Вече не знам какво да правя...



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: Aмpитa]  
Автор denii (писанка)
Публикувано20.04.10 00:08



Заради поведенчески проблеми в стадото вкъщи, започнах много усилено да чета из чуждестранни форуми и да общувам с една behaviourist от Канада. Търкането на муцуната няма никакъв ефект, в това можеш да бъдеш сигурна, дори напротив. Търси някакви промени у вас когато това се случва. Спомни си какво се е случило предния път и търси някакви прилики. В случай че имаш финансова възможност, вземи Фелиуей. Много го хвалят на запад, аз го взех, засега при мен няма ефект освен при дрането. Мистериозно 5 котки спряха да драпат столове и дивани. Правят го в спалнята където няма дифузер.

Редактирано от denii на 20.04.10 00:10.



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: denii]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано02.05.10 18:03



Открих в един форум противоречиви мнения за този препарат -

. Надявам се да не се наложи да опрем до него...Засега има има някакво затишие, но вече не смея да храня прекалено големи надежди...

Все си мисля, че някои неща ги разбират, но напук повтарят отново и отново същите бели. Години наред не мога да отуча голямата котка от проклетия навик да се качва по масата...Мисля, че й е напълно ясно от тона и реакциите ми, че върши нещо нередно, но продължава да го прави. Малката също...


Другото нещо, и двете обичат да пият вода от канала в банята въпреки че си имат чиста вода в паничката...Аз им се карам като пият от там... Те обаче продължават да го правят, но забелязах, че когато видят, че съм ги видяла бягат от там, дори без да съм продумала и дума...Това ме кара да си мисля, че разбират, че им е забранено, но въпреки това напук го правят...
Котешка му работа...



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: denii]  
Автор denii (писанка)
Публикувано02.05.10 22:29



Не, това значи само, че ги е страх от теб, а не че са разбрали за какво им се караш.



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: Aмpитa]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано02.05.10 22:31



Да, и Лори е така

Качва се на плота до мивката и си се разхожда и аз всеки път и казвам и посочвам: Бързо, бързо - гоооре или дооолу, гоооре или долу. И тя изведнъж се забързва и или се качва над хладилника или слиза долу. А бе всичко си разбират маймунките Явно като нещо им е забавно и си викат: Нека си бае пък аз ще си правя каквото си знам



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Aмpитa]  
Автор esti ()
Публикувано10.05.10 09:36



Ако правилно съм разбрала имаш две котки?
При това положение изобщо не е чудно, че малкото се опитва да си завзема териотория чрез неправомерно изхождане.
Дори и да не го показват, явно двете котки са в конкуренция и превръщането на жилището в една голяма тоалетна е знак от малкото, че се чувства потискано от другото.
Може би е добре да не се престараваш в чистенето на тоалетната на малкото (всъщност, колко са тоалетните?) и да му оставяш малко "негови следи", за да не се чуди непрекъснато, къде да си ги остави.
Успех ти желая, макар че никак не е лесно хем да се реши този проблем, хем котките да делят едно жилище.



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: denii]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано13.05.10 17:10



Не знам, много често ми се струва, че разбират...Например само като чуят, че отварям шкафа, където им стои храната и веднага изхвърчат от другата стая към кухнята.

Чудя се също как малкото почти всеки път като отварям да вляза и е до външната врата и бърза да изхвърчи навън (във входа). Явно ме е чуло и ме чака на вратата.

Не мисля, че по принцип ги е страх от мен, може би се стряскат от повишения тон или пък разбират, че не бива да правят нещо. Не знам, само мога да предполагам какво се случва в малките им главички. Но не мога да ги оставя да се качват по масата или да вършат други бели. Ето днес малкото гонеше някаква муха и за малко да скъса пердето.



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: Aмpитa]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано13.05.10 17:22



Ами, с котки е така

. Приеми, че те не са животни, които могат да бъдат дресирани или приучени трайно към това да контролират инстинктите си. Да гони муха или нещо друго е напълно нормална част от ловния инстинкт на една котка и няма как да я приучиш да не го прави, когато мухата е кацнала върху пердето- единственото, което може да се направи е да се сложат мрежи или нещо подобно, за да влизат колкото се може по- рядко мухи и др. насекоми. Да научиш една котка, че не трябва да се качва върху масата, също е почти невъзможно- даже и да ти се струва, че котката схваща, че не трябва да го прави, когато не си там, а и не само, тя пак би го направила, ако нещо я изкуши, просто защото, за разлика от добре възпитаното куче, няма власт над инстинктите си.
По причина на мухолов и на мен ми се случи да зашивам едно перде в хола, а в последствие, уви, и да го сменя, но това е бял кахър в сравнение с всичката радост, която ми доставят животинките и с негативната енергия, която всеки ден неутрализират у дома.

Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.
Brick in the Wall

Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: esti]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано13.05.10 17:23



Имат си две тоалетни, едната в стаята на брат ми, а другата в хола точно до моята стая. Опитвам се да ги науча кой в коя тоалетна да ходи, но те хич не отбират.

Голямата е на брат ми, а малката моя и всеки си спи със своята котка.

Голямата е толкова кротка и добра. По-скоро тя би трябвало да се чувства онеправдана. Малкото понякога е толкова агресивно с нея и все гледа да й открадне от храната...А тя милата даже не протестира, ами му дава да изяде всичко. Затова ги храним в отделни стаи. Но тя пък обича да си оставя за по-късно и при отваряне на вратата, понякога то успява да се набута в стаята и да открадне остатъците.

Иначе може би си права за конкуренцията и ревността, но не знам какви са признаците за това. Защото все пак те не са като хората да обиждат и цупят и да го показват демонстративно...

Първия месец, когато котето беше съвсем мъничко, голямата му съскаше и бягаше от него...После свикна и дори го ближеше (включително и дупето), но за малко, защото то веднага й се нахвърляше да я дере. Играеха си много, сега по-малко след нейната кастрация...Все се надявам малкото да я е накарало да се чувства по-малко самотна, а не обратното, но няма как да знам.



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано13.05.10 17:40



Нали знаеш, надеждата умира последна.

Веднъж малкото дори скочи върху чинията ми докато ядях. Оттогава чак такава дързост не е проявявало.

Знам, че гоненето на мухи е част от ловния му инстинкт и му доставя удоволствие, но само като си представих как трябва да обикалям, да купувам и слагам нови пердета, просто нямаше начин да го оставя да се забавлява. Иначе на него му е станало нещо като ритуал, всяка сутрин набюдава птичките през прозреца.

А за радостта, просто потъвам в блаженство, като дойде при мен мъркащо и започне да се гали и да си бута главичката в моята... Тези мигове ме правят истински щастлива...



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: Ekna]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано13.05.10 17:43



Много са своенравни, не приемат някой да ги командва в собствения им дом или да ги гали, когато нямат желание за това.





Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: Aмpитa]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано13.05.10 17:57



У дома има две котки и си имат "наблюдателници" на терасата. Едната е в бившия цветарник, който беше освободен за нуждите им от наблюдение на мирозданието

, а до него от вътрешната страна направихме друго котешко пространство от дървен плот, обвит с непромокаема материя и отгоре заковахме парче мокет, за да може да не спорят за цветарника, че е опасно. Пред втората "наблюдателница", понеже е на нивото на парапета, опънахме парче мрежа, което почти не се забелязва, но е достатъчно за да не стават бели, а котката да си гледа надолу. Е, не ги оставям само у дома на отворена тераса, за всеки случай. Но сутрин първата им работа, когато стана, е да промяукат пред вратата на терасата и да се качат да наблюдават птичките по отсрещното дърво.

Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.
Brick in the Wall

Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Aмpитa]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано13.05.10 18:00



Постепенно ще свикнат една с друга. Вторият котарак дойде у нас малко непредвидено, след като другата котка вече беше на 6 години и никога не е била особено сговорчива. И тя го съскаше и отбягваше в началото, но сега, без да са непрекъснато в дружески отношения, се забавляват, тичат, гонят се, а играта е много необходима на една котка. Е, понякога, когато играта загрубее, се налага да ги разтървавам, но до ексцесии не се стига.



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.
Brick in the Wall

Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: Aмpитa]  
Автор esti ()
Публикувано14.05.10 12:19



Ами нали според дебелите книги

тоалетните трябва да са брой котки +1. т.е. на вас ви се полагат 3 тоалетни.
Аз съм стигала до 4 котки накуп и не съм слагала 5 тоалетни, но може би при някои котки има значение, знам ли...
А един от най-често срещаните признаци на бунт при котките е именно неправомерното ползване на тоалетна.
Дори и да няма гонка и гърч от страна на "висшите", може би "по-нисшите" в ерархията инстинктивно усещат старшинството с което може би не са съгласни, затова се бунтуват и...пишкат.
Моите така и не свикнаха заедно...



Тема Re: Отново същият кошмарнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано15.05.10 19:55



Сладури!

Забелязала съм обаче, че ако в този момент докато си наблюдава птичките понеча да го гушна или погаля, много се дразни и налита да дере и да хапе. Та затова гледам да не смущавам сутрешната му "медитация".



Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано15.05.10 19:56



Мисля, че отдавна свикнаха една с друга и се забавляват като си играят.





Тема Re: Как се възпитава коте?нови [re: esti]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано15.05.10 20:42



За първи път чувам за това, че трябва да им се осигури още една тоалетна.



Не знам как си определят йерархията, но е факт, че когато малкото налети на храната на голямата, тя въобще не се съпротивлява и му я отстъпва.

Моя приятелка ми е споделяла също, че възрастната им котка отстъпва храната си на по-малката. Тя си го обяснява с това, че в природата по-младите и жизнеспособни животни имат предимство пред старите заради това, че именно те са наред да продължават рода и котките инстиктивно усещат това и затова доброволно отстъпват храната си.

Аз лично си го обяснявам с факта, че малката ни разбойничка е много агресивна и нахална, а голямата - добра и хрисима. Та както и в живота нахалните успяват да пробият.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.